Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Keplotteleva konna
Perry Mason
Viestit: 3964
Liittynyt: To Huhti 04, 2024 12:07 am

Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli

Viesti Kirjoittaja Keplotteleva konna »

Yrjö Yrjönpoika kirjoitti: Ti Tammi 07, 2025 8:04 pm Mistä helvetistä teitä ruumiilla nautiskelijoita riittää tähänkin ketjuun?
Useammalla nikillä kun kirjoittaa, niin saa tuntumaan runsaammalta.
"Kunniaväkivaltaa vaikea torjua" -POLIISI-
Ulkomaalaisten epäiltyjen osuuden kasvusta lähisuhdeväkivaltatapauksissa etenkin pääkaupunkiseudulla.
Lähes puolet Espoossa lähisuhdeväkivallasta epäillyistä ovat syntyneet ulkomailla.
liukaslahna
Neuvoja-Jack
Viestit: 578
Liittynyt: Ma Joulu 02, 2024 2:17 pm

Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli

Viesti Kirjoittaja liukaslahna »

Katollaan ja vöissä, ei vaadi mahdottomasti vettä että hörppää keuhkot täyteen. Vähän on epäselvää kun joku kirjoitti että pudottiin yläjuoksun puolelle, että mihin suuntaan virtaa, Valkjärveen vai sieltä pois. Tulva ja tulviminen tarkoittaisi omaan makuun sitä että siltakin on veden alla joskus maaliskuun huiteilla.
Roopeli
Alibin satunnaislukija
Viestit: 62
Liittynyt: Ma Elo 21, 2017 4:21 pm

Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli

Viesti Kirjoittaja Roopeli »

Linnanen kirjoitti: Ti Tammi 07, 2025 7:24 pm
Sergio Leone kirjoitti: Ti Tammi 07, 2025 4:34 pm
vanhellsing kirjoitti: Ti Tammi 07, 2025 4:22 pm Tuollaisesa oikotiessä on suuri ero sellaiseen tiehen joka johtaa umpikujaan. Tuossa on asukkailla aina kaksi vaihtoehtoista suuntaa poistua kotoaan ja sitä siltaa ei ole välttämättä pakko käyttää ja siksi ei välttämättä niin suurta motivaatiota maksaa liukkauden torjunnasta tai kunnon kaiteista. Pykälistä en tiedä, mutta olisi kyllä ihan ystävällistä laittaa jotain varoituskylttejä, jos vaikka Maps ohjaa jonkun sinne. En syyttäen sano, jälkiviisastelu on aina helppo.
Itse jos olisin tuon tien haltija/käyttäjä niin laittaisin merkkejä myös ihan sen vuoksi ettei tiellä olisi trafiikkia mitä joutuu väistelemään. Ja mitä täällä meilläpäin on yksityisteitä niin ei ole merkkejä turhaan säästelty.
Sen tosiaan huomaa, että joillain seuduilla tiekuntien ja tieosakkaiden yksityisteitä on kyltitetty runsaasti ja kirjavasti. Merkittävä osa (ei toki kaikki) kylteistä on laittomia, koska niille ei ole kunnan suostumusta eikä niiden olemassaolotietoa ole tallennettu Digiroadiin.

Kaikkein varmimmin laittomia merkkejä ovat kielletyn ajosuunnan merkit lisäkilpineen. Kyseistä merkkiä kun ei voi laillisesti asettaa kuin yksisuuntaisen tien "väärää suuntaa" osoittamaan, eikä siinä silloikaan voi olla mitään muuta lisäkilpeä kuin "vastakarvaisen" pyöräliikenteen sallivat kilpi.

Toiseksi varmin laiton merkki on ajoneuvolla ajon kieltävä merkki. Se kun kieltää myös polkupyörällä ajon, mitä ei yksityistiellä voi laillisesti kieltää.

Noilla on joskus kaverina kameravalvonnasta kertova merkki.

