Joukko satavuotiaita kadoksissa

Suomessa kadoksissa olevat henkilöt
surfergirl
Jane Marple
Viestit: 1006
Liittynyt: Su Helmi 01, 2009 10:20 pm

Joukko satavuotiaita kadoksissa

Viesti Kirjoittaja surfergirl »

https://dvv.fi/julkiset-kuulutukset
Täällä lista yli satavuotiaista jotka ovat kateissa. Ainakin Digi- ja väestötietovirastolta.
Aika monet näistä on varmaan aikoinaan muuttaneet ulkomaille ja kuollut ja haudattu siellä tavalliseen tapaan, ilman että tieto on kantautunut Suomen viranomaisille.

Mutta jos tiedät heistä jotain niin pyydetään että ilmoittaisit asiasta ennen kuin heidät julistetaan kuolleeksi maaliskuussa.
sikakyösti
Neuvoja-Jack
Viestit: 546
Liittynyt: Ma Syys 21, 2015 2:06 pm

Re: Joukko satavuotiaita kadoksissa

Viesti Kirjoittaja sikakyösti »

Pystyin lyhyellä googlettelulla "paikantamaan" noin viisi henkilöä listalta. Palataan asiaan.

Yksi listan henkilöistä saattaisi olla miljardööri "Poju" Zabludowiczin äiti.
Kattivaara
Nikke Knatterton
Viestit: 183
Liittynyt: Ma Heinä 28, 2008 2:43 pm

Re: Joukko satavuotiaita kadoksissa

Viesti Kirjoittaja Kattivaara »

Näitä kuulutuksia on ollut jo pitkään Virallisessa Lehdessä.
Ulkomaille menneitä lienee suurin osa, vaikkapa Neuvostoliittoon loikanneiden vanhempien mukana 1930-luvun alussa.
Hauki
Olivia Benson
Viestit: 749
Liittynyt: Ma Elo 15, 2011 9:13 am

Re: Joukko satavuotiaita kadoksissa

Viesti Kirjoittaja Hauki »

Merkittävän mittainen lista, osalla varmaan jäänyt muuttoilmoitus tekemättä, kun ulkomaille muuttaneet 😉 löytyi googlaamalla ulkomaille muuttaneita ja siellä jo kuolleita, osassa jo todetaankin, että ulkomaat. Osa varmasti juuri Neuvostoliittoon lähtijöitä, osa erakkoja, saattaisi olla myös sodassa kadoksiin joutuneita. Toki varmaan pieni osuus metsiin eksyneitä tai henkirikoksen uhrejakin joukossa.
QueenOfH
Harjunpää
Viestit: 313
Liittynyt: To Marras 11, 2021 11:37 am

Re: Joukko satavuotiaita kadoksissa

Viesti Kirjoittaja QueenOfH »

Hieman naurahdin otsikolle. Tietämättä yhteyttä voisi luulla että jostain vanhainkodista olisi lauma lähtenyt livohkaan :lol:
Helmie
Jessica Fletcher
Viestit: 3281
Liittynyt: Ti Tammi 06, 2009 4:55 pm

Re: Joukko satavuotiaita kadoksissa

Viesti Kirjoittaja Helmie »

Tuhansia yli 100-vuotiaita julistetaan pian kuolleeksi – STT: Yksi onkin elossa
Digi- ja väestötietovirasto julkaisi kuulutuksen, koska sillä ei ole tiedossa henkilöiden osoitteita, aviopuolisoja, sukulaisia eikä edunvalvojia.

21.3. 13:56
Digi- ja väestötietovirasto (DVV) kutsui joulukuussa yhteensä 2 123 yli 100-vuotiasta henkilöä ilmoittautumaan 24. maaliskuuta mennessä DVV:lle.

Listalla olevat henkilöt ovat yli 100-vuotiaita. Ellei laillista estettä ilmaannu, DVV julistaa henkilöt kuolleiksi.

STT:n mukaan listan henkilöistä on tullut listan joulukuisen julkaisemisen jälkeen noin 400 yhteydenottoa, sekä sukulaisilta että erityisesti sukututkijoilta.

– Yhdessä yhteydenotossa on tietojeni mukaan kerrottu, että henkilö on yhä elossa, kertoo henkikirjoittaja Saija Lyytinen DVV:stä STT:lle.

DVV julkaisi kuulutuksen, koska sillä ei ole tiedossa henkilöiden osoitteita, aviopuolisoja, sukulaisia eikä edunvalvojia.

Kutsuttujen eli henkilöiden itsensä tai heistä jotakin tietävien katsotaan saaneen tiedon kutsusta seitsemäntenä päivänä tämän kuulemisen julkaisemisesta eli 23. joulukuuta.



https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011895647.html

Mahtavan huikeeta, että ainakin yksi listalla olevista on hengissä. ;)
Vastaa Viestiin