Se on ihan omalla vastuulla vetää. Joku tulee aina tilalle jos yksi jää kiinni. Helppo syyttää aina jotain muuta.Kuukiitaja_piip_piip kirjoitti: Ke Kesä 04, 2025 9:28 pmJos uutisia katsoin oikein, ainakin kaksi yli 10 vuoden tuomiota saanut huumeista, niistä huumeista, jotka nuoria tappaa. Mitä mieltä olisit, jos hän olisi näitä sun/sukulaisen pojalle/tytölle myynyt. Olisiko se ollut ok? En nyt kovin korkealle jalustalle tätä "periaatteen" miestä nostaisiJep jep kirjoitti: Ke Kesä 04, 2025 4:26 amJari kuoli vaimonsa eli mun viereen. Kyseessä ei ollut pitkäaikainen sairaus, puheista huolimatta ja mä tiedän ei syytä valehdella. Vaan tapaturmainen kuolema. Surullinen totuus ei muuta vaikka enemmistö olisikin toista mieltä. Totuus tekee joskus kipeää ja odotan kovasti että pääsen puhumaan kasvotusten etenkin erään ihmisen kanssa.Oli niintä harvoja suomenvanhanliiton ukkoja, jolla oli periaatteet. Katoava luonnonvara. Kova ikävä maailman oikeiden mukaisina ihmista. Kiitos noista sanoista, kaikki mun ystävät on sanoneet että Jari on oikeiden mukainen, ei vääryyttä ketään kohtaan. Sen ei tarvinnut nostattaa itseään kerholla. Siviilielämässä parasta mitä mulle on ikinä tapahtunut. Jari uskoi vanhanliiton juttuihin ja oli sydämeltään bandiitti, ja entistä vahvempana . Ja se oli toinen puoli meidän elämää. Loppui 16.10.2023 lopullisesti. Lepää rauhassa rakas mä kyllä pärjään sun ansiostaAnti-Bini Laden kirjoitti: La Marras 25, 2023 11:48 am
Onko tietoa mihin Penttinen kuoli?
Eikös se vaikuttanut ensin x-teamissä, jos en väärin muista, siitä luonnollinen siirtymä hattuihin toki.
Sen kanssa ei ongelmia tullut ja omasi hyvän huumorin tajunkin.
Itsellä ei Jarista kyllä pahaa sanomista ole.
Kevyet mullat hänelle.![]()
Mut kukin tyylillään.
Uusi Anom-tutkinta: 1700 kiloa huumeita Suomeen
-
VasikkaSeOn
- Hercule Poirotin viikset
- Viestit: 108
- Liittynyt: Pe Helmi 28, 2025 8:46 am
Re: Uusi Anom-tutkinta: 1700 kiloa huumeita Suomeen
En oo elämänkoulunoppilas vaan se vittumainen maikka
-
VasikkaSeOn
- Hercule Poirotin viikset
- Viestit: 108
- Liittynyt: Pe Helmi 28, 2025 8:46 am
Re: Uusi Anom-tutkinta: 1700 kiloa huumeita Suomeen
VasikkaSeOn kirjoitti: Ke Kesä 04, 2025 9:50 pmSe on ihan omalla vastuulla vetää. Joku tulee aina tilalle jos yksi jää kiinni. Helppo syyttää aina jotain muuta. Mitä sanot siitä että ensimmäinen kerta olisi ollut jos joku tilaisi maasta missä se aine on laillista. Syyttäisitkö sen maan lainsäädäntöä?Kuukiitaja_piip_piip kirjoitti: Ke Kesä 04, 2025 9:28 pmJos uutisia katsoin oikein, ainakin kaksi yli 10 vuoden tuomiota saanut huumeista, niistä huumeista, jotka nuoria tappaa. Mitä mieltä olisit, jos hän olisi näitä sun/sukulaisen pojalle/tytölle myynyt. Olisiko se ollut ok? En nyt kovin korkealle jalustalle tätä "periaatteen" miestä nostaisiJep jep kirjoitti: Ke Kesä 04, 2025 4:26 am
