Kiinalaistaustainen kokoomuspamppu vaatii vastikkeelista sosiaaliturvaa myös kantasuomalaisille

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.
JanitaSlim
Ben Matlock
Viestit: 8690
Liittynyt: Pe Syys 18, 2020 5:51 pm

Re: Kiinalaistaustainen kokoomuspamppu vaatii vastikkeelista sosiaaliturvaa myös kantasuomalaisille

Viesti Kirjoittaja JanitaSlim »

anaboliantti kirjoitti: Ti Helmi 17, 2026 3:43 pm Suomalainen sosiaaliturvajärjestelmä on joka tapauksessa tiensä päässä. Se piste on jo aikaa sitten ohitettu jossa hyvinvointivaltio olisi voitu jotenkin pelastaa, kiitos seinähullun vihervasemmiston joka on paskantanut maailmanhalaamisellaan ja vastikkeettoman rahan jakamisellaan tämän maan konkurssikypsäksi. Kysymys on enää siitä loppuuko sosiaaliturva kertarysäyksellä sitten kun valtion kirstu on tyhjä eikä velkaa saa vai ajetaanko sitä alas asteittain.

Se on ainakin kaikille päivän selvää että vihervasemmisto haluaa vetää kaasu pohjassa seinään. Vasemmistopolitiikan kova ydinhän on rasittaa järjestelmää niin kauan kunnes se romahtaa. Paitsi että mitään ei saa järkeistää niin uutta tukiensaajaa lappaa rajan yli loputtomana virtana. Nykyhallitus on hiukan onnistunut patoamaan tulvaa mutta kohtahan meillä on taas demarit, vihreet, vassarit ja aisankannattajakepu vallassa.

Jos tästä jotain positiivista koittaa löytää niin ei mene pitkään kun kelagoldi ei enää annakaan seinästä rahaa vaikka Sanna lupas että fyrkkaa tulee koko loppuelämän koska meillä on varaa. Toki siinä vaiheessa Li, Sanna ja muut tytöt on jo Moncossa vetämässä lattea.
2015, kun tämä halpatyövoiman tuonti aloitettiin Suomeen oli hallituksessa Kok. Keskusta ja PerusSuomalaiset. Ei vihervasemmisto, vaikka tietyllä lahkolla ainoa tapa vaikuttaa on syytellä muita, kun osaaminen puuttuu.
”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa rasisteja”
Rasistinen äärioikeistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.

Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
putsi
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 115
Liittynyt: La Syys 27, 2025 4:35 am

Re: Kiinalaistaustainen kokoomuspamppu vaatii vastikkeelista sosiaaliturvaa myös kantasuomalaisille

Viesti Kirjoittaja putsi »

Ei olisi välttämättä huonokaan uudistus, mutta eikö töistä voitaisiin maksaa sitä 1800 euroa kuukaudessa? Tai vastavuoroisesti toimeentulotuen eteen työllistyvät tekisivät nelipäiväistä työviikkoa ja esimerkiksi 20 tuntia sen neljän päivän viikon aikana.
Vastuuvapauslauseke
Rckhrd
Sofia Karppi
Viestit: 411
Liittynyt: La Elo 29, 2020 10:21 pm

Re: Kiinalaistaustainen kokoomuspamppu vaatii vastikkeelista sosiaaliturvaa myös kantasuomalaisille

Viesti Kirjoittaja Rckhrd »

putsi kirjoitti: Ti Helmi 17, 2026 4:46 pm Ei olisi välttämättä huonokaan uudistus, mutta eikö töistä voitaisiin maksaa sitä 1800 euroa kuukaudessa? Tai vastavuoroisesti toimeentulotuen eteen työllistyvät tekisivät nelipäiväistä työviikkoa ja esimerkiksi 20 tuntia sen neljän päivän viikon aikana.
Jos meinaat 1800e bruttoa niin eihän se kilpaile tukien kanssa kun paremmin pärjää tekemättä töitä. Siis jos tuosta summasta vähentää vuokra+sähkö+vesi+puhelin+työmatkakulut. ym.
Tuulenvire
Poliisikoira Rex
Viestit: 263
Liittynyt: La Marras 22, 2025 4:26 pm

Re: Kiinalaistaustainen kokoomuspamppu vaatii vastikkeelista sosiaaliturvaa myös kantasuomalaisille

Viesti Kirjoittaja Tuulenvire »

