Janne Puhakan murha Espoossa 13.10.2024

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Latvakakkonen
Alibin satunnaislukija
Viestit: 65
Liittynyt: La Huhti 25, 2020 10:49 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Latvakakkonen »

L337 kirjoitti: Ma Loka 14, 2024 8:11 pm Onkohan Rolffin ex vaimo facebookissa nimellä Bjørg Nordmo? Saanut sydärin ku puoliso tullut kaapista ulos ja jättänyt perheensä?? In memorian page luotuna. 🤔
https://heder.vareminnesider.no/memoria ... d693a3ea8a

Epäilen kyseessä olevan Nils Nordmon vaimo. Linkissä löytyvän kuolinilmoitusen ensimmäisenä surijana on "Nils", jonka lisäksi kaksi oletettavasti lasta (Rolfilla kolme lasta) Andrea ja Kristoffer. Janne ja Rolf löytyvät myös heidän kaverilistoiltaan. Nils voisi iän ja ulkonäön perusteella olla esim. Rolfin veli.
phonyjoker
Neuvoja-Jack
Viestit: 533
Liittynyt: Pe Joulu 14, 2018 8:21 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja phonyjoker »

Jotain tollaista epäilinkin. Mä en naisena jäisi käyttämään ex-miehen sukunimeä avioeron sattuessa. Toki näitäkin naisia löytyy, mutta olis outoa.
delila
Martin Riggs
Viestit: 642
Liittynyt: Su Elo 17, 2008 12:38 pm
Paikkakunta: Kohtalaisen keskellä.

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja delila »

Minäkin aiemmin tänään luin jommasta kummasta ilta-alkuisesta lehdestä tuon, että ystävä olisi joutunut omin silmin todistamaan miehen makaavan kuolleena lattialla. Isot ikkunathan tuossa modernissa talossa oli. Äkkiseltään nyt löysin vain tämän uutisen, missä mainitaan ystävän menneen paikan päälle, kun ei tavoittanut Jannea. Vaikka poliisi väittää, että viitteitä väkivallasta ei ollut, niin kyllähän tämä ystävä selvästi oli valmiusasemissa, kun tiesi mennä Jannen ex-kotiin
Veriteko paljastui, kun Puhakan ystävä saapui asunnolle sunnuntai-iltana. Hän ei ollut tavoittanut miestä ja oli tästä huolissaan. Ystävä soitti hätäkeskukseen noin kello 20 aikaan.
sivusta_seuraaja
Jane Marple
Viestit: 1075
Liittynyt: Ti Kesä 19, 2012 11:20 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja sivusta_seuraaja »

Tomaatti kirjoitti: Ti Loka 15, 2024 8:42 pm
Moshna kirjoitti: Ti Loka 15, 2024 6:33 pm Ilmeisesti Norjassa on vielä naurettavammat tuomiot kuin Suomessa, niin toivottavasti tuomitaan murhasta ja joutuu kärsimään tuomion Suomen puolella.
Mä kyl toivon et menis Norjaan lusimaan. Se on sen verran kallista täyshoitoa, että toivoisin kotimaansa hoitavan velvoitteensa eikä että Suomi joutuu tollasen rikollisen ylläpidon vielä maksamaan.
Et halua, että saa elinkautisen? Ja toivot tappajan l. murhaajan pääsevän luksustaloon. Mielenkiintoista.
Julpertti
Susikoski
Viestit: 31
Liittynyt: Ti Heinä 28, 2020 3:50 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Julpertti »

Eräässä keskustelussa väitettiin myös tekotavan olevan selvillä. Kyseessä Espoossa asuva henkilö, mutta silti taitaa olla huhupuheita.

