Irak hyväksyi jopa 9-vuotiaiden vihkimisen avioliittoon – ”Laillistaa lapsenraiskauksen”

Tänne keskustelut seksuaalirikoksista. Muista että henkirikoksille on oma palstansa.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17409
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Irak hyväksyi jopa 9-vuotiaiden vihkimisen avioliittoon – ”Laillistaa lapsenraiskauksen”

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Irakin hallitus suunnittelee 65 vuotta naisten oikeuksia turvanneen lain kaatamista
Korvaavassa lakiehdotuksessa muun muassa tyttöjen alaikärajaa naimisiinmenolle laskettaisiin 18 ikävuodesta 9 ikävuoteen, kertoo brittilehti The Telegraph.

Viime elokuussa ensimmäisen käsittelyn Irakin parlamentissa läpäissyt lakiehdotus antaisi uskonnollisille viranomaisille oikeuden päättää myös naisten avioliitosta, avioerosta, lastenhoidosta ja perinnöstä.
Lakimuutosta ajavat Irakin hallituksessa valtaa pitävät shiialaiset ryhmät, jotka ovat kaavailleet vuoden 1959 lain kaatamista muun muassa vuosina 2014 ja 2017
Brittilehti Guardian uutisoikin jo viime elokuussa lakimuunnoksen aiheuttaneen jälleen maanlaajuisia protesteja Irakissa.

Naisten oikeuksia puolustavat aktivistit ovat lehden mukaan kuvailleet lakia ”lapsenraiskauksen laillistavaksi”.
– Tämä on katastrofi naisille, kertoi Guardianille lakia vastustavien ryhmien koordinaattorina toimiva Raya Faiq.
– Minä ja mieheni vastustamme lapsiavioliittoja. Ajattele jos tyttäreni menee naimisiin ja hänen miehensä haluaa naida tyttärentyttäreni tämän ollessa lapsi. Uusi laki sallisi sen. Minun ei sallittaisi vastustaa sitä. Tämä laki laillistaa lapsenraiskauksen, hän jatkoi.

Vielä voimassa olevasta laista huolimatta YK:n lastenjärjestö Unicefin vuonna 2023 teettämä tutkimus osoitti, että jo nyt 28 prosenttia irakilaistytöistä menee naimisiin ennen täysikäisyyttä.

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f25 ... f39bcb9d1e

Täällähän rakit noudattavat nykyisin tätä uutta lakia!

Aiheesta oli kaksi ketjua; ennen lain hyväksymistä tehty ja lain hyväksymisen jälkeen tehty. Ketjut yhdistetty ja otsikkoa päivitetty
-NILS-
JanitaSlim
Ben Matlock
Viestit: 8690
Liittynyt: Pe Syys 18, 2020 5:51 pm

Re: Irak aikoo sallia 9-vuotiaiden avioliiton – ”Laillistaa lapsenraiskauksen”

Viesti Kirjoittaja JanitaSlim »

Eihän siitä montaa vuotta ole, kun USA iski voimalla Irakiin ja vaihtoi haluamansa hallituspohjan sinne. Woke etenee sielläkin.
”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa rasisteja”
Rasistinen äärioikeistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.

Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
Gurney
Jessica Fletcher
Viestit: 3195
Liittynyt: Ti Huhti 02, 2013 9:37 am

Re: Irak aikoo sallia 9-vuotiaiden avioliiton – ”Laillistaa lapsenraiskauksen”

Viesti Kirjoittaja Gurney »

Vihavasemmisto eli woke ja feministihuutelijat vaikenevat kaikilla kielillä. Taas kerran.

Muslimimiehet ovat uhrilistalla kaikkein korkeimmalla ja siinä ei paljon naisten oikeudet paina. Naisten oikeuksista ollaan kiinnostuneita vain silloin kun vastapuoli on länsimainen mies.

