Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.
Haarahaukka
Javier Pena
Viestit: 1885
Liittynyt: Ma Elo 25, 2008 11:53 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Haarahaukka »

Jeebutnoubat kirjoitti: Ke Huhti 27, 2022 10:55 pm
JanitaSlim kirjoitti: Ke Huhti 27, 2022 10:48 pm
Seniili sitten ottaa esimerkiksi Norjan, jolla on sellaiset valtiot kuin Suomi ja Ruotsi puskureina ennen oman valtion rajoja
Suomen tilanne on ihan vähän erilainen Venäjän kanssa kuin Norjan :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Onhan Norjalla liki 200 kilometriä rajaa venäjän kanssa.

Wikipediasta:
Norjan ja Venäjän raja kulkee Suomen rajalta Muotkavaaralta Jäämereen Norjan Finnmarkin läänin ja Venäjän Petsamon alueen välissä. Maarajan pituus on 196 kilometriä ja lisäksi Varanginvuonossa on 23 kilometriä merirajaa.
Naton maaraja on Norjassa lähempänä Muurmanskia kuin Suomi kuten myös Virossa lähempänä Pietaria.
Buy the ticket, take the ride!
UteliasUnto

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja UteliasUnto »

JanitaSlim kirjoitti: Ke Huhti 27, 2022 1:38 pm Pelko ja viha on lamaannuttanut ajattelukykysi. Omaa kantaasi tukeaksesi sinun täytyy keksimällä keksiä esimerkkejä, joiden suhteen voisit olla oikeassa. Itse olen pitäytynyt kokoajan tosiasioissa.. :mrgreen:
Nyt kyllä ihmetyttää kun moni sanoo että Norjalla on Venäjän kanssa rajaa ja totuudentorvi sanoo että ei ole. Ketä uskoa?
Mutta joo pakko antaa Piikkisialle pisteet tarinasta.

On kyl outo kääpiö toi putte ku pokalla heittää että ''– Venäläisurheilijoita syrjitään poliittisten syiden ja heidän kansallisuutensa verukkeella. Tämä on uskomatonta! Se ei edusta millään lailla olympia-aatetta.''
ja samalla käy sotaa naapurissa samalla ''syyllä''.

https://www.iltalehti.fi/muutlajit/a/0a ... 15ff08115d
damfin
James Bond (Pierce Brosnan)
Viestit: 13859
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 1:04 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja damfin »

Tarkastaja Levisi kirjoitti: Ke Huhti 27, 2022 8:39 pm Putin vakuutti, että Venäjä vastaa uhkaan tarvittaessa aseilla, ”joita muilla ei ole”. Tällä hän viittasi ilmeisesti neljä vuotta sitten esiteltyihin uusiin ohjusjärjestelmiin kuten hypersoonisiin ohjuksiin.
Saisipa olla kärpäsenä katossa katselemassa sillä hetkellä kun Putin päättää käyttää noita hypersoonisia ohjuksiaan ja ohjuksen kehittelijät tulee kertomaan että "kuule Vladimir kun ei ne meidän ohjukset ihan oikeasti edes toimi, ainoastaan se testikappale saatiin lentämään kun jätettiin kaikki ylimääräinen paino pois, niin kuin esimerkiksi räjähteet, eikä sen ohjauskaan toiminut mutta onneksi se sattui pudota mätkähtämään mereen niin voitiin sanoa että se meni tarkalleen suunnitelmien mukaan"
UteliasUnto

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja UteliasUnto »

Onpas oudon näköistä toimintaa toi Tiraspolin isku

https://twitter.com/nexta_tv/status/1519349563114639360

siihen vois laittaa Benny Hillin taustalle.
JanitaSlim
Ben Matlock
Viestit: 8690
Liittynyt: Pe Syys 18, 2020 5:51 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja JanitaSlim »

Haarahaukka kirjoitti: Ke Huhti 27, 2022 11:04 pm
Jeebutnoubat kirjoitti: Ke Huhti 27, 2022 10:55 pm
JanitaSlim kirjoitti: Ke Huhti 27, 2022 10:48 pm
Seniili sitten ottaa esimerkiksi Norjan, jolla on sellaiset valtiot kuin Suomi ja Ruotsi puskureina ennen oman valtion rajoja
Suomen tilanne on ihan vähän erilainen Venäjän kanssa kuin Norjan :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Onhan Norjalla liki 200 kilometriä rajaa venäjän kanssa.

Wikipediasta:
Norjan ja Venäjän raja kulkee Suomen rajalta Muotkavaaralta Jäämereen Norjan Finnmarkin läänin ja Venäjän Petsamon alueen välissä. Maarajan pituus on 196 kilometriä ja lisäksi Varanginvuonossa on 23 kilometriä merirajaa.
Naton maaraja on Norjassa lähempänä Muurmanskia kuin Suomi kuten myös Virossa lähempänä Pietaria.
https://peda.net/p/Ilkka%20Nurmi/e5o/e5 ... altiot.jpg

Näyttää tosiaan helppokulkuiselta maastolta, josta Norjaan olisi Venäjän helppoa hyökätä maavoimillaan. Ei mitään ongelmia. Jatkakaa.

