Madeleinen tapaus ( ketju 2)

Ulkomailla kadoksissa olevat henkilöt
Vigario
Vähänniinkuharrastaja
Viestit: 96
Liittynyt: Ti Heinä 22, 2008 8:20 pm

Viesti Kirjoittaja Vigario »

Sirpa kirjoitti:Minulta puuttuu edelleen vastaus siihen, että miksi Amaral hätiköi, mikä syy oli yht äkkiä ryhtyä tutkimaan McCannien vuokraamaa autoa vasta elokuussa, joka auto oli vuokrattu monta viikkoa tytön katoamisen jälkeen. Miksi hän halusi julistaa vanhemmat arquidoiksi vain kaksi päivää ennen kuin tuli DNA-näytteet,
Englantilaiset ehdottivat PJ:lle poliisikoirien käyttöä, koska heillä on niistä hyviä kokemuksia. Paikalle tuotiin kaksi koiraa, toinen erikoistunut kuoleman hajuun, toinen mikroskooppisiin verijälkiin. Koiria juoksutettiin useassa eri asunnossa, mm. Muratin talossa, mutta ne reagoivat ainostaan McCannien huoneistossa. Kuoleman hajua löytyi mm. huoneiston sohvan takaa, saman paikan merkitsi myös verikoira. Koira haistoi kuoleman myös yhdessä Madeleinen ja kahdessa Katen vaatteessa, ei muiden vaatteissa. Koiria käytettiin kymmenessä autossa ja ne reagoivat ainostaan McCannien Renaultissa. Molemmat koirat reagoivat auton avaimiin ja verikoira merkitsi myös vararenkaan syvennyksen.

Kerätyt näytteet olivat mikroskooppisia, joten ne lähetettiin Birminghamiin, pienten DNA-määrien tutkimiseen erikoistuneeseen laboratorioon. Poliisitarkastaja Sturt Prior, joka hoiti poliisien yhteistyötä kahden maan välillä, toi alustavat DNA -tulokset Portugaliin viime syyskuun alussa ennen syytteiden nostoa. Näytteistä ei löydetty suoraan Madeleinen DNA:ta, mutta 15 merkkiä Madeleinen 19 merkin DNA -ketjusta. Teoreettisesti on mahdollista, että vanhempien DNA:t ovat sotkeutuneet ja yhdessä muodostavat 15 merkkiä, mutta näytteen uskottiin olevan verta, koska koira oli erikoistunut verijälkiin.

Näillä eväillä vanhemmat pistettiin arquidos-asemaan. Nämä ja lisää tietoa poliisin tekemisistä löytyy PJ:n yhteenvedosta.

Lisää lukemista:

http://joana-morais.blogspot.com/
Joana Morais Portugalista, kääntänyt paljon paikallisia lehtijuttuja englanniksi. Käänsi viimeksi (ystävineen) syyttäjälle menneen 57 -sivuisen yhteenvedon PJ:n tutkimuksista. Kannattaa lukea!

http://gazetadigitalmadeleinecase.blogspot.com/
Gazeta Digital eli Paolo Reis Portugalista
Lehtimies, seurannut tapausta alusta saakka.

http://cuttingthroughtherubbish.blogspot.com
Cutting Through The Rubbish, uutisia ja PJ:n yhteenvedon pohdintaa.

http://the3arguidos.net/forum/
The3arguidos, aktiivinen keskustelupalsta.
Avatar
Marsalkka
Horatio Caine
Viestit: 6317
Liittynyt: To Elo 30, 2007 3:27 pm

Viesti Kirjoittaja Marsalkka »

Vigario kirjoitti:[ Koiria juoksutettiin useassa eri asunnossa, mm. Muratin talossa, mutta ne reagoivat ainostaan McCannien huoneistossa. Kuoleman hajua löytyi mm. huoneiston sohvan takaa, saman paikan merkitsi myös verikoira. Koira haistoi kuoleman myös yhdessä Madeleinen ja kahdessa Katen vaatteessa, ei muiden vaatteissa. Koiria käytettiin kymmenessä autossa ja ne reagoivat ainostaan McCannien Renaultissa. Molemmat koirat reagoivat auton avaimiin ja verikoira merkitsi myös vararenkaan syvennyksen.
Mistä löytyy kylmää faktaa näille väitteille?

