Kaivopuiston benjihypyssä tapahtunut onnettomuus

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Stonedar
Axel Foley
Viestit: 2221
Liittynyt: Ma Joulu 11, 2023 8:45 am

Re: Kaivopuiston benjihypyssä tapahtunut onnettomuus

Viesti Kirjoittaja Stonedar »

Donald McRonald kirjoitti: Ti Heinä 29, 2025 9:32 am ^
Olen hypännyt. Käytin sanaa "nykäisy" hieman vapaasti.
Juu. Helvetin hieno kokemus oli ainakin itselläni.
Avatar
Donald McRonald
Christopher Lorenzo
Viestit: 1552
Liittynyt: To Huhti 04, 2024 2:29 pm

Re: Kaivopuiston benjihypyssä tapahtunut onnettomuus

Viesti Kirjoittaja Donald McRonald »

Juu. On se aikamoinen. Mutta en näe että miten hitossa siinä voisi jalka murtua. Ei vaikka köysi olisi kiinni nilkoissa "vinosti" tai vain yhdessä nilkassa kiinni. Sitäpaitsi siinähän on vielä valjaat yläkropassa siltä varalta että nilkat irtoaisivat remmeistä.
Joosua
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4845
Liittynyt: Pe Helmi 15, 2019 10:35 pm

Re: Kaivopuiston benjihypyssä tapahtunut onnettomuus

Viesti Kirjoittaja Joosua »

Stonedar kirjoitti: Ti Heinä 29, 2025 9:36 am
Donald McRonald kirjoitti: Ti Heinä 29, 2025 9:32 am ^
Olen hypännyt. Käytin sanaa "nykäisy" hieman vapaasti.
Juu. Helvetin hieno kokemus oli ainakin itselläni.
Samaa mieltä. Kannattaa ehdottomasti kokeilla, jos ei vielä ole.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11491
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Kaivopuiston benjihypyssä tapahtunut onnettomuus

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/98c0 ... 48f09acfb5

Helsingin benjihyppy-yritys antoi vaihtelevaa tietoa hyppyjen vammariskistä – ”Se on läppä”, vetäjä vastaa kuullessaan asiasta
Benjihyppyjä järjestävä Sky Breakers kieltäytyi näyttämästä Iltalehdelle lomaketta, jossa on määrä kertoa asiakkaalle hyppyjen riskeistä. Maanantain loukkaantuminen ei pahemmin hetkauttanut Kaivopuistossa vuoroaan odottaneita benjihyppääjiä.


---

Hyppääjä mursi jalkansa hypyn yhteydessä maanantai-iltana. Sky Breakersin johtohahmo Markku Eklund kertoi tuoreeltaan, että kyse oli ensimmäisestä kerrasta yrityksen 36-vuotisessa historiassa, kun asiakas murtaa jalkansa.

– Lentokoneitakin putoaa silloin tällöin, mutta nekin jatkavat toimintaansa, Eklund kommentoi tiistaina Iltalehdelle.

Lajin Suomeen 1990-luvulla tuonut Sky Breakers on hypyttänyt uransa aikana ”satoja tuhansia” ihmisiä. Eklundin mukaan tänä aikana yhdeltä hyppääjältä on murtunut nilkka.

Minna Bonnici otti yhteyttä Iltalehteen luettuaan Kaivopuiston onnettomuudesta. Häneltä murtui kantapää vuonna 2019 Sky Breakersin järjestämässä benjihypyssä Kaivopuistossa.

Eklundin mukaan kantapään murtumassa on kyse samasta tapauksesta.

– Luulin, että se oli nilkka, Eklund kertoo.

Iltalehti löysi myös toisen tapauksen, jossa henkilö kertoo blogitekstissään vuonna 2015 hypänneensä benjihypyn 150 metrin korkeudesta Kaivopuistossa. Hypyn aikana tullut kipu oli osoittautunut myöhemmin jalkapöydän murtumaksi. Kirjoittaja ei halunnut kommentoida asiaa enää Iltalehdelle.

Eklund sanoo asiasta kysyttäessä, ettei tiedä tapauksesta.

– Voihan siellä olla jotain sellaisia tarinoita, joista me ei edes tiedetä, hän sanoo.

Minna Bonnici oli liian kevyt benjihyppyyn vuonna 2019. Painoraja ei hänen mukaansa tullut missään vaiheessa esille ennen hyppyä.

– Olin yhteydessä yritykseen hyppyä edeltävänä päivänä. Kysyin, miten voin varautua hyppyyn etukäteen. Painoraja ei tullut missään vaiheessa puhelua esiin, Bonnici kertoo.

Kipu oli Bonnicin mukaan tuskallista. Hän kertoo, että työntekijä kertoi 45 kilon painorajasta vasta hypyn jälkeen alhaalla. Bonnicin kantapäänsä murtui pirstaleisesti, ja hän oli sairaalassa neljä vuorokautta. Jalkaa ei lopulta leikattu, vaan se kipsattiin. Bonnici joutui käymään vuoden ajan fysioterapiassa kuntouttamassa jalkaansa.

Hän oli yhteydessä Sky Breakersiin kaksi viikkoa turman jälkeen. Pari viikkoa kestäneen viestinvaihdon jälkeen Bonnici sai ohjeen hakea korvauksia järjestäjän vakuutuksen kautta.

