Onnettomuuksia Suomen puolustusvoimissa

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17408
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Onnettomuuksia Suomen puolustusvoimissa

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Useampi Puolustusvoimien ajoneuvo on ollut osallisena liikenneonnettomuudessa viime päivinä. Maavoimien mukaan onnettomuuksia tapahtui yhteensä kolme kappaletta, joista yksi Kainuussa ja kaksi Pirkanmaalla.

Ikaalisissa torstaina 30. marraskuuta Puolustusvoimien ajoneuvo kolaroi siviiliajoneuvon kanssa puoli viiden aikoihin iltapäivällä.
Onnettomuudesta selvittiin ilman henkilövahinkoja. Poliisi kävi onnettomuuspaikalla. Molemmat ajoneuvot pystyivät jatkamaan matkaansa.

Kainuussa Ristijärven ja Kontiomäen välillä Viitostiellä varusmiehen ohjaama maastokuorma-auto ajautui ulos tieltä.
Ulosajo tapahtui torstai-iltana 30. marraskuuta.
Ajoneuvossa oli kuljettajan lisäksi yksi varusmies. Ojaanajosta ei aiheutunut henkilövahinkoja. Ajoneuvo hinattiin pois ojasta.

Pirkanmaalla tapahtui myös toinen onnettomuus, kun Kolmostiellä Ylöjärvellä varusmiehen ohjaama maastokuorma-auto ja siviilihenkilöauto kolaroivat perjantaina 1. joulukuuta keskipäivällä puoli kahdentoista aikoihin.
Kukaan ei loukkaantunut onnettomuudessa.
Molemmat ajoneuvot pystyivät jatkamaan matkaansa pois onnettomuuspaikalta. Maastokuorma-auto oli palaamassa Sapeli 23 -taisteluharjoituksesta.

https://viranomaisuutiset.fi/puolustusv ... en-aikana/
Backspace
Remington Steele
Viestit: 227
Liittynyt: To Loka 11, 2018 3:40 pm

Re: Puolustusvoimien ajoneuvoja osallisena yhteensä 3 liikenneonnettomuudessa alle vrk:n aikana

Viesti Kirjoittaja Backspace »

Onneksi kansallinen turvallisuus on hyvissä käsissä <3
sikapäivät2020

Re: Puolustusvoimien ajoneuvoja osallisena yhteensä 3 liikenneonnettomuudessa alle vrk:n aikana

Viesti Kirjoittaja sikapäivät2020 »

En pidä minään ihmeenä.Ikäluokka on kehdosta asti pelannut pelejä.Sitten vielä se,kun ei ole huolta kun valtion vehkeet kyseessä.Heijastuu täysin siviilissä olevaan ajotapaan.
Kummisetä
Michael Knight
Viestit: 4280
Liittynyt: Ma Joulu 16, 2019 3:52 pm

Re: Puolustusvoimien ajoneuvoja osallisena yhteensä 3 liikenneonnettomuudessa alle vrk:n aikana

Viesti Kirjoittaja Kummisetä »

Varmaankin ollut autoissa taas vikaa, nehän on niin huonoja ajo-ominaisuuksiltaankin. Tai sitte repsikka vetänyt käsijarrun päälle.
Oulun_Kungas kirjoitti: To Elo 28, 2025 8:35 pm täh? elää kerrostalossa. varmaan yli puolet suomalasista elää. tekeekö se heistä huonoissa oloissa eläviä? itekeki asun vittu
Jeebutnoubat
Remington Steele
Viestit: 229
Liittynyt: Su Heinä 19, 2020 9:40 pm

Re: Puolustusvoimien ajoneuvoja osallisena yhteensä 3 liikenneonnettomuudessa alle vrk:n aikana

Viesti Kirjoittaja Jeebutnoubat »

Ei ne isokuvioiset maastorenkaat toimi jääliukkaalla asfaltilla.
Todella liukkaat ajokelithän eteläsuomessa viime viikon on ollut.
Tessu
Axel Foley
Viestit: 2176
Liittynyt: La Tammi 05, 2013 1:51 am

Re: Puolustusvoimien ajoneuvoja osallisena yhteensä 3 liikenneonnettomuudessa alle vrk:n aikana

Viesti Kirjoittaja Tessu »

Tuokin kannattas ottaa huomioon kun sitten liikkuu,osoittaa kuskien tietämättömyydestä kyllä jotain,kokemukset taitaa juu olla sieltä pelien kautta...
Avatar
qurqo
Jessica Fletcher
Viestit: 3338
Liittynyt: Ma Syys 13, 2021 1:25 pm

Re: Puolustusvoimien ajoneuvoja osallisena yhteensä 3 liikenneonnettomuudessa alle vrk:n aikana

Viesti Kirjoittaja qurqo »

Ollut osallisena, mutta kumpi puoli oli syyllinen?
Sienisalaatti
Axel Foley
Viestit: 2042
Liittynyt: Ma Huhti 12, 2021 5:34 pm