Huhun mukaan Puhakka polvillaan lattialla ja ammuttu takaapäin päähän.
Kuikka Koponen
Martin Beck
Viestit: 833
Liittynyt: Ti Heinä 30, 2024 6:04 am

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Kuikka Koponen »

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/71a4 ... 315da3de5f

Tänään klo 21:02

Näkökulma: Janne Puhakan elämän lopettanut hirmuteko on osa pelottavan yleistä ilmiötä

Yhteiskunta on vuosikymmeniä kohdellut seksuaalivähemmistöjä epätasa-arvoisesti ja väkivalloin. Se ei oikeuta julmaan tekoon, kirjoittaa Iltalehden toimittaja Leo Kirjonen.

Lukuisat ihmiset järkyttyivät Janne Puhakan kuolemasta. Poliisi epäilee 29-vuotiaan entisen jääkiekkoilijan varakasta norjalaispuolisoa Rolf Nordmoa, 66, Puhakan murhasta.

Puhakka oli ensimmäinen suomalainen ammattilaistason jääkiekkoilija, joka kertoi avoimesti olevansa homoseksuaali. Helsingin Sanomat kirjoitti pariskunnan yhteen muutosta ja parisuhteesta vuonna 2019. Puhakka ei enää tuolloin pelannut jääkiekkoa ammattilaisena.

Puhakan poikkeuksellisen rohkea ulostulo huomioitiin laajalti ja hänen jääkiekkourastaan sekä vaikeuksistaan avoimuuden kanssa julkaistiin vuonna 2022 kirja Ulos kopista (Johnny Kniga).

– Sain tutustua Janneen kirjaprojektin yhteydessä ja aika nopeasti kävi selväksi, että kyseessä oli rohkea nuori ihminen, kirjan kirjoittanut Risto Pakarinen kertoi Iltalehdelle.

Puhakka on osallistunut myös Nelosella esitettävään Petolliset-ohjelmaan.

Poliisi epäilee, että entisen jääkiekkoilijan puoliso ampui Puhakan kuoliaaksi riidan päätteeksi pariskunnan yhteisessä asunnossa Espoon Henttaalla.

SM-liiga kommentoi Puhakan epäiltyä murhaa viestipalvelu X:n julkaisussa. Myös lukuisat julkisuuden henkilöt huomioivat Suomen pysäyttäneen suru-uutisen.

– Janne Puhakka oli tärkeä esikuva ja hänen rohkeutensa ja avoimuutensa jättivät lähtemättömän jäljen suomalaiseen jääkiekkoon, julkaisussa kirjoitettiin.

Aamulla uutisen luettuani jäin odottamaan niitä, jotka kokevat Puhakan saaneen ansaitsemansa lopun. Kyllähän kaikkitietävästä ja osin anonyymistä somekansasta sellaisiakin löytyi.

– Onko homous terveellistä ja normaalia??? Jos se on, niin yhtäkään tällaista tapausta ei voisi olla eikä tulla! eräs kirjoittaa X:ssä.

– Nyt perverssi elämä sai perverssin lopun. Miten meni omasta mielestä? Olisiko ollut parempi, että olisit tyytynyt siihen, mihin Jumala meidät loi, toinen kirjoittaa.

Yksikin tällainen vihamielinen ja negatiivinen kommentti on liikaa.

Uutinen on ollut merkittävä ja raskas Puhakan lähiomaisille, ystäville, faneille sekä lgbtqia+-väelle.

Nuorille seksuaali- tai sukupuolivähemmistöjen edustajille ei ole julkisuudessa liikaa esikuvia, eikä etenkään urheilumaailmassa. Kiekkofilosofi Alpo Suhonen kertoi tv-haastattelussa, että Puhakan ulostulo oli tervetullut kiekkopiireihin.

– Se oli ihan aiheellista, koska urheilu on ollut viimeinen pimeä nurkka näiden asioiden suhteen, Suhonen kertoi.

Puhakka palkittiin vuoden esikuvana sateenkaarivaikuttajien Queer of the Year -tapahtumassa vuonna 2022.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen mukaan seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kuuluminen voi lisätä väkivallan riskiä.

