Kultti mistä ei puhuttu - Elisan 15 vuoden helvetti

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
kiinnostunut68
Harjunpää
Viestit: 308
Liittynyt: Pe Elo 23, 2013 5:58 pm

Re: Kultti mistä ei puhuttu - Elisan 15 vuoden helvetti

Viesti Kirjoittaja kiinnostunut68 »

Tämä testamenttiriit on käsittääkseni syyskuun alussa hovioikeudessa. Täytyypä seurata, että mikä on päätös.
Kuuntelin Miktuonko Kempen tekemän Jaanan haastatttelun. Siinäkin oli yksi mielenkiintoinen kohta. Jaana sanoi, että tämä kulttijohtaja oli yrittänyt värvätä häntäkin kulttiinsa. Juha oli viettänyt aikaa niin paljon Jaanan kanssa että Juhan vaimo oli tullut Jaanan luo pyytämään, että Jaana jättää Juhan rauhaan. Juha oli myös saanut aikaan välirikon Jaanan ja hänen miehensä välillä. Olivat olleet Jaanan mukaan puoli vuotta erossa. Tästä tulee mieleen, että jospa tämä Juha onkin joku naisten naurattaja ja kyseessä onkin kolmiotraama ja Jaana on tämän takia alkanutkin vainota Juhaa ja hänen perhettään. Asiassa on muistettava että tässä on sana sanaa vastaan ja mikä se absoluuttinen totuus sitten on? Ei olisi ensimmäinen kerta kun asioita käännetään päälaelleen. Olihan Juha onnistunut lemppaamaan Elisankin miehen pois kuvioista.
ukko-noa
Armas Tammelin
Viestit: 77
Liittynyt: Ke Syys 16, 2009 2:01 pm

Re: Kultti mistä ei puhuttu - Elisan 15 vuoden helvetti

Viesti Kirjoittaja ukko-noa »

Iivis kirjoitti: Ke Kesä 09, 2021 6:30 am Vaimo poseeraa yhdessä uhrin kanssa ja yksi tyttäristä on osallistunut lähiseudun missikisoihin.
Tyttären nimi?
Iivis
Michael Knight
Viestit: 4021
Liittynyt: Ti Kesä 23, 2015 11:50 am

Re: Kultti mistä ei puhuttu - Elisan 15 vuoden helvetti

Viesti Kirjoittaja Iivis »

ukko-noa kirjoitti: Su Loka 29, 2023 10:26 am
Iivis kirjoitti: Ke Kesä 09, 2021 6:30 am Vaimo poseeraa yhdessä uhrin kanssa ja yksi tyttäristä on osallistunut lähiseudun missikisoihin.
Tyttären nimi?
Täytyy kaivella, olen unohtanut jo. Esittää myös kappaleita YouTubessa.
Karmiva
Alokas
Viestit: 4
Liittynyt: Su Tammi 20, 2019 6:42 pm

Re: Kultti mistä ei puhuttu - Elisan 15 vuoden helvetti

Viesti Kirjoittaja Karmiva »

Löytyihän se kultinjohtajan nimi täältä! Hyvä Murha.info!

Elikkä Hesarissa on kirja-arvio uudesta kirjassa, jossa Elisa Palosen kohtaloa käsitellään.
https://www.hs.fi/taide/art-2000010764593.html
Lady Sophia
Alokas
Viestit: 7
Liittynyt: Ti Tammi 05, 2021 5:32 pm

Re: Kultti mistä ei puhuttu - Elisan 15 vuoden helvetti

Viesti Kirjoittaja Lady Sophia »