Jos haluaa tehdä asian laillisesti, niin kannattaa valita liikennemerkiksi moottorikäyttöisellä ajoneuvolla ajo kielletty. Sen alle lisäkilpi: Ei koske tieosakkaita eikä luvan saaneita. Tälle suostumus kunnalta ja ilmoitus Digiroadiin.

Kameravalvonta tiekunnan tai tieosakkaiden tietä koskien menee herkästi henkilörekisterin pitämiseksi, jos tiellä kulkevat henkilöt tai ajoneuvot voi tallenteesta tunnistaa. Kameravalvontaa harrastavan kannattaa pitää huolta, että valvonnasta on asianmukaisesti ilmoitettu, tallenteet on asianmukaisesti suojattu ja rekisteröityjen tiedonsaantioikeus on hoidettu. Kameravalvonta voi olla laillista ja toisaalta kameravalvotun tien käyttäminenkin ulkopuolisten toimesta on usein laillista, etenkin jalankulku tai pyöräily.
Saa taasen skipata kymmenen sivua tai itseasiassa koko setin. Siis ihan oikeasti samaa ja samaa. Ja, ihan vitu oikeasti yksityistie sitä ei tarvi kenenkään pitää kunnossa. Tää on aivan hullujen palsta. Mä lähden. Siis, aivan kun jotkut vähä-älyset keskustelee. Case closed
Avatar
Yrjö Yrjönpoika
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5149
Liittynyt: Pe Elo 04, 2023 10:05 am

Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli

Viesti Kirjoittaja Yrjö Yrjönpoika »

Keplotteleva konna kirjoitti: Ti Tammi 07, 2025 8:07 pm
Yrjö Yrjönpoika kirjoitti: Ti Tammi 07, 2025 8:04 pm Mistä helvetistä teitä ruumiilla nautiskelijoita riittää tähänkin ketjuun?
Useammalla nikillä kun kirjoittaa, niin saa tuntumaan runsaammalta.
Niinpä.
Menee mulla nyt OT:ksi, mutta tosiaan tylsää että sivusto on niin vanhalla alustalla, että moninikkeily onnistuu ilman kokoaikaista valvontaa. Sellaiseen ei edes "hommastaan innostunut" moderaattori jaksaisi tai ylipäätä ehtisi.
X X X X X
EEMELI82
Harjunpää
Viestit: 323
Liittynyt: La Marras 19, 2016 5:34 pm

Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli

Viesti Kirjoittaja EEMELI82 »

liukaslahna kirjoitti: Ti Tammi 07, 2025 8:09 pm Katollaan ja vöissä, ei vaadi mahdottomasti vettä että hörppää keuhkot täyteen. Vähän on epäselvää kun joku kirjoitti että pudottiin yläjuoksun puolelle, että mihin suuntaan virtaa, Valkjärveen vai sieltä pois. Tulva ja tulviminen tarkoittaisi omaan makuun sitä että siltakin on veden alla joskus maaliskuun huiteilla.
Virtaa Valkjärvestä pois ja tosiaan yläjuoksun puolelle siltaa auto on päätynyt.
Viimeksi muokannut EEMELI82, Ti Tammi 07, 2025 8:25 pm. Yhteensä muokattu 3 kertaa.
Olinko eka
Olivia Benson
Viestit: 735
Liittynyt: Su Loka 04, 2015 4:24 am

Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli

Viesti Kirjoittaja Olinko eka »

Lisätään vielä IS:n jutusta:

PELASTUSLAITOKSEN mukaan auton löytökohdassa Luhtajoessa oli vettä korkeintaan 2 metriä. Harmaa Volkswagen vinssattiin lähemmäs rantaa ja vakautettiin kuormaliinoilla kiinni poliisin tutkimuksia varten.

