Perussuomalaiset

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.
Tupla
Rico Tubbs
Viestit: 1238
Liittynyt: Pe Kesä 14, 2024 9:49 am

Re: Perussuomalaiset

Viesti Kirjoittaja Tupla »

Isänmaan mainehaitat taas paskomassa.

Päästä persut hallitukseen ja saat koko pääministeriaikasi pyydellä anteeksi näiden rasistien riidanhaluisia provokatiivisia tekoja. Kotimaassa ja maailmalla. Eiköhän nämä vielä pasko suhteet Kanadaan ja Alaskaankin :roll:

Nyt on Eerolan johdolla töpeksitty huolella. Julkisuuteen lähetetty pilkkakuvia. Oman aseman ollessa parlamentin edustaja, jopa kunniatehtävässä puheenjohtajistossa.

Parissa viimeisessa lainauksessa puhutaan puuta heinää. Lapanen tietää mitä edelleen on tulossa ja tuo kaisa uhriutuu valheenvoimalla niin kuin vain persu kykenee.
Suomessa ei ymmärretä, miten vakavasti suomalaispoliitikkojen silmienvenytyskuvat on Japanissa otettu.

Suomen vuosikymmeniä rakennettu hyvä maine on saanut somessa leviävien kuvien takia kolauksen, joka voi haitata suomalaisyritysten vientiponnistuksia Japanin markkinoilla laajemminkin.

Näin sanoo tuotantoyhtiö ICS Nordicin luova johtaja Ilkka Hynninen. Yhtiöllä on jälkituotantovaiheessa Japanin markkinoille suunnattu rikossarja, jonka pääosissa ovat Jasper Pääkkönen ja kotimaassaan tunnettu näyttelijä Anne Watanabe.
. Rasismikohu
Lentoyhtiö Finnair kertoo saaneensa japaninkieliselle X-tililleen lukuisia kommentteja, joihin on liitetty perussuomalaisten kansanedustajien silmienvenytyskuvia.

– Niissä viesti on hyvin samantyylinen kaikissa, eli älkää matkustako tähän maahan, älkää matkustako Finnairilla, yhtiön viestintäpäällikkö Päivyt Tallqvist kertoo STT:lle.

Tallqvistinmukaan on ymmärrettävää, että kuvat koetaan rasistisiksi.

– On selvää, että tällainen kommentointi ei vaikuta positiivisesti Suomen maakuvaan meille erittäin tärkeällä Japanin markkinalla, hän sanoo.

Finnair on lentänyt Japaniin yli 40 vuotta. Tallqvist sanoo, että esimerkiksi ensi kesänä Finnair on suurin lentoyhtiö Japanin ja Euroopan välillä. Yhtiön oma linja rasismiin on selkeä.

– Meillä syrjintä ei millään tavalla ole hyväksyttävää.
Tässä hallituskumppanin lausunto.
Adlercreuz silmien vääntelystä: ”Viime vuosikymmenien isoimpia mainehaittoja”
RKP:n puheenjohtaja pitää perussuomalaisten silmien vääntely kohua Suomen pahimpana mainehaittana vuosikymmeniin.
. Nyt Suomesta on Aasiaan levinnyt salamavauhtia täysin paikkansapitävä kuva: maan poliittisessa johdossa suhtaudutaan aasialaisiin rasistisesti, eikä sitä edes peitellä. Syykin on selvä: visuaalinen viestintä toimii.

Hallituksen edelliset rasismikohut ovat perustuneet kieleen. Junnilan viittaukset kaasuttamiseen tai Juha Mäenpään (ps.) puheet vieraslajeista vaativat kääntämistä ja kontekstointia. Keskivertokansalainen Tokiossa tai Shanghaissa ei jaksa perehtyä moisiin. (Riikka Purran vanhat kirjoitukset tosin olivat niin yksiselitteisen rasistisia ja epäinhimillistäviä, että kielimuuria ei ollut vaikea ylittää.)