"Kristillinen kultti"?!!! Hesari suoltaa täyttä paskaa!!! Palosen casesta on kuvia ja ääninauhoja, joissa näkyy vapaamuurarillinen rituaali!!! Häntä mm. makuutettiin ruumisarkussa ja rituaalitila oli täynnä Egyptiteemaa, ja hiomattomia & hiottuja kuutiokiviä mm.. On se nyt s****tana, että tämäkin valheellisesti väännetään, eikä jutussa mainita rappareita ja okkultismia mitenkään!!!
Elisan läheiset ystävät tiesi mistä on kyse ja jutun tutkintakin on kärsinyt, koska Ruohonen on veljeskerhossa ja nauttii siksi suojelua. Ruohon poseeraa kuvissaan myös Rotaryn pinssi rinnuksissaan.
Ja miksi oikeus salaa kulttirituaalit?? Siksi, että niistä tunnistaa kyseessä olevan vapaamuurarilliset rituaalit!!! Ei korppi korpin silmää noki! Meillä on koko oikeuslaitos ja hallinto korruptoitu rappareilla, ja aina kun joku veljeskerhon "mätä omena" törttöilee niin, että kerho saa ikävää huomiota, kerhon mainetta, rituaalin salaista sisältöä, ja usein myös asianosaisia suojellaan viimeiseen asti! Törkeintä tässä on se, että käännetään tämä kaikki tahraamaan kristittyjen maine, kun kyse päinvastoin on vapaamuurarirituaalin metodeista suggestoida ihminen. Ruohonen on muurarirituaalein psyykkisesti murtanut tätä naista ja tietoisesti luonut Paloselle tukholmasyndrooman tilan, jossa häntä on voitu suggestoida mm. testamenttaamaan omaisuutensa Ruohoselle.
Äänitallenteilla Ruohosen kuullaan myös julistavan vapaamuurarillisesti, kuinka hanke uuden maailmanjärjestyksen rakennukseen on kesken ja tarvitsee tätä rahaa, kun taas Palonen ei sitä tarvitse.

Palonen myös kuoli hämärissä olosuhteissa, jota poliisi ei koskaan kunnolla tutkinut. Hän kuoli rutiinitoimenpiteen aikana kirurgin pöydälle...
Arvata vain saattaa mihin kerhoon tämä kirurgi mahdollisesti kuului...
KolmasViisari
Alibin satunnaislukija
Viestit: 58
Liittynyt: Ke Kesä 23, 2021 9:37 pm

Re: Kultti mistä ei puhuttu - Elisan 15 vuoden helvetti

Viesti Kirjoittaja KolmasViisari »

Muurariteoria on mielenkiintoinen ja toivottavasti huomioidaan juttua kaivellessa jotta siihenkin selvyys saadaan.

Toivonpa silti ettei ketju täyty virkamafia-aiheisista tekstiseinistä jotka ovat Jaana Kavoniukselle tyypillisiä.

Jaanahan oli Elisan ystävä, mutta Jaanan omat viime tempaukset heittävät varjon hänen kommenttiensa uskottavuuteen. Jaanaa käsittelevä ketju minfossa: https://www.murha.info/rikosfoorumi/vie ... &start=105

Joskus maltti on valttia spekuloinnissa, ettei mahdollinen totuus tule huonon ilmaisun tai outojen kytkösten takia sivuutetuksi.
riski oli suuri
eessä matokuuri
Lady Sophia
Alokas
Viestit: 7
Liittynyt: Ti Tammi 05, 2021 5:32 pm

Re: Kultti mistä ei puhuttu - Elisan 15 vuoden helvetti

Viesti Kirjoittaja Lady Sophia »

Miten muurariteoria voitaisiin ottaa tutkinnassa huomioon, kun koko jujun ydin on juuri se, että veljeskunta suojelee itseään, toisiaan ja tätä rituaalinsa sisältöä ja psyykkisen suggestion metodeitaan kuoleman uhan valalla vannoen?!

Kuvioon kuuluu myös se, että niille, jotka uhkaa paljastaa okkulttiset juonet, pyritään ensisijassa saamaan hullun leima otsaan jotta kukaan ei heitä ottaisi vakavasti. -Siitähän koko termi salaliittoteoreetikko on stigmansa saanut! Ja kaikkein sekopäisimmäksi kääntyvät foliopipot saa palstatilaa ja nettiin levitetään veljeskunnan omia psyopeja liskoihmisistä, jotta aidot paljastajat yhdistettäisiin tällaiseen huuhaaseen, eikä sen jälkeen kukaan enää kuuntelisi heitä vakavissaan.