– Auto on nostettu joesta ja sen vauriotutkinta on aloitettu ja se jatkuu tiistaina. Siinä pyritään selvittämään, kummasta suunnasta auto on tullut, tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Rauno Jämsä
Chili
Jane Marple
Viestit: 1063
Liittynyt: To Elo 04, 2011 9:31 am

Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli

Viesti Kirjoittaja Chili »

Silta on todella lähellä Klaukkalantietä, vaikka se kartassa näyttää olevan sadan metrin päässä. Ajoin tänään siitä taas ohi ja hiljensin kohdalla. Sillan kaide ja auton putoamispaikka näkyy Klaukkalan tielle. Ohesessa Googlen Street Viewissäkin näkyy silta ja mutka ennen siltaa.

https://www.google.fi/maps/@60.4154727, ... FQAw%3D%3D
Alien Alien
Harjunpää
Viestit: 312
Liittynyt: Ma Tammi 09, 2023 4:09 am

Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli

Viesti Kirjoittaja Alien Alien »

liukaslahna kirjoitti: Ti Tammi 07, 2025 6:38 pm Kyllä pintapelastajat ja sukeltajat erikseen viittaa siihen ettei auto ole tosiaan ollut kyljellään vaan katollaan ja auton takapää ylempänä ja veden pinnalla näkyvissä paremmin. Hyvin onnistui yksi kommentoija hämmentämään.
No Tietolähde1980 on tuonut tähän ketjuun eniten faktaa yhdellä kertaa, kuin suurin osa ketjuun kirjoittaneista yhteensä, itseni mukaan lukien. Henkilöiden nimet, löytäjän ja perustelun etsinnälle. Myös tieto pintapelastajien toiminnasta tukee hänen kertomaansa, että takapenkkiläiset olivat lähinnä pintaa. Näin ollen en näe mitään syytä epäillä, etteikö tuossa vaiheessa auto olisi voinutkin olla kyljellään enemmän kuin katollaan. Kuten joku kirjoitti auto on voinut muuttaa asentoaan joessa tapahtumien aikana. Toki voi olla, että kun ilmoitusta häkeen tehty on sanottu auton olevan katollaan, koska se termi ollut nopein ja helpoin sanoa kuvaamaan tilanteen vakavuutta, vaikka ei ihan täsmällisesti olisikaan kuvannut auton asentoa.

Järkyttävän surullinen tapahtuma ja todella karmea tilanne löytäjille. Toivottavasti saavat riittävästi apua trauman käsittelyssä, kuten kaikki sitä tarvitsevat.

Olisiko paikka ollut nuorille tuttu seurakunta- ajoilta, jolloin alueella ajelu olisi ollut nostalgista/luontevaa? Toki, eihän siinä sen kummempaa syytä ole, tienpätkä varmana tuttu paikallisille ja voitu vain huvikseen lähteä ajelemaan jännityksen vuoksi ”erikoispätkää”. Maailmansivu nuoret ovat hauskan vuoksi kaikkea ei niin 100% turvallista ja loppuunasti metittyä. Käsi sydämelle, kuin moni tapahtuneen jälkeen paikanpäälle menneistä jätti menemättä, koska ajatteli, että itse voisi päätyä joen pohjalle? Moni ”järkevä” ja kokenut aikuinenkin sinne ajoi ajatellen, että pahinta mitä voi tapahtua on kiinni jääminen, ei jokeen päätyminen.

Yksityistiekeskusteluun liittyen oli hyvä kommentti, että tie on ollut siinä 150 vuotta, eikä siitä tuon tuosta ole jokeen pulahdettu. Paikalliset varmana tietävät tien haasteineen paremmin kuin kukaan muu. Se, että nyt näin kävi on monien muuttujien summa, joka tapahtumana on varsin epätodennäköinen tilastollisesti, muttei mitenkään mahdoton. Näin olisi voinut käydä kenelle vain tiellä liikkujalle. Ihminen on eryhtyväinen ja ulosajo voi tapahtua kokeneimmallekin. Se, että nyt ulosajo oli näin fataali lopputulemaltaan johtunee sattumasta, kohtalosta, jumalasta, mihin nyt kukanenkin uskoo. Kuskin tai tien omistajien vika se ei ole, maailmasta ei ikinä saada 100% turvallista.
Köster
Armas Tammelin
Viestit: 76
Liittynyt: Ti Huhti 17, 2012 3:20 pm

Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli

Viesti Kirjoittaja Köster »

Sergio Leone kirjoitti: Ti Tammi 07, 2025 3:58 pm
savolainen kirjoitti: Ti Tammi 07, 2025 3:48 pm Asioin aikanaan usein paikassa, joka sijaitsi pitkän ja jyrkän mäen päällä, mutka sekä huipulla, että mäen alaosassa, joten vauhdin ottaminen hiukan haasteellista, varsinkin talvella. Kerran sitten tyhmyyksissäni ajattelin, että pääsen lumijääkelillä kyllä isolla pakulla mäen päälle, mutta kun vauhti hyytyi juuri mäen lakipistettä ennen, niin millään kaasun polkemisesta ei ollut merkitystä, siihen jäi paku. Yritin lähteä uudestaan liikkeelle, mutta ei, vaan auto alkoi valua alas mäkeä. Ei kovaa vauhtia, mutta valui ja vaikka tyhmyyksissäni seisoin jarrulla, niin siitä ei mitään apua, auto liukui takaperin edelleen. VAHINGOSSA, eli ei mistään omista taidoista kyse, yhdistelmä jarrulla seisomista ja ohjausyrityksiä aiheutti sen, että perä kääntyi vinoon ja auto päätyi linkkuun keskelle tietä. Siinä hetken puhaltelin ja pelkäsin, että auto kippaa kyljelleen, koska mäki oli jyrkkä, mutta sain hissuksiin käännettyä renkaita kohti alamäkeä, joten holtiton liuku jatkui, mutta nyt sentään nenä menosuuntaan.

Ko episodi toistui, en helpolla näköjään usko, mutta toisella kertaa tein tietoisesti saman, jarrulla ja ohjaamalla kotteron valumisen sai pysäytettyä, koska päätyi poikittain tielle. Jatkossa jätin auton mäen alapäähän, mutta jos ikinä joudun jossain vastaavaan tilanteeseen, niin kokeilen samaa poikittain kääntämistä, mutta kuka nyt tuota keinoa osaa sekunneissa käyttää, jos ei ole kokemusta?
Jää alla ja muutama sentti puuterilunta päällä niin ei tuossa pysty tekemään mitään jos auto lähtee perä edellä liukumaan alas. Ja kun tuollaiselle tielle lähtee niin mistään et tiedä jos jossain kohtaa onkin jäätä lumen alla. Tässä auto ei välttämättä ole kovaakaan vauhtia alas liukunut mutta kun siinä on tuo tukkiviritelmä vielä ollut ansana.
Juuri näin.
“Luoti kummankin kohtaa, ja paikalle jää vain kaiken turhuus ilmaan väreilemään, vain kaiken turhuus tuon voi ymmärtää” – eput -
Amy
Rico Tubbs
Viestit: 1285
Liittynyt: Ma Touko 17, 2010 8:40 pm

Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli

Viesti Kirjoittaja Amy »

Alien Alien kirjoitti: Ti Tammi 07, 2025 8:37 pm Kuskin tai tien omistajien vika se ei ole, maailmasta ei ikinä saada 100% turvallista.
Vaikka sinänsä oon samaa mieltä lähes kaikesta mitä kirjoitit, mutta silti fakta on, että yhdellä yksinkertaisella varootuskyltillä tämän olisi voinut ehkä estää. Jos monet paikalliset tiesivät olosuhteet vaarallisiksi, ois ollut vastuullinen teko varoittaa siitä muitakin. Ei silläkään saisi 100% turvallisuutta, mutta jos nämäkin neljä nuorta henkeä olisi säästetty niin se olisi ollut jo monin kerroin vaivan arvoista. Kyllä se vähän kirvelee, on tämä niin järkyttävä tapaus.
Tietolähde1980
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 13
Liittynyt: Ma Tammi 06, 2025 5:14 am

Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli

Viesti Kirjoittaja Tietolähde1980 »

