Hailuoto 29.3.2025 / Mies, auto ja koira kateissa

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
JuristiKö
Remington Steele
Viestit: 227
Liittynyt: La Helmi 24, 2024 1:39 am

Re: Tilanne päällä Hailuodon edustalla – miehen pelätään uponneen autolla jäihin

Viesti Kirjoittaja JuristiKö »

Salmari kirjoitti: Ma Maalis 31, 2025 9:35 pm Riuttukarissa on kamerat siinä lauttarannassa, niistä varmaan näkyy, minne on mennyt.
Tuskimpa tuollaista tietoa on kun poliisi tutkii mahdollista tutkintalinjaa että "voisi olla mahdollista" ja jälkiä on rajaheko koittanut lentää iltapäivällä että voisiko tuo olla mahdollista - eli tuskin mitään kamerakuvaa on olemassa, varsinkin kun tuo on nyt sukellettu ja koko autoa ei edes löytynyt.
Hautsi77
Alokas
Viestit: 1
Liittynyt: Ma Maalis 31, 2025 11:06 pm

Re: Hailuoto 29.3.2025 / Mies, auto ja koira kateissa

Viesti Kirjoittaja Hautsi77 »

Itse asun oulunsalossa, ja hailuodon facen mukaan Lassi ja Rauno ovat perjantaina käyneet mittaamassa epävirallisen jäätien paksuuden, koska teräs jäätä ollut niin vähän olivat keränneet tiemerkit pois ja sulkeneet epävirallisen jäätien.

olisikohan lähtenyt autonjälkiä tuonne jäälle ja pimeässä harhautunut. lauttareitti tekee mutkan lumijoelle päin, jos pimeässä suunnistaa suoraan hailuodon tuulivoimalan valoja kohti ajaa lauttaväylään...
kyr-12
Martin Beck
Viestit: 783
Liittynyt: La Maalis 02, 2019 8:55 am

Re: Hailuoto 29.3.2025 / Mies, auto ja koira kateissa

Viesti Kirjoittaja kyr-12 »

Olen todella pahoillani koiran puolesta, otan osaa suruun.
Mies tappoi ihmisen parhaan kaverin oman itsekkyyden takia.
Jonsku999
Alokas
Viestit: 3
Liittynyt: Ma Touko 27, 2024 3:14 pm

Re: Tilanne päällä Hailuodon edustalla – miehen pelätään uponneen autolla jäihin

Viesti Kirjoittaja Jonsku999 »

Salmari kirjoitti: Ma Maalis 31, 2025 8:44 pm Kysymys on vaan nyt, kuka hullu lähtee meren jäälle autolla?

Mieslapsi? Kyllä se jää on aina ennenkin kestänyt ja aina tuosta on mennyt jäätie ( vaikka viimeinen kuukausi on ollut niin lämmin että vain idiootille tulee edes mieleen kävellä jäällä)
Ilmeisesti oli niin myöhä että lauttoja ei enää kulkenut ja siksi lähtenyt jäätielle. Kyllä oulussa on vielä pilkkijäitä esim peuhussa mutta hailuotoon en lähtis kyllä ja autolla varsinkaan.
tuulituu
Martin Beck
Viestit: 801
Liittynyt: Su Loka 09, 2016 11:51 am

Re: Hailuoto 29.3.2025 / Mies, auto ja koira kateissa

Viesti Kirjoittaja tuulituu »

Ylen uutisessa lukee näin:

"Maunu kertoo Ylelle, että etsinnät keskitettiin Hailuodon lauttaväylälle renkaanjälkihavaintojen perusteella.

Jääalueella on kulkenut talven aikana epävirallinen jäätie, ja yhdet vanhemmat renkaanjäljet näyttivät kulkevan lauttaväylään."

Eli vanhemmat jäljet menee.
Mielestäni jossain uutisessa mainittiin, että on vaikea erottaa, mitkä voisivat olla tämän kadonneen jäljet, koska jälkiä on useita, mutten sitä nyt löydä.
Valetrack
Alokas
Viestit: 2
Liittynyt: Pe Tammi 11, 2019 12:46 pm

Re: Hailuoto 29.3.2025 / Mies, auto ja koira kateissa

Viesti Kirjoittaja Valetrack »

