Mansen Miäs kirjoitti: Ke Tammi 07, 2026 7:58 am
Schimanski kirjoitti: Ti Tammi 06, 2026 8:52 pm
URSA kirjoitti: Ti Tammi 06, 2026 4:07 pm
Trumpin neuvonantaja: Millä oikeudella Tanska hallitsee Grönlantia?
Tämä on kyllä kovaa puhetta...
– Elämme maailmassa, todellisessa maailmassa, jossa hallitsevat voima ja valta, Miller sanoo.
Trumpin USA on unohtanut kokonaan sen että USA:n tärkein voimavara on sen liittolaiset. Kun USA ne menettää niin siinä menee pesuveden mukana paljon muutakin. Maailmaa voi kyllä hallita jonkin aikaa pelolla ja voimalla jos on riittävän isot lihakset, mutta se on nopea tie itsetuhoon. Trump ja kumppanit tuhoavat neljässä vuodessa kaiken sen minkä rakentamiseen kului vuosisata ja vähän toistakin.
Itse asiassa kaikkien liittolaisten tärkein voimavara on USA. Siksi oikeastaan kukaan ei voi yhtään mitään sille mitä USA tekee, tai jättää tekemättä. Siinä sitte mennään mukana, tai ei mennä, mutta maailman muutos on selvä. Uusi kylmä sota on alkanut, ja tällä kertaa toinen osapuoli ei ole Venäjä vaan Kiina. Japanikin unohti pasifisminsa ja satsaa puolustukseen reilusti, eikä varmasti tee sitä Kiinalaisten ja Venäläisten paskalaadulla. USA ei ikinä tule päästämään Kiinaa takapihalleen, kuten aikanaan pysäyttivät Kommunismin millä N-Liitto yritti sairastuttaa maailman ja ihmiset. Tämä Venezuelan ja toki aikasemmin Iraniinkin tehty isku antoi kovan singnaalin eri Diktaattoreille, mihin USA pystyy jos haluaa. Venezuelan tapauksesta onkin tehty hieno animaatio miten kaikki tapahtui, ja niin koko kolmikon eli Kiinan,Venäjän,Iranin suunnittelema ilmapuolustus ei voinut asialle yhtään mitään.
https://www.youtube.com/watch?v=NiSuZilaClQ
Japanikin unohti pasifisminsa ja satsaa puolustukseen reilusti, eikä varmasti tee sitä Kiinalaisten ja Venäläisten paskalaadulla
Japani ja pasifismi eivät oikein sovi samalle lauseelle ja Japani onkin toiminut melko provosoivasti Kiinaa kohtaan viime aikoina josta Kiina onkin Japania jo huomauttanut.
USA ei ikinä tule päästämään Kiinaa takapihalleen, kuten aikanaan pysäyttivät Kommunismin millä N-Liitto yritti sairastuttaa maailman ja ihmiset.
Kiina ja Venäjä eivät ole katoamassa minnekkään Etelä-Amerikassa jonka nämä ovat jo ilmoittaneet aivan kuten USA ei ole katoamassa minnekkään Taiwanista ainakaan toistaiseksi.
Tämä Venezuelan ja toki aikasemmin Iraniinkin tehty isku antoi kovan singnaalin eri Diktaattoreille, mihin USA pystyy jos haluaa
Signaali on hyvin selvä eli USA:lla on suuret puheet ja pienet näytöt todellisuudessa. USA:lla on lähinnä media etu puolellaan jonka avulla se luo kuvaa "onnistumisistaan" maailmalla. Tällaiset ihmisten kaappaamisetkin pyritään esittämään positiivisessa valossa vaikka tässä mentiin jälleen vastoin kaikkia tunnettuja lakeja ja ihmiset ovat hämmennyksissään kun eivät oikein tiedä kuinka suhtautua asiaan. Panee kyllä miettimään olikohan kaikki nyt mietitty ihan loppuun asti kuitenkaan. Opposition edustajia ei voida laittaa valtaan koska sen opposition kannatus ei Venetsuelassa päätä huimaa toisin kuin media on yrittänyt antaa ymmärtää jo pitkän aikaa.
Mitä tapahtuu jatkossa on mielenkiintoista mutta ainakin nykyisen hallinnon lausunnot eivät tue Trumpin ajamaa linjaa joten nähtäväksihän tämä jää. Jokin klikki hallinnossa saatiin lahjottua hiljaiseksi eikä ilmatorjunta tehnyt mitään USA:n tehdessä iskunsa mikä oli yllättävää sinänsä koska muuten kyseessä olisi ollut katastrofi USA:lle. USA:n helikopterit olisivat olleet helppo kohde Venetsuelalle.
Nyt sitten odotellaan mitä sanoo USA:n oikeuslaitos hatusta vedettyihin syytteisiin