Virkamafiahan jahtaa tätä Palosen ystävätärtä, Ruohosen kultista paennutta lakimiesnaista Jaana Kavoniusta, ja yrittää saada hänelle väkivaltarikoksiakin kovemman linnatuomion törkeistä kunnianloukkauksista, kun hänhän on paljastanut näitä nimiä tän Palosen casen ympärillä, mm Lohjan poliisista ja oikeuslaitoksesta, joissa Jaanan mukaan nämä rapparit harjoittaa tutkinnantappoa suojellakseen veljiään.
Vituttaa, kun Jaana on itse juuri sellainen karakteri, että häntä ei oteta vakavasti. Varmaan siksi hänen annetaankin temmeltää ja hän saa julkisuuttakin. -Hänen jutut toimii viime kädessä rappareiden itsensä pussiin, kun jälleen kerran saa kaikki "salaliittoteoreetikot" näyttämään täysin kaheleilta. En yllättyisi, vaikka Jaanan elämään olisi soluttautunut koko joukko veljiä, ruokkimaan hänen hulluuttaan ja saadakseen hänet niin sekaisin, että lopulta hänen kertomuksiltaan putoaa pohja.

Psykopaattien keinot manipuloida niin uhkaksi kokemiaan uhrejaan, kuin kaikkia potentiaalisia uhrien kuuntelijoita, ovat moninaiset ja kattaa pitkätkin prosessit. Gaslighting on juuri sitä crazy makingia. Katsokaa Ingrid Bergmanin tähdittämä elokuva Gaslight.

Edit. Lisään tämän Juha Korhosen yt videon, jossa käsitellään Palosen keissiä ja on kuvia ja äänitallenteita Ruohosen Paloseen kohdistamista rituaaleista:

https://youtu.be/7b1gmfSfs8E?si=zZwIXhcy5BYgzqei
Viimeksi muokannut Lady Sophia, Ti Loka 22, 2024 1:03 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Lady Sophia
Alokas
Viestit: 7
Liittynyt: Ti Tammi 05, 2021 5:32 pm

Re: Kultti mistä ei puhuttu - Elisan 15 vuoden helvetti

Viesti Kirjoittaja Lady Sophia »

Jo yksikin psyko voi hallita suuren määrän ihmisiä käsityksiä todellisuudesta, ja manipuloida suurta joukkoa. Kun psykot muodostaa okkulttisen veljeskunnan, "antisocial social clubin", jossa he suojelee toine toisiaan, puhutaan vaikutusvallasta, jota käytännössä mafiakorruptio on.
KolmasViisari
Alibin satunnaislukija
Viestit: 58
Liittynyt: Ke Kesä 23, 2021 9:37 pm

Re: Kultti mistä ei puhuttu - Elisan 15 vuoden helvetti

Viesti Kirjoittaja KolmasViisari »

Lady Sophia kirjoitti: Ti Loka 22, 2024 12:33 pm
Kuvioon kuuluu myös se, että niille, jotka uhkaa paljastaa okkulttiset juonet, pyritään ensisijassa saamaan hullun leima otsaan jotta kukaan ei heitä ottaisi vakavasti. -Siitähän koko termi salaliittoteoreetikko on stigmansa saanut! ,,,,

Virkamafiahan jahtaa tätä Palosen ystävätärtä, Ruohosen kultista paennutta lakimiesnaista Jaana Kavoniusta,
(turhaa virkamafialhölömölöä lainauksesta lyhennetty )

Kulttiuhri Elisa Palosen ystävä Jaana Kavonius on itsenäisesti ajatteleva ja valintoja tekevä, kerta pystynyt ulkomaita myöten pakoilemaan. :lol:

Omatoimisesti uskottavuutensa sössinyt. Samalla huonontanut mahdollisuuksiaan edistää ex-ystävänsä Palosen asiaa.

Ainakin uusimman käänteen eli Venäjälle muuton jälkeen (??) Kavoniuksen vaikeaa edistää enää mitään, puhumattakaan omasta asemastaan. Rysslandiassa vasta virkakoneisto on. Voi olla että kotimaan viranomaisia tulee valomiekkatädillä ikävä.

