Ano Turtiainen

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Avatar
Virdon
Frank Columbo
Viestit: 9320
Liittynyt: To Maalis 05, 2009 12:03 am
Paikkakunta: Minas Tirith

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Virdon »

Tarkastaja Levisi kirjoitti: Ke Maalis 04, 2026 10:20 am Anon mukaan tämä osoittaa että Amerikassakin on ihmisiä, jotka osaa erottaa hyvän ja pahan.
Anosta ja kaltaisistaan ei kyllä voi samaa sanoa.

Ano pitää hyvinä esimerkiksi Venäjää, Pohjois-Koreaa, ja Irania diktatuureineen. Hän pitää hyvänä myöskin Venäjän julmaa sotimista.
Onnellisuutta on se ettei vituta ihan joka päivä.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11494
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

VKK_MH_PK.jpg
VKK_MH_PK.jpg (74.87 KiB) Katsottu 1399 kertaa
MH: - Lainattua: Pohjois-Korean johtaja Kim Jong-un on osoittanut tulisen tukensa Teheranille ja julistanut, että Pjongjang on valmis toimittamaan Iranille ohjuksia Israelia vastaan pyydettäessä. Kim väitti, että ”yksi ohjus riittää tuhoamaan” Israelin – karu muistutus Pohjois-Korean ballististen ja ydinaseiden tuhoisasta ulottuvuudesta. Hänen lausuntonsa tulee ratkaisevalla hetkellä Iranin ja Yhdysvaltain johtaman liittouman lisääntyvässä yhteenotossa ”Operaatio Epic Fury. ” Kun koalitiolakkojen kerrotaan voimistuvan Iranin johtotavoitteita vastaan, Pohjois-Korean osallistuminen taisteluun – jopa retorisesti – tuo epävakaan uuden kerroksen jo laajenevaan konfliktiin. Varoitus seuraa raportteja siitä, että Kiina toimitti Iranille hypersoonisia laivojentorjuntaohjuksia ja uusittua ydinsapelia Venäjältä, mukaan lukien Dmitry Medvedevin lausunnot.

Media_haukkuu_Kim.jpg
Media_haukkuu_Kim.jpg (70.15 KiB) Katsottu 1399 kertaa
Eilen vasta tuli Markolta "Pyyntö Suomen kansalle" jonkinlaisen rauhan puolesta, mutta tänään Anon Vaalan apumies jo kehuskelee Pohjois-Korean diktaattoria, joka on luvannut toimittaa Iramille sellaisia ohjuksia, että kun yksi sellainen ammutaan, niin koko Israel tuhoutuu.

MH:
- olen vuosikausia puhunut että, kun media haukkuu Kimiä niin paljon niin sen on pakko olla hyvä tyyppi.😂


Pyyntö Suomen kansalle 4.3.2026 klo.2.20


Maailma elää aikaa, joka tuntuu raskaalta ja arvaamattomalta. Uutiset täyttyvät sodista, kriiseistä ja vastakkainasettelusta. Monien sydämissä on levottomuus, eikä tulevista päivistä kukaan meistä tiedä varmaksi mitään. En ole profeetta enkä ennustaja, enkä väitä tietäväni mitä tapahtuu. Mutta koen velvollisuudekseni sanoa ääneen sen, mikä sydämelle on noussut, koska nyt on viimeiset ajat pysähtyä.

Nyt on tullut aika nöyrtyä. On aika katsoa itseämme peiliin kansana ja ihmisinä. Mitä menetämme, jos hetkeksi hiljennymme ja pyydämme siunausta ja varjelusta läheisillemme ja kansallemme? Mitä menetämme, jos palaamme rehellisyyteen, lähimmäisenrakkauteen ja Jumalan etsimiseen?

Samalla haluan antaa teille neuvon! Nyt on viisautta varautua. Ei paniikilla, ei pelolla, vaan rauhallisesti ja vastuullisesti. On järkevää
huolehtia, että kotona on vettä, kuivatarvikkeita, säilykkeitä, paristoja ja muuta perustarpeistoa muutaman päivän tai viikon varalle. Se ei ole epäuskoa, vaan vastuuta omista läheisistä. Emme tiedä päivää emmekä hetkeä, mutta voimme olla valmiimpia.

