Rousku kirjoitti: Ke Touko 29, 2024 12:41 am
...
Elinkeinot ovat vaihtuneet, ei ole enää eläimiäkään kuin pari kissaa (Elisabet kai oli eläinrakas).
Se, mikä aikoinaan luostariin veti, on vähä vähältä kadonnut. Paikka on voinut silti olla edelleen rakas. Yhtä aikaa rakas ja vieras. En sano, että siitä olisi syntynyt päätös lähteä (siihen en edes usko), mutta voi selittää
synkkämielisyyttä ja ahdistusta, joka voi purkautua puheena huonoista enteistä.
Puhut asiaa, nunna tunsi itsensä tarpeettomaksi. Hänen tehtäviään ei enää tarvittu, eläimet myyty jne, ja kaiken lisäksi tämä "kukkamatonkin" teko oli koneistettu /täällähän kerrottiin, että traktoreilla ne kasvit tuotiin paikalle.
Lisäksi sattui tuo naapurin navetan palo, mikä varmaan toi hänen muistoihinsa lapsuudenaikaiset Kemin pommitukset.
Mutta, on kuitenkin mahdollista, että nunnan usko oli niin vahva, että hän ei olisi paniikkiin joutunut. - Eli minä uskon (!) edelleen, että nunna joutui jonkun auton tönäisemäksi ja sitten paikalta poisviedyksi. - On ollut niin monenlaisia selityksiä ja yhteensattumia ja ristiriitauksia nunnan katoamisen tiimoilta, että siksi en usko nunnan omaehtoiseen katoamiseen...ps. jos kiinnostaa voi lukea mun viestit täältä (sekä skoonena että skounena kirjoitetut).