"
Aleksander Barkov johdatti Panthersin Trumpin vieraaksi Valkoiseen taloon – presidentti kuiskasi jotain suomalaiselle
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump kunnioitti NHL-mestaria ja sen kapteeni Aleksander Barkovia.

Presidentti Donald Trump pitää puhetta, ja Florida Panthersin suomalaiskapteeni Aleksander Barkovin kuuntelee vieressä 3.2. 2025 Kuva: AFP via Getty Images
Timo Uusitalo, Kamilla Rajander
3.2. 23:58 • Päivitetty 7:22
Presidentti
Donald Trump otti vastaan perinteisesti jääkiekon hallitsevan NHL-mestarin Valkoisessa talossa.
Aleksander Barkovin kipparoima Florida Panthers, joka voitti Edmonton Oilersin Stanley Cupin seitsemännessä finaalissa, vieraili Valkoisessa talossa myöhään maanantaina Suomen aikaa.
Barkov, joka arvostetiin Suomessa vuoden urheilijaksi, johti Panthersin seurahistorian ensimmäiseen Stanley Cup -voittoon.
Barkovista tuli samalla ensimmäinen suomalaiskapteeni, joka on voittanut NHL-mestaruuden.
Presidentti Trumpin vieraina olivat suomalaisista jääkiekkoilijoista myös
Anton Lundell,
Niko Mikkola,
Eetu Luostarinen ja seuran valmennustiimiin kuuluva
Tuomo Ruutu.
Trump pyysi Barkovin luokseen
Florida Panthers kertoo verkkosivuillaan, että vierailun aluksi joukkue sai kierroksen Valkoisessa talossa.
Tämän jälkeen presidentti Trump piti joukkueelle puheen.
– Joukkueen kapteeni Aleksander ”Sasha” Barkov kruunattiin liigan parhaaksi puolustavaksi hyökkääjäksi voitettuaan toisen Selke Throphy -palkinnon. Ja se oli suuri kunnia. Se on iso asia. Missä hän on? Trump kysyi puheensa aikana ja etsi Barkovia pelaajien joukosta.
Hän pyysi suomalaista tulemaan luokseen, kätteli tätä ja kuiskasi jotain tämän korvaan.
Presidentti Trumpin jälkeen puheenvuoron saivat NHL-seuran omistaja
Vincent Viola ja joukkueen varakapteeni
Matthew Tkachuk.
Tapaamisen lopussa Barkov ja Tkachuk ojensivat presidentille lahjaksi kultaisen jääkiekkomailan ja paidan, jossa on Trumpin nimi. Nimen lisäksi paidassa ovat numerot 45 ja 47 Trumpin presidenttikausien mukaan.
– Se oli hyvin erityistä, Barkov kommentoin vierailua seuran verkkosivuilla.
– Tiedän, että en ole amerikkalainen, mutta siitä huolimatta oli suuri kunnia päästä vierailemaan Valkoisessa talossa ja tavata presidentti. Totta kai tämä on yksi niistä hetkistä, jonka muistaa loppuelämänsä ajan, suomalaiskapteeni jatkoi."
https://yle.fi/a/74-20141274