NATO

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.

Pitäisikö Suomen liittyä sinun mielestäsi natoon?

Kyllä
139
52%
Ei
127
48%
 
Ääniä yhteensä: 266

Schimanski
Adrian Monk
Viestit: 2893
Liittynyt: To Helmi 15, 2024 1:02 am

Re: NATO

Viesti Kirjoittaja Schimanski »

rikkalapio kirjoitti: La Huhti 11, 2026 8:02 pm
No taatusti tulee kuule jatkossakin vastustamaan Brysselin älyvapaita rahoitus huijauksia Ukrainan mustaan aukkoon jonne ne massit aina auttamattomasti katoavat ja lopputulos on siltikin se että Venäjä vie ja Ukraina vikisee. Mikään ei tule sitä muuttamaan.

Orban on niitä harvoja järkensä säilyttäneitä EU poliitikoita jotka ajattelevat oman maansa asioita siitä täysi hatun nosto eikä mahdollinen jatkaja taatusti tule olemaan mikään Brysselin juoksupoika hänkään :wink:
Orban on Putinin sylikoira ja läpeensä korruptoitunut mätäsäkki joka ajattelee vain ja ainoastaan omaa etuaan, mutta sellaisiahan sinä suuresti ihailet :mrgreen: Ukrainassa sellainen mätäsäkki meni vaihtoon Maidanin jälkilöylyissä ja nyt sama on tapahtumassa Unkarissa ihan vaalien kautta. Jos Unkarin etua ajatellaan niin Ukrainan kyljessä sijaitsevan pienen ja köyhän Unkarin kannattaisi nuoleskella kieli ruskeana Ukrainan hanuria eikä suinkaan Venäjän hanuria.

Orbanin hallinnon korruptioon kyllästynyt ja Fidesz-puolueesta eronnut europarlamentaarikko Péter Magyar ei ehkä ole EU:lle eikä Ukrainalle mikään unelmien prinssi, mutta aivan varmasti yhteistyökykyisempi ja EU myönteisempi kun Orban. Keskustaoikeistolaisen Tiszan keskeisimpiä eroja Fidesziin nähden on sen Eurooppa-mielisyys. Juurikin siksi Putin ja Trump haluaisivat että Orban pysyy vallassa.
Paikalla
Avatar
rikkalapio
Axel Foley
Viestit: 2012
Liittynyt: Ke Joulu 31, 2025 12:34 pm

Re: NATO

Viesti Kirjoittaja rikkalapio »

OnyxPhoenix kirjoitti: Su Huhti 12, 2026 2:39 am
rikkalapio kirjoitti: La Huhti 11, 2026 7:39 pm Duranin juontajat ovat ehdottomasti kärkinimiä maailmanpolitiikan tiedottamisessa tänä päivänä ehdotonta eliittiä sillä saralla jota seuraavat kaikki maailman asioista kiinnostuneet jotka haluavat uutisensa ilman propagandaa.
Älä jaksa naurattaa, sen verran noita joskus katsonut. En jaksa kirjoittaa pidempää vastausta mutta se mitä Grok antoi pitää täsmälleen paikkaansa omien havaintojeni mukaan vuosien ajalta.
Ei, Alex Christoforou ja Alexander Mercouris eivät ole puolueettomia kommentaattoreita. Heidän kanavansa The Duran (ja erilliset YouTube-kanavat) tunnetaan vahvasti pro-Venäjä-suuntautuneena analyysinä, erityisesti Ukrainan sodan, Naton, EU:n ja Yhdysvaltojen ulkopolitiikan osalta. He kritisoivat voimakkaasti "kollektiivista länttä" ja esittävät usein Venäjän toimia puolustuksellisina tai ymmärrettävinä, kun taas länsimaiden roolia pidetään aggressiivisena tai propagandistisena.

Tausta ja bias-arviot

Alexander Mercouris: Entinen brittiläinen lakimies (barrister), joka menetti oikeudenharjoittamisoikeutensa 2012 (disbarred) petos- ja valehtelusyytösten vuoksi. Sen jälkeen hän on työskennellyt Venäjän valtion medioille (kuten RT ja Sputnik) ja kirjoittanut pro-Venäjä-sisältöä. Hän on The Duranin pääanalyytikko ja johtava ääni.