Ylen dei-excelijöillä on kongnitiivinen dissonanssi ja kun sitä ei osata ratkaista ollaan hiljaa. Hys hys ylenanto
Jos tosiasiat näyttävät olevan keskenään ristiriidassa, se tarkoittaa sitä, että joku niistä ei ole tosiasia
RL11/6
Watson itse
Viestit: 5587
Liittynyt: Pe Elo 07, 2020 9:53 am

Re: Irak aikoo sallia 9-vuotiaiden avioliiton – ”Laillistaa lapsenraiskauksen”

Viesti Kirjoittaja RL11/6 »

*poisettu trollikirjoitus*tm
Itsenäisen Suomen Kansallisen Taistelujoukon Rintaman kunniajäsen jo vuodesta 1997. Tarkemmin alkukesästä, kun Captain Jack soi listahittinä radioaalloilla ja maailmassa oli vielä kaikki hyvin.
anaboliantti
Neuvoja-Jack
Viestit: 598
Liittynyt: To Tammi 24, 2013 12:01 am

Re: Irak aikoo sallia 9-vuotiaiden avioliiton – ”Laillistaa lapsenraiskauksen”

Viesti Kirjoittaja anaboliantti »

Vihervasemmistosta ei kuulu pihahdustakaan että tossa olis jotain väärin. Ja eikai siinä mitään väärä voi ollakaan. Ihanan värisevää eksotiikkaa jota pitää tietysti saada Suomeenkin.

Haastetaankohan Iltalehti oikeuteen kun puhuvat raiskaamisesta pyhän rauhan uskonnon kohdalla. No onneksi uutista ei välitä kukaan persu koska sitten olis jo valtakunnansyyttäjäkin jo herännyt.
"Lopettakaa nyt tuo uikuttaminen islamin hyökyaallosta ja opetelkaa uimaan!"
- SDP:n kansanedustaja Arja Alho
tottij
Hetty Wainthropp
Viestit: 490
Liittynyt: To Elo 20, 2020 5:43 pm

Re: Irak aikoo sallia 9-vuotiaiden avioliiton – ”Laillistaa lapsenraiskauksen”

Viesti Kirjoittaja tottij »

Gurney kirjoitti: Ma Marras 11, 2024 8:15 pm Vihavasemmisto eli woke ja feministihuutelijat vaikenevat kaikilla kielillä. Taas kerran.

Muslimimiehet ovat uhrilistalla kaikkein korkeimmalla ja siinä ei paljon naisten oikeudet paina. Naisten oikeuksista ollaan kiinnostuneita vain silloin kun vastapuoli on länsimainen mies.

Ylen dei-excelijöillä on kongnitiivinen dissonanssi ja kun sitä ei osata ratkaista ollaan hiljaa. Hys hys ylenanto
Hiton hyvin sanottu! 8)
Mariangel
Martin Beck
Viestit: 808
Liittynyt: Ma Marras 03, 2008 1:00 am

Re: Irak aikoo sallia 9-vuotiaiden avioliiton – ”Laillistaa lapsenraiskauksen”

Viesti Kirjoittaja Mariangel »

Suomalaiset ovat ihan erilaisia pohjimmiltaan, kuin nämä muualta maailmasta tänne tulleet.

Uskonnot, jotka noudattavat ikivanhoja oppeja, eivät yksinkertaisesti kuulu Suomeen. Täällä ei pitäisi esim. yhdenkään naisen kulkea kaavussa.
Musta ruusu
BillyHill
Jack Bauer
Viestit: 943
Liittynyt: Su Maalis 12, 2023 10:37 pm

Re: Irak aikoo sallia 9-vuotiaiden avioliiton – ”Laillistaa lapsenraiskauksen”

Viesti Kirjoittaja BillyHill »

*poistettu palstan säännöissä kiellettyä henkilöspekulaatiota*tm
Pössiperk
Martin Beck
Viestit: 834
Liittynyt: Ma Marras 27, 2023 10:56 am

Re: Irak aikoo sallia 9-vuotiaiden avioliiton – ”Laillistaa lapsenraiskauksen”

Viesti Kirjoittaja Pössiperk »