Mutta tosiaan Norjalla on hieman yhteistä rajaa Venäjän kanssa, kuten myös Suomenkin.
”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa rasisteja”
Rasistinen äärioikeistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.

Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
JanitaSlim
Ben Matlock
Viestit: 8690
Liittynyt: Pe Syys 18, 2020 5:51 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja JanitaSlim »

Ukrainalaiset osoittavat Helsingissä mieltään Saksaa vastaan – tässä syy
Ukrainalaiset osoittavat keskiviikkoaamuna mieltään Saksan suurlähetystön edustalla Helsingissä.
Ukrainalaiset ilmaisivat pettymyksensä Saksaa kohtaan mielenosoituksessa Saksan suurlähetystön edessä. Matti Matikainen
Tekijän kuva
Marikki Nykänen
[email protected]
Eilen klo 7:01

Saksaa on kritisoitu kaasutoimitusten jatkamisesta Venäjältä ja asekauppojen hidastelussa.
Tiistaina Saksa teki politiikassaan täyskäännöksen.
Saksa lupasi toimittaa Ukrainaan muun muassa haupitseja.

Saksan toiminta Venäjän aloittaman sodan aikana on toistuvasti herättänyt äreyttä ukrainalaisissa. Keskiviikkoaamuna Suomessa asuvat ukrainalaiset osoittavat mieltään Helsingissä Saksan suurlähetystön edustalla.

Ukrainalaisia suututtavat erityisesti Saksan Venäjälle maksamat kaasurahat ja vitkuttelu Ukrainaan lähetettävien asetoimitusten suhteen.

Saksa kieltäytyi pitkään lähettämästä minkäänlaisia aseita Ukrainaan. Sen sijaan Saksa on Krimin niemimaan valtauksen jälkeen lähettänyt Venäjälle 121,8 miljoonan euron arvosta aseita, joita Venäjä on nyt todennäköisesti hyödyntänyt iskiessään ukrainalaisia vastaan. Tiedot selviävät brittilehti Telegraphin viime perjantaina julkaisemista tiedoista, jotka se on saanut EU:n sisältä.

Saksa myi aseita Venäjälle siitä huolimatta, että EU oli asettanut aseiden vientikiellon Venäjälle suuntaaville aseille sen jälkeen, kun Venäjä oli vallannut Krimin niemimaan vuonna 2014. Tässä Saksa on hyödyntänyt asevientikiellossa ollutta porsaanreikää. Ranska on vienyt Venäjälle vielä enemmän aseita: yhteensä 152 miljoonan euron edestä. Luvut ovat vuosilta 2015–2020.

Telegraphin mukaan Saksa ja Ranska ovat toimittaneet Venäjälle muun muassa pommeja, raketteja, ohjuksia ja ampuma-aseita.

Myös Italia, Itävalta, Bulgaria, Tšekki ja Britannia ovat toimittaneet Venäjälle aseita, mutta Saksaa ja Ranskaa vähemmän. Esimerkiksi Britannia myi aseita 2,4 miljoonan euron arvosta.

Investigative Europe -julkaisun mukaan myös Suomi on toimittanut aseita Venäjälle vastaavaa porsaanreikää hyödyntäen.
Saksan on kohdistunut kovaa kritiikkiä muun muassa asetoimituksissa nihkeilyn takia. Saksan liittokansleri Olaf Scholz (vas.) ja ulkoministeri Annalena Baerbock (oik.) kuvattiin 9. maaliskuuta. Saksan on kohdistunut kovaa kritiikkiä muun muassa asetoimituksissa nihkeilyn takia. Saksan liittokansleri Olaf Scholz (vas.) ja ulkoministeri Annalena Baerbock (oik.) kuvattiin 9. maaliskuuta.
Saksan on kohdistunut kovaa kritiikkiä muun muassa asetoimituksissa nihkeilyn takia. Saksan liittokansleri Olaf Scholz (vas.) ja ulkoministeri Annalena Baerbock (oik.) kuvattiin 9. maaliskuuta. EPA/AOP
Porsaanreikä tukittiin

Saksa on puolustanut asetoimituksiaan vientikiellon muotoilun epäselvyyksillä ja sillä, että Venäjä olisi taannut käyttävänsä aseita ainoastaan siviilitoimiin sen sijaan, että niitä käytettäisiin sodassa.

Porsaanreikä koskee nimenomaan niin sanottuja kaksikäyttötuotteita eli esimerkiksi teknologiaa, jota voidaan käyttää sekä siviilikäytössä että sodankäynnissä. Tähän voidaan lukea esimerkiksi sekä ballistisissa ohjuksissa että kuuraketeissa käytettävä teknologia.