Sukupuolistuneeksi väkivallaksi kutsutaan väkivaltaa, joka eroaa muodoiltaan tai yleisyydeltään muusta väkivallasta uhrin sukupuolen, sukupuoli-identiteetin tai sen ilmaisun vuoksi.
:

Tilastokeskuksen toteuttamassa Sukupuolistunut väkivalta ja lähisuhdeväkivalta Suomessa -tutkimuksessa vuonna 2021 selvisi, että seksuaali- ja sukupuolivähemmistöistä 28 prosenttia oli kokenut henkistä väkivaltaa viiden edeltävän vuoden aikana. Fyysistä väkivaltaa puolestaan oli kokenut 17 prosenttia vastaajista. Koko väestöön verrattuna henkistä väkivaltaa oli kohdannut 21 prosenttia ja fyysistä parisuhdeväkivaltaa puolestaan 8 prosenttia.

– Parisuhdeväkivallan että sen seurausten kokeminen näyttää olevan muuta väestöä yleisempää elämää rajoittavista terveyshuolista kärsivillä sekä sukupuoli- tai seksuaalivähemmistöihin kuuluvilla, raportissa kerrotaan.

Puhakan puoliso oli norjalainen 66-vuotias mies, jolla oli edellisestä suhteestaan lapsia. Vaikka Suomen ja Norjan suhtautuminen seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin ei ole täysin verrattavissa, on niissä kuitenkin paljon samaa.
:


Jonkun homon kirjotuksia iltapäivälehdestä.

Cut. Pykälä 21.
-NILS-
Kikkare

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Kikkare »

Et halua, että saa elinkautisen? Ja toivot tappajan l. murhaajan pääsevän luksustaloon. Mielenkiintoista.
Norjassa ei käsittääkseni ole elinkautista vaan maximi 21v. josta useimmiten istutaan 2/3 eli 14 vuotta. Suomen keskimääräinen elinkautinen on noin 14 vuotta. Eikös tämä siis ole melko sama kuvio, istuu kummassa maassa vaan?

Olen samaa mieltä siitä että lusiminen Norskin kotimaassa vois kyllä tulla kysymykseen. Ja eiköhän tuo sinne ano siirtoa aikanaan. Meillä on täällä kotimaassa vankeja ihan omiksi tarpeiksi ja aika paljon ylikin. Ei oo halpaa huvia 😑

Lainaus korjattu
-NILS-
penttihilkuri
Alokas
Viestit: 5
Liittynyt: Ti Huhti 17, 2012 3:54 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja penttihilkuri »

Ulrica kirjoitti: Ti Loka 15, 2024 8:16 pm Myöskin tv-sarjan kuvaukset 1/2024 ovat saattaneet avata Jannen silmiä. Formaatissa uhri on joutunut asettumaan manipuloijan rooliin, josta ei ole pitänyt, mutta on voinut tehdä arvokkaita huomioita yksityiselämään liittyviin aiheisiin kuvausten aikajanalla.
Olen katsonut jokaisen jakson, kommentistasi päätellen sinä et ole katsonut. En ole huomannut, että Janne ei olisi pitänyt manipuloijan roolista, päinvastoin on yrittänyt manipuloida uskollisia muita petollisia vastaan, vaikuttaen suorastaan k*sipäältä.

Sunnuntain tapahtumat aivan hirveitä, toivottavasti syyllinen saa pitkän tuomion.
Potunvinkura
Alokas
Viestit: 5
Liittynyt: Ti Loka 15, 2024 10:38 am

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Potunvinkura »

örkki kirjoitti: Ti Loka 15, 2024 2:24 pm Jos ajatellaan prosenttien mukaan, minkä verran on heteroja ja minkä verran homoja,
niin kyllä homo tappaa useammin homo puolisonsa, kuin hetero hetero puolisonsa.

