Höpötät ilmeisesti jotain sen suuntaista, että vakaa harkinta voisi täyttyä teon jälkeisellä suunnitelmallisuudella? Että teko voisi olla suunnitelmallinen ilman etukäteissuunnitelmaa?Barba Tenus S kirjoitti: Su Elo 04, 2024 3:41 pm Tulkitsen juurikin puolustusstrategian valikoituneen poliisin esitutkinnan valmistumisen jälkeen ja syyttäjän pöydälle jättämisen jälkeen ja sitä seuranneille syytteille ja niiden perusteluille. Näkisin, että puolustus on valinnut juuri syyntakeeton -tilan tavoittelun, koska se on lähes ainoa tapa väistää teon jälkeiset toimet, mitkä katsotaan koko teon suunnitelmallisuuden piiriin jo ilman ennakkosuunnitelmaa. Syyntakeisella tekohetken tilalla täyttyy myös tarvittava kvalifiointiperuste tekotapaan ja tapon törkeään muotoon.
Olet itse linkittänyt ja lainannut useasti:
http://www.heikniemi.fi/kirj/jur/rikos/tappomurha.html
”vakaasti harkiten
Vakaalla harkinnalla tarkoitetaan teosta päättämistä etukäteen. Välttämättä kyseessä ei tarvitse sinänsä olla konkreettinen toimintatapojen suunnittelu, vaan ylipäätään teon puntarointi ja selkeän surmaamispäätöksen tekeminen vihjaavat jo vakaan harkinnan suuntaan. Konkreettinen suunnittelu - siis toimintatapojen kartoittaminen ja valinta - helposti viestivät "vakaasta harkinnasta".
Miksi tämä ei mene jakeluun?
Jos on ihan pakko jankuttaa murhasta, niin esitä perusteluja miksi teko olisi erityisen julma ja raaka. Poliisin arvio taposta murhaksi vaihtui vasta suunnitelmallisuusepäilyjen jälkeen.