Ulvilan tapaus ( ketju 2 )

Keskustelua Ulvilan tapauksesta
skoone
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4648
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 9:59 pm

Viesti Kirjoittaja skoone »

joey kirjoitti:
Matula kirjoitti:Sorry, en käsitä miksi pähkäilette polkypyörän mahtuvuutta Volvoon.
Mikäli Volvokuski on ollut asialla, miksi hän olisi ottanut pyörän takakontista ja teon tehtyään palannut pyörällä ja tunkenut sen taas takaisin Volvoon? Mitä hän olisi tästä hyötynyt?? Pikemminkin pakomatka olisi vain ajallisesti pidentynyt.
En tunne aluetta lainkaan, mutta olen ymmärtänyt että paikalta olisi ollut paljon helpompi paeta pyörällä kuin autolla. Näin ainakin muistelisin jonkun porilaisen minfolaisen aikoinaan tuumineen.
Alueelta olisi päässyt pakenemaan vaikka linja-autolla. Tuo pyörä-volvo-yhdistelmä on ihan asiaton olettamus, mielestäni.
Muista lähdekritiikki!
Matula
Jack Bauer
Viestit: 970
Liittynyt: Ti Huhti 10, 2007 6:31 pm

Viesti Kirjoittaja Matula »

Mitä teki Lahti 10 kk ennen surmaa?? Mitä tällä välin tapahtui hänen elämässään??? Fakta on se, että hän luennoi ahkeraan ympäri Suomea mm. Helsingissä hiljattain ennen surmaa. Tapahtuiko luentomatkoilla jotain, miksi häntä oltiin uhkailtu???

Mikäli yhdistetään hieman faktoja ja tehdään yhteinen olettamaa....

tekijällä:

- VANHA punainen Volvo
- kengät mallia, jota saa useimmista halpakaupoista
- tekoväline kulunut, vanha veitsi. Ei ampuma-asetta, ei mitään vaikeammin saataavaa
- tekijän ulkomuoto vatsakas

Kaikki, yhdessä tai erikseen, viittaisivat minusta alempaan keskiluokkaan, kouluttamattomaan ihmiseen. En usko näiden valossa tekijän olleen ainakaan kytköksissä koulutustilaisuuksiin, joissa Lahti piti luentoja. Toki luentomatkoilla saattoi olla esim. suhdetoimintaa luentojen ulkopuolella. Kuulijakuntaan en tätä kuitenkaan sijoittaisi.

Tekijän koulutus- ja ansiotaso lienevät alhaisia ja ehkä tämä kuuluu ns. heikkolahjaisimpiin. Tätä ajatusta em. seikkojen lisäksi tukee se, että tutkitusti ÄO:n ollessa tavanomaista alhaisempi (huom! en tarkoita että korkeakoulutuksella ja ÄO:llä olisi korrelaatio)on myös moraali ja syyllisyydentunto alentunut.

Uhri oli siis saanut uhkauksia, joista tämä oli kertonut joillekin. Millaisia uhkauksia?? Soitoista jää jälki (ellei Pre-Paid), kirjeestä jää aina kiinni...
uhkaukset ovat varmasti yksi tärkein tutkintalinja.

Tämä kaikki on pohdintaa vailla mitään varmistettua faktaa.
porilainen
Armas Tammelin
Viestit: 78
Liittynyt: Ti Huhti 01, 2008 10:56 pm

Jukka S. Lahden ilmiö

Viesti Kirjoittaja porilainen »

Kertausta viestitulvan jälkeen. Jukka S. Lahdesta tuli ehdottomasti
julkkis vasta kuoltuaan, siis 1.12.2006 jälkeen. Alla
olevan lehtijutun mukaan hän ehti asua Ulvilassa
nelisen vuotta. Puhelinluetteloissa on julkaistu Lahden
asunnon tarkka katuosoite (Tähtisentie 54), joten hän ei pelännyt.
Oliko Ulvilassa Lahdesta ennen murhaa
liikkeellä kuitenkin niin tavallisia huhupuheita ??
Maalla helposti joku ryhtii toimiin (hutkimaan)
ennen järkeilyä?