– Jos oli mitään merkkejä minkäänlaisesta sotilaallisesta käytöstä, vientilisenssiä ei myönnetty, Saksan talousministeriön edustaja sanoo Telegraphille.

Vientikieltoon kirjattu porsaanreikä tukittiin lopulta 8. huhtikuuta. Tämä tehtiin vasta EU:n Venäjää vastaan asettamien sanktioiden viidennellä kierroksella sen jälkeen, kun itäisen Euroopan EU-maat olivat protestoineet voimakkaasti porsaanreikää vastaan.

Euroopan komission mukaan EU-maat olivat vielä viime vuonna myyneet Venäjälle aseita ja ammuksia 39 miljoonan euron arvosta. Samaan aikaan Venäjä oli valmistautumassa laajamittaiseen hyökkäyssotaan Ukrainassa.
Nihkeily asevienneissä Ukrainaan ja kaasutoimitusten katkaisussa

Saksa on pitkään vastustanut raskaan kaluston toimituksia Ukrainalle. Tässä Saksan liittokansleri Olaf Scholz on vedonnut muun muassa ydinsodan uhkaan vastatessaan kriitikoille.

Jo kuukautta ennen Venäjän hyökkäystä Ukrainaan Saksan muita maita pidättyväisempi asenne tuli esiin. Saksa esti tuolloin tammikuussa Viroa toimittamasta Ukrainaan haupitsi-tykkejä, jotka olivat olleet aiemmin käytössä kommunistiblokkiin kuuluneessa Itä-Saksassa.

Saksa perusteli asetoimitusten estämistä maan lainsäädännössä olevalla kiellolla, jonka mukaan aseita ei saa lähettää konfliktialueille. Lainsäädännön historia on toisessa maailmansodassa.

– Rajoittava politiikkamme on hyvin tiedossa ja perustuu historiaan, Saksan ulkoministeri Annalena Baerbock sanoi tuolloin vieraillessaan Kiovassa.
Lue myösViro haluaa lähettää Suomesta hankittuja aseita Ukrainaan – Saksa estää

Sekä Ranska että Saksa ovat vastustaneet EU:n toimia Venäjältä tulevien kaasutoimitusten katkaisemiseksi. EU maksaa Venäjälle päivittäin miljardi euroa päivässä kaasusta.

Ennen Venäjän aloittamaa hyökkäyssotaa Ukrainassa venäläisyhtiö Gazprom oli saanut valmiiksi Nord Stream 2 -kaasuputken, jonka oli määrä tuplata kaasutoimitukset Saksaan. Nord Stream -kaasuputket laittoi aikanaan alulle Saksan silloinen liittokansleri Gerhard Schröder, joka on tunnettu Putinin hyvänä ystävänä.

Saksa on ollut myös hidas sitoutumaan venäläisen öljyn ostamisen lopettamiseen. Saksan ulkoministeri Annalena Baerbock sanoi viime keskiviikkona, että Saksa luopuu Venäjän öljystä vuoden loppuun mennessä. Asiasta kertoo Reuters.
Kuva tuhoutuneesta venäläispanssarivaunusta Rusanivin kylässä Ukrainanssa Kiovan lähistöllä. Kuva otettu 25. huhtikuuta. Kuva tuhoutuneesta venäläispanssarivaunusta Rusanivin kylässä Ukrainanssa Kiovan lähistöllä. Kuva otettu 25. huhtikuuta.
Kuva tuhoutuneesta venäläispanssarivaunusta Rusanivin kylässä Ukrainanssa Kiovan lähistöllä. Kuva otettu 25. huhtikuuta. EPA/AOP

Aiemmin Saksa ei ollut antanut öljykysymykseen selvää takarajaa, ja vaakakupissa painoivat vaikutukset Saksan taloudelle.

Ukrainan ulkoministeri Dmytro Kuleba arvosteli tiistaina Twitter-tilillään maailman johtajia heidän "tekosyistä ja puolinaisista toimista" ja vaatii EU:ta Venäjän öljysaartoon.

– Jos maailman johtajat ja yritykset haluavat lopettaa Venäjän sotarikokset, heidän on ensin riistettävä Putinin öljytulot. Olemme kuulleet tarpeeksi tekosyitä ja puolinaisia toimia samaan aikaan, kun ukrainalaisia pommitetaan, tapetaan, kidutetaan ja raiskataan.

– Venäjän öljy on täynnä ukrainalaista verta. Lopettakaa sen ostaminen!, Kuleba kirjoittaa.
Täyskäännös tiistaina?

Tiistaina Saksan hallitus teki täyskäännöksen aiempaan politiikkaansa nähden ja päätti toimittaa Ukrainaan Gepard-ilmatorjuntapanssarivaunuja. Asiasta kertoo esimerkiksi saksalaislehti Spiegel.

