Eurassa kadonnut Werner Karl Gustav Scholz

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
Olavi
Alokas
Viestit: 3
Liittynyt: Ke Tammi 20, 2010 7:27 pm

Re: Eurassa kadonnut Werner Karl Gustav Scholz

Viesti Kirjoittaja Olavi »

Mahtaisiko olla Werner? Löytöpaikka linnuntietä arvioiden noin 3km katoamispaikasta ja katoamisajankohtana on ollut alle 10c lämmintä, joten vaatetuskin voisi täsmätä.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010497268.html
Phyllis
Susikoski
Viestit: 39
Liittynyt: Ti Marras 05, 2019 7:17 pm

Re: Eurassa kadonnut Werner Karl Gustav Scholz

Viesti Kirjoittaja Phyllis »

Olavi kirjoitti: To Kesä 13, 2024 11:34 am Mahtaisiko olla Werner? Löytöpaikka linnuntietä arvioiden noin 3km katoamispaikasta ja katoamisajankohtana on ollut alle 10c lämmintä, joten vaatetuskin voisi täsmätä.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010497268.html
Tein löydöstä aloituksen ajankohtaiset-osiin mutta enpä enää muistanut ollenkaan tätä katoamistapausta. Todennäköisyys kyllä puoltaa vahvasti, että Werner olisi nyt löytynyt.
bullitt
Poliisikoira Rex
Viestit: 262
Liittynyt: Su Joulu 27, 2009 9:58 pm

Re: Eurassa kadonnut Werner Karl Gustav Scholz

Viesti Kirjoittaja bullitt »

Siitä sitten vertailemaan oisko kuvissa samanlaiset lasitkin vielä..

Äkkiseltään sanoisin ettei ole,mutta eipä se mitään todistaisikaan,
onhan ihmisillä useita laseja ja vaihtuuhan ne muutenkin usein.

Satakunnan kansan jutusta vielä seuraava: Suunnistaja kuvailee, että ruumiin yllä oli talvivaatteet. Poliisi eritteli tiedotteessa, että vainajan yllä oli Stock & Hank -merkkinen tumma parkatakki sekä vaaleanruskeat Sorrel Caribou -merkkiset varsikengät. Lisäksi hänellä oli Wood Fellas Raflect -merkkiset harmaanruskeat silmälasit.
Liitteet
Screenshot 2024-06-13 at 15-15-03 Toimituksen tiedot Eurasta löytyi vainaja kesken suunnistajien kuntorastien - Satakunta - Satakunnan Kansa.png
Screenshot 2024-06-13 at 15-15-03 Toimituksen tiedot Eurasta löytyi vainaja kesken suunnistajien kuntorastien - Satakunta - Satakunnan Kansa.png (307.19 KiB) Katsottu 4215 kertaa
Bergkap129
Scooby-Doo
Viestit: 22
Liittynyt: Ke Touko 10, 2017 5:15 pm

Re: Eurassa kadonnut Werner Karl Gustav Scholz

Viesti Kirjoittaja Bergkap129 »

https://www.wood-fellas.com/en/who-we-are/

Ensimmäiset Woodfellas silmälasit ilmeisesti valmistettu vasta 2011.
bullitt
Poliisikoira Rex
Viestit: 262
Liittynyt: Su Joulu 27, 2009 9:58 pm

Re: Eurassa kadonnut Werner Karl Gustav Scholz

Viesti Kirjoittaja bullitt »

Bergkap129 kirjoitti: To Kesä 13, 2024 3:58 pm https://www.wood-fellas.com/en/who-we-are/

Ensimmäiset Woodfellas silmälasit ilmeisesti valmistettu vasta 2011.
Se sulkisi kyllä sitten samantien mahdollisuuden että vainaja olisi tämä Karl.
mixutin
Susikoski
Viestit: 31
Liittynyt: Ke Heinä 22, 2020 5:12 pm

Re: Eurassa kadonnut Werner Karl Gustav Scholz

Viesti Kirjoittaja mixutin »

Vuonna 2008 maastoon kuolleesta ei enää olisi jäljellä kuin luut ja niitäkin eläinten toimesta olisi irrallaan. Samoin vaatteet ei luonnossa säilyisi niin kauaa että mainittuja päätelmiä niistä pystyisi tekemään tai puhuttaisi enää ruumiista.

Sanoisin että korkeintaan toissa syksyltä on tämä vainaja, todennäköisemmin viime syksynä tuonne päätynyt aikaan kun tuollaista vaatetusta on alkanut tarvitsemaan ulkona.
Phyllis
Susikoski
Viestit: 39
Liittynyt: Ti Marras 05, 2019 7:17 pm

Re: Eurassa kadonnut Werner Karl Gustav Scholz

Viesti Kirjoittaja Phyllis »

Werner on löytynyt jo aikoja sitten, hänet on tavoitettu ulkomailla, joten case is closed.

https://www.satakunnankansa.fi/satakunt ... 99775.html

Satakunnan Kansa 14.6.2024, jutussa käsitellään laajemmin Euran ruumislöytöä kesäkuussa 2024 mutta lainaan tähän vain Werneriä koskevan osuuden:

EURAN ruumislöydön yhteydessä nousi esiin myös eräs vanha katoamistapaus vuodelta 2008. Tutkinnanjohtaja Kontio kertoo poliisin saaneen aiheesta vinkin.

Poliisi kertoi syksyllä 2008 kaipaavansa tietoja Eurassa kadonneesta 58-vuotiaasta saksalaismiehestä.

Poliisin tuolloin julkaiseman kuvan perusteella mies olisi voinut täsmätä nyt julkaistuihin mysteerivainajan tuntomerkkeihin, sillä saksalaismiehellä oli silmälasit. Hänen katoamisensa ajoittui myös syksyyn, joten talvivaatetuskin olisi voinut tulla kyseeseen.

Lounais-Suomen poliisin viestinnästä kuitenkin vahvistetaan, että saksalaismies on tavoitettu aikoja sitten. Poliisin tietojen mukaan mies tavoitettiin ulkomailta.

”Missään tapauksessa vuonna 2008 kadonnut ei tule kyseeseen”, Kontio vahvistaa.
Helmie
Jessica Fletcher
Viestit: 3284
Liittynyt: Ti Tammi 06, 2009 4:55 pm

Re: Eurassa kadonnut Werner Karl Gustav Scholz

Viesti Kirjoittaja Helmie »

Aivan mahtavaa että Wernerin tapaus selvisi nyt sitten, vaikkakin ikävän ruumislöydön myötä. Hienoa, että hänet on ajat sitten ulkomailta löydetty. :D
Vastaa Viestiin