Suomen historiassa on hetkiä, jolloin kansa on yhdessä rukoillut ja pyytänyt suojelusta. Talvisota oli yksi niistä ajoista, jolloin ihmiset kokivat, että apua pyydettiin Jumalalta ja yhtenäisyys kantoi vaikeimman yli. Sama nöyryys ei tekisi pahaa nytkään.

Silloin viisas presidenttimme kehoitti radion välityksellä koko kansaa polvilleen rukoilemaan Jumalalta siunausta Suomelle! Ja Jumala kuuli kansan hädän! Jumala siunasi ja varjeli Suomen kansaa.

Mitä tekee nykyinen presidenttimme? Ajaa maatamme väkisin sotaan naapurimme kanssa uhollaan ja puheilllaan.


Niin ne on ajat muuttuneet. Huonompaan suuntaan! Mitä luulette onko näillä Stubbin toimilla Jumalan siunausta?

Siltikin toivoisin myös, että myös Stubb ja koko valtionjohtomme kääntyisi oikealle tielle, nöyrtyisi, osoittaisi katumusta huonoista teoistaan, pyytäisi anteeksi typeriä toimiaan Jumalalta.


Kun toimet olisivat oikeanlaisia ja ne tulisivat sydämmestä, löytyisi kansallemme vielä varmasti takaisin se Jumalan siunaus.

Ja tämä varoitus minkä sanon ei koske niinkään ehkä ainakaan aluksi niinkään suoraan Suomalaisia, vaan ehkä enemmänkin tilanne voi eskaloitua todella pahaksi jossain muualla. Ja pitemmällä aikajanalla se tulee kyllä heijastumaan myös Tänne Suomen pohjolaan.


Ja apuja ei paljon naapurista heru. Olemme toisinsanottuna omillamme. Itselläni on toki hyvät keskusteluyhteydet naapuriin mutta tulevaisuus näyttää miten pitkälle ne yltävät.


Mutta kehoitan siis, rukoilkaa. Pitäkää huolta läheisistänne. Sopikaa riidat. Sanokaa rakkaillenne, että rakastatte heitä. Ja varautukaa viisaasti, ilman pelon lietsontaa.

Tämä on kirjoitettu ystävyydellä, ei tuomiten, kuunnelkaa, tai olkaa kuulematta.

Rukous Suomen kansan puolesta

Rakas Jumala.
Tässä me ollaan. Aika tuntuu hullulta ja maailmanrauha horjuu. Me ei tiedetä mitä huomenna tapahtuu, mutta sinä tiedät. Me ollaan pieniä ihmisiä isojen ja hullujen asioiden keskellä. Varjele meitä ja meidän perheitä. Pidä huolta meidän lapsista, vanhuksista ja kaikista heikoista. Anna suojelusta ja turvaa Suomen kansalle. Anna viisautta päättäjille ja rauhaa niille, jotka pelkäävät. Ohjaa heitä viisaudessasi takaisin rauhan tielle. Jos me ollaan kansana eksytty väärille teille, niin näytä suunta takaisin. Opeta meitä olemaan rehellisiä, nöyriä ja toisillemme armollisia. Anna meille rohkeutta tehdä oikein, vaikka se olisi vaikeaa. Siunaa meidän koteja. Siunaa perheitämme ja läheisiämme. Siunaa meidän työtä. Siunaa meidän maata. Ja kaiken tämän hulluuden keskellä anna sydämeen rauha, jota kukaan ei voi ottaa pois. Me pyydetään apua. Ja me kiitetään siitä, että kuuntelet. Aamen. Se, että teette välit selviksi Jumalan kanssa, ette häviä siinä mitään. Teillä on ainoastaan voitettavaa.

Nöyryydellä. Marko Hiltunen, Vaala
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Avatar
Virdon
Frank Columbo
Viestit: 9320
Liittynyt: To Maalis 05, 2009 12:03 am
Paikkakunta: Minas Tirith

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Virdon »

Tarkastaja Levisi kirjoitti: Ke Maalis 04, 2026 5:50 pm Siltikin toivoisin myös, että myös Stubb ja koko valtionjohtomme kääntyisi oikealle tielle, nöyrtyisi, osoittaisi katumusta huonoista teoistaan, pyytäisi anteeksi typeriä toimiaan Jumalalta.
Sitä ihmettä emme varmaan kyllä näe että Hiltusen Marko toivoisi tällaisella tavalla Putiniin liittyen. On melkoisen vinksahtanutta että hän pitää meidän valtiojohtomme toimintaa pahempana kuin Venäjän johdon toimintaa.

