Janne Puhakan murha Espoossa 13.10.2024

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Avatar
Yrjö Yrjönpoika
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5181
Liittynyt: Pe Elo 04, 2023 10:05 am

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Yrjö Yrjönpoika »

JanitaSlim kirjoitti: Su Marras 03, 2024 10:35 pm
Kannattaa enemmän luottaa tilastoihin kuin omiin mielipiteisiin.
Kyllä minä toki valtaosin luotan tilastoihin.
Julkiseen käyttöön suunnattuihin tilastoihin vain ei anneta murhien motiiveja, eikä tappojen taustoja, vaikka ne usein mediasta luettavissa ovatkin.
X X X X X
vanhavakanssi
Jane Marple
Viestit: 1043
Liittynyt: Ke Tammi 31, 2024 10:40 am

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja vanhavakanssi »

Petolliset-ohjelman aiemmin esittämättä jäänyt finaalijakso esitetään sunnuntaina 10.11. klo 21 Nelosella, kertoo Nelonen Media tiedotteessaan. Finaalijakso tulee samaan aikaan katsottavaksi myös Ruudussa.

Finaalijakso peruttiin aiemmin, kun sarjassa esiintynyt ex-jääkiekkoilija Janne Puhakka kuoli henkirikoksen uhrina lokakuussa.

Jakson esittäminen on Janne Puhakan omaisten toive. Jakson alkuun ja loppuun on lisätty Puhakkaa kunnioittava muistokuva.

Puhakka esiintyi kauden ajan ohjelmassa Petollisen roolissa ja kilpailee finaalijaksossa Uskollisia vastaan kauden voitosta.
YLE 4.11.2024
aivoriihi
David Starsky
Viestit: 4541
Liittynyt: Su Loka 04, 2015 8:16 am

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja aivoriihi »

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010807300.html

Janne Puhakan, 29, surmasta paljastui lisää yksityiskohtia

Poliisille on selvinnyt lisätietoa ampumisesta.

Länsi-Uudenmaan poliisi on edistynyt ex-jääkiekkoilija Janne Puhakan, 29, henkirikostutkinnassa.

Tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Matti Högman kertoo Ilta-Sanomille, että poliisille on tarkentunut tapahtumienkuvaus.

– Kuva tapahtumista on täsmentynyt poliisille, Högman sanoo Ilta-Sanomille.

Nyt poliisille on tähdentynyt se, että ex-puoliso Rolf Nordmo, 66, ampui Puhakkaa kahdesti metsästyskäyttöön tarkoitetulla haulikolla. Aiemmin poliisi ei ole ottanut kantaa laukausten lukumäärään.

– Kaksi laukausta, sen enempää siitä ei ole sanottavaa, Högman sanoo.

Poliisi tutkii henkirikosta murhana erityisen julman ja raa’an tekotavan takia. Se epäilee, että teossa olisi myös vakaata harkintaa. Poliisi on epäillyt, että Nordmo olisi pohtinut henkirikoksen tekemistä ainakin viikon.

Nordmo on myöntänyt ampumisen, mutta ei murhanimikettä. Käytännössä Nordmo siis katsoo, että ampuminen täyttää jonkin muun, murhaa lievemmän rikosnimikkeen.

– Ei hän tätä rikosnimikettä ole myöntänyt tai tunnustanut. Sen osalta hän on eri käsityksessä, Högman sanoo.

----

JANNE PUHAKAN SURMA

- 29-vuotias entinen ammattikiekkoilija Janne Puhakka kuoli sunnuntaina iltapäivällä 13. lokakuuta. Ex-puoliso Rolf Nordmo on myöntänyt ampuneensa häntä. Surma-ase oli metsästyshaulikko.

- Poliisin mukaan Puhakka meni pariskunnan entiselle yhteiselle asunnolle Espoon Henttaalle järjestelemään eroasioita.

- Ystävä huolestui, kun ei saanut Puhakkaan yhteyttä. Hän lähti käymään Espoon-talolla ja ilmoitti henkirikoksesta hätäkeskukseen.