Homous on irstailua ja saastaa, johon rupeaa vain joilla on ongelmia psyykkeen kanssa.
Öö tutustu vähä tutkimuksiin tai googleta edes. Lesbosuhteissa on tutkitusti eniten väkivaltaa parisuhteistaja homosuhteissa vähiten. Heterosuhteet ovat tuolta väliltä. Kvg.
aumari
Adrian Monk
Viestit: 2771
Liittynyt: Ke Touko 22, 2013 1:46 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja aumari »

Juntti-Veijo kirjoitti: Ti Loka 15, 2024 8:28 pm Kävikö niin että narsistia ei jätetä.
Sellaisen vibat tosta norjalaisesta saa. Katsotaan vaan niin Jannen ystävät alkavat kohta avautua suhteen salaisuuksista
Erinäisiä persoonallisuushäiriöitä ja psyykesairauksia potevia ei jätetä. Jos ei joudu fyysisesti kärsimään niin katkeran exän kiusanteko voi jatkua pitkään ja voi olla, ettei uhrin myöhemmätkään suhteet onnistu kiusan takia.
On tuo Nordmo ollut 10 vuotta sitten nykyistä freesimpi tapaus, joten ei ihme jos vielä nuori kaveri on alkanut katsella ympärilleen. Ja ikämiehellä pelko, ettei enää nuorta hellua saa. Onko muuten jossakin ollut tieto, että Nordmo olisi satsannut rahaa Janneen, kun semmoista joissakin kommenteissa vihjaillaan? Miksi ei Jannella itsellään olisi tuloja ja varakkuutta?
Cadi John
Axel Foley
Viestit: 2266
Liittynyt: Ma Kesä 12, 2023 3:05 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Cadi John »

e-mikko kirjoitti: Ti Loka 15, 2024 8:08 pm Nyt kun puhutaan varsin äärimmäisestä väkivallasta, niin siinä kontekstissa en pidä kovin todennäköisenä, että epäilty murhaaja olisi kyennyt fyysisesti fysiikallaan aiemmin kontrolloimaan uhria.

Oli huippujääkiekkoilija tahi ei, niin tuollakin uralla tulee niin jäätävä kehonhallinta, tasapaino ja kyky rajoittaa toisen henkilön tekemistä (ihan ilman mitään kamppailulajitaustaa), että ilman uhrin pelkoa/alistumista epäilty ei ole kyennyt fyysisesti uhkaamaan.

Tämä vain kommenttina siihen, että jos parisuhteessa on ollut väkivaltaa aiemmin, se em. valossa tuskin on ollut täysin yksipuolista #tommola.

Ja mitä tulee aseeseen, sen kuljettaminen pohjoismaiden välillä on helppoa ja jopa luvallista.
Tässä on kerrankin järkevä kirjoitus. Täällä saa semmoisen kuvan joidenkin kirjoituksista, että Janne olisi jotenkin reppana joka antoi itseään hakata. En usko näin ja jos nyrkit on suhteessa heilunut niin kyllä Jannekin on osannut itseään puolustaa. Ei hän mikään hintelä ollut. Näissä piireissä riidellään välillä todella teatraalisesti mutta nämä olivat molemmat ”miehiä” suhteessa sanoi jompi kumpi jossain.

Ja jos lehdissäkin on puhuttu (myös Binohiiri laittoi artikkelin) niin tällä papalla oli luvallinen ase Norjassa. Se saiko sitä täällä pitää, on eri juttu mutta kyllä hän sen ihan normaalisti on tuonut. Älytöntä spekua mistä muka kulkenut sen kanssa.

Kuulemma tämän Rolfin lapsetkin ovat saaneet tappouhkauksia. Toi on jo sairasta, ei he ole ketään murhanneet.