Hänenkö mielestään meidän pitäisi osoittaa katumusta ja pyydellä anteeksi sitä ettemme ole hyväksyneet Venäjän hyökkäyssotaa, laittomia aluevarkauksia ja julmia sotarikoksia?
Tarkastaja Levisi kirjoitti: Ke Maalis 04, 2026 5:50 pmMitä luulette onko näillä Stubbin toimilla Jumalan siunausta?
Onkos Hiltusen Markon mielestä näillä Putinin toimilla Jumalan siunausta?

No, ainakin hänen siunauksensa niillä näyttää olevan...
Viimeksi muokannut Virdon, Ke Maalis 04, 2026 6:35 pm. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Onnellisuutta on se ettei vituta ihan joka päivä.
Avatar
Virdon
Frank Columbo
Viestit: 9320
Liittynyt: To Maalis 05, 2009 12:03 am
Paikkakunta: Minas Tirith

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Virdon »

Tarkastaja Levisi kirjoitti: Ke Maalis 04, 2026 5:50 pm Anna meille rohkeutta tehdä oikein
Hiltusen Marko voisi aloittaa tuomitsemalla Venäjän julmat ja sotarikolliset toimet Ukrainassa. Se olisi nimittäin oikein!
Onnellisuutta on se ettei vituta ihan joka päivä.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11494
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Anokin alkanut lukea lakia Epsteinistä luettuaan.
Anolle kova paikka kun Ivanka Trump poseeraa isänsä kanssa.

AT: - Rangaistus lapsen raiskauksesta:

🇨🇳 Kiina - Kuolemanrangaistus
🇵🇰 Pakistan - Kuolemanrangaistus
🇦🇺 Australia - Elinkautinen vankilatuomio
🇷🇺 Venäjä - 24 vuoden elinkautinen vankilatuomio
🇸🇦 Saudi-Arabia - Julkinen teloitus (BaZed)
🇹🇷 Turkki - Vankilatuomiot (enintään 24 vuotta)
🇮🇳 Intia - Kuolemanrangaistus
🇧🇩 Bangladesh - Kuolemanrangaistus
🇺🇸 Amerikka - Presidenttiys

VKK_Ano_Ivanka.jpg
VKK_Ano_Ivanka.jpg (170 KiB) Katsottu 1268 kertaa
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Avatar
Virdon
Frank Columbo
Viestit: 9320
Liittynyt: To Maalis 05, 2009 12:03 am
Paikkakunta: Minas Tirith

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Virdon »

Anolla yhtä hataralla pohjalla syyttää Trumpia lasten raiskaajaksi esittämällä "todisteena" tämän läheisiä kuvia tyttärensä kanssa, kuin mitä ovat hataralla pohjalla olleet kaikki muutkin väitteensä "faktoineen ja todisteineen".

Tänäänhän piti Anon mukaan olla taas ennustusta toteutumassa. No, hänen pettymyksekseen ei ole pamahtanut miljoonaa ihmistä kuoliaaksi jollakin ihme pommilla.
Onnellisuutta on se ettei vituta ihan joka päivä.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11494
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Olen reissussa joten en jaksa kommentoida uusinta videota tätä tarkemmin. Anolla näemmä pilkallisen ylimielinen hullun ilme, kun pääsee ennustelemaan "Luojan" ihmeteoista, kuten datakeskusten räjäyttelystä.


Ano Turtiainen 5.3.2026: - Varoituksen sana suomalaisille


VKK_Ano_datakeskukset_paskaksi.jpg
VKK_Ano_datakeskukset_paskaksi.jpg (70.4 KiB) Katsottu 1099 kertaa

Ano lukee jälleen kerran tulevaa elämänkertaansa höpisee alussa omista "ulostossa olevista epämääräisistä saatavistaan". Anoa ulosmitannut Kolster on Anon katkeruuden kohteena.

Omaelämäkerran tilaajien määrä alkaa olla selvillä ja kirjaa ollaan saattelemassa julkaisukuntoon ja painoon viemässä.