Re: Puolustusvoimien ajoneuvoja osallisena yhteensä 3 liikenneonnettomuudessa alle vrk:n aikana

Viesti Kirjoittaja Sienisalaatti »

Niin, liikenteessä liikenneonnettomuuksia sattuu. Varsinkin silloin kun kuskeja ja kalustoa on enemmän liikenteessä.
Oikeudesta viis, kunhan laki säilyy! Eikä mitään henkilökohtaista ketään kohtaan, asiat vain asioina täällä.
Masteri
Nikke Knatterton
Viestit: 187
Liittynyt: To Syys 12, 2019 8:12 pm

Re: Puolustusvoimien ajoneuvoja osallisena yhteensä 3 liikenneonnettomuudessa alle vrk:n aikana

Viesti Kirjoittaja Masteri »

Ovatko paikallisista varuskunnista? Tilannehan on monesti se, että etelässä on jäätävä liukkaus ja huono ajokeli ja vastaava on pohjoisessa normaali ajokeli. Pitäisi ajaa tilanteen mukaan. Toisaalta muistan, kun aikanaan palkittiin kuljetuskomppaniasta varusmies, korjaan
-sotilas, joka ei ollut kolaroinut kertaakaan koko palvelusaikana ja tämä mainittiin erityisesti.
Salomonin Tuoma
Sabrina Duncan
Viestit: 354
Liittynyt: To Elo 09, 2018 9:03 pm

Re: Puolustusvoimien ajoneuvoja osallisena yhteensä 3 liikenneonnettomuudessa alle vrk:n aikana

Viesti Kirjoittaja Salomonin Tuoma »

Sienisalaatti kirjoitti: Su Joulu 03, 2023 10:42 am Niin, liikenteessä liikenneonnettomuuksia sattuu. Varsinkin silloin kun kuskeja ja kalustoa on enemmän liikenteessä.
Puolustuskalustoa on tosiaan nykyään monikertainen määrä tienpäällä, se pistää merkille kun työkseni ajan paljon. Minullekaan tuo "uutinen" ei tullut ihmeenä, ehdinkin jo itsekin ajatella tuota.
Näkee ihan joka päivä joka reiteillä kalustoa, ja nuorethan niitä ohjastaa.
Voi ihan todennäköisyydellä olla ensimmäistä kertaa talviliukkailla.
Sivustahuutelija
Sofia Karppi
Viestit: 407
Liittynyt: Pe Joulu 18, 2020 5:07 pm

Re: Puolustusvoimien ajoneuvoja osallisena yhteensä 3 liikenneonnettomuudessa alle vrk:n aikana

Viesti Kirjoittaja Sivustahuutelija »

Kautta aikojen varusmieskuskit kehuneet kuinka pelleilivät intin autojen kanssa ja antoivat autolle ja kyydissä olijoille sikaa. Kyllähän kun 18-20v jonnet laitetaan rattiin niin sattuu ja tapahtuu. Kaverin poikakin oli menossa kuljetukseen, mutta onneksi lähti kortti jo ennen inttiä, niin ei pahempaa päässyt sattumaan.
JanitaSlim
Ben Matlock
Viestit: 8690
Liittynyt: Pe Syys 18, 2020 5:51 pm

Re: Puolustusvoimien ajoneuvoja osallisena yhteensä 3 liikenneonnettomuudessa alle vrk:n aikana

Viesti Kirjoittaja JanitaSlim »

Sivustahuutelija kirjoitti: Ke Joulu 06, 2023 1:37 pm Kautta aikojen varusmieskuskit kehuneet kuinka pelleilivät intin autojen kanssa ja antoivat autolle ja kyydissä olijoille sikaa. Kyllähän kun 18-20v jonnet laitetaan rattiin niin sattuu ja tapahtuu. Kaverin poikakin oli menossa kuljetukseen, mutta onneksi lähti kortti jo ennen inttiä, niin ei pahempaa päässyt sattumaan.
Näitä voitaisiin välttää sillä, että pistetään vanhempi esimies jokaiseen autoon mukaan käskyttämään. Nuorille tuottaa nykyaika paljon ongelmia, kun taidot ovat yhtä puutteelliset kuin 50v sittenkin, mutta autoissa tehot kymmenkertaistuneet samalla aikavälillä.
”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa rasisteja”
Rasistinen äärioikeistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.

Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17408
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Onnettomuuksia Suomen puolustusvoimissa

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Varusmies loukkaantui ampumaonnettomuudessa perjantaina aamulla Kouvolassa Vekaranjärven varuskunnassa
Varusmies kaatui, jolloin rynnäkkökivääri laukesi vahingossa. Luoti osui varusmiehen omaan jalkaan.
Varusmiehelle annettiin paikan päällä ensiapua ja hänet toimitettiin sairaalaan jatkohoitoa varten. Hänen läheisensä tietävät onnettomuudesta.
Onnettomuus tapahtui Kymen jääkäripataljoonan aliupseerikoulun taisteluampumaharjoituksessa Pahkajärvellä.
Vahingonlaukauksesta ei aiheutunut vaaraa muille.

