Normi käytäntö on kyllä lasu jos neuvola jää väliin eikä vanhemmasta kuulu - aikaa peruta eikä uutta varata tai vastata neuvolan soittoon.Elizabeth kirjoitti: Ke Helmi 28, 2024 3:07 pm Miloa ei ole käytetty neuvolassa sen jälkeen ku täyttänyt 18kk eli 1,5 vuotias. Siis mitä helkkaria? Ja TÄHÄNKÄÄN ei ole sossutantat, perhetyöntekijät yms mukamas pätevät viranomaiset puuttuneet. Riittää vaan ilmeisesti että koti siivotaan ja lausutaan parit mukavat lauseet tanttojen mieliksi. Missä 2-, 3- ja 4-vuotis neuvola? Voi ziisus.
Vaikka neuvola onkin vapaaehtoinen niin tiedän kyllä tapauksia missä on tehty lasu kun lapsi ei ilmesty. Mutta ilmeisesti myös työntekijäkohtaista vähän miten toimitaan.
Terveystarkastukset voi hoitaa myös yksityisellä lääkärillä, yksityisessä neuvolapalvelussa tai olla käymättä ollenkaan.
Mutta Milon keskosuuden vuoksi ihan jo nuo olisi tarpeen olleet käydä. Ja lasu tehdä siihen keskosuuteen vedoten.
Neuvola ja lääkäri käynti oli sitten vaskolla hoidettu heti.