Ano haluaa jälleen kerran kovasti varoittaa suomalaisia. Hän puhuu maailmanlaajuisesta verkkotoimintojen lamauttamisesta eli vihjaa siitä, että netti on pimenemässä. Iran, jonka puolella Ano on, on jo tuhonnut Lähi-Idässä Amazonin datakeskuksia, Ano väittää.

Ano kuitenkin väittää, että rahalla pääsee nettiinkin sen jälkeen, kun Suomessakin yhteiskunta on lyöty paskaksi: "Rahalla saa ja hevosella pääsee", hän muotoilee, nähtävästi Carl Barksin legendaarista Aku Ankka -tarinaa siteeraten.

Rahoja on Anon mukaan vaikea saada pois pankista kun internet on poikki, mutta velkaisia tämä ongelma ei hänen mukaansa koske. Ano kehottaakin nostamaan rahoja pankista ja ostamaan niillä ruokaa.

Minnalla on vielä parempi idea: "Älkää nyt viimeisiä rahoja käyttäkö ainakaan mihinkään velkojen maksuun", hän ojentaa.

Juvallekin ollaan Anon mukaan suunnittelemassa datakeskusta. "Eikö ne tiedot ookaan pilvessä, kun datakeskuksia ammutaan paskaksi", hän ihmettekee.

"Nyt on III maailmasota, systeemit tulee kaatumaan", hän ennustaa.

Datakeskukset myös Suomessa ovat mukaan Anon kohde tässä kolmannessa maailmansodassa. Jos on Luojan tahto että ne ammutaan paskaksi "tässä sodassa" niin ne myös ammutaan paskaksi.
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Avatar
Virdon
Frank Columbo
Viestit: 9320
Liittynyt: To Maalis 05, 2009 12:03 am
Paikkakunta: Minas Tirith

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Virdon »

Tarkastaja Levisi kirjoitti: Pe Maalis 06, 2026 8:53 am Minnalla on vielä parempi idea: "Älkää nyt viimeisiä rahoja käyttäkö ainakaan mihinkään velkojen maksuun", hän ojentaa.
"Lopettakaa velkojen maksaminen, ja lähtekää velkojia karkuun Venäjälle"?
Tarkastaja Levisi kirjoitti: Pe Maalis 06, 2026 8:53 am"Nyt on III maailmasota, systeemit tulee kaatumaan", hän ennustaa.
Miksikäs se Ano on aina muita nimitellytkään? Ainii, "sotahulluiksi".

Syytöksiä sodilla pelottelustakin on kyllä riittänyt. Vaan kylläpäs oli jälleen kerran itse Anolla kova yritys levitellä sotapelkoa.
Onnellisuutta on se ettei vituta ihan joka päivä.
Avatar
Virdon
Frank Columbo
Viestit: 9320
Liittynyt: To Maalis 05, 2009 12:03 am
Paikkakunta: Minas Tirith

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Virdon »

Tarkastaja Levisi kirjoitti: Pe Maalis 06, 2026 8:53 am Datakeskukset myös Suomessa ovat mukaan Anon kohde tässä kolmannessa maailmansodassa. Jos on Luojan tahto että ne ammutaan paskaksi "tässä sodassa" niin ne myös ammutaan paskaksi.
Liekö Anolla kova pettymystila päällä kun jonku Zhirinovskin kötinä jostakin miljoonan tappavasta pommista ei toteutunutkaan, niin hänen täytyy nyt sitten tällaiseen tapaan purkaa suurten tuhojen ja sotien kaipuutaan.

Kukas se muuten nämäkin datakeskukset meiltä sitten paskaksi ampuisi? Taasko se Venäjä on Anon mielestä hyökkimässä meitin kimppuun?
Onnellisuutta on se ettei vituta ihan joka päivä.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11494
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Ano Turtiainen 6.3.2026: - Suomi tukeutuu jo ydinaseisiin?


Ano kertoo olevansa viestintuoja. Hän haluaisi kohdella kaikkia hyvin. Osa porukoista kuitenkin vain provosoituu hänen videoistaan. Ano haluaisi olla mukava.

Uunituore video on ilmestynyt Geopoliittisten Ongelmien akatemian sivuille. Iranissa on loukkaantunut lapsia, Minna lukee. Kouluja pitää suojella humanitaarisella lainsäädännöllä, Minna lukee GOA:n tiedotteesta.