Silmien venyttäminen on toista maata: rasistinen viesti välittyy katsojalle yhdellä silmäyksellä, eikä se vaadi selityksiä. Kun suomalainen poliitikko venyttää silmiään, viesti on kirkas ilman sanakirjaakin: me pidämme teitä pilkkanamme.
. Pääministeri Petteri Orpo (kok.) pyytää anteeksi perussuomalaisten kansanedustajien loukkaavia sosiaalisen median julkaisuja. Anteeksipyyntöviesti on julkaistu Suomen Kiinan-, Japanin- ja Etelä-Korean-suurlähetystöjen sosiaalisen median kanavilla.

Viestissään Orpo pyytää vilpittömästi anteeksi ja vakuuttaa, että julkaisut eivät heijasta Suomen arvoja, kuten tasa-arvoa ja osallisuutta. Orpon mukaan suomalaisessa yhteiskunnassa on mahdotonta hyväksyä minkäänlaista syrjintää.

– Suomen hallitus haluaa välittää tiedoksi kaikille ystävillemme sekä Suomessa että ulkomailla, että suhtaudumme rasismiin vakavasti ja olemme päättäneet torjua sitä, Orpo vakuuttaa viestissään.
. Iltalehti kysyi Garedewilta näkemystä vielä siitä, mikä hänen viestinsä omalla (silmien venytys) postauksellaan oli.

– Olin siinä työpäivän jälkeen koko päivän ollut menossa ja oli pää kipeä. Siinä hieroin ohimoita ja laitoin, että kovaa on työ täällä eduskunnassa. Siinä ei ollut mitään muuta viestiä. Käsittämättömäksi menee tällainen mediakohu.
Potus:" – Tulee kaveri, jolla on hyvä puheenparsi. Sitten hänet valitaan, ja yhtäkkiä ollaan jumissa miehen kanssa, joka on idiootti, Trump sanoi skenaariosta, jossa presidentiksi valitaan henkilö, joka ei ole läpäissyt kognitiivista testiä."
Schimanski
Adrian Monk
Viestit: 2905
Liittynyt: To Helmi 15, 2024 1:02 am

Re: Perussuomalaiset

Viesti Kirjoittaja Schimanski »

Suomalaisia on aina suuresti askarruttanut että mitähän ne suomalaisista ulkomailla ajattelevat ja millaisina suomalaisia pitävät.

Enää ei tarvitse arvailla :mrgreen:

Kuva
Pohjois-Korea on maailman suurimpia menestystarinoita :mrgreen:

-rikkalapio-
Schimanski
Adrian Monk
Viestit: 2905
Liittynyt: To Helmi 15, 2024 1:02 am

Re: Perussuomalaiset

Viesti Kirjoittaja Schimanski »

Suomi on Japanissa kestosuosiossa. Siitä kertoo esimerkiksi Suomen Japanin-suurlähetystön X-tilin seuraajien määrää. Niitä on yli 171 000.

Se on varsin hyvin, kun vertaa vaikkapa Ruotsin Japanin-lähetystöön, jonka tilillä on vain 78 000 seuraajaa tai Britannian, jolla niitä on vaivaiset 28 000.

Missistä alkanut rasismikohu on kuitenkin näkynyt myös Japanin-lähetystön sometilillä.

Suomen Japanin lähetystö ei aluksi kommentoinut sometilillään koko asiaa. Sunnuntaina lähetystö postasi japaniksi viestin, jossa juhlistettiin Suomen 70-vuotista historiaa YK:n jäsenenä.

Kommenttiketju täyttyi nopeasti japaninkielisistä vihaisista viesteistä, joissa suomalaisia syytettiin rasisteiksi. Kommentteja ryydittivät kuvat perussuomalaisista poliitikoista venyttelemässä silmiään.


Kuva

Maanantaina lähetystö alkoi vastailla tilillään kommentoijille, ettei yksittäisten kansanedustajien toiminta edusta koko Suomea. Se vaikutti vain kiihdyttävän poliitikkojen rasistisista kuvista suivaantuneita japanilaisia.