Hyvä, että saataisiin Suomi Ensin väki tekemään jotain yhteiskunnan hyväksi. Persijen jäsenistössä on muuten eniten työttömiä, onkohan Riikka ottanut tämän huomioon? Itse laajentaisin työvelvoitetta vielä loisiviin sairaseläkeläisiin, erityisesti nuppieläkeläisiin niin saataisiin rasistit netista ja Pirkka kaljan äärestä risusavottaan.
Avatar
Yrjö Yrjönpoika
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5149
Liittynyt: Pe Elo 04, 2023 10:05 am

Re: Kiinalaistaustainen kokoomuspamppu vaatii vastikkeelista sosiaaliturvaa myös kantasuomalaisille

Viesti Kirjoittaja Yrjö Yrjönpoika »

Jagge kirjoitti: Ti Helmi 17, 2026 11:13 am
Kaikki sosiaaliturvalla loisivat töihin tukien vastineeksi!
Mielenkiintoista. Millaisia töitä olet kaavaillut?
X X X X X
Avatar
Private dick
Javier Pena
Viestit: 1757
Liittynyt: To Huhti 18, 2024 12:11 pm

Re: Kiinalaistaustainen kokoomuspamppu vaatii vastikkeelista sosiaaliturvaa myös kantasuomalaisille

Viesti Kirjoittaja Private dick »

JanitaSlim kirjoitti: Ti Helmi 17, 2026 4:37 pm
2015, kun tämä halpatyövoiman tuonti aloitettiin Suomeen oli hallituksessa Kok. Keskusta ja PerusSuomalaiset.
Ja sen vuoden persut ei ollut ollenkan sama kuin nykypersut. 2015 persujen tärkein tehtävä oli taata Soinille ministerisalkku eikä puolue ollut ollekkaan nuiva kuten Halla-aho/Purran persut. Vuonna 2017 tuli sitten persuille potkut hallituksesta kun Jussista tuli puheenjohtaja ja hänen linja ei kelvannut Sipiläll ja soinilaiset perusti sinisen puolueen saadakseen jatkaa hallituksessa.
Kyllä se on kumma että sulle pitää muistuttaa tämä muistuttamasta päästyään.
Avatar
McCall
Perry Mason
Viestit: 3997
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: Kiinalaistaustainen kokoomuspamppu vaatii vastikkeelista sosiaaliturvaa myös kantasuomalaisille

Viesti Kirjoittaja McCall »

Lima-Janita se jaksaa jauhaa tuota vuoden 2015 tilannetta vaikka se on hänelle selitetty useita kertoja. Vielä kerran pojat:
Sipilän hallitus astui valtaan 29. toukokuuta 2015.
Muuttoliikkeen painopiste siirtyi alkuvuonna 2015, kun Kreikka ohitti Italian siirtolaisten tärkeimpänä saapumismaana.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Euroopan_pakolaiskriisi

Ottaen huomioon Suomen demokratian ja lainsäädäntöprosessin niin pitäisi olla kaikille selvää, että lakimuutoksia ei tehdä Suomessa puolen vuoden aikana.
Avatar
ajanpatina
Javier Pena
Viestit: 1787
Liittynyt: Ma Syys 30, 2013 5:08 pm
Paikkakunta: Loimaa, Tampere
Viesti:

Re: Kiinalaistaustainen kokoomuspamppu vaatii vastikkeelista sosiaaliturvaa myös kantasuomalaisille

Viesti Kirjoittaja ajanpatina »

JanitaSlim kirjoitti: Ti Helmi 17, 2026 4:37 pm
2015, kun tämä halpatyövoiman tuonti aloitettiin Suomeen oli hallituksessa Kok. Keskusta ja PerusSuomalaiset. Ei vihervasemmisto, vaikka tietyllä lahkolla ainoa tapa vaikuttaa on syytellä muita, kun osaaminen puuttuu.
Halpatyövoiman tuonti aloitettiin suomeen heti kohta "työväen presidentin" Mauno Koiviston tultua presidentiksi ja maassa oli SDP:n johtama hallitus Sorsan vetämänä. Pankkiiri-Presidenttimme vapautti linnasta ensi töikseen sikariportaaseen kuuluneen "hyvä veli" seuran jäsenen "terveydellisistä syistä". Mies oli niin sairas, kun maanantaina vapautui, niin ei jaksanut torstaina juosta kuin puolimaratonin. :shock:
TOVERI-pankkiiri-pressa Koivisto vapautti myös kapitalistin Kekkosen ajan kahleista. Valuutan ja omaisuuden ulkomaille vienti vapautui ja niinpä firmoja siirtyi halpatyömaihin, joita myös nykyajan orjatyömaina pidetään. Samoin manit suomalaisista pankeista katosivat veroparatatiisimaihin.