Ilmeisesti oli: "No siitä miehestä
on nyt niin paljon juttuja. / Oliko se Porakorven
Akseli. / Olisiko bylsinyt jonkun vaimoa. /
Varmaan se irtisanominen. / Se oli ihan mukava. /
Se oli ihan hirveä. / Virolainen vaimo jne."
(nämä taltioitu Ulvilassa vasta murhan jälkeen).



Kuopuksen syntymä pyöräytti arvot ympäri

[13.12.2002, 16:46]


Sosiaalipsykologi Jukka S. Lahti lopetti menestyvän konsulttiuran alkusyksystä. Yrittäjänä toimiminen vei liikaa aikaa. Lisäksi Poricopperissa avautunut haasteellinen työ sattui sopivaan saumaan.

"Perheeseemme syntyi kolmas lapsi alkuvuodesta. Kahden vanhimman lapsen kävelemään opettelu on jäänyt työkiireiden takia melko lailla näkemättä. Tästä syntyi päätös siirtyä vakituiseen virkaan Poricopperille", Lahti sanoo.

Porin seutu ei ole työnetsijälle Suomen helpoimpia paikkoja. Lahden ekonomivaimo aikookin hoitaa lapsia kotona vielä ainakin seuraavat kaksi vuotta.

"Raisiolaisella rivitalonpätkällä saa ison omakotitalon Ulvilasta", Lahti kehuu Poria.
Matula
Jack Bauer
Viestit: 970
Liittynyt: Ti Huhti 10, 2007 6:31 pm

Viesti Kirjoittaja Matula »

Porakorven Akseli ??????
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Re: Jukka S. Lahden ilmiö

Viesti Kirjoittaja joey »

porilainen kirjoitti:Puhelinluetteloissa on julkaistu Lahden
asunnon tarkka katuosoite (Tähtisentie 54), joten hän ei pelännyt.
Ainakin meillä päin tuo katuosoitteen saaminen pois puhelinluettelosta on osoittautunut todella haastavaksi, ellei mahdottomaksi tehtäväksi. Lisäksi yrittäjänä ja muutenkin henkilöpainotteisena työntekijänä Lahdelle on varmasti ollut tärkeää, että hänet saadaan kiinni (samoin osoite- ja muita yhteystietoja on vaikea saada salaisiksi se jälkeen kun ne parin yrityksen ja omien henkilötietojen kautta ovat jo olleet julkisia). Uskoisin että tuo uhkailu on tullut mukaan kuvioihin niin lyhyen ajan sisällä ennen surmaa (esimerkiksi tuon Matulan mainitseman 10 kk:n aikana), ettei Lahti ole ehtinyt tekemään asian eteen sen kummemmin mitään. Ei tainnut ehtiä edes ottaa uhkailuja tosissaan.
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Minusta Matulan profilointi oli oiva. Ja pitää todennäköisesti myös paikkansa.
Noin onnistunut ''profiloinnin hämäys'' puolestaan vaatisi jo todella tarkkaa ja huolellista suunnittelua, eikä oikein tukisi raivopäissään tehtyä murhaa.


Osaako kukaan kertoa Lahden tarkkaa työnkuvaa Luvatassa?
Milloin hän siellä työskenteli? Milloin aloitti uudessa paikassa ja mitä siellä teki?

Monelle, etenkin miehelle, perheen päälle, työpaikan menetys on elämän pahin asia Se saattaisi toimia motiivina. Kuten myös vaimon uskottomuus.

Hämäräpisnekset, kyllä. Samoin Puputti yhteydet. (Edit: tarkoitan, ettei Puputti toimi motiivina, mutta motiivi voisi löytyä myös pimiäpisneksistä tai puputin suunnalta. Olin taas hieman epäselvä...)

