Luulen, että oikeudenkäynti monine nöyryytyksineen osui Trumpiin pahemmin kuin useimmat ovat tajunneetkaan. Hänen katsannossaan Zelenskyi on samalla puolella häntä jahdanneiden tahojen kanssa, eikä hän pysty peittämään vastenmielisyyttään koko ajan, vaikka selvästi yrittääkin pitää pokerinaamaa. Vance taas pyrkii käyttämään tätä hyväkseen ja hänen tavoitteensa on paitsi mielistellä Trumpia, myös raivata itselleen tietä pian 80-vuotiaan Trumpin vanavedessä.Brass kirjoitti: Ma Maalis 03, 2025 9:49 pm Tyhmyytensä ja tietämättömyytensä paljastivat Trump ja Vance. Miten ihmeessä Trump saattoi tuollaisessa tilanteessa ottaa esiin vielä Hunter Bidenin läppärin? "Valtiomieheltä" todella maailmanluokan sekoilua.
Trumpin ja Vancen hyvä poliisi-paha poliisi näytelmä oli kyllä niin kummallinen, että ryssätkin selvästi hämmentyivät, eivätkä oikein osanneet iloita tapahtuneesta. Juoppo-metukka laitettiin tviittailemaan kärjistyksiään, kun muu politbyroo kuumeisesti miettii miten voisi parhaiten hyötyä tilanteesta. Salaliittoteoriat lentelevät.
Mielenkiintoista on myös, miten hiljaa demokraattien sotahaukat ovat olleet.
Euroopan kannalta pätee se, mitä aiemminkin on tapahtunut: EU pysyy heikkona, kun joutuu taas tukkimaan rahaa johonkin jenkkien kaivamaan rahareikään. Sodat, humanitaarinen apu, siirtolaisvyöry, ja nyt varustautuminen. Toisaalta mikään ei yhdistä niin kuin yhteinen vihollinen, joten tässä voi nyt olla liittovaltion luonti kyseessä. Sehän pitäisi aloittaa yhteisen lainsäädännön ja sosiaaliturvan luonnilla eikä puolustusvoimien, mutta nyt mennään perse edellä puuhun ja that's it.