Eli mistä tämä löytyy:
Nämä ja lisää tietoa poliisin tekemisistä löytyy PJ:n yhteenvedosta.
Cicero:en ol epahemminkehuskellut saavutuksillani ja vaadittiin linkkiä minulla ei sitä ollut, suoraan en voi sanoa missä työskentelen joten piti kiertotietä kirjoittaa...marsalkka on alusta asti ollut tökerö jossain vaiheessa menee pinna kenellä tahansa.
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Hyvänen aika, ja uusia blogeja kasvaa kuin sieniä sateella! Joukkoon on sentään mahtunut tällä kertaa - tässä pitkäksi aikaa kuoliaaksi vaiettu - Paulo Reiskin! Ja kaikki blogit korvamerkattu samalla tunnuksella "Justice for Madeleine" - tarkista vain - sinä "uusi" kirjoittaja - eikö näin olekin! Sitä en ymmärrä miksi tuosta listasta puuttuu McCannfiles?

Nim.merk. "Kaiken tuon jo ainakin 500 kertaa aikaisemminkin kokenut"

Taitaa tuo yhteenveto olla se "poliisivuoto", joka oli tehty hyvissä ajoin ennen todellisten papereiden aukaisemista nyt maanantaina. Taisi olla 20.6., kun ilmestyi nimettömän lähettäjän toimittamana englantilaisessa lehdessä, mitä ilmeisemmin myös Justice for Madeleine korvamerkattuna.

Sillä on mitä ilmeisemmin ollut tarkoitus peittää ne todelliset paperit, jotka nyt vasta ovat McCannien lakimiesten tutkittavina.

Opiskelkaahan nyt te, jotka olette tästä peiteraportista kiinnostuneita se ulkoa, niin minä tutkin sitten sen "aidon", niin vertaillaan, että pitävätkö tiedot yhtä - elleivät pidä, niin olemme taas jäljillä tässä asiassa.
Viimeksi muokannut Sirpa, To Heinä 24, 2008 3:21 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Alethes doksa meta logu
Harriet Makepeace

Viesti Kirjoittaja Harriet Makepeace »

Tämä portugalin poliisin laatima loppuraportti on kyllä mielenkiintoista luettavaa.

Siihen kannattaa ehdottomasti tutustua jos on ollut kiinnostunut tapauksesta.
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Tarkoittanet tuota edellä mainitsemaani "vuotoraporttia" vai mitä? Todelliset paperit ovat vasta McCannien lakimiehillä - ette kait te nyt tosissanne usko, että tässä vaiheessa todelliset paperit olisi jo kaiken kansan saatavilla! Ajoitus oli kieltämättä loistava ja hämäävä.

Sikäli mikäli teillä nyt on minkäänlaista halua suhtautua tähän Madeleine-tutkimusasiaan objektiivisesti, niin ei kannataisi enää tässä vaiheessa tipahdella näihin kaikkiin "poliisivuotoihin". Huomennahan hänen kirjansa pitäisi ilmestyä, vaiko seuraavana päivänä? Kyseessä on joka tapauksessa tarkkaan suunniteltu ja ajoitettu seuraava täsmäisku. Lienee kyseesä jo atomipommi!

Taistelu on kovaa, ja Amaral on jo viskannut virkamerkkinsä ja työaseensakin tiskiin - mitä lienee hänellä vielä on menetettävänään kuin virkansa kun näin kovaa propagandatyötä tehdään.

Koittakaa nyt seurata asian etenemistä vähän etäämmältä, niin näette jotakin paljon mielenkiintoisempaa. Minä puolestani annan Amaralin ampua ensin kaikki kutinsa, ja katson sitten savun hälvettyä, että miltä tilanne näyttää.