Jari kuoli vaimonsa eli mun viereen. Kyseessä ei ollut pitkäaikainen sairaus, puheista huolimatta ja mä tiedän ei syytä valehdella. Vaan tapaturmainen kuolema. Surullinen totuus ei muuta vaikka enemmistö olisikin toista mieltä. Totuus tekee joskus kipeää ja odotan kovasti että pääsen puhumaan kasvotusten etenkin erään ihmisen kanssa.Oli niintä harvoja suomenvanhanliiton ukkoja, jolla oli periaatteet. Katoava luonnonvara. Kova ikävä maailman oikeiden mukaisina ihmista. Kiitos noista sanoista, kaikki mun ystävät on sanoneet että Jari on oikeiden mukainen, ei vääryyttä ketään kohtaan. Sen ei tarvinnut nostattaa itseään kerholla. Siviilielämässä parasta mitä mulle on ikinä tapahtunut. Jari uskoi vanhanliiton juttuihin ja oli sydämeltään bandiitti, ja entistä vahvempana . Ja se oli toinen puoli meidän elämää. Loppui 16.10.2023 lopullisesti. Lepää rauhassa rakas mä kyllä pärjään sun ansiosta![]()
Mut kukin tyylillään.
En oo elämänkoulunoppilas vaan se vittumainen maikka
-
Kuukiitaja_piip_piip
- Sofia Karppi
- Viestit: 407
- Liittynyt: Ti Loka 17, 2023 7:47 am
Re: Uusi Anom-tutkinta: 1700 kiloa huumeita Suomeen
Hyvät selitykset, kyl mää huumeita myyn, kun joku toinen sen tekis kuitenkin. Ei vittu
No suomen oikeuslaitois ikävä kyllä ei ole samaa mieltä.
No suomen oikeuslaitois ikävä kyllä ei ole samaa mieltä.
-
VasikkaSeOn
- Hercule Poirotin viikset
- Viestit: 108
- Liittynyt: Pe Helmi 28, 2025 8:46 am
Re: Uusi Anom-tutkinta: 1700 kiloa huumeita Suomeen
mitäs jos jäät koukkuun lääkärin määräämistä?
En oo elämänkoulunoppilas vaan se vittumainen maikka
- matamimimmi
- Jack Bauer
- Viestit: 999
- Liittynyt: To Elo 16, 2018 10:32 am
- Paikkakunta: Costa del Crime
Re: Uusi Anom-tutkinta: 1700 kiloa huumeita Suomeen
Etpk ta ?

Vainajat eivät vaikene
Murha ei vanhene koskaan
Murha ei vanhene koskaan
-
L.Salander
Re: Uusi Anom-tutkinta: 1700 kiloa huumeita Suomeen
Häpeäisin olla huumerikollisen vaimo ja mainostaa vielä sitä.
Hyvä, että yhteiskunnan pussilta on yksi rikollinen pois. Toivottavasti pian seuraavakin.
Hyvä, että yhteiskunnan pussilta on yksi rikollinen pois. Toivottavasti pian seuraavakin.
Re: Uusi Anom-tutkinta: 1700 kiloa huumeita Suomeen
"Ylen saamat asiakirjat paljastavat: poliisin kehuttua operaatiota edelsi likainen peliKuukiitaja_piip_piip kirjoitti: Ke Kesä 04, 2025 10:11 pm Hyvät selitykset, kyl mää huumeita myyn, kun joku toinen sen tekis kuitenkin. Ei vittu![]()
![]()
![]()
![]()
No suomen oikeuslaitois ikävä kyllä ei ole samaa mieltä.
Poliisi vakoili Anom-puhelinten käyttäjiä salaa elokuvatyylisessä peiteoperaatiossa. Ylen tietojen mukaan FBI ja sen eurooppalaiset kumppanit salasivat totuuden jopa oikeudelta."
https://yle.fi/a/74-20183559
Saas nähdä muuttuuko asiat mitenkään.