Niin ikään viron halpatyöläiset tulivat pimeänä työvoimana mm. rakennustöihin ja busseja ajelemaan ja siinä ohessa rosvoamaan, millä saivatkin ´lisätienistiä´, kun kokkarien työantajat olivat siksi perse auki, ettei niillä ollut oikein työläisilleen palkaa maksaa, mutta silti he tekivät firmoillaan ennätystulosta vuosi vuodelta.

Suomeen maahanmuuton esteenä oli Kekkosen ajalta EILA KÄNNÖ.
"Eila Kännö toimi ulkomaalaisosaston päällikkönä ja tiukalla linjallaan esti Suomeen syntymästä samanlaisia slummeja, kuten vaikkapa Oslon pakistanilaiskortteli."
"Hänen jälkeensä muuttunut linja on johtanut niin maahanmuuttajien kuin heidän aikaansaamansa rikollisuuden kasvuun, kuten myös maahanmuuttajien ghettoutumiseen. Nämä ovat ongelmia, joilta Eilan tiukka linja säästi Suomea hyvin pitkään."
"Suomen itsenäisyyden ajan historiassa tuskin on toista virkamiestä, joka urallaan on joutunut niin rankkaan julkisuusmyllyyn kuin entinen ulkomaalaistoimiston päällikkö Eila Kännö . Hänet opittiin aikoinaan tuntemaan henkilönä, jonka johtamaan "Kännön putiikkiin" ulkomaalaisten rynnistys Suomeen kilpistyi. Häntä on myös luonnehdittu vihatuimmaksi virkamieheksi sitten Bobrikovin, kirjoitti aikanaan HS." ✍️
Kari Suomalaisen poliittinen piirros ulkomaalaisten esteeseen 80-luvun alussa..jpg
Kari Suomalaisen poliittinen piirros ulkomaalaisten esteeseen 80-luvun alussa..jpg (134.63 KiB) Katsottu 870 kertaa
Koivisto kumppaneineen huokaisi helpotuksesta, kun lopulta saivat "kannon pois kaskesta", Kännön jäädessä eläkkeelle vuonna 1984. 🤢

MUTTA... SDP + vasemmistoliitto AY-liikkeen keralla ovat mahdollistaneet tämän paskan. Penni eroa kokoomuksen+ Rkp:n ja SDP+vasemmistoliitto+ vihreät välillä, niin siinä on enemmät puolet liikaa, vaikka pennit poistuikin käytöstä jo vuosituhannen vaihtumisen paikkeilla.
(Euro otettiin Suomessa käyttöön tilivaluuttana 1. tammikuuta 1999 ja käteisenä (setelit ja kolikot) 1. tammikuuta 2002. Suomen markka poistui käytöstä siirtymäajan jälkeen helmikuun lopussa 2002.)

Elikä, eipä kokkarit suinkaan aloittanut työvoiman maahan imurointia, vaan ihan maamme ikioma työväen pressa aisankannattajineen, joihin myös kokkaritkin kuuluivat. Eikä homma muuksi ole muuttunut, poliittisista palpuheista huolimatta. Toverit ja kapitalistit ovat maassamme kuin "perse ja paita", tosin kummallakin paidanliepeet paskassa, kielet ruskeina nuolemisesta. :shock: :evil:
Kaikella on aikansa.
Tuulenvire
Poliisikoira Rex
Viestit: 263
Liittynyt: La Marras 22, 2025 4:26 pm

Re: Kiinalaistaustainen kokoomuspamppu vaatii vastikkeelista sosiaaliturvaa myös kantasuomalaisille

Viesti Kirjoittaja Tuulenvire »

McCall kirjoitti: Ti Helmi 17, 2026 5:33 pm Lima-Janita se jaksaa jauhaa tuota vuoden 2015 tilannetta vaikka se on hänelle selitetty useita kertoja. Vielä kerran pojat:
Sipilän hallitus astui valtaan 29. toukokuuta 2015.
Muuttoliikkeen painopiste siirtyi alkuvuonna 2015, kun Kreikka ohitti Italian siirtolaisten tärkeimpänä saapumismaana.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Euroopan_pakolaiskriisi