Kyllä kaikesta näkee, että teillä ei ole kokemusta ja tietoa siitä, että miten pelataan Etelä-Eurooppalaista Lassi-palloa! (kääntämällä pelikenttää koko ajan)
Alethes doksa meta logu
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Laitoin yöksi mietintämyssyn päähän ja kas, aamulla kun heräsin oli vastaus valmiina. Aamu on iltaa viisaampi!

Kysymykset kuului: Mihin Portugalin poliisi tarvitsi puoli vuotta tammikuusta heinäkuuhun, ennen kuin ilmoitti tuloksen, vaikka mitään ratkaisevaa ei tiedetä koko aikana tapahtuneen (vain soutamista ja huopaamista kuulustelujen ja rekonstruktioiden kanssa)? Miksi Amaral palautti virkamerkkinsä ja aseensa vain paria päivää aikaisemmin?

Vastaus: Portugalin poliisin kaksi taistelevaa poliisirintamaa oli päässyt neuvottelutulokseen, jossa tapaus-Madeleinea ei suljeta, eikä papereita julisteta avoimiksi, ennen kuin Amaral saa kirjoitettua kirjansa valmiiksi, mutta ehtona Amaralille oli, että hän tämän jälkeen suostuu sanoutumaan irti Portugalin poliisin virastaan.

Siis totuutta Amaralin tekemisistä ei tulla kuulemaan ainakaan Portugalin poliisin suusta. Entä McCannien lakimiehet? Ovatko hekin portugalilaisia? Uskaltaisivatko he tehdä mitään? Eivät.

Keväällä uutisoidut väärennökset ja väärät todistajalausunnot eivät ole koskeneet Ciprianon tapausta vaan Madeleinen, ja siksi asian tutkintaan tarvittiin myös Eurojustin apua (Madeleinen tutkimukset kerrotaan viedyn syyttäjälle todellisuudessa jo tammikuussa).

Jos väärennökset olisivat koskeneet Ciprianon tapausta, olisi spekuloitu enemmän kyseisen äidin joutumisesta vankilaan väärennetyillä todisteilla - todennäköisesti hänen tapaustaan koski vain nuo pahoinpitelysyytteet.

Jään odottamaan lisää vastauksia.

(Tämä unohtui laittaa: "justice for madeleine" on tunnussana.)
Alethes doksa meta logu
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Uutistäsmennystä (ja nimellä) Portugalin poliisilta:

"Portugal's top police officer has vowed to search "to the ends of the Earth" for Madeleine McCann - even though the case has been officially shelved by prosecutors..

National director of the Judicial Police, Almeida Rodrigues, insisted his detectives would chase up every lead until the mystery is solved.

He insisted the case would remain open and that officers would never give up on the hunt.

He told newspaper 24 Horas: "The Judicial Police will continue to chase up every credible lead we receive and we will travel to the ends of the Earth if needs be."

http://www.dailymail.co.uk/news/article ... ceman.html

Ehkä en sittenkään heitä vielä kirvestäni kaivoon koko Portugalin poliisin suhteen, tapausta ei ole "hyllytetty" tytön katoamisen osalta, "officers would never given up on the hunt" - suomeksi: periksi ei anneta! (Tekeeköhän tämä mies työtä sydämellään?)

Harrietin toteamus edellisellä sivulla "Portugalin poliisi on lopettanut Madeleinen etsinnät" on siis hyvin suhteellinen.

Daily Mailin tekstissä oli myös maininta edellä keskustellusta raportista: "A leaked police report stated yesterday that Kate and Gerry McCann were made police suspects because of the 'mere possibility' they were involved in their daughter's disappearance." Kyseinen raportti on siis "poliisivuoto".

Pelikenttä on jälleen käännetty.
Alethes doksa meta logu
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Kirjoitan edellä...."kaupat tehtiin....tapausta ei suljeta ennen kuin Amaral saa kirjansa tehtyä...". Amaral palautti virkamerkkinsä ja aseensa. Tiedotetaan, että tapaus on "hyllytetty".