Spiegelin mukaan Saksa aikoo myös osallistua ukrainalaissotilaiden kouluttamiseen saksalaisten Panzerhaubitze 2000 -haupitsien käytössä. Ukrainaan kyseiset haupitsit toimittaa Alankomaat.

Süddeutsche Zeitungin mukaan Saksa olisi lähettämässä Ukrainaan noin 50 Gepard-panssarivaunua, jotka Saksan puolustusvoimat on poistanut omasta käytöstään. Lehden mukaan Saksalle jäisi vielä varastoon lisää Gepardeja.

Saksan hallituksen päätöksestä kerrottiin saksalaismediassa ennen kuin maan puolustusministeri Christine Lambrechti ilmoitti asiasta USA:n isännöimässä 40 maan puolustusministerin tapaamisessa USA:n Ramsteinin lentotukikohdassa Saksassa.

Spiegelin mukaan Lambrecht haluaa ilmoituksellaan vakuuttaa muut maat siitä, että Saksassa on tehty historiallisia toimia. Maan puolustusvoimille on aiemmin myönnetty esimerkiksi sadan miljardin euron erikoisrahoitus muutoksena Saksan aiempiin toimiin.

Aiemmin tiistaina Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov oli sanonut Venäjän televisiossa, että konflikti Ukrainassa saattaa kärjistyä ydinsodaksi. Hän varoitti myös kolmannen maailmansodan ”todellisesta vaarasta”. Samassa yhteydessä hän kritisoi Ukrainaa rauhanneuvotteluihin liittyen.

Maanantaina Venäjän USA-suurlähettiläs Anatoli Antonov oli varoittanut Yhdysvaltoja uusien aseiden toimittamisesta Ukrainaan. Yhdysvallat oli tätä ennen ilmoittanut 713 miljoonan dollarin lisätuesta Ukrainalle ja muille alueen maille asehankintoihin.

Puolustusministerien tapaamiseen osallistui muun muassa USA:n puolustusministeri Lloyd Austinia, joka vieraili sunnuntaina Kiovassa tapaamassa Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyia. Austin sanoi tapaamisen jälkeen, että USA haluaa nähdä Venäjän heikentyvän, mikä kertoo CNN:n mukaan USA:n politiikan muutoksesta Venäjän suhteen.
Saksa on paska maa, jos ei ole aloittamassa sotia niin sitten on rahoittamassa niitä.
”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa rasisteja”
Rasistinen äärioikeistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.

Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
JanitaSlim
Ben Matlock
Viestit: 8690
Liittynyt: Pe Syys 18, 2020 5:51 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja JanitaSlim »

Suurimmat venäläisen polttoaineen ostajat ovat Saksa, Italia ja Kiina. Saksaan on viety Venäjältä fossiilisia polttoaineita 9,1 miljardilla eurolla, Italiaan 6,9 miljardilla eurolla ja Kiinaan 6,7 miljardilla eurolla.
”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa rasisteja”
Rasistinen äärioikeistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.

Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
TooColdToRun
Harjunpää
Viestit: 348
Liittynyt: To Tammi 21, 2021 7:07 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja TooColdToRun »

Parempi ryssäviha ja natokiima kuin natoviha ja ryssäkiima.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11491
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Natoviha ja ryssäkiima kytee Keskipohjanmaalla.
Jarno Vähäkainu petaa jo puolustusministerin paikkaa tulevassa Venäjän hallitsemassa VKK-Suomessa.
Saa nähdä kuinka pitkään Vetelin maalaisisännät jaksaa tätä baaria pitävää suurisuuta barbaaria kuunnella.
Jos ei häpeäpaalua ole niin varmasti lyhtypylväitäkin pesäpallostaan tunnetusta maalaiskylästä varmaan kälättäjälle löytyy.
Pesäpallomailallekin siellä voisi olla käyttöä: "Beat on the brat"....


VKK_Vahakainu_Suomi_vittuilee_Moskovalle.jpg
VKK_Vahakainu_Suomi_vittuilee_Moskovalle.jpg (64.86 KiB) Katsottu 892 kertaa
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Vili S Pertti
Javier Pena
Viestit: 1770
Liittynyt: La Tammi 23, 2021 3:43 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Vili S Pertti »

6.14 Ria Novosti: Rupla käyttöön Hersonissa

Venäjän miehittämässä Hersonin maakunnassa otetaan käyttöön rupla toukokuun alusta eli sunnuntaista lähtien, uutisoi Venäjän valtion uutistoimisto Ria Novosti uutiskanava CNN:n mukaan.

Hersonin siviilisotilashallinnon varapuheenjohtaja Kirill Stremousov kertoo Ria Novostille, että ruplaan siirtymisessä on neljän kuukauden siirtymäaika, jolloin voi käyttää sekä ruplia että Ukrainan rahayksikköä hryvniaa.