Jos uutinen alla viittaa Kavoniukseen ja pitää paikkansa, päätyy Anoturtiaisten ja dosentti-Bäckmanien rökäsarjaan eli menettää viimeisenkin uskottavuuden pitää Elisan casea omalta osaltaan pinnalla.

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/9ed ... m=referral
riski oli suuri
eessä matokuuri
Ghost hunting
Sherlock Holmes
Viestit: 7338
Liittynyt: Ke Elo 16, 2017 3:16 pm
Paikkakunta: aarniometsä

Re: Kultti mistä ei puhuttu - Elisan 15 vuoden helvetti

Viesti Kirjoittaja Ghost hunting »

Tosiaan mitenkä tämä saaristolais -lahko liittyy kristinuskoon? Mielestäni ei millään tavalla.
Näkyy olevan lahkon omia tyyppejä siellä sun täällä.
Karmiva
Alokas
Viestit: 4
Liittynyt: Su Tammi 20, 2019 6:42 pm

Re: Kultti mistä ei puhuttu - Elisan 15 vuoden helvetti

Viesti Kirjoittaja Karmiva »

Hesari teki jatkojutun Tuire Malmstedtin kulttikirjan väitteisiin liittyen.
Olen nyt lukenut kirjan ja pakko sanoa, että kylmäävää on meno. Ida Maria Åkerblomin tarina on tuttu suomalaiselokuvasta. 1920-luvulla elettiin kuitenkin hurmauskontojen aikaa. Eipä uskoisi, että 2020-luvulla sama.

https://www.hs.fi/alueet/art-2000010786713.html
Iivis
Michael Knight
Viestit: 4021
Liittynyt: Ti Kesä 23, 2015 11:50 am

Re: Kultti mistä ei puhuttu - Elisan 15 vuoden helvetti

Viesti Kirjoittaja Iivis »

Kokonaan mennyt ohi tuo kirja, kiitokset vinkistä!
Karmiva
Alokas
Viestit: 4
Liittynyt: Su Tammi 20, 2019 6:42 pm

Re: Kultti mistä ei puhuttu - Elisan 15 vuoden helvetti

Viesti Kirjoittaja Karmiva »

Valittuja pätkiä tästä Hesarin jutusta.

HS 27.10.
Otsikoihin nousseen testamentti­riidan taustalla häärii etsintä­kuulutettu puolue­johtaja: Tästä on kyse

Testamenttiriita nousi tällä viikolla otsikoihin Tuire Malmstedtin uuden tietokirjan ”Kaikki valta maan päällä – uskonnolliset kultit Suomessa” myötä. Kirjassa kerrotaan lahkosta, jonka johtajana kyseinen 60-vuotias mies väitetysti toimii.

Käräjäoikeus kumosi testamentin vuonna 2021, sillä sen mukaan 60-vuotias lohjalaismies käytti hyväkseen Palosen ymmärtämättömyyttä ja tahdonheikkoutta.

Oikeustappion jälkeen 60-vuotias mies esitti vuonna 2008 tehdyn testamentin, jossa olivat edunsaajina hän ja hänen puolisonsa. Kun oikeus oli mitätöinyt vuonna 2018 tehdyn testamentin, miehen näkemyksen mukaan vuonna 2008 tehty testamentti on nyt virallinen.

Palosen sukulaiset vaativat nyt tämän testamentin hylkäämistä.

---
Kun testamentin sisältö selvisi sukulaisille, asiasta nousi luonnollisesti kysymyksiä. Yksi kysymysten esittäjä oli Jaana Kavonius, jonka lapsen kummi Palonen oli.

Kavonius on totuuspuolueen puheenjohtaja, tunnettu salaliittoteoreetikko, kansalaisaktivisti ja etsintäkuulutettu. Hän on todennäköisesti paennut ulkomaille.


---
Mies on kiistänyt lahkopuheet järjestelmällisesti. Miehen ja hänen puolisonsa mukaansa Palonen oli kuitenkin osa heidän perhettään, sillä heillä ja Palosella oli polyamorinen suhde. Pariskunta kertoi asiasta Alibi-lehdelle käräjäoikeuden tuomion jälkeen vuonna 2021.