- Pari piti yhtä yli 10 vuotta. Suhde päättyi Puhakan aloitteesta jo viikkoja ennen henkirikosepäilyä. Nordmo on kertonut tekonsa motiiviksi parisuhteen päättymisen.

- Rolf Nordmo vangittiin murhasta epäiltynä keskiviikkona 16. lokakuuta. Hän on 66-vuotias norjalainen eläinlääkäri ja liikemies.

----

Koko artikkeli: https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010807300.html
"It is great to be a blonde. With low expectations it's very easy to surprise people."
Pamela Anderson
HKV
Rico Tubbs
Viestit: 1217
Liittynyt: Su Joulu 11, 2022 10:16 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja HKV »

Haulikkoon menee kaksi luotia lipas tyhjäksi raivon vallassa? Varmaan siksi murha jos olisi kuollut yhdelläkin laukauksella.
Oli taas niin sekava selitys että pelkkä kuseminen kenkäkaappiin ei riittänyt. Täytyi vääntää paskatkin.
JanitaSlim
Ben Matlock
Viestit: 8690
Liittynyt: Pe Syys 18, 2020 5:51 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja JanitaSlim »

HKV kirjoitti: Ti Marras 05, 2024 11:08 am Haulikkoon menee kaksi luotia lipas tyhjäksi raivon vallassa? Varmaan siksi murha jos olisi kuollut yhdelläkin laukauksella.
Tai sitten ampui ensin esim. polveen ja sitten vähän myöhemmin päähän? Koska perusteena on murhatutkimus niin on voinut haluta nähdä petollisen kärsivän. Janonnut viikon kostoa, joka on päättynyt kliimaksiin. Ei ehkä tunteiden myllerryksessä ymmärtänyt, että suomalainen vankila ei ole yhtä mukava olohuone kuin norjalainen, vaikka hyvin lähellä sitä onkin.


Tällä palstalla muistellaan Puhakkaa enemmän kuin hänen ystävänsä. Sellaista se elämä on.
”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa rasisteja”
Rasistinen äärioikeistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.

Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
aivoriihi
David Starsky
Viestit: 4541
Liittynyt: Su Loka 04, 2015 8:16 am

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja aivoriihi »

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/a552 ... 16d2504483

Poliisilta uutta tietoa: Näin Janne Puhakan surma tapahtui
Rolf Nordmon tarina Suomen metsästysreissusta ei näytä pitäneen paikkaansa.

Ex-jääkiekkoilija Janne Puhakan, 29, murhasta epäilty Rolf Nordmo, 66, ampui entistä puolisoaan kahdesti sunnuntain 13. lokakuuta.

Poliisi ei ota kantaa siihen, kuoliko uhri heti. Nordmo ei joka tapauksessa hälyttänyt apua.

Poliisi tutkii veritekoa murhana. Nordmo on myöntänyt ampumisen, mutta kiistää rikosnimikkeen.

– Hän on käyttäytynyt kuulusteluissa asiallisesti, Högman sanoo.

----

Loput linkistä: https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/a552 ... 16d2504483
"It is great to be a blonde. With low expectations it's very easy to surprise people."
Pamela Anderson
TheFirstFate1
Neuvoja-Jack
Viestit: 590
Liittynyt: Ti Maalis 16, 2021 10:25 pm
Paikkakunta: Vantaa

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja TheFirstFate1 »

Jos on ampunut päähän lähietäisyydeltä haulikolla ei päätä ole jäljellä. Tuskin on avonainen arkku.
Mikäs pahan tappais...?
Satunnaisohikulkija
Harjunpää
Viestit: 343
Liittynyt: Ti Touko 23, 2023 10:49 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Satunnaisohikulkija »

