Saarijärveläisvanhemmat löivät, potkivat ja tukistivat lastaan –  pahoinpitely jatkui yli vuoden ajan

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
cccp20
Scooby-Doo
Viestit: 23
Liittynyt: Ke Joulu 02, 2020 1:35 pm

Saarijärveläisvanhemmat löivät, potkivat ja tukistivat lastaan –  pahoinpitely jatkui yli vuoden ajan

Viesti Kirjoittaja cccp20 »

https://www.ksml.fi/paikalliset/5622655

Tänään 15:48

Saarijärveläisvanhemmat tukistivat, löivät ja potkivat alle kouluikäistä lastaan useaan otteeseen yli vuoden ajan. Keski-Suomen käräjäoikeudessa vanhemmat vastasivat yhdessä syytteisiin pahoinpitelyistä.

Lapsen isän käräjäoikeus katsoi syyllistyneen vuoden 2019 syksyn ja vuoden 2021 tammikuun välillä useisiin tekoihin, jotka täyttivät pahoinpitelyn tunnusmerkistön. Isä oli aiheuttanut tekohetkillä 5–7-vuotiaalle tyttärelleen kipua muun muassa lyömällä ja potkimalla tätä jaloille, puristamalla kaulalta ja niskasta sekä heittämällä tämän sohvalta lattialle niin, että lapsen jalka osui sohvapöytään. Lisäksi oikeus totesi isän ainakin viidesti uhanneen lasta lyömisellä kättään kohottamalla.

Lapsen äidin todettiin ainakin kerran tukistaneen lastaan niin voimakkaasti, että siitä aiheutui lapselle voimakasta kipua. Kumpikin tunnusti syyllistyneensä pahoinpitelyyn.

Käräjäoikeus tuomitsi nelikymppisen isän perusmuotoisesta pahoinpitelystä 45 päiväsakkoon, joista kertyi hänen tuloillaan maksettavaa 270 euroa. Myös 32-vuotias äiti tuomittiin pahoinpitelystä 20 päiväsakon rangaistukseen, josta maksettavaa kertyi 160 euroa.

Lisäksi vanhemmat määrättiin korvaamaan lapselle kivusta ja särystä yhteensä 1 100 euroa, josta isän osuus oli 800 euroa ja äidin osuus 300 euroa.
Peni
Neuvoja-Jack
Viestit: 570
Liittynyt: La Joulu 17, 2022 1:49 am

Re: Saarijärveläisvanhemmat löivät, potkivat ja tukistivat lastaan –  pahoinpitely jatkui yli vuoden ajan

Viesti Kirjoittaja Peni »

Hassua tuo korvausten määräys kun alaikäisen tiliä hallinnoi vanhempi.
Se ole ku nostaa pois tai siirtää takasin omalle tilille ne sieltä.

ja jos joku sanoo ettei niin voi tehdä,sehän on varastamista?

Juu,lapsen pieksämisen jälkeen varastaminen onki moraalisesti väärin ja sitä ei tehdä.
Somalit on neekereitten mustalaisia.
Avatar
Skloddi
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4932
Liittynyt: Ma Elo 26, 2019 12:20 pm

Re: Saarijärveläisvanhemmat löivät, potkivat ja tukistivat lastaan –  pahoinpitely jatkui yli vuoden ajan

Viesti Kirjoittaja Skloddi »

40-vuotias mies potkimassa 5-6-vuotiasta tytärtään muun muassa jalkoihin, mitä helvettiä? Ja pienet sakot ja lapsi takaisin kauhutaloon rääkättäväksi ja pelkäämään? Nyt ei ihan auennut tämän tapauksen taustat, sillä pakkohan tuossa on jotain muutakin nyt olla, kun tuommoisella taputtelulla päästettiin.
Heinz
Susikoski
Viestit: 44
Liittynyt: Ke Maalis 30, 2022 6:13 pm

Re: Saarijärveläisvanhemmat löivät, potkivat ja tukistivat lastaan –  pahoinpitely jatkui yli vuoden ajan

Viesti Kirjoittaja Heinz »

Sairasta. Toivottavasti lapsi on päässyt parempaan ja turvallisempaan kotiin näiden sadistien luota.
Allie
Lauri Hanhivaara
Viestit: 125
Liittynyt: La Joulu 10, 2022 8:01 pm

Re: Saarijärveläisvanhemmat löivät, potkivat ja tukistivat lastaan –  pahoinpitely jatkui yli vuoden ajan

Viesti Kirjoittaja Allie »

Skloddi kirjoitti: Su Tammi 01, 2023 4:22 pm 40-vuotias mies potkimassa 5-6-vuotiasta tytärtään muun muassa jalkoihin, mitä helvettiä? Ja pienet sakot ja lapsi takaisin kauhutaloon rääkättäväksi ja pelkäämään? Nyt ei ihan auennut tämän tapauksen taustat, sillä pakkohan tuossa on jotain muutakin nyt olla, kun tuommoisella taputtelulla päästettiin.
Sakot ovat todellakin pienet, varsinaisesti nämä vanhemmat eivät missään uraputkessa ole olleet :o Olisiko vanhempien ongelmat olleet tiedossa jo aiemmin ja lastensuojelu tietoinen perheestä.. Mitenkähän asia lienee tullut ilmi, kuitenkin yli vuoden ajan kestänyt tilanne, ja molemmat "vanhemmat" osallistuneet.

