siiantaika kirjoitti: Su Elo 29, 2021 7:20 am
OnyxPhoenix kirjoitti: Su Elo 29, 2021 3:32 am
Heh, Darwin..
JohnEyers_dead.JPG
A “fit and healthy” 42-year-old who loved climbing mountains and lifting weights has died of Covid-19 after refusing to get vaccinated, leaving his twin sister and mother heartbroken.
https://www.theguardian.com/world/2021/ ... s-of-covid
Kannattiko?
Miksi sinulla vaikuttaa olevan vaikeita patoumia valtavirrasta poikkeavia ihmisiä kohtaan? Nauratko samalla tavalla psykoottisille idiooteille, jotka ryntäsivät ensimmäisenä tiskille ja kuolivat rokotuksen aiheuttamaan veritulppaan tai muihin komplikaatioihin?
Mielestäni se on edelleen jokaisen oma valinta, mitä tekee, ja seuraukset tulevat selville sitten aikanaan. Ei siinä ole mitään nauramista. Cappella-kaverinkin suurin virhe vaikutti olevan tyhmyys, jolle ihminen ei usein voi itse mitään. Jos on syntynyt tyhmänä tai sivistävä kasvatus jäänyt puolitiehen, niin silloin voi käydä noin.
Tyhmimmän viiden prosentin poistuminen populaatiosta on tietysti hyvä asia tuleville sukupolville mutta mielestäni olet ihan yhtä tyhmä pilkatessasi sellaisia ihmisiä. Et sinäkään ymmärrä syitä asioiden takana mutta naurat vain kovaan ääneen, koska uskot "oikeisiin mielipiteisiin" kuin lammas ja koet siitä moraalista ylemmyyttä.
Aikoinaan on keksitty sellinenkin perkele, kuin liikenteen nopeusrajoitukset. Loppupeleissähän se on jokaisen oma asia, noudattaako niitä vai ei. Mutta niin siinäkin, kuten tässä rokoteasiassakin, usein on myös sijaiskärsijöitä. Joku voi pitää nopeusrajoituksia myös liian alhaisina ja osotulsena siitä kertoo kuinka itse selvisi ilman vammoja, vaikka ajoikin helsingistä mikkeliin 160km/h keskinopeutta.
Nopeusrajoitukset korpeaa toisinaan myös allekirjoittanutta, enkä joka hetki niitä noudata, mutta siitäkin huolimatta ymmärrän niiden välttämättömyyden ja sen, miksi ne on asetettu juuri sellaiseksi kuin ne ovat. Voi olla, että kaltaistesi mielestä vain huonot kuskit ja lampaat noudattavat niitä, mutta siitäkin huolimatta saamme lehdestä välillä lukea miten näille oman elämänsä rallikuskeille on käynyt. Vahinkona vaan harmittavan usein se, että mukana on lähtenyt muutama muukin.
Toimiva yhteiskunta edellyttää lakeja, sääntöjä, normistoja ja asetuksia. Se ei edellytä, että 100% kansasta niitä noudattaa, mutta valtaosa kuitenkin. Sääntöjä usein kortellaan ja niitä vastaan kapinoidaan, kuten kuuluukin.
Oli sitten kyse liikenteestä tai pandemiasta, on keskeisintä se, minkälaiseen tietoon ja tutkimukseen ja tilastoon kulloisetkin asetukset nojaavat ja siinä ei hörhöilylle voida antaa suurta roolia. Ei satelliittien ratalaskelmia voi antaa litteän maan kavereille tehtäviksi, se vaan on niin.
Voit toki kokea olevasi susi lampaiden yhteiskunnassa, jos se oloasi yhtään helpottaa.