Tämän jälkeen Ano pääsee vauhtiin.

"Teissä katsojissa on paljon Trump-faneja. Trumppilaiset - pedofiilit joita te ihannoitte - ovat uhranneet Iranissa lapsia Baalille. Tarkalla ohjukselle on ammuttu. Omalle jumalalleen pedofiilit uhrasi tyttökoulun. Pikkusiionistit Suomessa, vapaamuurarit, kaikki kirkon ihmiset.. Kaikki te, jotka kannatte sitä vitun Raamattua… te ootte niitä pikkusiionisteja”, Ano raivoaa.


VKK_Ano_Baalille.jpg
VKK_Ano_Baalille.jpg (56.63 KiB) Katsottu 926 kertaa

“Mitä kotisohvilla vois tehdä?”, hän kysyy.

Mielenosoittaminen ei Anon mukaan ole hyvä keino. Sen sijaan hän on saanut edellisenä yönä Luojalta / hengeltä / intuitiolta ohjeet, kuinka toimia. Tästä seuraa pitkä kulttiuskovaisen horinaa muistuttava pariminuuttinen vuodatus, jossa Ano on selvästi intuition pauloissa.

“Pitää päästä irti siionismista. Teille tulee rangaistus. Jumalan rangaistus on tulossa! Olette ottamassa ydinaseita sinne tontille! Haette turvaa ydinaseista. Ootte aikaisemminkin hakeneet turvaa rokotteista ja NATO:sta. Nyt otatte sinne tontillenne ydinaseita jotain teille kerrottua (väitettyä) uhkaa vastaan. Teille on kerrottu että uhka on naapurissa. Ei ole. Te olette itse itsellenne uhka. Turvaudutte nyt ydinaseisiin. Jos ette ymmärrä heittää sitä Raamattua pois niin repikää siitä irti ainakin Uuden testamentin sivut. Vähintä mitä voitte tehdä on polttaa ne sivut.”


VKK_Ano_naapuriuhka.jpg
VKK_Ano_naapuriuhka.jpg (54.71 KiB) Katsottu 926 kertaa


“Isot siionistit, trumppilaiset toteuttaa ilmestyskirjaa. Telegram on pullollaan niiden tekoja. Niillä on uskonsota menossa Iranissa! Ne uhraa Baalille omalle jumalalleen pikkulapsia! Tuette sitä!!”


“Ette te oo syntyneet maailmaan Raamattu kainalossa vaan pikkulapsiksi, vapaina ja puhtaina, ei teillä ole ollut silloin mitään kirjoja mukana. Henki on ohjannut teitä. Olette lapsina nähneet omin silmin asioita. Aikuisenakin pitää kulkea sen hengen mukaan! Ettehän te ees osaa!!”


“Teidän pitää nollata tilanne. Polttakaa ne kirjoitukset. Seuraavana esimerkkiä teille. Kun joudutte ahdinkoon, silloin tulee Jumalan rangaistus. Suomi loppuu olemasta. Se on monille kova asia. Pahimmillaan tulee pommia niskaan.”






Minna lukee Ukrainan sotilaiden läheisen naisen rukoilemassa rauhaa todennäköisimmin RusVesna -nimisellä venäläisellä propagandasivustolla. Minna esittelee videota ja lukee uutista.

“Tärkein asia on että ihmiset kovan koulun kautta löytää itsestään syyllisen, kun he ovat eksyneet” Ano alkaa messuta.

“Ei pidä hapuilla jonnekin tuonne ylös. Ego, minuus, maailman minuus tapetaan kun huomataan että se henki on olemassa. Unohtakaa kaikki se mitä maailma ja kirjat on opettaneet. Unohtakaa se.”

“Lähtekää uuteen nousuun. Suora yhteys Luojaan on tärkein, Voitte olla varmoja että tulee pommeja niskaan jos tukeudutte ydinaseisiin.”

“Teidän valitsemanne johtajat ovat viemässä sinne.”

Minna höpöttää alussa vielä syntymähengestä ja syyttää yhteiskuntaa ja uskontoja jotka johtaa harhaan.

Ihmiset syntyy Minnankin mukaan vapaina.

Ano kertoo nähneensä videoilla Israelin saarrnamiehiä, jotka ulvovat kauheassa transsissa ja joiden tavoitteena on, että muslimit ja kristityt tappaisivat toisia.