Alien Alien kirjoitti: Ti Tammi 07, 2025 8:37 pm
liukaslahna kirjoitti: Ti Tammi 07, 2025 6:38 pm Kyllä pintapelastajat ja sukeltajat erikseen viittaa siihen ettei auto ole tosiaan ollut kyljellään vaan katollaan ja auton takapää ylempänä ja veden pinnalla näkyvissä paremmin. Hyvin onnistui yksi kommentoija hämmentämään.
No Tietolähde1980 on tuonut tähän ketjuun eniten faktaa yhdellä kertaa, kuin suurin osa ketjuun kirjoittaneista yhteensä, itseni mukaan lukien. Henkilöiden nimet, löytäjän ja perustelun etsinnälle. Myös tieto pintapelastajien toiminnasta tukee hänen kertomaansa, että takapenkkiläiset olivat lähinnä pintaa. Näin ollen en näe mitään syytä epäillä, etteikö tuossa vaiheessa auto olisi voinutkin olla kyljellään enemmän kuin katollaan. Kuten joku kirjoitti auto on voinut muuttaa asentoaan joessa tapahtumien aikana. Toki voi olla, että kun ilmoitusta häkeen tehty on sanottu auton olevan katollaan, koska se termi ollut nopein ja helpoin sanoa kuvaamaan tilanteen vakavuutta, vaikka ei ihan täsmällisesti olisikaan kuvannut auton asentoa.

Järkyttävän surullinen tapahtuma ja todella karmea tilanne löytäjille. Toivottavasti saavat riittävästi apua trauman käsittelyssä, kuten kaikki sitä tarvitsevat.

Olisiko paikka ollut nuorille tuttu seurakunta- ajoilta, jolloin alueella ajelu olisi ollut nostalgista/luontevaa? Toki, eihän siinä sen kummempaa syytä ole, tienpätkä varmana tuttu paikallisille ja voitu vain huvikseen lähteä ajelemaan jännityksen vuoksi ”erikoispätkää”. Maailmansivu nuoret ovat hauskan vuoksi kaikkea ei niin 100% turvallista ja loppuunasti metittyä. Käsi sydämelle, kuin moni tapahtuneen jälkeen paikanpäälle menneistä jätti menemättä, koska ajatteli, että itse voisi päätyä joen pohjalle? Moni ”järkevä” ja kokenut aikuinenkin sinne ajoi ajatellen, että pahinta mitä voi tapahtua on kiinni jääminen, ei jokeen päätyminen.

Yksityistiekeskusteluun liittyen oli hyvä kommentti, että tie on ollut siinä 150 vuotta, eikä siitä tuon tuosta ole jokeen pulahdettu. Paikalliset varmana tietävät tien haasteineen paremmin kuin kukaan muu. Se, että nyt näin kävi on monien muuttujien summa, joka tapahtumana on varsin epätodennäköinen tilastollisesti, muttei mitenkään mahdoton. Näin olisi voinut käydä kenelle vain tiellä liikkujalle. Ihminen on eryhtyväinen ja ulosajo voi tapahtua kokeneimmallekin. Se, että nyt ulosajo oli näin fataali lopputulemaltaan johtunee sattumasta, kohtalosta, jumalasta, mihin nyt kukanenkin uskoo. Kuskin tai tien omistajien vika se ei ole, maailmasta ei ikinä saada 100% turvallista.
Mukava huomata jonkun oivaltavan.

Auto kuvassa on kyljellään, mutta hieman "yli", eli melkein katollaan.

Asian suhteen olen kuullut paljon iljettiviä yksityiskohtia ja niitä en tänne kirjoita. Poliisi asiasta lausunee tutkinnan valmistuttua.