Ottaen huomioon Suomen demokratian ja lainsäädäntöprosessin niin pitäisi olla kaikille selvää, että lakimuutoksia ei tehdä Suomessa puolen vuoden aikana.
Fakta nyt on vain se, että persujen ollessa hallituksessa Suomeen on tullut eniten pakolaisia. Vuosina 2015-2015 n. 40 000 ja tämän hallituksen aikana vajaat 100 000.
Tuulenvire
Poliisikoira Rex
Viestit: 263
Liittynyt: La Marras 22, 2025 4:26 pm

Re: Kiinalaistaustainen kokoomuspamppu vaatii vastikkeelista sosiaaliturvaa myös kantasuomalaisille

Viesti Kirjoittaja Tuulenvire »

*pltmtxtvp*tm
Avatar
ajanpatina
Javier Pena
Viestit: 1787
Liittynyt: Ma Syys 30, 2013 5:08 pm
Paikkakunta: Loimaa, Tampere
Viesti:

Re: Kiinalaistaustainen kokoomuspamppu vaatii vastikkeelista sosiaaliturvaa myös kantasuomalaisille

Viesti Kirjoittaja ajanpatina »

Tuulenvire kirjoitti: Ti Helmi 17, 2026 5:55 pm
McCall kirjoitti: Ti Helmi 17, 2026 5:33 pm Lima-Janita se jaksaa jauhaa tuota vuoden 2015 tilannetta vaikka se on hänelle selitetty useita kertoja. Vielä kerran pojat:
Sipilän hallitus astui valtaan 29. toukokuuta 2015.
Muuttoliikkeen painopiste siirtyi alkuvuonna 2015, kun Kreikka ohitti Italian siirtolaisten tärkeimpänä saapumismaana.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Euroopan_pakolaiskriisi

Ottaen huomioon Suomen demokratian ja lainsäädäntöprosessin niin pitäisi olla kaikille selvää, että lakimuutoksia ei tehdä Suomessa puolen vuoden aikana.
Fakta nyt on vain se, että persujen ollessa hallituksessa Suomeen on tullut eniten pakolaisia. Vuosina 2015-2015 n. 40 000 ja tämän hallituksen aikana vajaat 100 000.
Jep, jep... UKRAINALAISIA, jotka eivät ole muslimeja. Eli ukrainalaiset eivät ole alkuunkaan niin iso ongelma suomalaiselle yhteiskunnalle kuin muslimimaista tulevat muslimit. Siinä on iso ero.
Kaikella on aikansa.
Tuulenvire
Poliisikoira Rex
Viestit: 263
Liittynyt: La Marras 22, 2025 4:26 pm

Re: Kiinalaistaustainen kokoomuspamppu vaatii vastikkeelista sosiaaliturvaa myös kantasuomalaisille

Viesti Kirjoittaja Tuulenvire »

ajanpatina kirjoitti: Ti Helmi 17, 2026 6:17 pm
Tuulenvire kirjoitti: Ti Helmi 17, 2026 5:55 pm
McCall kirjoitti: Ti Helmi 17, 2026 5:33 pm Lima-Janita se jaksaa jauhaa tuota vuoden 2015 tilannetta vaikka se on hänelle selitetty useita kertoja. Vielä kerran pojat:
Sipilän hallitus astui valtaan 29. toukokuuta 2015.


https://fi.wikipedia.org/wiki/Euroopan_pakolaiskriisi

Ottaen huomioon Suomen demokratian ja lainsäädäntöprosessin niin pitäisi olla kaikille selvää, että lakimuutoksia ei tehdä Suomessa puolen vuoden aikana.
Fakta nyt on vain se, että persujen ollessa hallituksessa Suomeen on tullut eniten pakolaisia. Vuosina 2015-2015 n. 40 000 ja tämän hallituksen aikana vajaat 100 000.
Jep, jep... UKRAINALAISIA, jotka eivät ole muslimeja. Eli ukrainalaiset eivät ole alkuunkaan niin iso ongelma suomalaiselle yhteiskunnalle kuin muslimimaista tulevat muslimit. Siinä on iso ero.
Ukrainalaiset taitaa olla suurin ulkomaalaisryhmä työttömissä.
Avatar
McCall
Perry Mason
Viestit: 3997
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: Kiinalaistaustainen kokoomuspamppu vaatii vastikkeelista sosiaaliturvaa myös kantasuomalaisille