Nyt ilmoitetaan, että ei olekaan, tyttöä etsitään vaikka maailman ääriin, mikäli aihetta on. Menikö Amaral niin sanotusti halpaan, ja toinen sopija osapuoli petti?

Mikä on Amaralin seuraava siirto tämän jälkeen. Odotan mielenkiinnolla.

(Viimeinen kuolinisku Amaralin taistelussa tulee olemaan se, jos Portugalista virallisesti ilmoitettaisiin, että julkisuuteen päässyt raportti on väärennös. Mutta kerrotaanko sitä, vaikka näin olisi - halutaanko tässä lakaista virheet matonalle koko Portugalin poliisin maineen vuoksi, vai onko teko vain Amaralin aikaan saannosta - jää nähtäväksi.)
Viimeksi muokannut Sirpa, To Heinä 24, 2008 5:01 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Alethes doksa meta logu
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

http://www.dailymail.co.uk/news/article ... ceman.html

Lainauksia samaisesta Sirpan linkittämästä jutusta:

Virallisesti juttu siis on hyllyllä, mutta kuten suomessakin, ratkaisematon rikos otetaan aina esiin, jos uutta näyttöä tms juttuun liittyen ilmenee.
Portugal's top police officer has vowed to search "to the ends of the Earth" for Madeleine McCann - even though the case has been officially shelved by prosecutors.
"As with other unexplained disappearances, there are some cases that are always open.

"The fact that the criminal process has been archived does not mean the case is closed.

"A case only stops being investigated if there is a successful criminal trial."
Julkisuuteen vuotanut yhteenveto on siis kotoisin portugalin poliisin lähteistä, eikä sen todenperäisyyttä kielletä tässäkään lehtijutussa.
In a leaked copy of Portuguese police's final report on their 14-month £2.5million investigation, detectives admitted they found nothing to support their suspicions against the McCanns.
Maailman epäluotettavin poliisi, herra Amaral on kanssani samaa mieltä: Poliisi ei ole ilmoittanut, että vanhemmat olisivat syyttömiä kokonaan ja totaalisesti lapsensa katoamiseen. :wink:
Minulle on kyse edelleen siitä, että näyttöä ilman ruumista ei riittämiin ole.
Mr Amaral said: 'The [Portuguese] attorney general does not say they are innocent... It is not a statement of innocence of Madeleine's parents.'
Tässäkin kaikessa voi olla takana pieni ''koukku'' vanhemmille. Jos he ovat lapsen kuoleman/ katoamisen takana, he tietävät mihin tyttö/ jäänteet on haudattu. Ehkäpä pariskuntaa seuraillaan intensiivisesti ja koitetaan saada reitti ruumiille....

Sirpana lukisin kuitenkin noita annettuja linkkejä: siellä tuetaan sadalla sinun alkuperäistä teoriaasi. Siellä kysytään suureen ääneen ''Keitä McCannit todellisuudessa ovat?'' :shock:
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Ja vielä The Timesin tekstiä:
According to reports yesterday, one key error that led to the McCanns being declared suspects was made by Britain’s own Forensic Science Service.

The report, apparently from the Portuguese authorities and which was leaked to the London Evening Standard newspaper, states that the Policia Judiciaria, Portugal’s criminal investigation department, was told that DNA evidence found in the couple’s hire car, on the window sill of their holiday apartment and in the car park of the apartment complex, belonged to Madeleine.

The document claims that it was given categorically as her DNA and as a result the McCanns were questioned and later made suspects. But, one month later, the forensic service wrote another report saying that it could not be sure that those findings were correct.
http://www.timesonline.co.uk/tol/news/u ... 373782.ece

Edelleen herää kysymys ''keitä ovat McCannit?'' Miksi raportti muuttui?
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

No, nämä koukut yleisölle ja medialle ovat olleet loistavia ainakin koko viime talven poliisivuotojen osalta - muistakaamme Gerryn pelikassien etsimiset ja Madeleinen veriset rätit ladonnurkilta (lehtitiedon kera, että siitä on todella löytynyt Madeleinen DNA:ta), jonne Gerrynkin puhelut oli paikallistettu.