Lopulta keskiviikkona Suomen Japanin-lähetystö postasi tilillään pääministeri Petteri Orpon (kok) anteeksipyynnön japaniksi. Se oli keskiviikko-iltaan mennessä saanut lähes 40 000 tykkäystä. Sama anteeksipyyntö julkaistiin myös Suomen Etelä-Korean- ja Kiinan-lähetystöjen tileillä.


https://www.hs.fi/maailma/art-2000011698698.html
Pohjois-Korea on maailman suurimpia menestystarinoita :mrgreen:

-rikkalapio-
Brontosaurus
Lauri Hanhivaara
Viestit: 146
Liittynyt: La Marras 08, 2025 10:16 pm

Re: Perussuomalaiset

Viesti Kirjoittaja Brontosaurus »

Mitä oli odotettavissa kun vähämieliset elämän kallut otettiin hallitukseen?
vanhellsing

Re: Perussuomalaiset

Viesti Kirjoittaja vanhellsing »

Brontosaurus kirjoitti: To Joulu 18, 2025 12:26 am Mitä oli odotettavissa kun vähämieliset elämän kallut otettiin hallitukseen?
No odotan vielä jatkoa kun tajuavat että seuraavat 4 vuottako se oli se pesti eduskunnassa niin alkaa olemaan epävarmaa, kohta tulee kainalopierut ja muut mukaan että saadaan se 5% uskollisista äänestäjistä pidettyä mukana. Aika samoilla linjoilla olen persujen kanssa maahanmuuttopolitiikassa ja olisin siellä ääripäässä, yhtäkään Suomelle hyödytöntä mamua ei kannata ottaa, poikkeuksena nyt yksittäistapaukset jos vaikka jostain maasta joutuu pakenemaan poliittisten tai muitten mielipiteitten takia, vaikka Venäjällä jos olisi joku Putin vaistainen transu, mutta niissäkin riskinsä. Ehkä sitten kun Suomen talous on kunnossa niin voi jotain pakolaisia miettiä, tällä hetkellä aika harvasta on mitään hyötyä ollut, sitten jos oikeasti olisi sellainen insinööri josta olisi jotain hyötyä niin ok, fakta vaan on että ne menee mielummin johonkin muuhun maahan kuin silmienvääntäjä Suomeen.

Fiksuinta olisi miettiä että miten me Suomena itsenäisesti pärjätään ja hoidetaan vanhukset ja vastaavaa, mamuista kun näyttää olevan vain haittaa, saattavat jopa raiskata niitä vanhuksia. Mutta tuntuu että peli on jo menetetty ja odotan vain kuolemaani.
Kummisetä
Michael Knight
Viestit: 4281
Liittynyt: Ma Joulu 16, 2019 3:52 pm

Re: Perussuomalaiset

Viesti Kirjoittaja Kummisetä »

Heittäisivät nyt äkkiä kuminaamapersut ulos koko eduskunnasta kun niistä ei ole mitään muuta kuin haittaa suomalaisille ja Suomelle
Oulun_Kungas kirjoitti: To Elo 28, 2025 8:35 pm täh? elää kerrostalossa. varmaan yli puolet suomalasista elää. tekeekö se heistä huonoissa oloissa eläviä? itekeki asun vittu
Tupla
Rico Tubbs
Viestit: 1238
Liittynyt: Pe Kesä 14, 2024 9:49 am

Re: Perussuomalaiset

Viesti Kirjoittaja Tupla »

Tupla kirjoitti: Ke Joulu 17, 2025 1:21 pm Isänmaan mainehaitat taas paskomassa.

. . .
. Iltalehti kysyi Garedewilta näkemystä vielä siitä, mikä hänen viestinsä omalla (silmien venytys) postauksellaan oli.

