Pori: Väkivaltainen vapaudenriisto

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Tietoamittään
Alokas
Viestit: 4
Liittynyt: La Loka 02, 2021 11:02 am

Pori: Väkivaltainen vapaudenriisto

Viesti Kirjoittaja Tietoamittään »

Satakunnan käräjäoikeus tuomitsi torstaina kaksi miestä ja naisen vankeusrangaistuksiin tapauksessa, jossa mies joutui Porissa nöyryyttävän väkivallan ja vapaudenriiston uhriksi viime vuoden lokakuussa.

Vuosina 1987 ja 1990 syntyneet miehet murtautuivat sorkkaraudalla uhrin äidin asuntoon Pormestarinluodossa. Uhri ohjattiin sieltä autoon, jossa vuonna 1988 syntynyt nainen odotti kuljettajana.

Kolmikosta vain nuorempi mies tunsi uhrin. Hän kertoi oikeudessa taustalla olleen tapaus, jossa uhri varasti hänen perheenjäseneltään tavaraa. Tarkoituksena oli hänen mukaansa alun perin vain jutella uhrin kanssa.

Uhri itse ei osannut odottaa tulijoita, mutta myönsi joskus vieneensä luvatta nuoremman miehen sukulaisen omaisuutta. Uhri kertoi tienneensä, että tilanteessa tulisi käymään huonosti, eikä uskaltanut paeta tai kieltäytyä miesten käskyistä.

Miehet olivat "juopotelleet” ennen väkivaltaisuuksia muutaman päivän ja olivat rikoksen aikanakin päihtyneitä. Nainen oli selvin päin. Hän toimi koko teon ajan auton kuljettajana, eikä osallistunut varsinaiseen väkivallan tekemiseen.

Matka hiekkakuopille
Auton takapenkillä vanhempi mies löi ja pakotti uhrin laulamaan radiossa soivien kappaleiden mukana. Syyttäjän mukaan uhria olisi myös muun muassa uhattu puukolla, mutta tämä jäi oikeudessa näyttämättä.

Matkalla pysähdyttiin ensin eräällä toisella asunnolla, missä uhria kehotettiin konttaamaan sisälle. Sen jälkeen suunnattiin Porin Viasvedellä sijaitseville syrjäisille hiekkakuopille.

Siellä miehet käskivät uhrin riisuutua ja mennä uimaan. Uhria ei päästetty vapaaehtoisesti kylmästä vedestä pois.

Uhrin noustua vedestä miehet jatkoivat pahoinpitelyä. Häntä lyötiin muun muassa koiran talutushihnalla ja pakotettiin hölkkäämään alastomana noin 100 metriä auton vierellä siten, että talutushihna oli kaulan ympärillä. Nainen ajoi ja miehistä vanhempi piteli hihnasta.

Lopulta kolmikko vei uhrin taas Pormestarinluotoon. Vanhempi mies kertoi tönäisseensä hänet autosta ulos ja uhri kaatui pensaikkoon. Miehet kiistivät pahoinpidelleensä uhria enää tässä vaiheessa, mutta muun todistelun perusteella tätä oli edelleen lyöty ja potkittu.

Käräjäoikeuden mukaan vapaudenriisto kesti ainakin reilun tunnin. Uhrin päästyä kotiin hänen kasvonsa olivat ruhjeista kirjavat. Hän ei halunnut ilmoittaa rikoksesta poliisille ja hakeutui lääkäriin vasta päivien kuluttua.

Uhrin mukaan miehet antoivat hänelle jossain vaiheessa korvauksena kivusta ja särystä 100 euroa, jonka hän otti kiittäen vastaan.

Lammasvarkaisiin Ulvilaan
Kolmikko sai vielä vapaudenriiston jälkeen ajatuksen uudesta rikoksesta.

Naisen mukaan miehet olivat aiemmin keskustelleet haluavansa syödä rosvopaistia ja saivat päähänpiston lähteä lammasvarkaisiin. Nainen toimi jälleen kuljettajana, ja otti käyttöönsä isomman auton, johon lammas mahtuisi.

Ulvilalaisella laitumella nainen piti autoa käynnissä ja takaluukkua auki, kun miehet vohkivat eläimen. Lammas vietiin naisen asunnolle, jossa miehet nylkivät ja paloittelivat sen pakkaseen.

Tätä ennen nainen käväisi huoltoasemalla ostamassa pakastepusseja lihojen säilömistä varten. Lihat myöhemmin hävitettiin.

Oikeuden mukaan lampaan arvo ei ollut huomattava, mutta teko kohdistui elävään eläimeen, jonka kärsimyksestä ei piitattu.