JohanPomppas kirjoitti: La Loka 26, 2024 3:20 am No sulla sitten erikoinen suku, että miehet viittineet sinne kolmikymppisiksi ootella saavansa pimperoa. Katsos, kun sitä toosaa ei ollut tarjolla ilman avioliittoa, joten saa olla melko lähellä aseksuaalia ettei avioidu heti kun kynnelle kykenee. Ja jos ja kun liian pitkään olisi odotellut, että kypsemmässä iässä avioituu teinimorsion kanssa, olisi niistä morsioista ollut jo puutetta, koska ne olisi avioituneet oman ikäsen poijjaan kanssa eikä minkään vanhan peräkammarinpojan... Mutta toki poikkeavia sukuja aina on. Omassa suvussa ainakin ollut nuorilla miehillä terveet halut ja menty naimisiin jo nuorena.
Miehet olleet merillä ja töissä pitkään ennen naimisiinmenoaan, siihen aikaan kun oli tapana, ettei mies tyhjätaskuna voinut viedä morsianta vihille. Mutta se oli entisaikaan tapana, eikä se tarkoittanut sitä, että nuorempi nainen nai 10 vuotta vanhemman miehen vain tämän rahojen takia.

Kyllä sitä pimppaa aina on ollut tarjolla nuoremmillekin, huolimattomia naisia nääs kun on, jotka jakavat puolelle kylän nuorukaisista. Molemmissa sukupuolissa on niitä, jotka ovat tavoiltaan jokseenkin yksiavioisia (tai ainakin yksi kerrallaan), ja sitten on niitä, joilla on paljon sukupuolikumppaneita. Mutta tämä ei kyllä nyt enää liity keskustelunaiheeseen mitenkään.
JohanPomppas kirjoitti: La Loka 26, 2024 3:20 am Et vissiin ole sitten lukenut tästä tapauksesta uutisointia, jos et ole tietoinen näiden suhteen alkaneen jo vuosikymmen sitten, jolloin Puhakka oli teinipoika. Täysi-ikäinen joo - mutta sekin on laissa määritelty, ja joskus "ennen vanhaan" oli täysi-ikäinen vasta 21 vuotiaana.
Kyllä huomasin tuon, että ovat olleet yhdessä jo 10 vuotta. Minä kuitenkin tulkitsen tätä tietoa päinvastoin kuin sinä, koska minusta 10 vuotta yhteiseloa nykyaikana kertoo siitä, että suhde on vakaalla pohjalla ja perustuu molemminpuolisiin tunteisiin. Nykyään eroaminen on todella helppoa. Tuossa parissa toinen oli hyvätuloinen vanhempi herrasmies, jolla oli hyvä keskiluokkainen status, ja toinen taas oli hyvännäköinen ja nuori urheilija, joka lisäksi oli noussut julkkikseksi ja esillä joka paikassa. On vaikea kuvitella, että kumpikaan olisi ollut pakotettu kymmentä vuotta elämään toisen kanssa, jos ei se suhde itsessään aidosti kiinnostanut.

Se, että tarina päättyi näin kamalalla tavalla, kertoo, että jotain oli muuttunut.
EEMELI82
Harjunpää
Viestit: 323
Liittynyt: La Marras 19, 2016 5:34 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja EEMELI82 »

HKV kirjoitti: Ti Marras 05, 2024 11:08 am Haulikkoon menee kaksi luotia lipas tyhjäksi raivon vallassa? Varmaan siksi murha jos olisi kuollut yhdelläkin laukauksella.
En usko, että on käytetty täyteistä (luotia) vaan haulipanosta. Käytetyssä haulikossa ei myöskään ole lipasta, kyseessähän on ollut rinnakkaispiippuinen haulikko, ei siis lippaallinen tai makasiinillinen puolari tai pumppu.
Kaksi patruunaa siihen rinnakkaispiippuiseen toki menee ja molemmat on siis käytetty. Pumppuihin ja puolareihin menee sitten jo 1 piippuun ja 2 tai enemmänkin lippaaseen tai makasiiniin.
JohanPomppas
Javier Pena
Viestit: 1844
Liittynyt: Su Loka 20, 2019 12:44 am