Tämän jälkeen maakunta siirtyy kokonaan ruplaan.

CNN kertoo aiemmin vahvistaneensa, että Venäjän joukot asettivat Hersoniin uuden hallinnon tiistaina. Uusi hallinto asetettiin vain päiviä sen jälkeen, kun Venäjä otti haltuunsa Hersonin kaupungintalon, ja vaihtoi valtaan äänestetyn hallinnon.

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/mtv ... sa/8414512
Nyt taitaa olla ryssät vähän turhan aikaisin liikenteessä ruplien ja hallintonsa kanssa. Taitaa jäädä toimikausi lyhkäseksi :mrgreen:
"Ei ole löytynyt todisteita" kiteyttää koko vuoden 2020 yhteen lauseeseen.
TooColdToRun
Harjunpää
Viestit: 348
Liittynyt: To Tammi 21, 2021 7:07 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja TooColdToRun »

Vili S Pertti kirjoitti: To Huhti 28, 2022 9:02 am
6.14 Ria Novosti: Rupla käyttöön Hersonissa

Venäjän miehittämässä Hersonin maakunnassa otetaan käyttöön rupla toukokuun alusta eli sunnuntaista lähtien, uutisoi Venäjän valtion uutistoimisto Ria Novosti uutiskanava CNN:n mukaan.

Hersonin siviilisotilashallinnon varapuheenjohtaja Kirill Stremousov kertoo Ria Novostille, että ruplaan siirtymisessä on neljän kuukauden siirtymäaika, jolloin voi käyttää sekä ruplia että Ukrainan rahayksikköä hryvniaa.

Tämän jälkeen maakunta siirtyy kokonaan ruplaan.

CNN kertoo aiemmin vahvistaneensa, että Venäjän joukot asettivat Hersoniin uuden hallinnon tiistaina. Uusi hallinto asetettiin vain päiviä sen jälkeen, kun Venäjä otti haltuunsa Hersonin kaupungintalon, ja vaihtoi valtaan äänestetyn hallinnon.

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/mtv ... sa/8414512
Nyt taitaa olla ryssät vähän turhan aikaisin liikenteessä ruplien ja hallintonsa kanssa. Taitaa jäädä toimikausi lyhkäseksi :mrgreen:
Jollain kai sitä pitää takapäätä pyyhkiä Hersonissakin, jos sattuu vaikka tulemaan vessapaperista pula.
palokirves
Axel Foley
Viestit: 2026
Liittynyt: Pe Elo 02, 2019 11:01 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja palokirves »

Tarkastaja Levisi kirjoitti: To Huhti 28, 2022 8:52 am Natoviha ja ryssäkiima kytee Keskipohjanmaalla.
Jarno Vähäkainu petaa jo puolustusministerin paikkaa tulevassa Venäjän hallitsemassa VKK-Suomessa.
Saa nähdä kuinka pitkään Vetelin maalaisisännät jaksaa tätä baaria pitävää suurisuuta barbaaria kuunnella.
Jos ei häpeäpaalua ole niin varmasti lyhtypylväitäkin pesäpallostaan tunnetusta maalaiskylästä varmaan kälättäjälle löytyy.
Pesäpallomailallekin siellä voisi olla käyttöä: "Beat on the brat"....



VKK_Vahakainu_Suomi_vittuilee_Moskovalle.jpg
Aika ihmeellistä, että Pohjanmaalla tuollainen saa kävellä ilman, että laitetaan lyhytpylvääseen roikkumaan. Pohjanmaa tosin on vahvaa kepu aluetta, joten ryssämielisyys varmaan voi hyvin nykyisin lakeuksilla.Lisäksi siellä on helvetisti noita uskonnollisia hörhöjä.
Even Steven kirjoitti: Ke Maalis 01, 2023 9:54 pm Olen ollut pakkohoidossa viimeiset 10 vuotta.
Avatar
ketunlenkki
Sofia Karppi
Viestit: 426
Liittynyt: Ma Helmi 28, 2022 9:11 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja ketunlenkki »

JanitaSlim kirjoitti: To Huhti 28, 2022 1:14 am
Haarahaukka kirjoitti: Ke Huhti 27, 2022 11:04 pm
Jeebutnoubat kirjoitti: Ke Huhti 27, 2022 10:55 pm

Onhan Norjalla liki 200 kilometriä rajaa venäjän kanssa.

Wikipediasta:
Norjan ja Venäjän raja kulkee Suomen rajalta Muotkavaaralta Jäämereen Norjan Finnmarkin läänin ja Venäjän Petsamon alueen välissä. Maarajan pituus on 196 kilometriä ja lisäksi Varanginvuonossa on 23 kilometriä merirajaa.
Naton maaraja on Norjassa lähempänä Muurmanskia kuin Suomi kuten myös Virossa lähempänä Pietaria.
https://peda.net/p/Ilkka%20Nurmi/e5o/e5 ... altiot.jpg

Näyttää tosiaan helppokulkuiselta maastolta, josta Norjaan olisi Venäjän helppoa hyökätä maavoimillaan. Ei mitään ongelmia. Jatkakaa.