Onko Puputin ja Lahden pisneksistä opiskeluajoilta mitään tietoa?
Mikä oli heidät toisiinsa linkittävä juttu? Opiskelijoita kuopion yliopistossa on tuolloin ollut muutama muukin.

Minä kyselen, kun en ole niin hirmuisesti seurannut. Ja ajattelin jos ruodittais ja purettais ja rakennettais taas uudestaan ja uudestaan. :) ...kun ei uutta tietoakaan heru...
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Viesti Kirjoittaja joey »

MissHolmes kirjoitti:Ja ajattelin jos ruodittais ja purettais ja rakennettais taas uudestaan ja uudestaan. :) ...kun ei uutta tietoakaan heru...
Aina yhtä hyvä idea :)

Tuossa Matulan profiloinnissa on vain se mutta, että tuo varustus ei itsessään kerro kyllä mitään itse tekijästä. Tuskin sitä kukaan ykköskenkiään surmareissulle jalkaansa vetää (huonompia kenkäpareja puolestaan tarvitsevat kaikki, menestyneemmätkin tekevät pihatöitä ja mökkeilevät) ja veitset ostetaan miljoonakoteihinkin usein Fiskarssilta. Ja toisin kuin jostain syystä usein oletetaan, varakkaat ne vasta loppuunkuluttavatkin tarve-esineensä. Maailman kitsain mies taitaa olla IKEA:n pääomistaja, joka ajelee edelleen samalla autolla kuin ennen menestystään (Volvolla, itseasiassa :lol: missäköhän hra Kamprad on liikkunut teon aikaan 8) ). Lisäksi, kun hieman silmäilee Suomen menestyvimpien liikemiesten valokuvia, ei kuvissa kyllä vilise mitään adoniksia. Tuo vatsakkuus tuntuu olevan Suomessa(kin) kansantauti, jolta ei rahallakaan välty :) Sille, ettei Volvon omistajaa ole vieläkään jäljitetty, voisi löytyä syy tästä teoriasta: auto ei ole ollut tekijän oma käyttöauto, eikä sen hankkiminen ole ollut tekijälle niin suuri sijoitus, etteikö siitä olisi voinut hankkiutua nopeasti ja lopullisesti eroonkin.

Minä rohkenisin veikata, että tekijä on ollut jokseenkin koulutettu, ainakin hieman korkeammin kuin mitä tuo Matulan profilointi ehdottaa. Tai vaihtoehtoisesti tekijä on voinut menestyä työssään muutoin. Minusta tuo teon suunnitelmallisuuden laatu on niin poikkeuksellista ja sen verran älliä vaativaa, että tekijän on pakko olla edes jokseenkin älykäs. Tiedän kyllä, ettei älykkyys aina kulje käsi kädessä koulutuksen tai menestyksen kanssa. Mutta tämä olikin minun veikkaukseni :wink:
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Niin, joko kyse on suunnitelmallisuudesta tai sitten ''moukan tuurista''.
:)

Tapaus tuntuu liian ''täydelliseltä'' rikokselta, ollakseen suunniteltu. Minusta jotenkin koko ajan tuntuu, että tuuri on näytellyt suurinta osaa siinä, ettei tekijä ole jäänyt kiinni.

On sanottu, että punainen volvo olisi ajellut alueella ennen tekoa yöllä.
Onko kyseessä siis ollut sama aamuyön ajankohta aiemmin samalla viikolla, vai Lahden kotiin saapumis aika suunnilleen.

Onko surmaaja suunnitellut surmaavansa ja ajellut paikalla jo mahdollisesti useinkin. Mässäillyt mielessään surmalla ja kohtalokkaana yönä joutunutkin oman mielikuvituksensa vangiksi, kun Lahti onkin tuona yönä ajanut kotiin surmaajan väijyessä paikalla.