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja JohanPomppas »

Satunnaisohikulkija kirjoitti: Ti Marras 05, 2024 4:59 pm
Kyllä sitä pimppaa aina on ollut tarjolla nuoremmillekin, huolimattomia naisia nääs kun on, jotka jakavat puolelle kylän nuorukaisista.
On vaikea kuvitella, että kumpikaan olisi ollut pakotettu kymmentä vuotta elämään toisen kanssa, jos ei se suhde itsessään aidosti kiinnostanut.
Se, että tarina päättyi näin kamalalla tavalla, kertoo, että jotain oli muuttunut.
No jos ei haitannut kupat, neekerisankkerit yms. niin eikait siinä sitte... Itsehän sukusi ja kotikyläsi reippaat miehet parhaiten tunnet.

Se "jokin" mikä muuttui, oli etäsuhteen muuttuminen saman katon alla pysyvämmin asusteluksi. Nuo isojen ikäerojen suhteet yms. "epäsuhtaiset" liitot on tuomittuja tuhoon, kun arki astuu kuvioon. Ne voivat kestää pitkäänkin, jos asutaan suurimmaksi osaksi eri maissa ja yhteistä aikaa ei juurikaan ole. Toisesta nähdään vain se "paras puoli" ja suurimmaksi osaksi kaikki perustuu johonkin omassa mielessä luotuun valheelliseen versioon siitä puolisosta. Siihen, mitä hänen kuvitellaan ja haluttaisiin olevan, mutta ei todellisuudessa ole. Sitten kun yritellään asustaa oikeasti yhdessä, ei voi kieltää ja ohittaa sitä, että eihän tuo tyyppi tuossa ole ollenkaan semmoinen kuin luulin... :roll: Lisäksi vanhan käppyrän kyseessä ollessa nostan uudelleen esiin mahdollisuuden alkavasta muistisairaudesta. Se voi oireilla väkivaltaisuutenakin.
Avatar
Yrjö Yrjönpoika
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5181
Liittynyt: Pe Elo 04, 2023 10:05 am

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Yrjö Yrjönpoika »

JohanPomppas kirjoitti: Ke Marras 06, 2024 12:55 am
...Lisäksi vanhan käppyrän kyseessä ollessa nostan uudelleen esiin mahdollisuuden alkavasta muistisairaudesta. Se voi oireilla väkivaltaisuutenakin.
Nohh nohh...
Laitetaanpa se ikä-razzismi nyt heti takaisin sinne kirjoituspöydän laatikkoon.
:D
Ja mitä tulee alkazeltzerhaimereihin, niin ne väkivaltaiset oireen tulevat vasta siinä taudin puolenvälin jälkeen, jos ovat tullakseen.
8)
X X X X X
JanitaSlim
Ben Matlock
Viestit: 8690
Liittynyt: Pe Syys 18, 2020 5:51 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja JanitaSlim »



Puhumattakaan siitä, että jos olisi kyseessä alkoholidementia, tai alkava alkatrazheimer niin pervopappaa ei epäiltäisi murhasta.
”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa rasisteja”
Rasistinen äärioikeistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.

Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
Pipsa peppiina
Scooby-Doo
Viestit: 27
Liittynyt: La Loka 19, 2024 6:23 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Pipsa peppiina »

