viivahattu kirjoitti: Ke Heinä 23, 2025 2:07 pm
Donald McRonald kirjoitti: Ke Heinä 23, 2025 12:18 pm
Stonedar kirjoitti: Ke Heinä 23, 2025 11:23 am
Ennemmin kuuntelen hyviä biisejä vaikka yhdellä oikeaan paikkaan huonetta laitetulla mikrofonilla nauhoitettuna, kuin paskoja biisejä vaikka olisi sata raitaa ja kaikki mahdollinen nykyteknologia käytössä.
Joo. Se paska musa ei lisäksi ole yleensä mikrofoneilla äänitetty. Se tulee suoraan samplerista ääniraidalle.
Ja jännästi se vaan tämäkin musiikki, millä ei nykyään enää pärjäisi, kuitenkin löytää uuden sukupolven kuuntelijoita toisensa jälkeen. Jokainen, joka raskaampaa rokkia ja metallia kuuntelee ja tekee, vähintäänkin tietää Ozzyn ja Black Sabbathin ja arvostaa heitä lajityypin kehittäjinä, vaikka bändi ei omiin henkilökohtaisiin suosikkeihin kuuluisikaan. Käytännössä jokainen metallimuusikko, joka on mitään, on kuoleman jälkeen kunnioittanut Ozzyn muistoa ja todella moni on sanonut, että ilman Black Sabbathia heidänkään musiikkinsa ei ikinä olisi ollut sellaista kuin se on.
Kitaristit diggailevat edelleen Robert Johnsonia, vaikka ukko kuoli jo pian vuosisata sitten ja äänitysten laadut ovat aika kuppaisia jopa sen ajan mittapuulla. Sellainen voima on ajattomalla, loistavalla musiikilla. Black Sabbath tulee aina olemaan raskaan rockin ja metallin Robert Johnson. Sitä kuunnellaan vielä silloinkin, kun kaikki bändin aikalaisetkin ovat kuolleet.
Yksi syy siihen, miksei ns. isoja bändejä synny enää on tod näk koko skenen totaalinen muutos. Tutkitusti se musiikki mille altistutaan ja tykästytään (esi)teini-iässä määrittää musiikkimaun koko elämäksi. Kun olin nuori musiikki oli analogista/CD ja piti ostaa koko levy, jota sitten tuli kuunneltua. Ja ne paskemmatkin biisit meni siinä sivussa. Digattiin bändiä, ei biisejä. Nyt suoratoiston aikana kaikki maailman biisit on käsillä nanosekunnissa, ja bändien on hankalampi erottua, muodostaa identiteetti ja fanikuntaa. Tarjonta ja helppo saatavuus on ihan eri maata kuin 80-luvulla ja ysärin alussa jolloin paras musa tehtiin (omasta mielestäni). Digataan biisejä, ei bändejä. Tietenkin tämä on yleistys, mutta uskoisin, että tällä myös on vaikutusta siihen, että ne ikivanhat bändit ovat edelleen niitä suurimpia, myös nuorempien fanien keskuudessa.
Tai sitten musa vain yksinkertaisesti saavutti täydellisyyden 90-luvun alussa:
Pantera - Vulgar display of Power & Cowboys from hell
Metallica - Metallica
GNR - Illusionit
Ozzy - No more tears
Alice in Chains - Facelift
Judas Priest - Painkiller
Grunge alkoi tuolloin, mutta koska en ollut enää (esi)teini ei se enää kolahtanut. Ja onhan se myös fakta, että ei rokki ole enää vaarallista. Pitkät hiukset ja tatskat on säilyny, muttei nämä kaiken maailman avenge sevenfoldit yms. käsittääkseni enää ole koko ajan huumeissa, kännissä ja pane paljaalla kaikkea mikä liikkuu. Miten (esi)teini voisi niitä ihailla