En kiistä etteikö Amaral ole loistava taistelija - hän on liki vuoden onnistunut vetoamaan kaikkiin ihmisten alhaisiin tunteisiin aina kaunasta, kateudesta, kostosta uteliaisuuteen saakka, ja ruokkimaan niitä. Hänen ei ole tarvinnut kuin sormeaan ojentaa, ja koko Euroopan väestö ja media on ollut liikuteltavissa kuin kansanjoukot Hitlerin Saksassa muinoin.

Ihminen on siitä metka vekotin, että häneen vetoaa paremmin pahuus kuin hyvyys.

Ihmisen sydän, joka kuulee muutakin puhetta kuin ihmisen alhaisista tunteista lähtevää, kuule tässäkin Madeleine-tapauksessa erilaisen äänen kuin mikä Miss Holmesin äänijänteistä syntyy.

Me ihmiset olemme niin erilaisia. Ja minun tiedotukseni on tarkoitettu vain näille toisille ihmisille.

Miss Holmes nyt ei valitettavista ymmärrä jälleen missä mennään, mutta tuohan on asia, jonka suhteen joudun jälleen kerran vain levittelemään käsiäni, ja olemaan pahoillani. Ymmärrän hyvin, että maailman epäluotettavimman poliisin kanssa olet samaa mieltä.

Toinen mielenkiintoinen asia on ollut, ja on edelleen, miten näiden blogien lukeminen mainipuloi ihmistä - se lienee niiden tarkoituskin.

Lähdekritiikistä en jaksa sanoa enää sanaakaan, jos sitä on tässä ketjussa toitotettu ja siitä on keskusteltu nyt 700 sivua, eikä mene perille, niin on vain todettava, että ihmisten aivoista puuttuu kokonaan sellainen kohta kuin "lähdekritiikki" - hän on siis kyvytön ymmärtämään sellaista.

Jälleen kerran muistuttaisin sellaisesta vaarasta, että jos keskittyy vain siivilöimään hyttystä, niin saattaa vahingossa nielaista kamelin, ennen kuin on huomannutkaan.
Alethes doksa meta logu
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Miss Holmes kirjoitti edellisellä sivulla:

"Toki haluan uskoa, että vanhemmat ovat syyttömiä."

Miksi sitten tongit koko ajan tikulla sontaa etsiäksesi näyttöä edes pienestäkin syyllisyydestä, vaikka viralliselta taholta on ilmoitettu, että kaksi tärkeää virheellistä avaintodistetta johti vanhempien epäilyyn? (Enkä millään malta olla mainitsematta jälleen, että samaan aikaan Amaralille luetaan syytteitä todistusaineiston väärentämisestä ja vääristä todistajalausunnoista.)

Olemme tilanteessa, jonka ennustin.

Itse henkilökohtaisesti odotan tietoa, että miten tällaisia "virheitä" pääsee syntymään kadonneen lapsen tutkimuksissa, jotka johtavat tällaiseen show:n kuin ovat johtaneet Madeleinen katoamistutkimusten osalta. Pyydän jälleen kerran suhteellisuuden tajua.

Entä muut Portugalin vankiloihin joutuneet - onko mahdollisesti heidänkin tutkimuksissa tapahtunut "virheitä" - heidän takanaan ei vain ole ollut McCannien kaltaista vaikutusvaltaa puuttua asioiden kulkuun.

Ai niin, mutta tutkinnan virheiden esille tuominen olikin sabotointia, kuten edellä joku kirjoitti. Loistavaa! Nyt sitten on sabotoitu tutkimukset, ja virallisesti on ilmoitettu virheistä - sietikin sabotoida.