– Olin siinä työpäivän jälkeen koko päivän ollut menossa ja oli pää kipeä. Siinä hieroin ohimoita ja laitoin, että kovaa on työ täällä eduskunnassa. Siinä ei ollut mitään muuta viestiä. Käsittämättömäksi menee tällainen mediakohu.
Eduskunnan kyselytunnilla näitten persutonttujen käytöstä puitiin ja selväksi tuli, että tällä sujuvasti valehtelevalla Kaisalla on ulkomaalainen puoliso ja lapsi hänen kanssaan eli minfokielelle käännettynä "vitun raiskarineekeri on nussinut Kaisa "the matupatjaa" ja lopputuloksena on ollut tuleva "roadman".
Rotupetturi ja "mikä suomalaisia naisia vaivaa" ja sitä rataa, kysyy minfo.

Joka tapauksessa heikot eväät elämäänsä on saanut tuo epäsuomalainen, se tuli selväksi. Huoli-ilmoitus lienee paikallaan ja yhteydenotto lastensuojeluun. Äidin poliittisen populismin hämärtämässä maailmassa ei lasta mitä ilmeisemmin kielletä muita ulkomaalaistaustaisia lapsia, kuten itämaisia, pilkkaamasta.
Annetaan mallisuorituksia rasismista.
Esimerkiksi ilveilemällå "vinosilmillä". Kun on väistämättä matala äo, koska nekru, niin onneksi ei vielä moneen vuoteen ymmärrä olevansa "neekeri". Mikä on vanha suomalainen sana ja löytyy aapisesta. Täysin neutraali sana, jota voi huoletta käyttää kaisan lapsesta kertovat persulähteet.

On siinä mulla kaksi äitiä, jouluviini-Purra ja kinkki-kaisa.
Potus:" – Tulee kaveri, jolla on hyvä puheenparsi. Sitten hänet valitaan, ja yhtäkkiä ollaan jumissa miehen kanssa, joka on idiootti, Trump sanoi skenaariosta, jossa presidentiksi valitaan henkilö, joka ei ole läpäissyt kognitiivista testiä."
Avatar
Ifigeneia
Jessica Fletcher
Viestit: 3106
Liittynyt: La Helmi 18, 2023 6:16 pm

Re: Perussuomalaiset

Viesti Kirjoittaja Ifigeneia »

Kummisetä kirjoitti: To Joulu 18, 2025 7:13 am Heittäisivät nyt äkkiä kuminaamapersut ulos koko eduskunnasta kun niistä ei ole mitään muuta kuin haittaa suomalaisille ja Suomelle
Ei vissiin pysty, koska sitten Sekoomuksen pitäisi tehdä itse omat likaiset työnsä, eikä olisi persupehtooreja saksia heiluttelemassa.
Tekikö Lilleri-Lalleri itsemurhan, vai tapettiinko hänet?
Avatar
Kylmälehto
Jack Taylor
Viestit: 19
Liittynyt: Ke Elo 21, 2024 12:24 pm

Re: Perussuomalaiset

Viesti Kirjoittaja Kylmälehto »

Kummat vallassa, marin-tuppurainen-ohiveto, vai nykymalli?

Niinpä. Osoittaa persuedustajilta täyttä harkintakyvyttömyyttä julkaista tuommoisia kuvia, mutta joka tapauksessa parempi tämä hallitus kuin maailmaahalaava jauhojengi.
Inkaa
Hetty Wainthropp
Viestit: 460
Liittynyt: To Syys 25, 2025 5:31 pm

Re: Perussuomalaiset

Viesti Kirjoittaja Inkaa »

Kylmälehto kirjoitti: Pe Joulu 19, 2025 12:05 pm Kummat vallassa, marin-tuppurainen-ohiveto, vai nykymalli?

Niinpä. Osoittaa persuedustajilta täyttä harkintakyvyttömyyttä julkaista tuommoisia kuvia, mutta joka tapauksessa parempi tämä hallitus kuin maailmaahalaava jauhojengi.
Tämä mielipide perustunee tunteisiin, ei tuloksiin? :lol:

Presidenttimme on ottanut kantaa:
Stubb harmissaan: Vuosi sitten rasismi­keskustelu Lucia-neidosta, nyt sama toistuu
Rasismi|Presidentti toivoo, että Suomi voisi jättää rasismin taakseen. Orpon mukaan tämänkertainen rasismikohu on loppuun käsitelty.

