Uhrien omaiset järkyttyivät Eta-vangin vapauttamisesta

Aiheet terrorismista ja terroriryhmistä tänne.
Avatar
Luupää
Michael Knight
Viestit: 4107
Liittynyt: To Heinä 10, 2008 10:03 pm

Uhrien omaiset järkyttyivät Eta-vangin vapauttamisesta

Viesti Kirjoittaja Luupää »

http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.sht ... /08/682542

Espanjan viranomaiset ovat vapauttaneet baskien separatistijärjestön Etan jäsenen, joka on istunut 20 vuotta vankilassa 25 ihmisen murhasta tuomittuna.

Murhattujen omaiset sanoivat vapautusta loukkaukseksi Etan uhreja kohtaan. Madridissa parisataa ihmistä osallistui mielenosoitukseen vapauttamista vastaan.

Espanjan pääministeri Jose Luis Rodriguez Zapatero on sanonut "halveksivansa" vapautettavaa Jose Ignacio de Juana Chaosia. Pääministerin mukaan vapautus on kuitenkin lain mukaista ja sitä on siksi kunnioitettava.

De Juana Chaos tuomittiin lukuisista hyökkäyksistä, joissa kuoli 25 ihmistä. Eniten uhreja vaatineessa pommi-iskussa kuoli 12 poliisia Madridissa 1986.
Kun linkität niin kopioi ainakin olennaiset, tapaukseen liittyvät osat tekstistä samalla ketjuun, koska monet linkit lakkaavat ajan mittaan toimimasta tai artikkeli siirtyy maksumuurin taakse tai sen lukemiseen vaaditaan rekisteröityminen. Tai jotain.
Aizerbaidzan
Angus MacGyver
Viestit: 6833
Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm

Viesti Kirjoittaja Aizerbaidzan »

Huvittavaa. De Juana Chaos tuomittiin aikoinaan 3000 vuodeksi vankeuteen (!), mutta selvisi silti 22 vuoden istumisella. Mutta niinhän se Espanjassa menee. Mikäli en ihan väärin muista, niin 30 vuotta on maksimi mitä henkilö voi istua siellä vankilassa vaikka tuomio olisi ollutkin 3000 vuotta (en ole ihan 100% varma).

Turvautuukohan joku uhrien omaisista omankädenoikeuteen?
Vastaa Viestiin