Uskonnot ovatkin Anon mukaan täyttä saastaa. Hän ei halua perata kuka ihmisistä on kaikkein lähinnä Luojaa.

“Teille kristityille piikkusiionisteille on hirveä asia kun puhutaan Allahista. Oli se mullekin aikoinaan. Kun puhuin Moskovassa (Geopoliittisten Ongelmien akatemiassa) luojajumalasta, luojasta niin muslimit taputti. Mulle selvisi että niillä on sama jumala.”


“Teillä on se välimies siellä, joku vanha kylänmies jonka Vatikaanin kirkko on tuonut. Teidät pitää saada siitä vapaaksi. Älkää tukeutuko ydinaseisiin, tukeutukaa siihen henkeen joka siinä on.”


Videon päättyessä Minnakin kehottaa kysymään suoraan Luojalta/intuitiolta/hengeltä, onko tää tilanne oikein.

Ei oo, hän vastaa itselleen.
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
mijuheto
Sofia Karppi
Viestit: 423
Liittynyt: Ke Tammi 14, 2026 11:41 am

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja mijuheto »

miten tyhmä tämä suomalainen ryssäpetturi voi olla,en usko että edes olemme vielä kunnolla nähneet miten vajaa tämä ryssäpetturi voi edes olla.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11494
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Ano Turtiainen 8.3.2026: - Moskovan keskustaa kevättalvella..


Ano ja Minna kiertävät Moskovan keskustaa. He haahuilevat muiden muassa paikoilla, jossa vielä talvipakkasilla oli luistinrata (jonka jäädytyskonetta Ano hulluna muutama kuukausi sitten ihaili), käyvät syömässä Anon suosikkipaikassa jossa Ano ei uskalla kuvata, koska pelkä taustamusiikin suututtavan Youtuben (musiikin tekijänoikeusmaksut siis). Ano ei halua edelleenkään tunnustaa, että netti toimii huonosti ja että netin toimintaa Moskovassa rajoitetaan. Netin takkuilu johtuu hänen mukaansa "suojista" joilla suojellaan lentokenttiä vihamielisiltä drooneilta.

VKK_Ano_metro.jpg
VKK_Ano_metro.jpg (61.94 KiB) Katsottu 780 kertaa

Joulujuttuja puretaan. Tuossakin oli luistinrata talvella.

Kuvataan kaupunkinäkymiä sillallta. Minna zoomaa matkustajapaattiin kanaalissa.

“Täällä on niin kova kesä että täällä ajetaan jo pärrillä vai mitä noi on”, Ano kommentoi ohi ajavia paikallisia mopopoikia.

Anon suosikkiruokapaikassa käydään ja Ano oppii itsekin jotain tekijänoikeuksista.

"Ravintelissa käytiin burgerit syömässä, mutta ei voinut sitä esitellä kun taistamusiikkia oli ja Youtube ei tykkää taustamusiikista, tulee oikeusjuttuja", hän selittää.


Keskustan tuntumaan nousevia "Uusia hienoja kerrostaloja" hämmästellään.

Turtiaiset löytävät sen verran kivan kävelykadun, että Minna haluaisi tulla sinne toistekin. Ano ei kuitenkaan tiedä missä ollaan. Ratikkapysäkkiäkin pitää kävellen etsiä kun karttasovellus ei toimi.

VKK_Ano_suojat.jpg
VKK_Ano_suojat.jpg (85.79 KiB) Katsottu 780 kertaa


Minnan mukaan netti toimii huonosti mutta Anon mukaan se toimii tietenkin ihan OK. Anon mukaan "suojat ovat päällä ja kartat paikantaa koko ajan lentokentälle", mitä se sitten tarkoittaakaan.


Keväinen keli on, lumet on viety pois ja keskusta on kuivunut.

Minna alkaa tyypilliseen tyyliinsä esitellä näyteikkunoita ja kadunvarren asioita: "Italialainen ravintola, karkkikappa, paljon ihmisiä liikkeellä. Isompi katu tässä. Siinä on hirmuisen kokonen (puinen) lehmä."


VKK_Ano_italialainen.jpg
VKK_Ano_italialainen.jpg (92.28 KiB) Katsottu 780 kertaa

Lopulta päästään ratikkaan päiväkävelyreissun päätteeksi. Metrolla ja ratikalla on tultu.