Rohkeuden keräämiseen ja valojen sammumiseen talosta on kulunut aikaa, mutta sitkeä surmaaja on odottanut adrenaliiniä veressään pystymättä enää perääntymään.

Surma-aseen valinta minusta viittaa pikemminkin siihen, ettei perheellinen surmaaja ole halunnut ottaa huushollin parasta leipäveistä autoon pyörimään, koska sen puuttuminen keittiöstä olisi herättänyt huomiota.

Minä uskon, että surmaajan henkilökohtainen viha Lahtea kohtaan on ollut suunnaton, mutta hän ei todellisuudessa kuvitellut pystyvänsä surmaamaan.
Äkkiä eteen tullut tilanne, Lahti ilmeisen väsyneenä työmatkastaan, pienempänä kuin surmaaja hänet muistaa. Lahti mahdollisesti hienolla autollaan ja ikkunasta surmaaja näkee Lahden siemaavan yömyssyksi kallista konjakkia. Siihen ei työttömän perheen isän rahat riitä ja KLIK!

Päätös on valmis! Surmaajaa, surmaa ja pakoa ohjaa raivo ja viha, ei järki ja suunnitelmallisuus.

Jos volvo on oleellinen, joku tietää surmaajan henkilöllisyyden. Tai ainakin epäilee, mutta suojaa säälistä.
-Hale-
Poliisikoira Rex
Viestit: 275
Liittynyt: Ti Joulu 04, 2007 3:42 pm

Viesti Kirjoittaja -Hale- »

MissHolmes kirjoitti:

On sanottu, että punainen volvo olisi ajellut alueella ennen tekoa yöllä.
Onko kyseessä siis ollut sama aamuyön ajankohta aiemmin samalla viikolla, vai Lahden kotiin saapumis aika suunnilleen.
Tuossa alla sen Volvon nähneen haastattelu:
http://www.iltasanomat.fi/videot/?id=1405233&ap=1
MissHolmes kirjoitti: Lahti mahdollisesti hienolla autollaan
.
Allaolevassa linkissä kuvia, joissa näytetään Lahden taloa, siinä näkynee myös Lahden auto.

http://www.iltasanomat.fi/kuvagalleria/ ... p?id=11175
skoone
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4648
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 9:59 pm

Viesti Kirjoittaja skoone »

-Hale- kirjoitti:
MissHolmes kirjoitti:
Tuossa alla sen Volvon nähneen haastattelu:
http://www.iltasanomat.fi/videot/?id=1405233&ap=1
Jopa on kaukaa haettu avaintodistus! Voi hyvät hyssykät. Kuka tahansa on voinut hakea jotain osoitetta ja kiertää asuinalueen kautta. Tai jos vaikka alueella oli talo myytävänä. Ja tämän perusteella uskotaan, että Lahden tappaja ajoi tuota autoa. Niinpä.
Muista lähdekritiikki!
Matula
Jack Bauer
Viestit: 970
Liittynyt: Ti Huhti 10, 2007 6:31 pm

Viesti Kirjoittaja Matula »

Olen MissHolmesin kanssa samoin ajatuksin..... :)

"On sanottu, että punainen volvo olisi ajellut alueella ennen tekoa yöllä.
Onko kyseessä siis ollut sama aamuyön ajankohta aiemmin samalla viikolla, vai Lahden kotiin saapumis aika suunnilleen. "

Tämä linkissä esiintyvä silminnäkijä on minusta varsin vakuuttava!!! Kuvasta voi päätellä tiehen (jossa pun. Volvon silminnäkijä näki) olevan matkaa alle 10 metriä. Lisäksi silminnäkijällä ollut saman ikäluokan Volvoja. Ja lisäksi poliisi on kertonut, että kuvaukseen sopiva Volvo on liikkunut alueella myös YÖAIKAAN tämän päiväsilminnäkijän lisäksi (silminnäkijä kertoo havainnostaan, joka tapahtunut päiväaikaan) !!!!