Re: Uusi Anom-tutkinta: 1700 kiloa huumeita Suomeen
Ylen MOT-toimitus on tehnyt jutun Anom-puhelimia Suomeen myyneestä Alexista https://yle.fi/a/74-20194085
Aika kafkamainen on kyllä ollut Alexin kokemus jenkkien oikeusjärjestelmästä. Mitenkään yksiselitteisestihän tuo Alex ei ole noita puhelimia myydessään tehnyt mitään rikosta, vaikka onkin hyödyntänyt alamaailman kontaktiverkostojaan puhelimille halukkaita ostajia etsiessään. FBI kuitenkin halusi käsiinsä puhelimia paljon myyneet ihmiset ja siten myös Alexin, joten Espanjan poliisi pidätti Espanjassa majailleen Alexin FBI:n pyynnöstä ja toimitti Alexin jenkkeihin. Alexia syytettiin rikolliseen salaliittoon osallistumisesta. Jutun mukaan Alexia pidettiin muutama vuosi tutkintavankeudessa, ja ilmeisesti kun FBI oli saanut hänestä haluamansa, sitten vasta olisi viety juttu oikeuteen. Tässä kohtaa Alexia vastaan ajettiin syytteitä, joista olisi voinut saada Yhdysvalloissa jopa 20 vuotta vankeutta. Mutta Alexille tarjottiin myös vaihtoehtoa: "Jos tunnustat kaiken, mistä keksimme sinua syyttää, tuomiosi on 57 kuukautta vankeutta ja 100 dollarin sakko." Tässä kohtaa Alex oli jutun mukaan ollut tutkintavankeudessa "sattumalta" juuri tuon ajan, eli hän vapautuisi ja pääsisi lähtemään kotiin heti maksamalla satasen. Jutun mukaan tämä tapahtui kesällä 2025. Tuossa kohtaa jutussa täytyy kyllä olla joku virhe, sille jutun mukaan Alex oli pidätetty 7.6.2021, eli viime kesänä tuosta tuli vasta neljä vuotta, eikä tuosta vieläkään ole kulunut kuin vasta 53 kuukautta. Anyway, Alex tunnusti kaiken ja vapautui kesällä 2025. Heti vankilan portilta Alex otettiin kuitenkin uudestaan kiinni, sillä portista ulos astuessaan hän oleskeli maassa laittomasti. Seuraava osoite oli sitten laittomien siirtolaisten karkotuskeskus, joka sijaitsi samassa rakennuksessa kuin vankila, jossa Alexia oli pidetty tutkintavankina neljä vuotta. Karkotusta odotellessa meni vielä pari kuukautta.
Tossa on kyllä jenkkien oikeuslaitoksella melkoisen näppärä taktiikka. Voidaan pitää toiselta puolelta maailmaa raahattua ihmistä, joka ei kai ikinä eläissään ollut jenkeissä käynytkään, tutkintavankina niin kauan kuin halutaan, ja sitten tarjota diiliä, että jos tunnustaa kaiken, pääsee heti pois, tai muuten edessä on (vuosien) oikeudenkäynti, josta voi tulla jopa 20 vuoden tuomio. Eiköhän siinä kohtaa moni tartu tarjoukseen välittömästä vapautumisesta, jolla samalla legitimoidaan se tutkintavankeus, kunhan vain diilissä tarjotaan aina juuri sen pituista tuomiota kuin kuinka pitkään ketäkin on siinä kohtaa tutkintavankina pidetty.
Olishan tossa syytetyllä ehkä mahdollisuus lyödä myös kunnolla rahoiksi, jos olisi varaa hyvään juristiin ja lähteä oikeudenkäyntiin kumoamaan syytteitä, jolloin voisi ehkä jotain korvauksiakin saada, mutta aika moni ottaa mieluummin varmaan vain sen satasen sakon. 