Hailuotoon on tänä talvena mennyt vain epävirallinen jäätie, jonka viitat on kerätty pois muutama päivä sitten jään ohenemisen vuoksi. Pilkkijöitä on liikkunut autolla paljonkin jäällä vielä muutama päivä sitten. Virallsita jäätietä ei ole avattu 15.2.2022 tapahtuneen onnettomuuden jälkeen ja tuskin tullaan avaamaankaan ennen sillan valmistumista, koska kriteerit tien avaamiseen on tiukentuneet mainitun onnettomuuden vuoksi. Jäätien lopettamisesta ei ole kuitenkaan varsinaisesti päätetty. Ensi talvena viimeinen mahdollinen virallinen jäätie, jos olosuhteet sallivat.
Avatar
Private dick
Javier Pena
Viestit: 1760
Liittynyt: To Huhti 18, 2024 12:11 pm

Re: Hailuoto 29.3.2025 / Mies, auto ja koira kateissa

Viesti Kirjoittaja Private dick »

Jossain luki että miehen katoamisen aikaan Oulun seudulla oli ollut kova tuuli joka rikkoi jäitä ja avasti railoja.
Avatar
NancyDrew
Christopher Lorenzo
Viestit: 1613
Liittynyt: Ti Elo 10, 2010 8:02 am

Re: Hailuoto 29.3.2025 / Mies, auto ja koira kateissa

Viesti Kirjoittaja NancyDrew »

Kaleva.png
Kaleva.png (36.64 KiB) Katsottu 5150 kertaa
Lähde: Kaleva
Avatar
NancyDrew
Christopher Lorenzo
Viestit: 1613
Liittynyt: Ti Elo 10, 2010 8:02 am

Re: Hailuoto 29.3.2025 / Mies, auto ja koira kateissa

Viesti Kirjoittaja NancyDrew »

Mies upposi autonsa ja koiransa kanssa Hailuodon lauttaväylään, uskoo poliisi – tapahtumapaikka tiedossa

Viranomaiset uskovat tietävänsä tarkan paikan, josta auto on joutunut mereen. Oletetun tapahtumapaikan läheisyydessä tehdään tänään sukelluksia.

Mereen autolla uponneen miehen etsinnät ovat jatkuneet tänään Hailuodon ja Oulunsalon välisellä lauttaväylällä.

Etsintöjä johtaa nyt poliisi. Mukana ovat myös merivartiosto ja pelastuslaitos.

Tämän hetken käsitys on, että auto on uponnut lauttaväylään. Päätelmä tehtiin renkaanjälkien perusteella.

Viranomaiset uskovat tietävänsä tarkan paikan, josta auto on joutunut mereen. Auton kyydissä on ollut tapahtumahetkellä miehen lisäksi koira.

– Meillä on aika tarkka kuva todennäköisestä tapahtumapaikasta ja se on se oleellinen asia etsinnässä, kertoo Oulun poliisin viestintäpäällikkö Tero Väyrynen.

Oletetun tapahtumapaikan läheisyydessä tehdään tänään sukelluksia. Väyrysen mukaan etsinnät jatkuvat hyvin pitkälti samanlaisina kuin eilenkin.

Hailuodon ja Oulunsalon välillä on kulkenut epävirallinen jäätie talven aikana. Poliisilla ei ole tietoa siitä, onko auto ajanut tai yrittänyt ajaa epävirallista jäätietä.

– Ei ole tällä hetkellä tietoa, mitä reittiä se olisi siellä kaiken kaikkiaan ajellut.

Hailuodon epävirallista jäätietä on huollettu vapaaehtoisvoimin ja sen käyttö on ollut omalla vastuulla. Reitiltä on jo tältä talvea poistettu reitin merkitsemiseen käytetyt tikut.

Poliisi toistaa merivartioston toiveen siitä, etteivät ihmiset enää lähtisi moottorikulkuneuvolla jäälle.

– Vaikka jää saattaisi vielä kantaakin, niin siellä voi olla isojakin jäälauttoja irronneena, sillä on ollut kova tuuli.

Hailuotoon kuljetaan toistaiseksi vielä lautalla, koska rakenteilla oleva pengertie on tavoitteena avata liikenteelle loppuvuodesta 2026.