Mutta tosiaan Norjalla on hieman yhteistä rajaa Venäjän kanssa, kuten myös Suomenkin.
NATO ketjussa saisit mieluummin esitellä kuinka pihalla olet asiassa, mutta kannattaa karttakirjasta seuraavaksi etsiä Barentsinmeri ja Huippuvuoret. Sen jälkeen voit miettiä, että onko se 60km mittainen romurautakaravaani todennäköisin uhkakuva Norjan kannalta vai joku muu.
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15383
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja URSA »

Huonosti vanhentunut uutisjuttu seitsemän vuoden takaa:
Venäjä miehittää Norjan tv-sarjassa, Venäjä närkästyi

Norjan kaikkien aikojen kallein tv-sarja sijoittuu ison luonnonkatastrofin jälkeiseen aikaan, jossa Venäjä on miehittänyt Norjan. Venäjän mielestä sarja seuraa kylmän sodan pahimpia perinteitä.
5.9.2015 • Päivitetty 5.9.2015 13:57

Norjalainen televisiosarja Okkupert, "Miehitetty", herättää närää Venäjällä. Joissakin venäläiskommenteissa sarjaa on jopa pidetty erittäin vaarallisena. Sarjassa Venäjä miehittää Norjan omiakseen sen öljy- ja kaasuvarat.

Venäjän Oslon-suurlähettiläs sanoo maansa saaneen tarpeekseen siitä, että se kuvataan hyökkääjänä.
https://yle.fi/uutiset/3-8282948

USA:lla on paremmat vakoilusatelliitit kuin Venäjällä.
NBC: Yhdysvaltain tiedustelu auttoi Ukrainaa tuhoamaan venäläis­koneen – jopa kenraalien kuolemat voivat selittyä amerikkalais­avulla

– Venäläiset pommittivat tyhjää kenttää, kuvaili amerikkalaislähde tiedustelutietojen merkitystä.

7:05
Venäjällä ei ole ollut Ukrainan sodassa vastassaan ainoastaan kotimaataan puolustavat ukrainalaisjoukot, jotka on aseistettu länsiavulla, vaan suuressa roolissa on ollut Yhdysvaltain koko mahtava tiedustelukoneisto.

Tämä käy ilmi NBC-kanavan amerikkalaisiin viranomaislähteisiin perustuvasta uutisesta, jonka asiantuntijat katsovat tarjoavan selityksen myös joillekin sodan yllättäville tapahtumille.

NBC:n mukaan Yhdysvallat on tarjonnut sekä ennen sotaa että sen aikana Ukrainalle tiedustelutietoa, joka on ollut ratkaisevassa roolissa puolustustaistelussa.

– Sillä on ollut suuri taktinen ja strateginen merkitys. On esimerkkejä, joissa tiedot ovat olleet todella ratkaisevia, selitti nimetön tiedustelulähde NBC:lle.

– Reaaliaikaista tiedustelutietoa on voitu käyttää iskuihin venäläisjoukkoja vastaan.

Normaalisti Yhdysvallat varjelee tarkasti tiedustelutietoaan lähteitään suojatakseen, ja siksi sen jakamista Natoon kuulumattomalle maalle pidetään ennenkuulumattomana.

Vahvistus kuljetuskoneen tuholle

Ennen sodan alkua Yhdysvallat toimitti NBC:n mukaan Ukrainan armeijalle yksityiskohtaista tietoa venäläisten ohjusten ja pommitusten kohteista, ja näin Ukraina osasi siirtää lentokoneensa ja ilmapuolustuksensa turvaan.

– Venäläiset kirjaimellisesti pommittivat tyhjää kenttää, jossa ilmatorjunta aiemmin oli, amerikkalaislähde kertoi.

Suureksi osaksi tämän ansiosta Venäjä ei ole saavuttanut ilmaherruutta, joka olisi voinut olla kohtalokasta Ukrainan puolustukselle. Ukrainan ilmatorjunnan piiloleikki venäläisiä vastaan on jatkunut myös sodan aikana, ja se on rajoittanut Venäjän lentokoneiden toimintaa.

NBC:n mukaan amerikkalaislähteet vahvistavat nyt ensi kertaa sodan alusta lähtien liikkuneen huhun, että Ukraina onnistui pudottamaan suuren venäläisen kuljetuskoneen ja estämään pääkaupunki Kiovan joutumisen vakavasti uhatuksi.

Tämän kerrotaan liittyvän Hostomelin lentokentän valtausyritykseen. Jos Venäjän maahanlaskujoukot olisivat onnistuneet pitämään kentän ja kuljettamaan paikalle rynnäkkökalustoaan, Kiova olisi voinut sortua.