Aika kafkamainen on kyllä ollut Alexin kokemus jenkkien oikeusjärjestelmästä. Mitenkään yksiselitteisestihän tuo Alex ei ole noita puhelimia myydessään tehnyt mitään rikosta, vaikka onkin hyödyntänyt alamaailman kontaktiverkostojaan puhelimille halukkaita ostajia etsiessään. FBI kuitenkin halusi käsiinsä puhelimia paljon myyneet ihmiset ja siten myös Alexin, joten Espanjan poliisi pidätti Espanjassa majailleen Alexin FBI:n pyynnöstä ja toimitti Alexin jenkkeihin. Alexia syytettiin rikolliseen salaliittoon osallistumisesta. Jutun mukaan Alexia pidettiin muutama vuosi tutkintavankeudessa, ja ilmeisesti kun FBI oli saanut hänestä haluamansa, sitten vasta olisi viety juttu oikeuteen. Tässä kohtaa Alexia vastaan ajettiin syytteitä, joista olisi voinut saada Yhdysvalloissa jopa 20 vuotta vankeutta. Mutta Alexille tarjottiin myös vaihtoehtoa: "Jos tunnustat kaiken, mistä keksimme sinua syyttää, tuomiosi on 57 kuukautta vankeutta ja 100 dollarin sakko." Tässä kohtaa Alex oli jutun mukaan ollut tutkintavankeudessa "sattumalta" juuri tuon ajan, eli hän vapautuisi ja pääsisi lähtemään kotiin heti maksamalla satasen. Jutun mukaan tämä tapahtui kesällä 2025. Tuossa kohtaa jutussa täytyy kyllä olla joku virhe, sille jutun mukaan Alex oli pidätetty 7.6.2021, eli viime kesänä tuosta tuli vasta neljä vuotta, eikä tuosta vieläkään ole kulunut kuin vasta 53 kuukautta. Anyway, Alex tunnusti kaiken ja vapautui kesällä 2025. Heti vankilan portilta Alex otettiin kuitenkin uudestaan kiinni, sillä portista ulos astuessaan hän oleskeli maassa laittomasti. Seuraava osoite oli sitten laittomien siirtolaisten karkotuskeskus, joka sijaitsi samassa rakennuksessa kuin vankila, jossa Alexia oli pidetty tutkintavankina neljä vuotta. Karkotusta odotellessa meni vielä pari kuukautta.
Tossa on kyllä jenkkien oikeuslaitoksella melkoisen näppärä taktiikka. Voidaan pitää toiselta puolelta maailmaa raahattua ihmistä, joka ei kai ikinä eläissään ollut jenkeissä käynytkään, tutkintavankina niin kauan kuin halutaan, ja sitten tarjota diiliä, että jos tunnustaa kaiken, pääsee heti pois, tai muuten edessä on (vuosien) oikeudenkäynti, josta voi tulla jopa 20 vuoden tuomio. Eiköhän siinä kohtaa moni tartu tarjoukseen välittömästä vapautumisesta, jolla samalla legitimoidaan se tutkintavankeus, kunhan vain diilissä tarjotaan aina juuri sen pituista tuomiota kuin kuinka pitkään ketäkin on siinä kohtaa tutkintavankina pidetty.