Tasavallan presidentti Alexander Stubb kommentoi perussuomalaisten rasismikohua Presidentinlinnan jouluvastaanotolla.

Tasavallan presidentti Alexander Stubb kommentoi perussuomalaisten rasismikohua Presidentinlinnan jouluvastaanotolla. Vasemmalla puoliso Suzanne Innes-Stubb. Kuva: Ville-Veikko Kaakinen / HS

Perussuomalaisten kansanedustajat Juho Eerola ja Kaisa Garedew sekä europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen julkaisivat viime viikolla sosiaalisessa mediassa aasialaisia loukkaavia kuvia.


Tasavallan presidentti Alexander Stubb pitää surullisena sitä, että joulunalusaika on mennyt samoissa merkeissä kuin viime vuonnakin: rasismikohua setviessä.

”On tietenkin surullista, että viime vuonna tähän aikaan Suomessa oli Lucia-neitoon liittyvä rasismikeskustelu ja tänä vuonna sama toistuu uudestaan.”

Presidentti kommentoi kohua toimittajille ottaessaan vastaan perinteisiä joulutervehdyksiä puolisonsa Suzanne Innes-Stubbin kanssa Presidentinlinnassa.

Stubbin kommentista kertoi ensin Yle.

Stubb sanoi, että suomalaisessa yhteiskunnassa rasismilla ei ole minkäännäköistä tilaa.

”Tämä aiheuttaa meille kansainvälistä mainehaittaa. Toivoisin, että olisimme yhteiskuntana niin kypsä, että voisimme jättää tällaiset ajat taakse.”
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011703416.html
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11488
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Perussuomalaisten kaupungin­valtuutetulle syyte alaisensa lääppimisestä

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Oikeus ennen kaikkea kirjoitti: Ti Marras 12, 2024 4:49 pm Vantaalaisen poliitikon Tuukka Saimenin (ps) saamat syytteet työturvallisuusrikoksesta ja työsyrjinnästä paljastuvat syyttäjän haastehakemuksen perusteella naispuolisen alaisen ahdistelutapaukseksi.

Helsingin käräjäoikeudessa oli oikeudenkäyntiä valmisteleva istunto tiistaina.

Saimen on kaupunginvaltuuston jäsen, ja hänet on nimetty perussuomalaisten kuntavaaliehdokkaaksi ensi kevään vaalissa. Saimen on myös Ai-To Foodsin hallituksen jäsen ja toimitusjohtaja.
Yritys omistaa kaksi aasialaista ravintolaa, joista toinen sijaitsee Helsingissä ja toinen Vantaalla. Lisäksi yritys myy vähittäiskauppoihin aasialaistyylisiä valmisruokia.

Syyttäjä kuvailee vuosien 2019–2021 tapahtumia yhteen työntekijään kohdistuneeksi fyysiseksi, pääosin seksuaalissävytteiseksi häirinnäksi.
Syyttäjän mukaan Saimen on häirinnyt työntekijää läpsimällä tai taputtelemalla häntä pakaroille, ottamalla kiinni vyötäröltä, koskemalla tätä lantiolle ja olkapäähän sekä seisomalla niin lähellä työntekijää, että heidän kehonsa ovat koskettaneet
Syyttäjän mukaan Saimen on teoillaan laiminlyönyt huolehtia työntekijänsä turvallisuudesta ja terveydestä työssä. Työntekijä purki työsuhteen vuoden 2023 maaliskuussa. Hän oli työsuhteen alussa alaikäinen.