Miehen mukaan hän eikä hänen puolisonsa todistanut oikeudessa, sillä heihin oli kohdistunut epäasiallista vaikuttamista.

Väitetyn epäasiallisen vaikuttamisen takana oli miehen mukaan Jaana Kavonius. Tämä on kiistänyt väitteen ja kertonut toimintansa olevan kansalaisaktivismia.
Lady Sophia
Alokas
Viestit: 7
Liittynyt: Ti Tammi 05, 2021 5:32 pm

Re: Kultti mistä ei puhuttu - Elisan 15 vuoden helvetti

Viesti Kirjoittaja Lady Sophia »

Kylläpäs nyt veljet valkopesee tätä keissiä hädissään! 👹☠ Ja Ruohosta, sekä rituaalien muurarillista kaavaa suojellaan tarkoin tuomasta päivänvaloon.

Satakunnan kansa 27.10.2024:

"Poikkeuksellinen oikeusriita Kasvihuoneilmiön omistajan Elisa Palosen omaisuudesta jatkuu, vaikka asiasta on annettu jo lainvoimainen tuomio.

Riidan osapuolina ovat väitetty Jumalan linna -lahko ja Palosen sukulaiset.

Sukulaisten tukena on toiminut pienpuoluejohtaja, jota syytetään nyt asiaan liittyen törkeistä rikoksista.

Elisa Palonen omisti Lohjalla sijaitsevan sekatavarakauppa-kahvila Kasvihuoneilmiön. Hän nousi julkisuuteen vuonna 2009 taistellessaan Tielaitosta vastaan. Moottoritie leikkasi liikkeen asiakasmääriä, ja Palonen halusi moottoritielle kyltin osoittamaan yrityksensä sijaintia.

Palonen kuoli vuonna 2018, jonka jälkeen Varsinais-Suomen käräjäoikeudessa puitiin hänen testamenttiaan koskevaa riitaa.

Tässä jutussa käyn läpi riitaan liittyvät erikoiset tapahtumat.

Testamenttiriita nousi tällä viikolla otsikoihin Tuire Malmstedtin uuden tietokirjan ”Kaikki valta maan päällä – uskonnolliset kultit Suomessa” myötä. Kirjassa kerrotaan lahkosta, jonka johtajana kyseinen 60-vuotias mies väitetysti toimii.

Käräjäoikeus kumosi testamentin vuonna 2021, sillä sen mukaan 60-vuotias lohjalaismies käytti hyväkseen Palosen ymmärtämättömyyttä ja tahdonheikkoutta.

Oikeustappion jälkeen 60-vuotias mies esitti vuonna 2008 tehdyn testamentin, jossa olivat edunsaajina hän ja hänen puolisonsa. Kun oikeus oli mitätöinyt vuonna 2018 tehdyn testamentin, miehen näkemyksen mukaan vuonna 2008 tehty testamentti on nyt virallinen.

Palosen sukulaiset vaativat nyt tämän testamentin hylkäämistä.


Vanhan Turuntien varressa toimiva sisustusliike-kahvila Kasvihuoneilmiö henkilöityi Elisa Paloseen. Kuva on vuodelta 2014.
Vanhan Turuntien varressa toimiva sisustusliike-kahvila Kasvihuoneilmiö henkilöityi Elisa Paloseen. Kuva on vuodelta 2014. Kuva: Marjut Mäntymaa / Yle

Elisa Palonen kuoli 12.11.2018. Kuolemaan ei liittynyt mitään epäilyttävää. Palonen kuoli terveyshuolien vuoksi tehdyn toimenpiteen komplikaatioihin.

Kuoleman jälkeen kävi ilmi, että hän oli tehnyt uuden testamentin vain kaksi vuorokautta aiemmin.

On mahdollista, että leikkaukseen valmistautuva henkilö pohtii vaikkapa testamenttiasioita.

Testamentti osoitti omaisuuden pääperijäksi yleishyödyllisen säätiön. Siinä määrättiin säätiön perustamisesta ja sen ensisijaiseksi toimeenpanijaksi ilmoitettiin kuusi­kymppinen mies. Noin kymmenen prosenttia omaisuudesta testamentattiin miehelle ja tämän perheelle.