Re: Uusi Anom-tutkinta: 1700 kiloa huumeita Suomeen
Ei tuossa ole yhtään mitään kakfamaista. Alexander Dmitrienko unohtaa kokonaan MOT:n tarinassa sen, että hän oli viimeinen joka myönsi syyllisyytensä ja koko tutkintavankeuden ajan hän yritti saada An0m-viestinnän julistetuksi laittomaksi. Kun laittomaksi julistaminen ei onnistunut, hän päätti tunnustaa kaiken. Hän olisi voinut neuvotella diilin jo paljon aiemmin. Hän olisi myös voinut jäädä ennen luovutustaan Suomeen, jolloin häntä ei olisi luovutettu jenkkeihin lainkaan, mutta kallu on kallu.ipr kirjoitti: Ma Marras 17, 2025 5:17 pm Ylen MOT-toimitus on tehnyt jutun Anom-puhelimia Suomeen myyneestä Alexista https://yle.fi/a/74-20194085
Aika kafkamainen on kyllä ollut Alexin kokemus jenkkien oikeusjärjestelmästä. Mitenkään yksiselitteisestihän tuo Alex ei ole noita puhelimia myydessään tehnyt mitään rikosta, vaikka onkin hyödyntänyt alamaailman kontaktiverkostojaan puhelimille halukkaita ostajia etsiessään. FBI kuitenkin halusi käsiinsä puhelimia paljon myyneet ihmiset ja siten myös Alexin, joten Espanjan poliisi pidätti Espanjassa majailleen Alexin FBI:n pyynnöstä ja toimitti Alexin jenkkeihin. Alexia syytettiin rikolliseen salaliittoon osallistumisesta. Jutun mukaan Alexia pidettiin muutama vuosi tutkintavankeudessa, ja ilmeisesti kun FBI oli saanut hänestä haluamansa, sitten vasta olisi viety juttu oikeuteen. Tässä kohtaa Alexia vastaan ajettiin syytteitä, joista olisi voinut saada Yhdysvalloissa jopa 20 vuotta vankeutta. Mutta Alexille tarjottiin myös vaihtoehtoa: "Jos tunnustat kaiken, mistä keksimme sinua syyttää, tuomiosi on 57 kuukautta vankeutta ja 100 dollarin sakko." Tässä kohtaa Alex oli jutun mukaan ollut tutkintavankeudessa "sattumalta" juuri tuon ajan, eli hän vapautuisi ja pääsisi lähtemään kotiin heti maksamalla satasen. Jutun mukaan tämä tapahtui kesällä 2025. Tuossa kohtaa jutussa täytyy kyllä olla joku virhe, sille jutun mukaan Alex oli pidätetty 7.6.2021, eli viime kesänä tuosta tuli vasta neljä vuotta, eikä tuosta vieläkään ole kulunut kuin vasta 53 kuukautta. Anyway, Alex tunnusti kaiken ja vapautui kesällä 2025. Heti vankilan portilta Alex otettiin kuitenkin uudestaan kiinni, sillä portista ulos astuessaan hän oleskeli maassa laittomasti. Seuraava osoite oli sitten laittomien siirtolaisten karkotuskeskus, joka sijaitsi samassa rakennuksessa kuin vankila, jossa Alexia oli pidetty tutkintavankina neljä vuotta. Karkotusta odotellessa meni vielä pari kuukautta.
Tossa on kyllä jenkkien oikeuslaitoksella melkoisen näppärä taktiikka. Voidaan pitää toiselta puolelta maailmaa raahattua ihmistä, joka ei kai ikinä eläissään ollut jenkeissä käynytkään, tutkintavankina niin kauan kuin halutaan, ja sitten tarjota diiliä, että jos tunnustaa kaiken, pääsee heti pois, tai muuten edessä on (vuosien) oikeudenkäynti, josta voi tulla jopa 20 vuoden tuomio. Eiköhän siinä kohtaa moni tartu tarjoukseen välittömästä vapautumisesta, jolla samalla legitimoidaan se tutkintavankeus, kunhan vain diilissä tarjotaan aina juuri sen pituista tuomiota kuin kuinka pitkään ketäkin on siinä kohtaa tutkintavankina pidetty.Olishan tossa syytetyllä ehkä mahdollisuus lyödä myös kunnolla rahoiksi, jos olisi varaa hyvään juristiin ja lähteä oikeudenkäyntiin kumoamaan syytteitä, jolloin voisi ehkä jotain korvauksiakin saada, mutta aika moni ottaa mieluummin varmaan vain sen satasen sakon.