Onnettomuudesta on käynnistetty tutkinta.

https://www.is.fi/haku/?query=rikokset& ... &order=new
Avatar
McCall
Michael Knight
Viestit: 4005
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Onnettomuuksia Suomen puolustusvoimissa

Viesti Kirjoittaja McCall »

Pohdin, että voitaisiin kerätä yhteen ketjuun Suomen puolustusvoimissa tapahtuneita onnettomuuksia, koska niitä valitettavasti sattuu. Pitäisikö myös liikenneonnettomuudet kerätä tähän?

Tällä viikolla on uutisoitu ainakin kahdesta ampuma-aseisiin liittyvästä tapauksesta:
Hämeen Sanomat 7.12.2023 / https://www.hameensanomat.fi/paikalliset/6404098

Sotilas sai vammoja kasvoihinsa ampuma-aseonnettomuudessa Panssariprikaatissa – Ei välitöntä hengenvaaraa

Loukkaantunut henkilö toimitettiin jatkohoitoon.

Panssariprikaatin palkattuun henkilökuntaan kuuluva sotilas loukkaantui tarkkuuskivääriammunnan aikana torstaina aamupäivällä Hätilässä. Puolustusvoimien tiedotteen mukaan loukkaantunut henkilö toimitettiin jatkohoitoon, eikä hänellä ole välitöntä hengenvaaraa. Onnettomuus sattui ampumaradalla puoli yhdentoista jälkeen.

Sotilaan aseeseen tuli ammunnan aikana vaurio, jonka syy ei ole vielä selvillä. Tämän seurauksena ampuja sai vammoja kasvoihinsa.

Tapahtuman aikana ampumaradalla oli kaksi muuta palkattuun henkilökuntaan kuuluvaa sotilasta, joille ei aiheutunut vaara tapahtumasta.

Loukkaantuneen sotilaan läheiset ovat saaneet tiedon tapahtumasta ja Panssariprikaati käynnistää tapahtuman tutkinnan.
Hämeen Sanomat 8.12.2023 / https://www.hameensanomat.fi/uutissuomalainen/6406527

Varusmies kaatui ja ampui itseään vahingossa jalkaan Pahkajärvellä

Karjalan prikaatin varusmies loukkaantui perjantaiaamuna ampumaonnettomuudessa.

Tilanne sattui Kymen jääkäripataljoonan aliupseerikoulun taisteluampumaharjoituksessa Pahkajärvellä, kun varusmies kaatui ja hänen rynnäkkökiväärinstä laukesi luodien osuessa varusmiestä omaan jalkaan.

Varusmiehelle annettin paikan päällä välittömästi ensiapua ja hänet toimitettiin sairaalaan jatkohoitoon. Hänen läheisensä ovat saaneet tiedon tapahtuneesta.

Vahinkolaukauksesta ei aiheutunut vaaraa muille. Tapauksesta on käynnistetty tutkinta.
Avatar
McCall
Michael Knight
Viestit: 4005
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: Onnettomuuksia Suomen puolustusvoimissa

Viesti Kirjoittaja McCall »

Noin vuosi ketjun avauksesta ja taas on menty metsikköön ilman käskyä useamman kerran.
Iltalehti 5.12.2024 / https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6c22 ... 8ac996afcc

Puolustusvoimissa kolme onnettomuutta alle viikossa – Varusmiesliitto nostaa esiin yhden asian

Kaksi onnettomuuksista tapahtui samassa Maavoimien harjoituksessa.

Puolustusvoimissa on tapahtunut kolme liikenneonnettomuutta alle viikon sisällä.

Varusmiesliitto suhtautuu onnettomuuksiin vakavasti.

– Yhtäkään ei pitäisi käydä. Seuraamme tutkintaa tiiviisti, sanoo liiton puheenjohtaja Elina Riutta.

1) Viime lauantaina kaksi varusmiestä loukkaantui Multialla, kun kuorma-auto suistui tieltä ja kääntyi katolleen. Varusmiehet olivat matkalla harjoitukseen Karelian Spear 24 -harjoitukseen.

2) Torstaina samasta harjoituksesta paluumarssilla ollut Karjalan prikaatin kuorma-auto suistui ojaan. Onnettomuudessa loukkaantui neljä varusmiestä, jotka selvisivät harjoituksen tiedottajan mukaan ”pienillä ruhjeilla”.

Kolmas onnettomuus tapahtui Kirves 24 -harjoituksessa Laakajärvellä maanantaina, kun maastokuorma-ajoneuvo ajoi ojaan. Onnettomuudessa ei syntynyt henkilövahinkoja.

*Artikkelin lainausta lyhennetty. Pykälä21*tm
Vastaa Viestiin