Palosella ei ollut lapsia.

Mies ei ole ollut julkisuudessa eikä häntä ole tuomittu rikoksesta, joten hänen nimeään ei julkaista.

Palonen tutustui mieheen jo 1980-luvulla. Heidän ystävyytensä syveni 2000-luvun alussa. Yhdistävänä tekijänä oli kummankin hengellisyys.

Kun testamentin sisältö selvisi sukulaisille, asiasta nousi luonnollisesti kysymyksiä. Yksi kysymysten esittäjä oli Jaana Kavonius, jonka lapsen kummi Palonen oli.

Kavonius on totuuspuolueen puheenjohtaja, tunnettu salaliittoteoreetikko, kansalaisaktivisti ja etsintäkuulutettu. Hän on todennäköisesti paennut ulkomaille.

Palosen kodista löytyi ääninauhoja, jotka kertoivat eriskummallisista rituaaleista. Niistä ilmeni muun muassa, että 60-vuotias oli esiintynyt Paloseen nähden jonkinlaisena profeettana, Jeesuksena ja jopa Jumalana.

Yhdessä nauhoitteessa 60-vuotias mies profetoi testamenttimääräyksestä ja vaati, että Palosen on liitettävä varansa hänen varallisuuteensa.

Palosen tunteneet puhuivat miehen vaikutuksesta ja lahkosta, johon Palonen oli kuulunut 2000-luvun alkupuolelta asti.

Sukulaiset nostivat oikeudessa testamentin moitekanteen.

Siellä käsiteltiin väitteitä muun muassa Palosen aivopesusta ja sosiaalisesta eristämisestä. Kantajien kukaan mies oli esimerkiksi jättänyt Palosen syrjäiselle mökille metsään elämään pelkällä kaurapuurolla.

Käräjäoikeus otti osaan väitteistä kantaa päätöksessään. Oikeuden mukaan mökillä olo oli tapahtunut Palosen omasta tahdosta ja oli liittynyt hänen hengelliseen etsintä­vaiheeseensa. Oikeudenkäynnissä ei esitetty näyttöä, jonka mukaan mies olisi pyrkinyt eristämään Palosta sosiaalisesti.

Vaikka oikeus piti Palosta oikeustoimikelpoisena, mies oli vaikuttanut Palosen testamenttaustahtoon käyttäen hyväksi tämän ymmärtämättömyyttään ja riippuvaista asemaansa.

Käräjäoikeus kiinnitti päätöksessään huomiota siihen, keitä oikeudessa ei kuultu laisinkaan.

Kuulematta jäivät muun muassa ne henkilöt, jotka puhuivat ensimmäisinä julkisesti lahkosta. Toinen heistä oli Palosen entinen puoliso, joka oli muun muassa väittänyt, että 60-vuotias mies painosti Palosen eroamaan hänestä.

Sen sijaan oikeus kuuli nauhoitteita, joissa Palonen kiisti entisen puolisonsa levittämät lahkohuhut järjettöminä. Palosen mukaan ex-mies levitti lahkojuoruja Kasvihuoneilmiöllä.

Entinen puoliso liittyy välillisesti nyt julkitulleeseen vuoden 2008 testamenttiin. Palonen kertoi aikanaan, että hän muutti testamenttiaan avioeron jälkeen, sillä hän koki ettei ollut suojassa. Aiemmassa testamentissa edunsaajina olivat ex-mies ja tämän lapset.

Oikeudessa ei myöskään kuultu lahkojohtajaksi väitettyä miestä eikä tämän puolisoa. Mies olisi voinut selvittää hänen ja Palosen välistä suhdetta ja sitä, minkälaisesta hengellisestä toiminnasta asiassa oli kyse.

Mies on kiistänyt lahkopuheet järjestelmällisesti. Miehen ja hänen puolisonsa mukaansa Palonen oli kuitenkin osa heidän perhettään, sillä heillä ja Palosella oli polyamorinen suhde. Pariskunta kertoi asiasta Alibi-lehdelle käräjäoikeuden tuomion jälkeen vuonna 2021.