![]()
https://murha.info/rikosfoorumi/viewtop ... &start=150an0m kirjoitti: Ma Marras 17, 2025 8:52 am MOT:n toimittajat yrittää nyt ilmeisesti tehdä tästä huorien ryöstelijäkallusta jotakin "uhria".
https://yle.fi/a/74-20194085
Dmitrienko on turboidiootti ja pihalla kuin lumiukko. Hän on näköjään itse halunnut väen vängällä päästä jenkkeihin lusimaan:
"Kun Alex odotti luovutusta Yhdysvaltoihin, hän sai luvan matkustaa Suomeen tapaamaan sairasta läheistään. Suomessa hänet kutsuttiin kuulusteluun rikoksesta epäiltynä."
Jos Dmitrienko olisi jäänyt tuossa vaiheessa Suomeen, ei häntä olisi luovutettu jenkkeihin. Suomi kun ei luovuta kansalaisiaan sinne. Eikä häntä siksi olisi voitu palauttaa Suomesta Espanjaankaan, koska se olisi ollut Suomen lainsäädäntöön sisällytetyn omien kansalaisten ehdottoman luovutuskiellon kiertämistä.
Että Dmitrienko voi ihan rauhassa katsella peiliin koska siellä näkyy oma-aloitteisesti jenkkeihin halunnut kallu.
Kuten tällaisille kalluille myös kuuluu, ei Dmitrienko ole ymmärtänyt edes jenkeissä mitä tapahtuu eikä lukenut omia papereitaan:
Jos Dmitrienko olisi lukenut tunnustamisoikeudenkäynnissä allekirjoittamansa paperin (linkki ylempänä), olisi hän ymmärtänyt, että tuomioistuin suositteli eli määräsi hänet nimenomaisesti karkotusvankilaan karkotusprosessin toimeenpanemiseksi."Alex tunnusti ja vapautui vankilasta kesällä 2025. Vapauduttuaan hän halusi takaisin Suomeen ja Espanjaan. Hänet otettiin kuitenkin heti vankilan porteilla uudelleen kiinni. Suomalainen vietiin Yhdysvaltain maahanmuutto- ja tullivalvontavirasto ICE:n karkotuskeskukseen. Se sijaitsi samassa rakennuksessa kuin vankila, jossa Alex oli suorittanut tuomionsa.
PS. Turbohuutikset pääsi kun muistin että Dmitrienkon kohtalo kaikkine käänteineen oli täällä minfossakin paremmin tiedossa kuin kallulla itsellään.
designed by criminals for criminals
Re: Uusi Anom-tutkinta: 1700 kiloa huumeita Suomeen
Kyllä Suomi ilomielin luovuttaa rikosasioissa kansalaisensa EU-maihn sekä myös Yhdysvaltoihin. Suomella on USAn kanssa tehty sopimus 2010 koskien luovutuksia.
Eikös hän ollut siellä San Diegossa vankilassa ja käynyt siellä oikeutta. Tuomio papereissa lukee sijoituspaikaksi FCI Elkton mikä näyttää olevan itärannikolla Ohion osavaltiossa. Näyttäisi olevan ihan liittovaltion vankila eikä nettisivuilla puhuta mitään ICEstä.
Tuo vajaa kakku johtunee sikäläisistä käytännöistä, eli siellä saa hyvällä käytöksellä päiviä pois tuomiosta.
"Under United States federal law, prisoners serving more than one year in prison can get up to 54 days a year of good conduct time on the anniversary of each year they serve plus the pro rata good time applied to a partial year served at the end of their sentence, at the rate of up to 54 days per year."
Eikös hän ollut siellä San Diegossa vankilassa ja käynyt siellä oikeutta. Tuomio papereissa lukee sijoituspaikaksi FCI Elkton mikä näyttää olevan itärannikolla Ohion osavaltiossa. Näyttäisi olevan ihan liittovaltion vankila eikä nettisivuilla puhuta mitään ICEstä.
Tuo vajaa kakku johtunee sikäläisistä käytännöistä, eli siellä saa hyvällä käytöksellä päiviä pois tuomiosta.
"Under United States federal law, prisoners serving more than one year in prison can get up to 54 days a year of good conduct time on the anniversary of each year they serve plus the pro rata good time applied to a partial year served at the end of their sentence, at the rate of up to 54 days per year."