En haluaisi oikein nähdä, että vanhempia vaan kehotettaisiin maksamaan lapselleen kivusta ja särystä ja lapsi vain takaisin heille. Tarinahan ei myöskään kerro, oliko lapsi heidän ainoa.
boomboombäum
Alokas
Viestit: 3
Liittynyt: Ma Loka 17, 2022 5:09 pm

Re: Saarijärveläisvanhemmat löivät, potkivat ja tukistivat lastaan –  pahoinpitely jatkui yli vuoden ajan

Viesti Kirjoittaja boomboombäum »

Peni kirjoitti: Su Tammi 01, 2023 4:12 pm Hassua tuo korvausten määräys kun alaikäisen tiliä hallinnoi vanhempi.
Se ole ku nostaa pois tai siirtää takasin omalle tilille ne sieltä.

ja jos joku sanoo ettei niin voi tehdä,sehän on varastamista?

Juu,lapsen pieksämisen jälkeen varastaminen onki moraalisesti väärin ja sitä ei tehdä.
Tämmösissä tapauksissa vanhemmalla ei ole käyttöoikeutta lapsen varoihin, ja hyvä niin!

Tällä hetkellä riitaa oman lapsen äidin kanssa. Ei anna nähdä häntä (tiedän, et vain toistaseks, koska meidän riidat on tätä, et en ollu korjannut vaunujen kuomua, vaikka ite "rikoin"), mut aika herkkänä lapsia koskien just nyt. Vittu!!!! Ei ole häpeällistä pyytää apua, jos ei jaksa tai jos ihan vaan kakara vituttaa!!! Tai jos on kännissä, niin ei se lasu sulta lapsia vie sen helpommin kännin takia sulta vie ku omaa lastas pahoinpitelemällä.

E: Rahat laitetaan siis säästötilille, johon kenelläkään ei ole käyttöoikeutta. Lapsi saa sen sitten, kun täyttää 18v.
Avatar
jukuripää
Axel Foley
Viestit: 2094
Liittynyt: Pe Loka 05, 2012 6:30 am
Paikkakunta: Nyhtänköljä, vesijättömaa

Re: Saarijärveläisvanhemmat löivät, potkivat ja tukistivat lastaan –  pahoinpitely jatkui yli vuoden ajan

Viesti Kirjoittaja jukuripää »

Jotenkin ei pysty käsittämään, että ihminen alkaa raivota omaa lastaan kohtaan tuolla tavalla. Ja vielä molemmat vanhemmat. Ja kumpikin ilmeisesti koki, että heidän "kasvatustapansa" on oikea ja oikeutettu. Useimmiten on niin, että vanhemmista toinen alkaa rusikoida lasta, ja toinen vanhempi viheltää pelin (ja usein myös parisuhteen) poikki.
Kaikki eiliset ovat menetettyjä päiviä.
Paikalla
Lady Luna
Nikke Knatterton
Viestit: 166
Liittynyt: La Helmi 17, 2018 11:35 pm

Re: Saarijärveläisvanhemmat löivät, potkivat ja tukistivat lastaan –  pahoinpitely jatkui yli vuoden ajan

Viesti Kirjoittaja Lady Luna »

jukuripää kirjoitti: To Tammi 12, 2023 6:58 pm Jotenkin ei pysty käsittämään, että ihminen alkaa raivota omaa lastaan kohtaan tuolla tavalla. Ja vielä molemmat vanhemmat. Ja kumpikin ilmeisesti koki, että heidän "kasvatustapansa" on oikea ja oikeutettu. Useimmiten on niin, että vanhemmista toinen alkaa rusikoida lasta, ja toinen vanhempi viheltää pelin (ja usein myös parisuhteen) poikki.
Sano muuta. Mutta meitä ihmisiä on vaan niinkin sairaita. Itse elin hyvin väkivaltaisen lapsuuden toisen vanhemman taholta, ja toinen pakeni töihinsä sulkien silmänsä asioilta jotka kuitenkin tasan tarkkaan tiesi. Tällaisia juttuja ei vain voi ymmärtää.
aumari
Adrian Monk
Viestit: 2772
Liittynyt: Ke Touko 22, 2013 1:46 pm

Re: Saarijärveläisvanhemmat löivät, potkivat ja tukistivat lastaan –  pahoinpitely jatkui yli vuoden ajan

Viesti Kirjoittaja aumari »

Pitää aina muistaa, että lapsi ei tule omatoimisesti maailmaan vaatimaan hoitoa ja huolenpitoa. Jos maailmaansaattajat eivät kykyne hoitamaan vastuutaan, niin silloin on parempi antaa lapsi pois. Lapsia rankaistaan oman kykenemättömyyden tai haluttomuuden vuoksi huonolla huolenpidolla. Lapsi on ympäristötekijöidensä summa ja peilikuva.
Vastaa Viestiin