Sekä väkivaltaisuudet että lammasvarkaus selvisivät poliisille yhdeksän päivän kuluttua. Nainen kertoi romahtaneensa ja soittaneensa hätäkeskukseen.

Nainen vetosi oikeudessa shokkitilaan ja sanoi toimineensa koko ajan ”tahdottomana tekijänä” uskaltamatta puuttua miesten toimiin. Hän kertoi myös olleensa miehille lojaali heiltä aiemmin saamansa avun vuoksi.

Miehet osin kiistivät ja osin myönsivät väkivaltaisuudet. Lammasvarkauden he myönsivät.

Miehille ehdotonta ja naiselle ehdollista
Miehet toimivat käräjäoikeuden mukaan rikoskumppaneina, vaikka isompi osa väkivallasta oli heistä vanhemman vastuulla. Ilman nuoremman miehen suhdetta uhriin teot eivät oikeuden mukaan olisi toteutuneet.

Miehet syyllistyivät Porissa miesuhrin pahoinpitelyyn ja törkeään vapaudenriistoon sekä Ulvilassa varkauteen.

Syyttäjä katsoi alun perin pahoinpitelynkin olleen törkeä. Oikeuden mukaan teoissa oli julmiakin piirteitä, mutta niiden kesto oli lyhyt ja uhrin vammat jäivät lieviksi.

Oikeus langetti vuonna 1987 syntyneelle miehelle 1 vuoden, 8 kuukauden ja 10 päivän vankeusrangaistuksen. Samalla hänet tuomittiin Kankaanpäässä tämän vuoden helmikuussa tehdyistä huumausaineen käyttörikoksesta, rattijuopumuksesta, kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta ja huumausainerikoksesta.

Vuonna 1990 syntyneen miehen oikeus tuomitsi 1 vuoden ja 8 kuukauden vankeuteen.

Miesten rangaistukset ovat ehdottomia.

Vuonna 1988 syntynyt nainen tuomittiin 1 vuoden ehdolliseen vankeuteen avunannosta pahoinpitelyssä, törkeästä vapaudenriistosta sekä lammasvarkaudesta. Hänellä oli oikeuden mukaan olennainen rooli vapaudenriiston ja pahoinpitelyn toteutumisessa. Rangaistusta lievensi naisen vaikutus rikosten selvittämiseen.

Kolmikko määrättiin maksamaan väkivallan uhrille yhteisvastuullisesti 5500 euroa korvauksia. Miesten korvausvastuu on naisen vastuuta suurempi.

Lisäksi he joutuvat korvaamaan anastamastaan lampaasta 400 euroa.

Käräjäoikeuden tuomio ei ole lainvoimainen. Miehet ovat jo ilmoittaneet tyytymättömyyttään siihen.

https://www.satakunnankansa.fi/satakunt ... 02929.html

Onko tekijöistä tietoa?
Avatar
viinitty
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1359
Liittynyt: Ti Joulu 15, 2020 4:02 pm

Re: Pori: Väkivaltainen vapaudenriisto

Viesti Kirjoittaja viinitty »

Mustalaisia ainakin. Nainen selvinpäin ja kuskina, lammasvarkaisiin lähtö kauppareissun sijaan ja vapaudenriisto "suvun jäseneen" kohdistuneen vääryyden vuoksi.
Mitkä hiton salaliittoteoriat?!
Hesekiel

Re: Pori: Väkivaltainen vapaudenriisto

Viesti Kirjoittaja Hesekiel »

viinitty kirjoitti: Su Loka 03, 2021 5:00 am Mustalaisia ainakin. Nainen selvinpäin ja kuskina, lammasvarkaisiin lähtö kauppareissun sijaan ja vapaudenriisto "suvun jäseneen" kohdistuneen vääryyden vuoksi.
Tää kuulostaa kyllä mustalaisten tekosilta vahvasti
Dunlop
Sofia Karppi
Viestit: 406
Liittynyt: To Heinä 15, 2021 1:10 am

Re: Pori: Väkivaltainen vapaudenriisto

Viesti Kirjoittaja Dunlop »

Hesekiel kirjoitti: Su Loka 03, 2021 11:04 am
viinitty kirjoitti: Su Loka 03, 2021 5:00 am Mustalaisia ainakin. Nainen selvinpäin ja kuskina, lammasvarkaisiin lähtö kauppareissun sijaan ja vapaudenriisto "suvun jäseneen" kohdistuneen vääryyden vuoksi.
Tää kuulostaa kyllä mustalaisten tekosilta vahvasti
Kantasuomalaisia, ei mustalaisia.
»Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen.»
- General Heinz Guderian
Vastaa Viestiin