Toinen maahanlaskuyritys tehtiin toisella puolella Kiovaa sijainneelle Vasylkivin sotilaslentokentälle.

Tarkempia tietoja alasammutusta koneesta ei edelleenkään ole, mutta aiempien huhujen mukaan Hostomeliin olisi ollut matkalla Venäjän eliittijoukkojen Iljushin-76-kuljetuskone, joka kykenee kantamaan yli sata miestä tai vaihtoehtoisesti muutaman kymmenen miestä rynnäkköpanssarivaunuineen.

NBC:n mukaan se ei julkaise kaikkia vahvistamiaan tietoja Yhdysvaltain tiedusteluavusta, jotta venäläiset eivät pääsisi tukkimaan informaatiokanavia.

Asiantuntijoiden keskuudessa tietojen katsotaan kuitenkin tarjoavan selityksen jopa joillekin sodan erikoisuuksille.

– Monet ovat kysyneet, miksi niin moni korkea venäläisupseeri on joutunut tapetuksi. No, jotain tekemistä saattaa olla sillä, että tässä artikkelissa todetaan ”Ukrainan joukkojen saaneen Yhdysvalloilta yksityiskohtaisia koordinaatteja ohjatakseen tulta venäläisasemiin”, kirjoitti Foreign Policy -tutkimusinstituutin sotilasasiantuntija Rob Lee Twitterissä.

Hän muistutti, että moni yksityiskohta sodan kulussa on vielä epäselvä, mutta piti tietoa Yhdysvaltain tiedusteluavusta merkittävänä.

– Näin ei luultavasti ole aiemmin historiassa tapahtunut.

Apua myös hyökkäyksiin

Tiedusteluavun voi katsoa merkitsevän myös Yhdysvaltain kasvavaa sitoutumista Ukrainan puolustukseen omista strategisista syistään.

Puolustusministeri Lloyd Austin kohautti kulmia aiemmin tällä viikolla ilmoittamalla, että Yhdysvaltain tavoitteena on ”heikentää” Venäjää niin, ettei se pitkään aikaan kykene hyökkäämään vastaavalla tavalla naapurimaihinsa. Yhdysvallat on koko ajan lisännyt myös sotilasapuaan Ukrainalle.

Strategiaa pidetään jossain määrin riskialttiina, sillä se voisi tarjota Venäjän johtajalle Vladimir Putinille syyn laajentaa sotaa väittämällä, että Ukrainassa on tosiasiassa kyse taistelusta länttä vastaan.

NBC:n tietojen mukaan myös tiedustelutiedon jakamisessa on tapahtunut sodan aikana muutos.

Alun perin Yhdysvallat pidättyi antamasta tietoja, jotka olisivat mahdollistaneet Ukrainan kuolettavat iskut venäläisiä vastaan, mutta tämä periaate unohtui nopeasti. Tietoja voidaan nyt käyttää sekä Ukrainan puolustautumiseen että mahdollisiin kauemmas ulottuviin hyökkäyksiin.

Aivan viime päivinä on spekuloitu runsaasti mystisillä räjähdyksillä eri puolilla Venäjää. Niiden syy ei ole selvillä, mutta varsinkin Ukrainan rajan lähellä sijaitsevaan Belgorodin kaupunkiin tehdyistä iskuista epäillään vahvimmin Ukrainaa. Mikäli näin on, esimerkiksi ammusvarastoon tehtyjen iskujen kohdistamisessa on teoriassa voitu käyttää yhdysvaltalaistietoja.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008778361.html
Ryssät kuvitteli muun maailman katsovan sivusta siviilien pommittamista mm. tuhansin nuoliammuksin.
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15383
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja URSA »

Analyysi: Venäjä siirsi taisteludelfiinejä Mustallemerelle

JULKAISTU 4 TUNTIA SITTEN
Venäjä on siirtänyt koulutettuja taisteludelfiinejä laivastotukikohtaansa Mustallamerellä, uutisoi The Guardian -lehti, joka perustaa tietonsa Yhdysvaltain laivastoinstituutin analyysiin.

Analyysin mukaan delfiinejä saatettaisiin käyttää vedenalaiseen puolustukseen, eli havaitsemaan laivastoon kohdistuva vedenalainen hyökkäys.

Laivastoinstituutti perustaa tietonsa satelliittikuviin laivastotukikohdasta Sevastopolin satamasta, jonne delfiinit olisi siirretty Venäjän hyökkäyksen alussa.