RL11/6 kirjoitti: Ma Marras 11, 2024 8:31 pm
JanitaSlim kirjoitti: Ma Marras 11, 2024 8:11 pm Eihän siitä montaa vuotta ole, kun USA iski voimalla Irakiin ja vaihtoi haluamansa hallituspohjan sinne.
*poistettu turhaa trollausta*tm
Olen samaa mieltä Rälläkän kanssa ensimmäistä kertaa. Suomi on valitettavasti eläinten ja lapsien nussimisen eturintamassa. Onkohan sitä eläinten nussimista vieläkään suomen laissa kielletty? Monen iso-isä on paremman puutteessa ainakin lehmiin todistetusti sekaantunut. Hyi helvetti!
Ja täällä solmittiin samanlaisia lapsi-avioliittoja ainakin 1700-luvulla nuorimpien vaimojen ollessa vasta vittu 11 vuotiaita ja sen lisäksin Maallikkosaarnaja-pedofiilit kierteli korpikyliä ja nussi jumalan suomalla siunauksella äireet ja tyttäret jumalan antamalla suostumuksella.

Vaimon hakkaaminen ja raiskaus taisi tulla rangaistavaksi vasta 70-80 luvulla? Sen takia tänne noi muslimitkin haluaa, kun luulee että suomi on samanlainen maa kuin niillä, saa naisia raiskata ja hakata kuin vierasta sikaa.

Eikä tästä ole kuin pari vuotta kun nuori Leijonankoruinen traktori-mies antoi 200 kiloisen karjusian raiskata itseään karsinassa, kun oli ensin murtautunut sikalaan baari-illan jälkeen, humalatilaan vetosi, mutta tuskin jäi korusta kenellekään epäselväksi mitä puoluetta edusti kun oli kontillaan sian kyrpä perseessä. Sellasia eläimiin sekaantujien, vaimojen hakkaajien
ja pedofiilien luvattu maa tämä takapajula on.

Muuttakaa venäläisten verta omaavat te raiskattujen äitienne jälkeläis-perverssit takaisin Venäjälle tai sinne somaliaan tai Irakiin, että voi edes hetken kuvitella olevan hienoa Lönruuttin tai Sipeliuksen sukukansaa.

Kaikki oli vielä hetki sitten hyvin ennen ku Rälläkkä muistutti mieleen nää suomalaisten perversiot. Olin jo unohtanut kaiken tämän paskan.
🇫🇮 Syyttömänä syntymään sattui hän
Tähän maahan pohjoiseen ja kylmään
🇫🇮
Avatar
acp
Axel Foley
Viestit: 2271
Liittynyt: Ma Syys 02, 2019 9:48 pm

Re: Irak aikoo sallia 9-vuotiaiden avioliiton – ”Laillistaa lapsenraiskauksen”

Viesti Kirjoittaja acp »

RL11/6 kirjoitti: Ma Marras 11, 2024 8:31 pm En itsekään ole ymmärtänyt mitä pahaa Saddam mukamas teki. Irak oli todella upea maa vielä 2000-vuosituhannen alussa. Tämä uusi lakimuutos ei hirveästi itseäni hetkeuta. Suomessa on nimittäin naitu kirkoissa kilpaa lapsia aina, eikä siitä ole kauaa kun Suomessa ei mitään suojaikärajaa edes tiedetty olevan olemassa ja lasten nussimiselle lähinnä naureskeltiin, mutta homoja oltiin valmiita sulkemaan mielisairaaloihin. Meillä on myöskin sukurutsa ja eläimiin sekaantuminen hyvin arkinen asia heti kehä3 ulkopuolelle mentäessä.
Nämä nussijathan ne lait määräävät.
PoliisimestariSisu

Re: Irak aikoo sallia 9-vuotiaiden avioliiton – ”Laillistaa lapsenraiskauksen”

Viesti Kirjoittaja PoliisimestariSisu »

Tässähän vain noudatetaan lapsirakkaan profeetan esimerkkiä.
Rapsuttaja
Martin Beck
Viestit: 786
Liittynyt: La Maalis 26, 2022 12:24 pm