Iltalehti on nähnyt Bonnicin ja Sky Breakersin välistä viestinvaihtoa ja lääkärin tekemiä potilasmerkintöjä tapauksesta.

– Valitettavasti näitä nilkanmurtumia tulee tasaisesti noin kolmen-viiden vuoden välein yhdelle hyppääjälle, Sky Breakersin työntekijä kirjoitti vuonna 2019 vastausviestissä Bonnicille.

Yrityksen käsitykset turmien ainutlaatuisuudesta näyttäytyvät siten vaihtelevina, eikä Markku Eklundin lausunto ensimmäisestä jalan murtumisesta 36 vuoden aikana näytä olevan täysin tarkka.
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Stonedar
Axel Foley
Viestit: 2221
Liittynyt: Ma Joulu 11, 2023 8:45 am

Re: Kaivopuiston benjihypyssä tapahtunut onnettomuus

Viesti Kirjoittaja Stonedar »

No niin, spekuloin aiemmin että joku kertonut painonsa alakanttiin, tässä sitten tapaus viime kesältä:

"Polttarien verinen käänne benjihypyssä: Sulhanen putosi liian alas
Polttariporukka oli järjestänyt sulhaselle yllätyksenä benjihypyn Kaivopuistossa. Painon mittaamiseen käytettävä vaaka ei ollut toiminnassa ja sulhanen löi päänsä hypyn aikana.

Viime kesänä polttariporukan ohjelmaan kuului benjihyppy. Hyppy ei mennyt niin kuin piti ja sulhasen päästä vuoti verta.

– Järjestin ystäväni polttarit Helsingissä. Osana ohjelmaa hän suoritti benjihypyn Sky Breakers -nimisen yrityksen järjestämänä Kaivopuistossa, sulhasen ystävä kertoo Iltalehdelle.

Henkilöt esiintyvät artikkelissa nimettömänä, sillä jutussa puhutaan henkilökohtaisista terveystiedoista.

Ystävän mukaan ennen hyppyä Sky Breakersin henkilöstö ilmoitti, että painon mittaamiseen käytettävä vaaka ei ollut toiminnassa.

– He tekivät tilanteen vuoksi erityisjärjestelyjä köysien kanssa ilman tarkkaa painomittausta, ystävä sanoo.

Ystävän mukaan benjihyppy jännitti sulhasta jo etukäteen. Hän kuitenkin kipusi torniin ja päätti kokeilla.

Hypyn aikana sulhanen putosi poikkeuksellisen alas ja iskeytyi vedenpintaan voimalla. Hän vuoti verta päästä. Ystävän mukaan tämä oli lähellä osua merenpohjaan.

Iltalehti selvitti Maanmittauslaitoksen karttapalvelun avulla, että Kaivopuiston rannasta ei ole selkeää syvyysmittausta. Lähin mitattu syvyyspiste on muutaman sadan metrin päässä. Merenpohjan syvyys on siinä 1,7 metriä.

Yllä olevasta videosta näkyy miten sulhanen uppoaa veteen. Tämän jälkeen hän pitelee kiinni päästään.
Säikäytti porukan

Ystävä kertoo, että henkilökunta siirtyi aika nopeasti seuraavaan asiakkaaseen eikä esimerkiksi sulhasen kuntoa tarkistettu. Polttariporukka ei myöskään saanut todistusta benjihypystä, joka yleensä annetaan hyppäämisen jälkeen.

– Onneksi ei tullut suurta haavaa. Sulhanen oli tolpillaan emmekä menneet päivystykseen. Olimme kaikki kyllä ihmeissämme tilanteesta, ystävä kertoo.

– Vasta jälkikäteen ymmärsimme, millainen vaaratilanne siinä oli. Hyppypaikka on lähellä rantaa, eikä siinä kohtaa vesi ole kauhean syvää.

Ystävän mukaan tapaus säikäytti koko polttariporukan.

– Tapaus herätti vakavaa huolta Sky Breakersin käyttämien turvamenetelmien riittävyydestä ja toiminnan turvallisuudesta, ystävä kertoo.
”Ei pidä paikkaansa”

Iltalehti tavoitti yrityksen johtohahmon Markku Eklundin perjantaina. Hän kertoo, ettei hänellä ole tietoa vastaavasta tapauksesta.

Hän siitä huolimatta kieltää sulhasen ystävän väitteen, että painon mittaamiseen käytetty vaaka ei olisi ollut käytössä.

– Ei pidä paikkaansa, Eklund sanoo.

Helsingissä benjihyppyjä tarjoava Sky Breakers on ollut aiemmin otsikoissa. Hyppääjän jalka murtui hypyn yhteydessä maanantai-iltana.

Sky Breakersin mukaan on täysin hämärän peitossa, mitä maanantaisen hypyn aikana tapahtui. Hyppy näytti menneen täysin normaalisti, mutta laskeuduttuaan matolle hyppääjä alkoi valittaa kovaa kipuaan, työntekijä kertoo Iltalehdelle."

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/3642 ... 81910644a7

Kyllä tää nyt vähän huonoa mainosta on Sky Breakersille, mutta mitenkähän tarkkoja nuo jousto-osat on hyppääjän painosta? Itseäni ihmetyttää että joku ei nimittäin tiedä painoansa.
Vastaa Viestiin