En ymmärrä Skoonen kommenttia, jossa hän arvostelee tutkintalinjaa hataraksi Volvon osalta. Auto on kuitenkin nähty sekä päiväs- että yöaikaan ja alueen asukkaat kertovat että tämänkaltaista autoa ei alueella muuten ole nähty ja auto on käyttäytynyt poikkeukselliseti (ajanut hitaasti, myös yöllä). Minusta tämä on varsin varteenotettava linja.

Huomioni kiinnittyy myös seikkaan, että silminnäkijä puhuu epäselvästi tarkentamatta 340 Volvosta, josta alla kuva.

http://commons.wikimedia.org/wiki/Image ... 90_red.jpg

Poliisi kuitenkin on hakenut 400-SARJAN Volvoa, josta pol. itse julk.kuva.

http://www.poliisi.fi/poliisi/bulletin. ... DF003A78C3

edit: aiempi linkki poliisin julkaisemaan kuvaan ei toiminut, tuosta pääsee perille
Viimeksi muokannut Matula, Ma Kesä 23, 2008 11:28 pm. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Viesti Kirjoittaja joey »

MissHolmes kirjoitti: Tapaus tuntuu liian ''täydelliseltä'' rikokselta, ollakseen suunniteltu. Minusta jotenkin koko ajan tuntuu, että tuuri on näytellyt suurinta osaa siinä, ettei tekijä ole jäänyt kiinni.
Minä uskon, että tapaus on ollut täydellisen suunniteltu kyllä muutoin, mutta nimenomaan tuon pakenemisen osalta tekijän on ollut hieman pakkokin luottaa tuuriin (eihän sitä oikeasti koskaan tiedä, kuinka lähellä lähin partio pyörii). Hän on vain sattunut valitsemaan reitin niin, ettei paetessaan osunut suoraan partion eteen. Tuuria on toki ollut matkassa, mutta niin on aina oltava kun johtolankoja jää näinkin paljon jälkeen eikä kuitenkaan jää kiinni.

Toivon sydämestäni että tapaus selvitetään, mutta pidän äärimmäisen todennäköisenä että Ulvilan surma jää yhdeksi niistä kuuluisista henkirikoksista, jotka eivät koskaan selvinneet.
Ihraponnari
Frank Drebin
Viestit: 398
Liittynyt: Pe Syys 21, 2007 8:09 pm

Viesti Kirjoittaja Ihraponnari »

Kaikki Porin ja Ulvilan punaiset Volvot on varmasti tarkistettu. Mutta kun KVG niin löytyy alueelta heti myynti-ilmoitus samankaltaiseta autosta...
skoone
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4648
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 9:59 pm

Viesti Kirjoittaja skoone »

Matula kirjoitti:En ymmärrä Skoonen kommenttia, jossa hän arvostelee tutkintalinjaa hataraksi Volvon osalta. Auto on kuitenkin nähty sekä päiväs- että yöaikaan ja alueen asukkaat kertovat että tämänkaltaista autoa ei alueella muuten ole nähty ja auto on käyttäytynyt poikkeukselliseti (ajanut hitaasti, myös yöllä). Minusta tämä on varsin varteenotettava linja.
Missä on todisteita siitä, että sama auto olisi liikkunut alueella yöaikaan?
Muista lähdekritiikki!
Harriet Makepeace

Viesti Kirjoittaja Harriet Makepeace »

Ilman muuta murhamies ajaa näyttävästi punaisella autollaan ennen surmatyötä paikkakunnalla. Psykopaatit kylläkin saattavat ottaa suuriakin riskejä, mutta yleensä vaan tiettyyn rajaan asti.
Muistaakseni kun kadonnutta Raisa Räisästä etsittiin niin yhden tutkintalinjan mukaan tapaukseen liittyi vielä aika erikoinen uniikki auto. Mutta eipä löytynyt.
Lukittu