Miehen mukaan hän eikä hänen puolisonsa todistanut oikeudessa, sillä heihin oli kohdistunut epäasiallista vaikuttamista.

Väitetyn epäasiallisen vaikuttamisen takana oli miehen mukaan Jaana Kavonius. Tämä on kiistänyt väitteen ja kertonut toimintansa olevan kansalaisaktivismia.

Testamenttiin liittyvän riita-asian lisäksi jutun yhteydessä nousi esiin lukuisia muita rikosväitteitä. Niistä valtaosan käynnisti Kavonius, joka muun muassa väitti, että pariskunta raiskasi Palosta ja lopulta murhasi tämän.

Murha- ja raiskausväitteille ei löydy mitään mitään pohjaa.

Lounais-Suomen poliisi käynnisti petostutkinnan, jonka aikana ei löydetty todisteita rikoksista.

Kavoniuksen taktiikkana on ollut nostaa asiaan liittyvät virkahenkilöt syytettyjen penkille, jos heidän tekemänsä ratkaisut eivät miellytä häntä.

Näin kävi muun muassa petostutkinnan päättäneelle tutkinnanjohtajalle ja useille käräjätuomareille. Tuomareita vastaan Kavonius nosti kanteen virka-aseman väärinkäytöstä. Turun hovioikeus jätti asian tutkimatta.

Kun Kavonius otti yhteyttä käräjäoikeuteen, hän ilmoitti olevansa asianomistajana noin 2000:ssa häneen kohdistuneessa törkeässä petoksessa, törkeässä kunnian­loukkauksessa ynnä muissa rikoksissa.

Tuomari, joka hylkäsi Kavoniuksen ajaman syytteen kyseenalaisti kannetehtailun.

”Missä määrin kirjoitusten tarkoituksena on katsottava pikemminkin olevan pyrkimys epäasiallisesti vaikuttaa viranomaistoimintaan, vastaajaksi nimettyjen henkilöiden toimintaan vastaisuudessa”, tuomari puntaroi.

Länsi-Uudenmaan käräjäoikeudessa on vireillä nyt kolme oikeusjuttua, jossa Kavoniusta syytetään muun muassa törkeistä kunnianloukkauksista. Jutuissa on yli 40 rikosnimikettä ja kymmenkunta uhria.

Uhrien joukossa ovat 60-vuotias mies ja tämän puoliso. Kavonius nimitti miestä julkisesti tekojeesukseksi, kulttijohtajaksi ja rikolliskultin jäseneksi.

Jutun syyttäjän mukaan Kavoniuksen kirjoitukset ovat levinneet sosiaalisessa mediassa ja internetissä aiheuttaen miehelle huomattavaa vahinkoa ja kärsimystä.

Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus vangitsi Kavoniuksen poissaolevana huhtikuussa.

Kavonius on kiistänyt syytteet. Hän lähetti oikeudelle yli tuhatsivuisen vastauksen otsikolla vastakanne, haastehakemus ja esteellisyysvaatimus.

Kavoniuksen mukaan syytteiden taustalla on laaja salaliitto, ja hän vaati rangaistuksia lähes 200 taholle. Kymmenien poliisien, tuomareiden ja virkahenkilöiden lisäksi listalla olivat muun muassa Suomen valtio, Poliisihallitus ja Hätäkeskuslaitos.

Vyyhti paisui tällä viikolla entisestään. 60-vuotias mies otti yhteyttä lahkosta kertovan kirjan kustantajaan, sillä kirjan markkinoinnissa käytettiin miehen oikeaa nimeä. Kun mies uhkasi kustantajaa oikeustoimilla, kustantaja poisti oikeat nimet.

Mies on tehnyt asiasta tutkintapyynnön Helsingin poliisille."

https://www.satakunnankansa.fi/kotimaa/ ... 90345.html
mordfabrik
Armas Tammelin
Viestit: 83
Liittynyt: Pe Elo 19, 2011 2:17 pm

Re: Kultti mistä ei puhuttu - Elisan 15 vuoden helvetti

Viesti Kirjoittaja mordfabrik »

Vastaa Viestiin