Kyllähän Suomessa voi kouluttautua mukavaan ammattiin vaikka siellä linnassa!JanitaSlim kirjoitti: Ke Touko 29, 2024 3:11 amAikuisena vaan tulisi ottaa vastuuta omasta elämästään ja kohdata ne lapsuuden vaikeudet ja hyväksyä tapahtunut. Sen sijaan, että vetää kaksin käsin päihteitä ja riehuu muille asiasta uhriutuen. Ei juuri kellään elämä ole helppoa, kaikilla on ylä- ja alamäkiä. Jos omalla käytöksellään rakentaa elämäänsä ylitsepääsemättömiä vuoria niin turha siitä on enää lapsuuttaan syyttää. Suomessa on kuitenkin hyvät mahdollisuudet kouluttautua mukavaan ammattiin.Millavaan kirjoitti: Ti Touko 28, 2024 11:15 pm No kyllä se paska lapsuus vaikuttaa tosi paljon koko iän ainakin jos ei saa apua. Voit käydä koulut ja pärjätä mut esim pilata elämäsi päätymällå toistuvasti huonoihin parisuhteisiin tms. Tai siis meinaan että osasta tulee narkkareita ja juoppoja ja osasta läheisriippuvaisia mikä on tavallaan lopulta ihan yhtä tuhoisaa. Ei ehkä lyhennä elinikää mut tekee elämästä vaikeeta. Voi se elinikääkin lyhentää joa tuut tapetuksi nuorena. Mut joo vähän ot, halusin vaan sanoo että lapsuuudella on merkitystä lähes aina..
En ainakaan itse näe lieventävänä asiana jonku kurjaa lapsuutta mut se osittain selittää jonku häiriintynyttä ajatusmaailmaa. Sitten on niitä jotka mielestäni ovat jo hyvin pienestä, ellei jopa syntymästä, lähtien taipuvaisia ihannoimaan pahaa vaikka taustalla onkin normi lapsuus.
Vastuuntunto on sit sellainen joka lähinnä opitaan. Jos mukula aina pelastetaan pulasta ni paskat se mitään vastuuntuntoa tulee tuntemaan myöhemminkään elämässä.