Autossa on saattanut olla riitaa ja tämä on saattanut olla myös syynä lopputulokseen. (edm. asiasta olen kuullut vain puhetta) Tämä riitely ei välttämättä pidä paikkansa lainkaan.
Avatar
Nokus
Martin Beck
Viestit: 834
Liittynyt: Su Helmi 28, 2021 5:10 pm

Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli

Viesti Kirjoittaja Nokus »

Amy kirjoitti: Ti Tammi 07, 2025 8:49 pm
Alien Alien kirjoitti: Ti Tammi 07, 2025 8:37 pm Kuskin tai tien omistajien vika se ei ole, maailmasta ei ikinä saada 100% turvallista.
Vaikka sinänsä oon samaa mieltä lähes kaikesta mitä kirjoitit, mutta silti fakta on, että yhdellä yksinkertaisella varootuskyltillä tämän olisi voinut ehkä estää. Jos monet paikalliset tiesivät olosuhteet vaarallisiksi, ois ollut vastuullinen teko varoittaa siitä muitakin. Ei silläkään saisi 100% turvallisuutta, mutta jos nämäkin neljä nuorta henkeä olisi säästetty niin se olisi ollut jo monin kerroin vaivan arvoista. Kyllä se vähän kirvelee, on tämä niin järkyttävä tapaus.
Eipä näihin nuoriin yhdet kyltit vaikuta mitään! Jos olisivat ajaneet päiväsaikaan niin mahdollisuudet selvitä olisi ollut huomattavasti paremmat!
Valkoinen Suomi
Leduc
Alibin satunnaislukija
Viestit: 54
Liittynyt: Su Helmi 04, 2024 5:54 pm

Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli

Viesti Kirjoittaja Leduc »

Tähän oma spekulaatio että vaikka ollutkin "puro" tai matala joki. Voiko olla mahdollista että se tietäjä joka sai snäpin jossa oli tekstinä "ei vittu" on kertonut ihan totta että auto ollut kyljellään aluksi. Jos toi joki on vaikka 1,5-2 metriä syvä niin paniikki ihmisillä autossa ja ei tosiaan saa niitä vöitä auki ja ne jotka ollut ehkä veden pinnan päällä ja vois ehkä päästä autosta ei oo saanut turvavöitä auki ja siinä tilanteessa aivan sama vaikka ovea avaat kun se aina sulkeutuu painovoiman takia. Samalla kun ne on roikkunut vöissä joutunut pitään päätä pinnalla ettei huku. Jokanen voi miettiä jos kaks tuntia tarvii olla siinä roikkumassa ja pitämässä päätä pinnan yläpuolella että väsy voi tulla tossa tilanteessa nopee. Ja kun löytäjät tulleet paikalle niin auto ollut kyljellään, mutta ennen kun pelastushenkilöstö tullut auto kaatunut katolleen? Kaukaa haettua, mutta miksi ei voisi olla yksi skenaario
liukaslahna
Neuvoja-Jack
Viestit: 578
Liittynyt: Ma Joulu 02, 2024 2:17 pm

Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli

Viesti Kirjoittaja liukaslahna »

↑↑↑

Olen itsekin uusi täällä, mutta. Laita se kuva tänne ja ne iljettävät yksityiskohdat tai lopeta lässytys.

Piiitkät lainaukset korvattu kolmella nuoliviittauksella.
-NILS-
Avatar
Yrjö Yrjönpoika
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5149
Liittynyt: Pe Elo 04, 2023 10:05 am

Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli

Viesti Kirjoittaja Yrjö Yrjönpoika »

Nokus kirjoitti: Ti Tammi 07, 2025 8:57 pm
Jos olisivat ajaneet päiväsaikaan niin mahdollisuudet selvitä olisi ollut huomattavasti paremmat!
No jaa...? Paljonko sitten paremmat?
Eipä sitä päiväsaikaankaan tarvitse pitkään joutua olemaan turvavöistä roikkuen pää veden alla, kun on jo henki pois. Ehkä vähän paremmat, jos äksidentti oltaisi nähty valtatieltä ennen auton joutumista tyystin sinne veteen. Tuskin meistä kukaan olisi silloinkaan voinut tehdä muuta kuin soittaa apua paikalle.
X X X X X
Vastaa Viestiin