Viesti Kirjoittaja McCall »

Tuulenvire kirjoitti: Ti Helmi 17, 2026 5:55 pm
McCall kirjoitti: Ti Helmi 17, 2026 5:33 pm Lima-Janita se jaksaa jauhaa tuota vuoden 2015 tilannetta vaikka se on hänelle selitetty useita kertoja. Vielä kerran pojat:
Sipilän hallitus astui valtaan 29. toukokuuta 2015.
Muuttoliikkeen painopiste siirtyi alkuvuonna 2015, kun Kreikka ohitti Italian siirtolaisten tärkeimpänä saapumismaana.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Euroopan_pakolaiskriisi

Ottaen huomioon Suomen demokratian ja lainsäädäntöprosessin niin pitäisi olla kaikille selvää, että lakimuutoksia ei tehdä Suomessa puolen vuoden aikana.
Fakta nyt on vain se, että persujen ollessa hallituksessa Suomeen on tullut eniten pakolaisia. Vuosina 2015-2015 n. 40 000 ja tämän hallituksen aikana vajaat 100 000.
Fakta on myös se, että he ovat yliedustettuina rikostilastoissa. Olen valmis maksamaan kumiveneen jokaiselle ja annan vielä potkun perään niin pääsevät pois rannasta. Heidän paperinsahan on jo siellä Välimeren pohjassa, joten vähän mietin, että tarjoanko myös sukelluspuvun.

Edit: Kun Suomi on demokratia niin ei täällä yksin persut, demarit, kokkarit ja mitä näitä nyt on niin määrää. Se muutos vaatii enemmistön. Tämä ei ole Yhdysvallat, jossa presidentti kilahtaa ja tekee ratkaisun. Kannattaa ihan oikeasti tutustua Suomen lainsäädäntöön ennen kuin lähtee heittelemään noita "persut oli vallassa". Ei ollut. Tämä on demokratia hyvine ja huonoine ominaisuuksineen.
Viimeksi muokannut McCall, Ti Helmi 17, 2026 6:26 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Tuulenvire
Poliisikoira Rex
Viestit: 263
Liittynyt: La Marras 22, 2025 4:26 pm

Re: Kiinalaistaustainen kokoomuspamppu vaatii vastikkeelista sosiaaliturvaa myös kantasuomalaisille

Viesti Kirjoittaja Tuulenvire »

McCall kirjoitti: Ti Helmi 17, 2026 6:22 pm
Fakta on myös se, että he ovat yliedustettuina rikostilastoissa. Olen valmis maksamaan kumiveneen jokaiselle ja annan vielä potkun perään niin pääsevät pois rannasta. Heidän paperinsahan on jo siellä Välimeren pohjassa, joten vähän mietin, että tarjoanko myös sukelluspuvun.
Laita kiitoskortti perusuomalaisten puoluetoimistolle. Toki tämä ketju koskee vastikkeelista sosiaaliturvaa myös kantasuomalaisille. Miksi siinä aiheessa on niin vaikea pysyä?
Avatar
McCall
Perry Mason
Viestit: 3997
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: Kiinalaistaustainen kokoomuspamppu vaatii vastikkeelista sosiaaliturvaa myös kantasuomalaisille

Viesti Kirjoittaja McCall »

Tuulenvire kirjoitti: Ti Helmi 17, 2026 6:24 pm
McCall kirjoitti: Ti Helmi 17, 2026 6:22 pm
Fakta on myös se, että he ovat yliedustettuina rikostilastoissa. Olen valmis maksamaan kumiveneen jokaiselle ja annan vielä potkun perään niin pääsevät pois rannasta. Heidän paperinsahan on jo siellä Välimeren pohjassa, joten vähän mietin, että tarjoanko myös sukelluspuvun.
Laita kiitoskortti perusuomalaisten puoluetoimistolle. Toki tämä ketju koskee vastikkeelista sosiaaliturvaa myös kantasuomalaisille. Miksi siinä aiheessa on niin vaikea pysyä?
Hiukan päivitin edellistä viestiäni herra Puheenjohtaja.
Vastaa Viestiin