Kuva

Lähde: Yle
Koljattii
Theo Kojak
Viestit: 1107
Liittynyt: Su Elo 18, 2024 6:03 pm

Re: Hailuoto 29.3.2025 / Mies, auto ja koira kateissa

Viesti Kirjoittaja Koljattii »

Tämä epäonnen paikkahan on yksi harvoja jotka ovat saaneet nimensä mustalaiselta. Kuuluisa lausahdushan oli että "Hai, luoto näkyy".
Avatar
NancyDrew
Christopher Lorenzo
Viestit: 1613
Liittynyt: Ti Elo 10, 2010 8:02 am

Re: Hailuoto 29.3.2025 / Mies, auto ja koira kateissa

Viesti Kirjoittaja NancyDrew »

Miehen epäillään uponneen autoineen mereen Hailuodon lauttaväylällä – yritti ehtiä päivän viimeiseen lauttaan

Kadonneeseen henkilöön on oltu yhteydessä viimeksi lauantaina. Omaisten mukaan mies oli yrittänyt ehtiä lauantai-illan viimeiseen lauttaan kohti Hailuotoa.

Oulunsalon ja Hailuodon välisellä merialueella käynnissä olleet kadonneen miehen etsinnät on lopetettu tuloksettomina maanantaina alkuillasta, kertoo Länsi-Suomen merivartioston meripelastusjohtaja Tomi Maunu.

– Johtovastuu on siirretty Oulun poliisilaitokselle. He jatkavat tätä kadonneen henkilön etsintätehtävänä.

Merialueelta etsittiin maanantaipäivän aikana miestä, jonka epäillään uponneen autoineen mereen. Miehellä oli mukanaan myös koira. Merivartiosto sai asiasta ilmoituksen maanantaina aamupäivällä.

Etsinnöistä uutisoi ensin Kaleva, jonka mukaan kadonneeseen henkilöön on oltu yhteydessä viimeksi lauantaina.

Maunu kertoo Ylelle, että etsinnät keskitettiin Hailuodon lauttaväylälle renkaanjälkihavaintojen perusteella.

Jääalueella on kulkenut talven aikana epävirallinen jäätie, ja yhdet vanhemmat renkaanjäljet näyttivät kulkevan lauttaväylään. Maanantaipäivän etsintöjen aikana viiden sukeltajan ryhmä teki väylällä kolme pitkää sukellusta.

Lauttaliikenne Hailuodon ja Oulun välillä on ollut keskeytyksissä sukellusten aikana.

Miehen uskotaan yrittäneen lauantain viimeiseen lauttaan

Meripelastusjohtaja Tomi Maunu kertoo, että omaisilta saadun tiedon mukaan kadoksissa oleva mies olisi yrittänyt ehtiä lauantai-illan viimeiseen lauttaan kohti Hailuotoa. Miehen autoa ei lautalla kuitenkaan ole ollut.

Maunu kertoo, että lisäksi operaattoritietojen perusteella on voitu päätellä, että mies olisi ollut liikkeellä jääalueella.

Maunu painottaa, ettei millään moottorikäyttöisellä ajoneuvolla tulisi enää mennä jäälle. Perjantain myrskytuulet avasivat jääkenttään railoja ja sulapaikkoja.

Oulunsalon ja Hailuodon välille ei ole vuoden 2022 jälkeen avattu virallista jäätieyhteyttä, mutta tänäkin talvena saareen on ajettu epävirallista jäätietä pitkin.

Lähde: Yle
Onhan tässä aika paljon hullunrohkeutta mukana. Jos myöhästyisin lautasta, ei minulla tulisi mieleen lähteä ylittämään merta jäätä pitkin.
Avatar
Private dick
Javier Pena
Viestit: 1760
Liittynyt: To Huhti 18, 2024 12:11 pm

Re: Hailuoto 29.3.2025 / Mies, auto ja koira kateissa

Viesti Kirjoittaja Private dick »

Kuva

Veikkaan että mies on pimeässä etsinyt epävirallista jäätietä joka aurattuna näyttää lumen peittämällä jäällä tummemalta, luullut löytäneen sen mutta se olikin lauttaväylän avovesi eikä jäätie. Ja plums!
Badloser
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 104
Liittynyt: Ma Tammi 07, 2019 8:21 pm

Re: Hailuoto 29.3.2025 / Mies, auto ja koira kateissa

Viesti Kirjoittaja Badloser »

Koira ei onneksi olekaan ollut mukana
Avatar
jukuripää
Axel Foley
Viestit: 2094
Liittynyt: Pe Loka 05, 2012 6:30 am
Paikkakunta: Nyhtänköljä, vesijättömaa

Re: Hailuoto 29.3.2025 / Mies, auto ja koira kateissa

Viesti Kirjoittaja jukuripää »

