https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010522075.html
Kohtalokas kotimatka
Pekka Tuukkasen kohtaloa valottavat vihjeet ovat viime aikoina olleet harvassa. Vinkkejä tulee yhä edelleen satunnaisesti, ja poliisi tarkistaa ne.
– Tämänkin vuoden puolella on kuulemisia ja tarkistuksia tehty. Vinkit ovat olleet lähinnä sellaisia, että joko ne eivät ole johtaneet mihinkään tai sitten niitä on ollut mahdotonta tarkistaa, Luoto kertoo.
Tuukkasta on etsitty aktiivisesti viimeksi vuonna 2020, mutta etsinnät eivät tuottaneet tulosta. Myös viime vuonna poliisi kävi miehen katoamisalueella Perhon suunnilla ja pyrki havainnoimaan paikkoja, joissa kiviä olisi vielä käännettävänä.
Vastaan ei kuitenkaan tullut mitään sellaista, jonka vuoksi etsintöjä olisi ollut mielekästä jatkaa.
Tutkinnanjohtaja Luoto luonnehtii ratkaisematta jäänyttä tapausta erittäin haasteelliseksi. Syrjäinen katoamispaikka, aika ja unohdus ovat mahdollisen tappajan puolella.
Mikitetty Mersu, tallinnalainen asunto ja ”liikaa tiennyt” kuoliaaksi hakattu mies. Nelikymppisenä kadonneen Pekka Tuukkasen mysteeriin kietoutuu kylmääviä seikkoja, joista ei ole aiemmin kerrottu julkisuudessa.
PeRHOLAISMIEHEN hämärään kohtaloon kytkeytyy myös viisikymppinen mies, joka joutui henkirikoksen uhriksi syyskuussa 2020 Pihtiputaalla Keski-Suomessa.
Kaksi miestä hakkasivat ja kuristivat hänet hengiltä illanvieton aikana. Ennen kuolemaansa uhri ehti avautua tuttavilleen mieltään raskauttavasta aiheesta.
Hän oli muun muassa maininnut ”tietävänsä liikaa” jostakin asiasta ja että hänet vielä tapettaisiin sen takia.
Erään todistajan mukaan mies oli kertonut itkuisena tietävänsä, mitä vuosia sitten kadonneelle Pekka Tuukkaselle tapahtui. Miehen sanojen mukaan tapaukseen liittyi myös hänen tuttavapiiriinsä kuulunut kolmekymppinen nainen.
Uhrin mainitsema nainen oli paikalla koko sen ajan, kun ”liikaa tiennyt” mies surmattiin Pihtiputaalla. Uhrin kuoltua nainen kävi kysymässä naapurista kaivuria avuksi haudan kaivamista varten.
Vaasan hovioikeus totesi ratkaisussaan, että surmattu mies todennäköisesti tiesi jotakin Tuukkasen tapauksesta. Mysteeriksi kuitenkin jäi, miksi nämä tiedot koituivat miehen kohtaloksi vasta vuosia myöhemmin.
Sopii muuttaa murhatutkinnakksi ettei keissi vanhene