Lastenhuoltolain nojalla huostaanotettu poika on eilisiltana puukottanut naispuolisen hoitajan kuoliaaksi Malmön lähellä hoitokodissa. Hän on myös itse hoidossa Malmön yliopistollisessa sairaalassa yritettyään vahingoittaa itseään. Hoitokoti on tarkoitettu 14-21 vuotiaille seksuaalista hyväksikäyttöä kokeneille nuorille. Tapahtumahetkellä paikalla on kuitenkin ollut vain ko. poika ja kaksi hoitajaa, kahdeksan muun nuoren ja muun henkilökunnan ollessa kalastusretkellä. Pojan kuulusteluja ei ole vielä pystytty aloittamaan (pojan vammoista johtuen)
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article2448776.ab
-mahdolliset käännösvirheeni voi mielihyvin korjata-
edit: Heti pitää korjata: Expressenin mukaan paikalla onkin ollut kaksi huostaanotetuista pojista. Äskeisessä lehdistötilaisuudessa on kerrottu lisää tapahtumien kulusta: poika on saattanut ottaa käyttämänsä veitsen keittiöstä, kun pojat auttoivat ruuanlaitossa. Yhteisen aterian jälkeen poika oli pyytänyt 44-vuotiasta hoitajaa toiseen rakennukseen. Mitään väkivaltaista ei tässä edeltävässä tilanteessa ole ollut, vaan puukotus on tullut täytenä yllätyksenä.
""Det fanns inga varningstecken"
Vid lunchtid höll behandlingshemmet Tunagården, en mil utanför Malmö, en presskonferens om söndagens tragedi då en 15-årig pojke som vårdades på hemmet knivhögg en 44-årig kvinnlig vårdare till döds.
- Det fanns inga varningstecken på att vi behövde extra bevakning, säger Bengt Hansson, föreståndare för Tunagården till Kvällspostens reporter Lars Klint, som fanns på plats under presskonferensen.
Alla vassa föremål ska vara inlåsta, men det finns en möjlighet att en kniv stulits från köket.
- Pojkarna hjälper till vid matlagning och då kan det vara en kniv som har försvunnit, men jag vet inte i nuläget om det är någon kniv som saknas.
Fiskeutflykt
På söndagskvällen var majoriteten av de intagna och personalen ute på en fiskeutflykt.
15-åringen och en annan intagen pojke ville inte följa med och var kvar på hemmet tillsammans med två vårdare - den knivdödade kvinnan och en 24-årig kvinna.
Efter att de fyra suttit och fikat en stund på kvällen ska 15-åringen ha sagt att han ville visa den 44-åriga vårdaren någonting i skollokalen. De båda ger sig dit och kvar sitter den andre pojken tillsammans med den andra vårdaren.
Skrik på hjälp
Efter en stund hör de skrik på hjälp sedan pojken själv stuckit kniven i sig. De finner den kvinnliga vårdaren tillsammans med pojken i skollokalen."
http://www.kvp.se/nyheter/1.1157929/det ... ingstecken
15-v. poika puukotti 44-vuotiaan hoitajan Malmön lähellä
- maija turjukka
- Ainesta Watsoniksi
- Viestit: 4939
- Liittynyt: Ke Heinä 25, 2007 8:58 pm
15-v. poika puukotti 44-vuotiaan hoitajan Malmön lähellä
-Suru on hinta, jonka maksamme rakkaudesta.-
-
minttusuklaa
- Remington Steele
- Viestit: 200
- Liittynyt: To Huhti 19, 2007 4:43 pm
-
pippurinen
- Vähänniinkuharrastaja
- Viestit: 92
- Liittynyt: Pe Tammi 18, 2008 6:44 pm
Han var inskriven vid vårdhemmet sedan han begått sexuella övergrepp. Han led av tvångstankar och tog medicin mot detta. När hade han slarvat med medicineringen växte sig tvångstankarna så starka att han kände sig tvungen att döda den 44-åriga kvinnliga vårdaren, har pojken uppgivit i polisförhör.
Han ville ha sex med vårdaren
MALMÖ. Den mordåtalade 15-åringens fantasi var att våldta och stycka sitt offer.
- Expressen
Eli poika oli tosiaan hoitokodissa tekemiensä seksuaalirikosten takia. Hänellä oli pakko-oireinen häiriö ja hän oli jättänyt lääkitystään välistä. Poika halusi seksiä hoitajan kanssa, ja hänellä oli fantasia raiskata ja paloitella uhrinsa.
Han ville ha sex med vårdaren
MALMÖ. Den mordåtalade 15-åringens fantasi var att våldta och stycka sitt offer.
- Expressen
Eli poika oli tosiaan hoitokodissa tekemiensä seksuaalirikosten takia. Hänellä oli pakko-oireinen häiriö ja hän oli jättänyt lääkitystään välistä. Poika halusi seksiä hoitajan kanssa, ja hänellä oli fantasia raiskata ja paloitella uhrinsa.
-
Jack the Ripper
- Jessica Fletcher
- Viestit: 3231
- Liittynyt: To Heinä 19, 2007 2:31 am
- Paikkakunta: Helsinki
No voihan rähmä. Kansankoti oli jo ohjannut pojan hoitoon mutta silti pääsi tapahtumaan tällainen. Ruotsissa nimikkeellä hoitaja oleva työntekijä kulkisi Suomessa nimikkeellä nuorisovankilan vartija.
Tämä lienee kuitenkin erittäin harvinaista tuollaisissa hoitokodeissa. Muutenhan nuoria laitettaisiin enemmän VANKILAAN. Suomessa esim. ei taida olla 15-vuotiaita lusijoita ollenkaan. Tuossa iässä rötöstely on voinut kuitenkin jatkua jo vuosia.
Tämä lienee kuitenkin erittäin harvinaista tuollaisissa hoitokodeissa. Muutenhan nuoria laitettaisiin enemmän VANKILAAN. Suomessa esim. ei taida olla 15-vuotiaita lusijoita ollenkaan. Tuossa iässä rötöstely on voinut kuitenkin jatkua jo vuosia.
"Olen pessimisti. Tiedän kaiken turhaksi, mutta todennäköisesti olen taas tässäkin väärässä"