Badloser kirjoitti: Ti Huhti 01, 2025 8:43 pm Koira ei onneksi olekaan ollut mukana
Tämän tiedon minäkin löysin; https://www.is.fi/oulun-seutu/art-2000011140510.html
Mies on ollutkin liikkeellä yksin, ja hauva on ilmeisesti jäänyt kotiin odottamaan. Nyt ei kyllä isäntä tule enää.
Etsinnätkin on keskeytetty vaarallisten sääolojen vuoksi.
Kaikki eiliset ovat menetettyjä päiviä.
Avatar
NancyDrew
Christopher Lorenzo
Viestit: 1613
Liittynyt: Ti Elo 10, 2010 8:02 am

Re: Hailuoto 29.3.2025 / Mies, auto ja koira kateissa

Viesti Kirjoittaja NancyDrew »

Po­lii­si: Hai­luo­don laut­ta­väy­läl­le ka­don­neen au­toi­li­jan et­sin­nät tauol­le, olo­suh­teet muut­tu­neet vaa­ral­li­sik­si

Etsintöjä aiotaan jatkaa kun vesistön jäät ovat sulaneet ja sääolosuhteet muuttuneet suotuisammiksi.

Poliisi on keskeyttänyt Hailuodon lauttaväylällä mitä ilmeisimmin jään läpi autolla uponneen miehen etsinnät.

Sääolosuhteiden kerrotaan muuttuneen sellaisiksi, ettei etsintää ole turvallista ja järkevää jatkaa. Poliisin mukaan etsintöjä hankaloittavat liikkuvat jäälautat sekä alueelle muodostunut ahtojää.

– Etsintöjä jatketaan, kun vesistön jäät ovat sulaneet ja sääolosuhteet suotuisat, tiedotteessa kerrotaan.

Hailuodon lauttaväylän läheisyydessä lauantaina kadonneen miehen etsintöjä jatkettiin maanantaina yhteistyössä Merivartioston ja pelastuslaitoksen voimin poliisin pyytämän virka-avun perusteella.

Miestä etsittiin muun muassa ilmatyynyaluksen ja useiden sukeltajien voimin. Etsintöjen aikana Oulunsalon ja Hailuodon välinen lauttaliikenne oli välillä suljettuna.

Muun muassa teleoperaattoritietojen perusteella poliisilla on tieto siitä, että auto liikkui jääalueella. Myös uppoamispaikasta on varsin hyvä käsitys renkaanjälkien perusteella.

Hailuodon ja mantereen välissä on tänä talvena kulkenut epävirallinen jäätie. Poliisilla ei ollut tarkkaa tietoa siitä, onko auto ajanut jäätiellä vai jotakin muuta reittiä. Jäätie kulki lauttaväylän lounaispuolella.

Poliisi aikoo tiedottaa tapauksesta lisää siinä vaiheessa, kun etsintöjä päästään jatkamaan.

Mieheen oli oltu yhteydessä viimeksi lauantai-iltana, kun hän oli ollut matkalla Hailuotoon. Hänen oli tarkoitus ehtiä päivän viimeiseen lauttaan, mutta viranomaisilla on vahvistettu tieto, ettei mies autoineen ollut lautan kyydissä.

Ei erityisen syvää

Etsintöjen jatkamisajankohta on paljolti kiinni sään ja jäätilanteen kehityksestä, sanoo Oulun poliisin viestintäpäällikkö Tero Väyrynen.

Hän toteaa yleisellä tasolla, että etsintöjä jatketaan kunnes henkilö löytyy.

– Etsinnän intensiteetti tietysti laskee ajan kuluessa, mutta ei sitä lopeteta kokonaan.

Väyrysen tiedon mukaan etsinnässä ei ole toistaiseksi ollut mukana vapaaehtoisia.

Tapaus saattaisi houkuttaa myös sopivaa kalustoa omistavia hakemaan kadonnutta merestä, mutta Väyrysen mukaan kenenkään ei ole nyt suotavaa mennä alueelle.

Kyse on liikennöidyn lauttaväylän läheisestä alueesta ja olosuhteet ovat isojen jäälauttojen irtoilun ja ahtojään muodostumisen vuoksi turhan vaarallisia myös viranomaisten ammattipelastajille.

Lauttaa operoivan Finnferriestin turvallisuus- ja liikennejohtaja Pasi Roos kertoo, että varsinaisella lauttaväylällä ei ole erityisen syvää. Veden syvyys on pääosin noin 5–6 metriä, joskin väylän eteläpuolella on syvänne. Virtaukset ovat kuitenkin alueella kovat ja näkyvyys pinnan alla huono.

Kuva

Lähde: Kaleva
Vastaa Viestiin