Ajatteluissamme on siis selkeä ero.

Ja lopuksi: olisiko Miss Holmes nyt ystävällinen ja suomentaisi vielä tämän mustaamansa lauseen - tai vaikka koko lauseen meille kaikille....

"...even though the case has been officially shelved by prosecutors."
Alethes doksa meta logu
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Amaral on tehnyt - viitaten Miss Holmesin teksteihin ja hänen lukemiin juttuihinsa - jo seuraavan siirtonsa: Hän väittää, että McCannit ovat vaikutusvallallaan pystyneet vaikuttamaan siihen, että tutkimusaineistoa on näpelöity heidän edukseen totuuden muuttuessa kahdeksi virheeksi.

Nyt ymmärrän miksi "poliisivuodot" tiesivät kertoa ennen virallista tiedotusta maanantaita, että nämä virheet olivat tehneet englantilaiset! (Lehtiotsikko maanantaiaamulta ennen virallista tiedotusta: "DNA error by British experts led to McCanns being accused, leaked report claims")

Silentservice kirjoittaa ed. sivulla: BTW Noinkohan "british DNA-expert" teki virheen ihan vahingossa...

Miten päin tämä pelikenttä nyt oikein on?

Siis McCannit olisivat vaikutusvallaan vaikuttaneetkin siihen, että heistä tuli epäiltyjä? Vaiko jollakin englantilaisella taholla oli syytä näiden experttien kautta saada heidät epäillyksi?

Minun logiikkani loppuu tällä kohdin kyllä täysin, ellei tähän ole jollakin henkilöllä järkevää selitystä!

(Voin kokemuksesta kyllä kertoa, että suomalaisesta rauhallisesta luonteenlaadusta on etua seurattaessa tällaista etelän Lassi-pallo ottelua - jos vaan maltaa pysyä syrjässä.

Ennemmin tai myöhemmin vilkas Etelä-Eurooppalainen hätäilee lyöntinsä suhteen, tekee sen ennen kuin pelikenttä on kääntynyt, osuukin omaan maaliinsa, hätääntyy ja hätäpäiten lyö kaikki korttinsa tiskiin. Tämä ei ole ennustus, tämä on totuus.

Onko edellä kyse nyt tällaisesta tilanteesta?

Lassi-pallon pelisääntöihin voi tutustua lukemalla sarjakuvaa Lassi ja Leevi)
Alethes doksa meta logu
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Miss Holmes, kun nyt olet perehtynyt tähän asiaan, niin voisitko kertoa, että kuinka päin se pelikenttä on: väittääkö joku, että McCannit ovat vaikutusvallaan pystyneet vaikuttamaan siihen, että heistä tehtiin epäiltyjä (lehtiotsikko sanoi, että kaksi virhettä johti McCannien epäilyyn), vaiko niin, että jokin muu englantilaistaho olisi sen tehnyt? Vai miten?
Alethes doksa meta logu
silentservice
Sabrina Duncan
Viestit: 375
Liittynyt: La Touko 26, 2007 12:19 am

Viesti Kirjoittaja silentservice »

Sorry Sirpa. Tuo mun kommenttini DNA-expertistä jäi liian arvoitukselliseksi. Tarkoitin sanoa, että on hassua, että DNA-expertti tekee munauksen tällaisessa jutussa. Sehän on tietenkin mahdollista, mutta mahdollista on myös, että virhe tehtiin tahallaan, jotta McCannit saatiin arquidoksiksi. Kenen etua se taas on lopulta ajanut? Minusta on vain erikoista että tuo kohtalokas "virhe" sattui brittläiselle expertille... Portugalilainen konstaapeli olisi voinut hyvinkin nenää kaivaessaan sössiä (vahingossa) jonkun ainukaisen näytteen. :lol:

No se siitä. Ei me muuten olla mitenkään eripuolilla verkkoa, Sirpa hyvä. Minä olen lähinnä istuskellut katsomossa ja valitellut niskojani. :wink:
Lukittu