Oikeusjutun pääkäsittely käydään ensi vuoden toukokuussa.

https://www.hs.fi/pkseutu/art-2000010827426.html

Viesti oli omana ketjunaan Ajankohtaisissa, mutta yhdistetty ketjuun Perussuomalaiset. Henkilöstä on jo aiemmin kirjoitettu tässä ketjussa mm. sivulla 37.
-NILS-
Kuulostaa vähän siltä että on syönyt omasta kuormasta ja taputellut osin omistamiensa ravintoloiden työntekijöiden ahtereita tämä Tuukka Saimen. Hän esittää myös uskomattomia väitteitä "sosialististen trollien" perussuomalaisia vastaan kohdistamasta salaliitosta: "Totuus on, että Perussuomalaisten kannatus on saatava alas keinolla millä hyvänsä". No persettä puristelemalla se kannatus tuskin nousee vaikka siemen saattakin Saimenin - tämän "pervopersun" - tapin kärkeen naisia kiusatessa nousta. Kiinnostavaa, että tämän nykyisin "avioliitossa olevan kristityn yrittäjän" puristelun kohde on vielä sikailun 2019 alkaessa ollut alaikäinen.

Tuukka_Saimen_VS.jpg
Tuukka_Saimen_VS.jpg (60.95 KiB) Katsottu 1637 kertaa

https://yle.fi/a/74-20201227


Vantaalainen ex-kaupungin­valtuutettu tuomittiin sakkoihin alaisensa pakaroiden taputtelusta

Seksuaalis­sävytteiset teot kohdistuivat nuoreen naiseen, joka työskenteli ex-valtuutetun omistamassa ravintolassa.


(---)

Käräjäoikeus katsoo Saimenin syyllistyneen työturvallisuusrikokseen läpsimällä tai taputtamalla ravintolansa työntekijää joitakin kertoja pakaroille.

Käräjäoikeuden mukaan jäi sen sijaan näyttämättä, että työntekijä olisi asetettu iän perusteella epäedulliseen asemaan.

Saimenille tuomittiin 20 päiväsakkoa, mikä tekee hänen tuloillaan yhteensä 2 680 euroa.

Saimen on kiistänyt syyllistyneensä rikokseen. Tuomio ei ole lainvoimainen.


https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/tuukka ... -sallittu/

Erikoista tässä viattomassa ilveilyssä on se, että kotimaiset sosialistiset trollit itse levittävät negatiivista Suomi-kuvaa maailmalle. Nyt myös vientiliiketoimintaa harjoittavilta yhtiöiltä haetaan oikeanmuotoisia kommentteja. Puhutaan jo talouden kärsimisestä. Kaikki vain hyvän huumorin takia. Tämä on absurdia.

Totuus on, että Perussuomalaisten kannatus on saatava alas keinolla millä hyvänsä. Kun tilaisuus tarjoutuu, media ja sitä tukevat trolliverkostot eivät epäröi. Keinotekoisilla, tarkoitushakuisilla ”kriiseillä” siirretään äänestäjien huomio muualle ja etsitään lisäsyyllisiä taloutemme heikkoon tilaan. Vasemmistokin tietää, että Suomi on matkalla kohti vararikkoa.
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11488
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Perussuomalaiset

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Laitetaan tänne vielä vajaan vuoden takainen juttu (28.1.2025) tästä hupiukko Tuukka Saimenista, joka tietoisesti teki anoturtiaiset eli pakeni haastemiestä. Tämän lisäksi hän teki virkamiehistä rikosilmoituksia sekä tutkimtapyynnän syyttäjästä. Puristelu alkanut naisen ollessa 17.

https://yle.fi/a/74-20139779



Saimen on ollut otsikoissa työturvallisuusrikossyytteen vuoksi, jonka mukaan Saimen on kohdistanut omistamansa yhtiön ravintoloissa työntekijänä olleeseen alle kaksikymppiseen henkilöön fyysistä, pääosin seksuaalissävytteistä häirintää. Syytteen mukaan Saimen on muun muassa läpsinyt työntekijää ja ottanut tämän vyötäröstä kiinni. Häntä syytetään työturvallisuusrikoksesta ja työsyrjinnästä.

Syyttäjän mukaan menettely on ollut työpaikalla toistuvaa. Tapauksen asianomistaja on lopulta purkanut työsuhteen.