Selailin ig:tä ja näytti et Jannen äiti ja tämä Rolf tulivat hyvin toimeen mm. kävivät yhdessä oopperassa. En voi kun kuvitella äidin mietteitä nyt.
Viimeksi muokannut Cadi John, Ti Loka 15, 2024 10:42 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
DSA
Susikoski
Viestit: 46
Liittynyt: Ma Tammi 31, 2022 10:48 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja DSA »

Toivottavasti tämäkin pääsee vapaalta vastaamaan tekemäänsä tekoon kuten nykyään kaikki murhamiehet :evil: jos ei niin oikeusjärjestelmä kusee, jos vain siinä tapauksessa viedään suoraan vankilaan kun on kyseessä julkkiksen tappo/murha
Cadi John
Axel Foley
Viestit: 2266
Liittynyt: Ma Kesä 12, 2023 3:05 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Cadi John »

penttihilkuri kirjoitti: Ti Loka 15, 2024 10:04 pm
Ulrica kirjoitti: Ti Loka 15, 2024 8:16 pm Myöskin tv-sarjan kuvaukset 1/2024 ovat saattaneet avata Jannen silmiä. Formaatissa uhri on joutunut asettumaan manipuloijan rooliin, josta ei ole pitänyt, mutta on voinut tehdä arvokkaita huomioita yksityiselämään liittyviin aiheisiin kuvausten aikajanalla.
Olen katsonut jokaisen jakson, kommentistasi päätellen sinä et ole katsonut. En ole huomannut, että Janne ei olisi pitänyt manipuloijan roolista, päinvastoin on yrittänyt manipuloida uskollisia muita petollisia vastaan, vaikuttaen suorastaan k*sipäältä.

Sunnuntain tapahtumat aivan hirveitä, toivottavasti syyllinen saa pitkän tuomion.
Sain saman kuvan ohjelmaa katsoessa. Ja vaikka kuolleista ei saa puhua pahaa niin ohjelmassa toivoin hänen kiinnijäämistä. Ei siihen petollisen rooliin jouduta vaan siihen halutaan!!
Amy
Rico Tubbs
Viestit: 1285
Liittynyt: Ma Touko 17, 2010 8:40 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Amy »

Riippakivi kirjoitti: Ti Loka 15, 2024 2:22 pm Parisuhde hiipui siis hiljattain. Kuka oli kolmas pyörä? Tietääkö joku? Hänellä on varmaan vaikea tilanne nyt.

https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/ ... cdc9754ed5
Eikö parisuhde voi hiipua ilman kolmatta pyörää? Toivottavasti kaikki ei rupea tuota Janita Liman jankuttamaa uutta suhdetta totena kuuluttamaan, kun siitä ei ole tullut minkäänlaista vahvistusta. Mahdollista tietty, mutta erota voi ilmankin.
Cadi John
Axel Foley
Viestit: 2266
Liittynyt: Ma Kesä 12, 2023 3:05 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Cadi John »

delila kirjoitti: Ti Loka 15, 2024 9:25 pm Minäkin aiemmin tänään luin jommasta kummasta ilta-alkuisesta lehdestä tuon, että ystävä olisi joutunut omin silmin todistamaan miehen makaavan kuolleena lattialla. Isot ikkunathan tuossa modernissa talossa oli. Äkkiseltään nyt löysin vain tämän uutisen, missä mainitaan ystävän menneen paikan päälle, kun ei tavoittanut Jannea. Vaikka poliisi väittää, että viitteitä väkivallasta ei ollut, niin kyllähän tämä ystävä selvästi oli valmiusasemissa, kun tiesi mennä Jannen ex-kotiin
Veriteko paljastui, kun Puhakan ystävä saapui asunnolle sunnuntai-iltana. Hän ei ollut tavoittanut miestä ja oli tästä huolissaan. Ystävä soitti hätäkeskukseen noin kello 20 aikaan.
Olen jo aiemmin laittanut tänne mutta itse epäilen tämän ystävän olevan Jannen uusi suhde. Mitä luulet et Jannen nyxä ajatteli kun Janne meni exän luo eikä vastaa puhelimeen? Menee tietty paikan päälle kurkkimaan ikkunasta. Jos Janne olisi pelännyt niin ei hän sinne olisi mennyt tai sit olisi ottanut jonkun mukaan.
Vastaa Viestiin