Nyt on kuitenkin viime hetki tilata kirjaa, Ano mainostaa. Kirjakauppihinkin omaelämäkerta saattaa tulla.

Ano kehottaa seuraajia kommentoimaan, peukuttamaan ja provosoimaan.

Jos jotain todella tarvitsee sanoa, ei silloin kannata alkaa mielistellä kellekään.
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Avatar
Virdon
Frank Columbo
Viestit: 9320
Liittynyt: To Maalis 05, 2009 12:03 am
Paikkakunta: Minas Tirith

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Virdon »

Tarkastaja Levisi kirjoitti: La Maalis 07, 2026 11:41 am “Ootte aikaisemminkin hakeneet turvaa rokotteista ja NATO:sta. Nyt otatte sinne tontillenne ydinaseita jotain teille kerrottua (väitettyä) uhkaa vastaan. Teille on kerrottu että uhka on naapurissa. Ei ole.”
Tarkastaja Levisi kirjoitti: La Maalis 07, 2026 11:41 am“Pahimmillaan tulee pommia niskaan.”
Kun on Ano kyseessä niin häneltä onnistuu jopa samassa ulostulossa kötistä ettei meillä ole mitään uhkaa naapurissa, ja sitten kuitenkin että meillä on uhka naapurissa.
Tarkastaja Levisi kirjoitti: La Maalis 07, 2026 11:41 am“Ne uhraa Baalille omalle jumalalleen pikkulapsia! Tuette sitä!!”
Ano itse tukee sitä että Venäjä murhaa pikkulapsiakin Ukrainassa.
Onnellisuutta on se ettei vituta ihan joka päivä.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11494
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Ano Turtiainen 9.3.2026: - Viesti Iranista



Ano on uusimmalla videollaan sen verran Allahin pauloissa, että pyytää jakamaan "viestiä" Iranista.

Aikamoinen tilanne on Anon mukaan Iranissa. Ano näyttääkin videota, jossa hallinnon kannattajat mielenosoittavat todennäköisimmin järjestetyssä mielenosoituksessa.

Iranissa on Anon ymmärryksen mukaan kulutettu loppuun valtava määrä lännen ilma-aseita ja ne ovat Anon mukaan tietenkin loppumassa, eikä uusia saada valmistettua.

Ukrainakin on nyt suuressa kusessa, kun ei saa ohjuksia, kun Venäjä Anon mukaan "yrittää taistella Ukrainaan rauhan".


Ano panee videon pyörimään. Videolla näkyy ilmalla täytettäviä panssareita ja hävittäjiä hiekalla ja muissa maakohteissa. Iran on Anon mukaan käyttänyt Kiinasta ostettavia kumipallopanssareita ja -hävittäjiä, mikä on toiminut oivallisena ohjusansana.


Ano haluaa kuitenkin painottaa, että ennen kaikkea Iran ja USA toteuttaa Iranissa Ilmestyskirjaa. Kun öljyä ei saa Iranilta ryöstettyä, se poltetaan pois.

Ano vertaakin USA:n hyökkäystä Iraniin sotaa Lapin sotaan, jossa pakenevat saksalaissotilaat polttivat Lappia. Kuolema on Anon mukaan sodan aiheuttaneilla Israelilla ja USA:lla joka tapauksessa edessä.


Anon hyvä ystävä Reza Iranista kuuluu "Jaltan Telegram -ryhmään", jossa Anokin on mukana.


Ano on tavannut Rezan vuoden 2024 "Jaltan konferenssissa" Moskovassa. Reza toivoo että hänen kaverinsa eivät olisi hiljaa.

Ano kuitenkin tulkitsee viestin omalla tavallaan. Rezan toive jonkinlaiseen vastarintaan "ylivaltaa kohtaan" tarkoittaa Anon mukaan sitä, että ihmisille on valehdeltu että Iran on diktatuuri jossa ei saa elää vapaasti. Nettikin on ihan muista syistä poikki eikä suinkaan sen takia, että Iran on diktatuuri.

Se ei selviä, kannattaako Anon kaveri Reza vallankumousarmeijaa vai mahdollista uutta liberaalimpaa johtoa.