Asianomistaja oli työsuhteen päättäessään 19-vuotias.

Käräjäoikeudelle toimittamassaan vastauksessa Saimen kiistää molemmat rikokset ja vaatii syytteitä hylättäväksi. Asian pääkäsittely on toukokuussa.

Syytteen mukaan epäillyt rikokset tapahtuivat vuosien 2019–2021 aikana. Saimenen asianajotoimiston vastauksen mukaan keskeneräinen asia päätyi julkisuuteen kevään 2023 eduskuntavaalien alla, kun Saimen oli ehdokkaana Uudenmaan vaalipiirissä. Vastauksen mukaan Saimen on tehnyt esitutkintaan osallistuneista virkamiehistä rikosilmoituksen.

Hän on tehnyt myös syyttäjästä tutkintapyynnön.

Käräjäoikeus jatkoi aiemmin syyteoikeuden vanhentumisaikaa syyttäjän pyynnöstä. Syyttäjän mukaan Saimen oli tietoinen käräjäoikeudessa vireillä olevasta rikosasiasta ja pyrki aktiivisesti pakoilemaan haasteen tiedoksiantoa.
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11488
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Perussuomalaiset

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Rakenteellinen korruptio on nyt tuoreimpana taustalla, kun aikuinen äijä hiplaa omistamassaan ravintolassa alaikäistä työntekijää.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/e ... 091fbf228c

Perussuomalaisten ex-kaupunginvaltuutettu hiplasi nuoren työntekijän takapuolta – Lähetti happaman tiedotteen
Uhri oli nuori nainen, joka työskenteli Tuukka Saimenin omistamassa pikaruokapaikassa kassatarjoilijana. Nainen oli työsuhteen alkaessa 17-vuotias ja sen päättyessä 19-vuotias.


(---)

Asian saaman julkisuuden vuoksi Saimen pyysi rangaistuksen kohtuullistamista. Käräjäoikeuden mukaan Saimenin on kaupunginvaltuutettuna täytynyt ymmärtää, että hänen rikoksensa ja sitä koskeva oikeudenkäynti ovat esillä julkisuudessa.

Tuomio ei ole lainvoimainen. Saimen on toimittanut Iltalehdelle tiedotteen, jossa kertoo valittavansa asiasta hovioikeuteen, jos se myöntää jatkokäsittelyluvan.

Tiedotteessaan Saimen vihjaa, että käräjäoikeuden ja syyttäjälaitoksen ratkaisu viittaa rakenteelliseen korruptioon. Saimen kertoo valittaneensa tai vieneensä asian useiden eri tahojen, kuten oikeuskanslerin tietoon, ja tehneensä asiasta myös rikosilmoituksen.
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Avatar
Zodiac
Olivia Benson
Viestit: 714
Liittynyt: To Heinä 26, 2007 7:58 pm

Re: Perussuomalaiset

Viesti Kirjoittaja Zodiac »

Huhujen mukaan Euroopassa ollaan valmistelemassa uusia yhteislainoja tänä vuonna.

Kuinka monta kertaa Persut voivat toistella "emme hyväksy yhteislainoja" puheita samalla kun hyväksyvät niitä jatkuvasti? Mitä olen keskustelua seurannut, niin ilmeisesti toistaiseksi voi takkien kääntämistä jatkaa, sillä monet äänestäjät eivät edes tiedä yhteislainoja hyväksytyn.
Avatar
Kumisilmä
Rico Tubbs
Viestit: 1245
Liittynyt: La Touko 31, 2025 8:39 am
Viesti:

Re: Perussuomalaiset

Viesti Kirjoittaja Kumisilmä »

Purran erityisavustajana aiemmin toiminut "mies" ja persujen tehdasasetukset.tää kertoo ikävä kyllä vähän liikaakin siitä kuinka sairaat yksilöt pääsee persujen siivellä lähelle vallan ydintä.
Kuva
Antifa Free Palestina
Vastaa Viestiin