Re: Irak aikoo sallia 9-vuotiaiden avioliiton – ”Laillistaa lapsenraiskauksen”

Viesti Kirjoittaja Rapsuttaja »

Ja Suomesta lähtee heti lentokoneellinen lapsimorsiamia Irakiin pakkonaitettavaksi. Tulevat sitten parin vuoden päästä takaisin vatsa pystyssä. Viranomaiset voi vain pyöritellä silmiään, ei voida tehdä mitään.
Millions must go.
canis lupus
Jessica Fletcher
Viestit: 3185
Liittynyt: Pe Tammi 10, 2020 10:35 pm

Re: Irak aikoo sallia 9-vuotiaiden avioliiton – ”Laillistaa lapsenraiskauksen”

Viesti Kirjoittaja canis lupus »

Vähän outo otsikko. Ihan kuin se olisi näiden 9-vuotiaiden tyttöjen vaatimus päästä naimisiin...

Samoin tämä haastateltu aktivisti perustelee keissiä hieman erikoisesti:

"Naisten oikeuksia puolustavat aktivistit ovat lehden mukaan kuvailleet lakia ”lapsenraiskauksen laillistavaksi”.
– Tämä on katastrofi naisille, kertoi Guardianille lakia vastustavien ryhmien koordinaattorina toimiva Raya Faiq.
– Minä ja mieheni vastustamme lapsiavioliittoja. Ajattele jos tyttäreni menee naimisiin ja hänen miehensä haluaa naida tyttärentyttäreni tämän ollessa lapsi. Uusi laki sallisi sen. Minun ei sallittaisi vastustaa sitä. Tämä laki laillistaa lapsenraiskauksen, hän jatkoi."

Vaatii vähän erilaista kulttuuria, että ensimmäiseksi skenaarioksi tällaisesta mieleen tulee "tyttäreni menee naimisiin ja hänen miehensä haluaa naida tyttärentyttäreni tämän ollessa lapsi." Eli vävypoika haluaisi naida sekä tyttären että hänen tyttärensä? Huhhuh. Ja vielä yhdeksänvuotiaana!

Näyttäisi katastrofiksi sikäläisille naisille riittävän pelkästään syntyminen tuollaiseen maahan!
Mens malus in corpore sano
Minämies

Re: Irak aikoo sallia 9-vuotiaiden avioliiton – ”Laillistaa lapsenraiskauksen”

Viesti Kirjoittaja Minämies »

Vaadin Iltalehdeltä 1500€ tämän uutisen lukemisesta. Tämä loukkaa omia uskomuksiani samalla, kun kuuntelen barokkimusiikkia. Käräjillä tavataan.
Mansen Miäs
Martin Riggs
Viestit: 643
Liittynyt: To Kesä 06, 2024 12:39 pm

Re: Irak aikoo sallia 9-vuotiaiden avioliiton – ”Laillistaa lapsenraiskauksen”

Viesti Kirjoittaja Mansen Miäs »

canis lupus kirjoitti: Ti Marras 12, 2024 7:53 am

Näyttäisi katastrofiksi sikäläisille naisille riittävän pelkästään syntyminen tuollaiseen maahan!
Onhan se sitä ollu iät ja ajat. Ei kai kukaan kuvittele, että Naiset pääsääntöisesti haluavat elää paahtavassa roskasäkissä vapaahetoisesti. Pikkumuksusta asti aloitetaan aivopesu että just noin pitää elää, ja muuta vaihtoehtoakaan ei ole ni se on siinä.

Eikös noi ole aina pikkulikkoja himoinnut. Mitään varsinaisen ihmeelllistä uutista ei ole siinä, että täysin taantumukselliset ja takapajuisissa maissa elävät ählämit tekevät just tämmösiä "keksintöjä". Näköjään Jenkkien olis pitäny tos maassa tehdä työnsä aikanaan kunnolla.
Vastaa Viestiin