Jaa-a.McCall kirjoitti: To Maalis 12, 2026 3:54 pm Hallelujaa! Jopa demarit innostuivat ajatuksesta. Suvi-Anne Siimes laittoi tämän rullan pyörimään.
Helsingin Sanomat 12.3.2026 / https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011876210.html
Sdp:ltä ”vihreää valoa” maahanmuuttajien vähimmäiseläkkeiden leikkaamiselle
Työeläkevakuuttajien etujärjestöjen Telan väistyvä toimitusjohtaja Siimes sanoi tiistaina Helsingin Sanomien haastattelussa, että oikeus vähimmäis- eli takuueläkkeeseen syntyy maahanmuuttajille liian helposti.
Kolmen vuoden Suomessa asumisen jälkeen maahanmuuttaja on oikeutettu samaan takuueläkkeeseen kuin kantasuomalaisetkin. Täysi takuueläke on noin 990 euroa kuukaudessa, jos henkilö ei saa muita eläkkeitä.
Jos maahanmuuttajien takuueläkkeiden leikkaaminen johtaisi toimeentulotukimenojen kasvuun, merkittävää suoraa säästöä julkiseen talouteen ei välttämättä syntyisi.
Minulla oli kaveri joka oli melkoinen kelarotta.
Se aina sanoi että sitten mennään perustoimeentulotuelle, kun joku muu raha tyssäsi.
Vene vuotaa pahasti, eikä yhden reiän tukkiminen auta.
Muutosten on oltava muutakin kuin kosmeettisia.
Seuraava isompi projekti on nuo ukrainalaiset, koska heitä on niin paljon.
Juuri näin tuossa yhdellä yksityselle lääkäriasemalla, kuinka joku maahanmuuttokordinaattori tms, paapoi ukrainalaisperhettä asemalla käymisessä.
Ovat ihan yhtä avuttomia täällä kuin muutkin matut, mutta osaavat kuitenkin pelata systeemiä hyvin.
Ukrainalaiset voivat ensi vuonna palata palvelemaan maataan, kuten heidän velvollisuus onkin.
Se erityisasetus, jolla ukrainalaiset saattoivat saada tilapaisen oleskeluluvan suojeluperusteella, päättyy näet 2027.