Se "jokin" mikä muuttui, oli etäsuhteen muuttuminen saman katon alla pysyvämmin asusteluksi. Nuo isojen ikäerojen suhteet yms. "epäsuhtaiset" liitot on tuomittuja tuhoon, kun arki astuu kuvioon. Ne voivat kestää pitkäänkin, jos asutaan suurimmaksi osaksi eri maissa ja yhteistä aikaa ei juurikaan ole. Toisesta nähdään vain se "paras puoli" ja suurimmaksi osaksi kaikki perustuu johonkin omassa mielessä luotuun valheelliseen versioon siitä puolisosta. Siihen, mitä hänen kuvitellaan ja haluttaisiin olevan, mutta ei todellisuudessa ole. Sitten kun yritellään asustaa oikeasti yhdessä, ei voi kieltää ja ohittaa sitä, että eihän tuo tyyppi tuossa ole ollenkaan semmoinen kuin luulin... :roll: Lisäksi vanhan käppyrän kyseessä ollessa nostan uudelleen esiin mahdollisuuden alkavasta muistisairaudesta. Se voi oireilla väkivaltaisuutenakin.
Tuohan pätee kaikkiin suhteisiin... ihan sama onko ikäeroa vai ei tai onko homo vai hetero. Ikäerosta ei voi yleistäen sanoa, että kaikki suhteet kaatuisivat siihen. Voi myös olla ihan muilla tavoilla "epäsuhtainen" liitto, eli en näkisi ikää suurimpana ongelmana. Harvat suhteet ylipäätänsä näkee sitä kymmenettä vuotta, vaan erotaan jo paljon aikasemmin. Eli tässä tapauksessa oltu kuitenkin pitkään ja tosissaan yhdessä. Etäsuhdekin sopii toisille vaikka ei toki kaikille. Toki etäsuhteesta yhteen muuttamisessa on aina omat haasteensa, mutta ihan yhtä suuri (tai suurempi) haaste on yleisesti ottaen alkuhuuman / seurustelun jälkeen muuttaa yhteen. Toisesta on nähty aikasemmin vain se "paras puoli" ja yhdessä asuessa näkee vähän enemmän. Eli ei myöskään liity ikäeroon tai etäsuhteisiin.

Muistisairaudet jättäisin spekuloinnin ulkopuolelle.

Kaikista syistä voi aina keskustella, väitellä ja pohtia asiaa, mutta normaali ihminen ei kuitenkaan murhaa kumppaniansa eron tai muittenkaan erimielisyyksien takia. Eli jollain tavalla tekijä on joka tapauksessa pimahtanut.

Lainaus korjattu
-NILS-
Pössiperk
Martin Beck
Viestit: 834
Liittynyt: Ma Marras 27, 2023 10:56 am

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Pössiperk »

Ei voi mennä tappona, kun noin vahvasti paistaa Rölffistä
suunnitelmallisuus, tyhjensi lisäksi lähietäisyydeltä molemmat piiput Puhakkaan!
Ottais nyt vaan sen murhatuomion vastaan niin kuin mies.

Sunnuntaina sitten se kauan odotettu Petolliset finaali-jakso, voittaako voittorahat Petolliset vai Uskolliset
8)
Crystal Snow ja Puhakka Petollisia ja loput uskollisia.
Toivottavasti Puhakka voitti ne rahat, niin on saanu vähän iloa elämäänsä ennen kaiken loppua, omaa kuolemaa.
🇫🇮 Syyttömänä syntymään sattui hän
Tähän maahan pohjoiseen ja kylmään
🇫🇮
Carelin
Axel Foley
Viestit: 2117
Liittynyt: Su Elo 21, 2011 8:37 am

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Carelin »

Mielipuolinen suhde, jossa jokainen täysipäinen näkee ongelmat. Ihan samoin, kun joku viisikymppinen reppana, joka hakee thaikusta nuoren morsiamen ja kuvittelee, että suhde johtaa hyvään.
Ei tällaiset epäsuhtaiset suhteen johda mihinkään hyvään. Meinatteko, että se suhde ylipäätään alkaisi jos taloudellinen voima olisi nuoremmalla. Siinä on tasan yksi motivaattori. Raha.
Tässä homosuhteessa nähtiin jotenkin ihanana tällainen kuvio, mutta kyllä se on ihan yhtä sairas suhdekuvio kuin nämä ikäukkojen hakemat mimmit ulkomailta. Ihan kuin joku nuori ihminen tuntisi suurta vetovoimaa johonkin ryppyseen vanhukseen. Ainut vetovoima on raha.
Vastaa Viestiin