VKK_Ano_Iranissa_vapaasti.jpg
VKK_Ano_Iranissa_vapaasti.jpg (76.62 KiB) Katsottu 623 kertaa

Ano esittelee myös Alin, joka on hänen kavereitaan. Ali on haastatellut Anoa Iranin mediaan 2024.

Ano lämpenee haastattelua muistellessaan: Hän sai silloin sanoa muutamia sanoja suoraan myös Iranin korkeimmalle johtajalle, jonka USA taannoisessa ohjusiskussa surmasi.

Ano kehottaa levittämään "sanomaa Iranin kansan puolesta" vaikka onkin todennäköisimmin tiukkaa diktatuuria kannattavan Iranin vallankumousarmeijan puolella.

Lopussa Ano lukee tulevasta kirjasta kappaleen "tapahtumista joiden takia hänellä meni luotto yhteiskuntaan".

Hän kertaa poliisien vierailua Juvan mökillä ja selittää, kuinka tuli "korruptoituneessa Suomessa vainotuksi mielipiteidensä takia”.


VKK_Ano_julkiset_mielipiteet.jpg
VKK_Ano_julkiset_mielipiteet.jpg (39.37 KiB) Katsottu 623 kertaa

"Meni lopullisesti luotto viranomaisiin" on luvun otsikko. Ano selittää ettei hän voinut enää poliisin mökkipihaan ajaessa "tietää onko kyseessä jolku tehtävään määrätty rivipoliisi vai joku porukka, joka yrittää ottaa minut voimalla kiinni johonkin tekaistuun syyhyn vedoten".

Ano pohtii kirjassa, mitä syitä siihen voisi olla:

"Ei voi olla muuta kuin Anon julkiset mielipiteet".


Anon mukaan Suomea ei voi puolustaa ennen kuin se on korjattu. Hän ei kuitenkaan vielä tiedä miten Suomen korjaisi.

"Sitenkö että ajaa sieltä vihamieliset ihmiset, eli enemmistön väestöstä, pois?", hän pohtii.


VKK_Ano_porukka_voimalla.jpg
VKK_Ano_porukka_voimalla.jpg (39.7 KiB) Katsottu 623 kertaa
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Avatar
Virdon
Frank Columbo
Viestit: 9320
Liittynyt: To Maalis 05, 2009 12:03 am
Paikkakunta: Minas Tirith

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Virdon »

Tarkastaja Levisi kirjoitti: Ma Maalis 09, 2026 9:56 am Kuolema on Anon mukaan sodan aiheuttaneilla Israelilla ja USA:lla joka tapauksessa edessä.
Mitähän ydinsotaa se tämä taas tarkoittaa? No, ainakin jonkinlainen suurtuho se Anon mielihaluissa näkyy taas kerran olevan.

Eihän siitä montaa päivää olekaan kun edellinen Anon kötisemä suurtuho jäi pettymyksekseen tapahtumatta.
Tarkastaja Levisi kirjoitti: Ma Maalis 09, 2026 9:56 amLopussa Ano lukee tulevasta kirjasta kappaleen "tapahtumista joiden takia hänellä meni luotto yhteiskuntaan".
Mitä, eikö velkojensa maksun laiminlyönyt Turtiainen saanut enää yhteiskunnassa luottoa? :D
Tarkastaja Levisi kirjoitti: Ma Maalis 09, 2026 9:56 am"Meni lopullisesti luotto viranomaisiin" on luvun otsikko. Ano selittää ettei hän voinut enää poliisin mökkipihaan ajaessa "tietää onko kyseessä jolku tehtävään määrätty rivipoliisi vai joku porukka, joka yrittää ottaa minut voimalla kiinni johonkin tekaistuun syyhyn vedoten".
No eiköhän se aika selvää ole tässä ollut ettei se Anon mielestä ainakaan ensiksi mainittu vaihtoehto ole voinut mitenkään olla.
Tarkastaja Levisi kirjoitti: Ma Maalis 09, 2026 9:56 amAno pohtii kirjassa, mitä syitä siihen voisi olla:
"Ei voi olla muuta kuin Anon julkiset mielipiteet".
No eipä se kovinkaan yllättävää ole jos Ano kirjakötöksessään sivuuttaa kaikki velkasotkunsa ja muut puliveivailunsa joiden perusteella viranomaiset ovat häntä tavoitelleet.
Onnellisuutta on se ettei vituta ihan joka päivä.
Vastaa Viestiin