Venäjällä on pitkä historia delfiinien kouluttamisesta sotilaallisiin tarkoituksiin. Delfiinit voivat esimerkiksi palauttaa esineitä tai havaita vihollisia.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ana ... #gs.ytirt7

Sit kun vielä saisivat apinat ohjaamaan panssarivaunuja, Venäjän armeijalla menisi hyvin.
Kuolettava suunnitteluvika pamauttaa venäläisten panssarivaunujen tornit ilmaan: "Jos et pääse ulos sekunnissa, olet vainaa

MTV Uutiset JULKAISTU TUNTI SITTEN

Venäläisiä panssarivaunuja riivaa "vieteriukkoilmiö", kirjoittaa CNN.

Ruosteenväriseksi palanut venäläinen panssarivaunu ilman tornia on tullut tutuksi näyksi Ukrainan sodan aikana.

Iso-Britannian arvion mukaan Ukraina on sodan aikana tuhonnut 580 panssarivaunua. Ukrainan armeijan mukaan Venäjän vahvuudesta on kadonnut 939 panssaria.

Vaikka luvuissa on eroja, niin selvältä näyttää, että Ukraina on onnistunut tuhoamaan satoja venäläispanssareita.

Jo itse luku on ongelma. Kremlin papereissa panssareita tuskin piti tuhoutua Ukrainassa tällaisia määriä ainakaan näin nopeasti.

Toinen ongelma on kuitenkin se, millä tavalla vaunut ovat tuhoutuneet.

Torninsa menettäneistä vaunuista merkittävä osa kun on todennäköisesti sellaisia, joiden tuhoutumista suunnitteluvika on edesauttanut.

Kyse on niin sanotusta "vieteriukkoilmiöstä", josta länsimaat ovat olleet tietoisia vuoden 1991 Persianlahden sodasta alkaen, kirjoittaa CNN. Tuossa sodassa Irakin armeijan venäläisvalmisteisia vaunuja tuhoutui tuhansittain.

Ongelman ydin on siinä, että venäläisissä vaunuissa osa ammuksista säilytetään tornissa.

CNN:n mukaan jopa epäsuora osuma vaunuun voi aloittaa ketjureaktion, jonka seurauksena koko panssarivaunun ammusvarasto räjähtää.

– Mikä tahansa onnistunut osuma nopeasti sytyttää ammukset ja aiheuttaa valtavan räjähdyksen. Torni kirjaimellisesti pamahtaa irti, toteaa Venäjä-tuntija Sam Bendett Center for a New American Securitysta CNN:lle.

Yleisesti ottaen panssarivaunun miehistö voi hyvinkin selvitä säikähdyksellä tilanteesta, jossa itse vaunu menee sellaiseen kuntoon, ettei siitä ole enää taistelussa iloa.

Ammuksien räjähtäessä vaunun sisällä tilanne on toinen. Tankin selviytymismahdollisuudet ovat pyöreä nolla, eikä miehistöllä mene juuri paremmin.

– Jos et pääse ulos sekunnissa, olet vainaa, toteaa brittiarmeijan entinen upseeri ja maavoimien asiantuntija Nicholas Drummond.

Koskee isoa osaa kalustosta

Venäläisten kannalta ongelmallista on, ettei niin sanottu vieteriukkoilmiö koske pelkästään panssarivaunuja, vaan myös muita Venäjän käyttämiä panssariajoneuvoja.

Vaikka ongelma on ollut Venäjän tiedossa käytännön kokemusten kautta ainakin Persianlahden sodasta lähtien, ei asialle ilmeisesti ole tehty mitään.

Persianlahden sodassa tuhoutuneet vaunut olivat pääosin mallia T-72. Sen seuraaja T-90 otettiin palvelukseen vuonna 1993. Panssari parantui, mutta ammusongelma jäi. Toki vaunun suunnittelutyö oli aloitettu jo ennen Persianlahden sotaa.

Kuva
Tällaisissa tapauksissa miehistön selviytymismahdollisuudet ovat olemattomat.

Ratkaisulla on myös etunsa, joskin on kyseenalaista voidaanko niillä perustella sen aiheuttama ongelma. Käytännössä venäläisellä tavalla sijoitella ammukset säästetään tilaa ja näin ollen vaunusta voidaan tehdä matalampi. Pienempään kohteeseen taas on tunnetusti vaikeampi osua.

– Länsimaiden armeijat oppivat Persianlahden sodasta, että ammukset täytyy lokeroida, Drummond toteaa.

Ongelmallista Venäjän armeijalle ei ole vain se, että se menettänyt todennäköisesti satoja panssarivaunuja. Myös miehistöjen korvaaminen on hidasta.

Panssarivaunun miehistön kouluttamiseen kuluu normaalioloissa noin 12 kuukautta, sanoo suomalainen tankkimies Aleksi Roinila CNN:n mukaan.

– Ja sitä pidetään nopeana aikatauluna, Roinila jatkaa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kuo ... #gs.ytiy61
Ryssät on nykyajan hölmöläisiä. Ongelman korjaamiseen olisi ollut riittävästi aikaa. Mutta sitä ei ole korjattu.
Vastaa Viestiin