Alex Christoforou: Kyproslainen (kreikkalaistaustainen) yrittäjä ja some-vaikuttaja, joka asuu osan aikaa Kyproksella/Kreikassa. Hän kuvailee itseään "geopoliittisena analyytikkona" eikä ammattitoimittajana. Hänellä on ollut yhteyksiä Venäjä-myönteisiin piireihin, ja hän matkustaa mm. Serbiaan.

Media Bias Fact Check luokittelee The Duranin Questionable-lähteeksi: far-right bias, low factual reporting, venäläisen propagandan levittäminen, right-wing salaliittoteoriat, huonot lähteet (usein RT/Sputnik), plagiointi ja läpinäkymättömyys. Sivusto on perustettu 2016 Kyprokselle, ja rahoitus tulee lahjoituksista (PayPal, Patreon) sekä mainoksista.

Muut lähteet (esim. Kyiv Independent, NewsGuard, Telegraph) kuvailevat heitä pro-Kremlin-kommentaattoreiksi, jotka toistavat venäläisiä talking pointeja (esim. "Ukrainan natsit", "länsi provosoi Venäjää", "sota menee Venäjälle hyvin" jne.). Heidän sisältönsä on suosittua "alternative media" -piireissä, joissa vastustetaan mainstream-mediaa, mutta kriitikot pitävät sitä disinformaationa.
Hahahaha , no siis jos se että kertoo asioista niin kuin ne ovat on Venäjä mielistä toimintaa niin olkoon sitten niin. Niinhän nuo tekoälytkin toimivat eli olettavat kaiken Venäjältä tulevan olevan propagandaa ja länsimedian tiedottaman uutisoinnin olevan faktaa . Duran on yksi lähde josta saat päivän tapahtumat ilman propagandaa kummankin puolen osalta. Siellä käydään läpi mitä se Venäjä on todellisuudessa sanonut ja tehnyt sekä mitä Länsimat ovat sanoneet ja tehneet. Siis jos puhutaan Ukrainasta Duranhan ei suinkaan keskity vain yhteen aiheeseen vaan geopoliittisiin tapahtumiin maailmalla. Tiedottaminen perustuu nimenomaan faktoihin ei keksittyihin narratiiveihin joita tekoälyt käyttävät pohjanaan. :lol:
Ei Eurooppa ole mikään USA:n vasalli muualla kun Venäjän propagandassa
- Schimanski -

"Iran on lyöty. Kukaan ei ole koskaan voittanut näin. MINÄ pelastin Yhdysvallat ja maailman siinä sivussa.

Tiedättehän te."

-Trump-
OnyxPhoenix
Angus MacGyver
Viestit: 6748
Liittynyt: Pe Syys 25, 2020 12:16 am

Re: NATO

Viesti Kirjoittaja OnyxPhoenix »

^ Höpö höpö. Täällä on naurettu huijari asianajaja Duranin vieteriukollekin jo vuosia sitten koska vituiks män ennustukset. :lol:
Pat.Rivera
Alibin satunnaislukija
Viestit: 55
Liittynyt: La Tammi 10, 2026 3:31 pm

Re: NATO

Viesti Kirjoittaja Pat.Rivera »

rikkalapio kirjoitti: La Huhti 11, 2026 10:03 pm ^
Tulet huomaamaan :lol:
Olipas taas vaikeata vastata kysymykseen suoraan. En kiusaa enempää mutta kerran kysyn.
Niin mitä minä tulen huomaamaan? Voisitko vastata selkeästi niin kuin aikuinen ihminen?
Schimanski
Adrian Monk
Viestit: 2893
Liittynyt: To Helmi 15, 2024 1:02 am

Re: NATO

Viesti Kirjoittaja Schimanski »

Puolustusliiton arktiset jäsenmaat sorvasivat Helsingborgissa yhteisen julkilausuman.

Sen tarkoituksena on hillitä Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin haluja sooloilla arktisella alueella. Kansankielisesti voi kiteyttää, että julkilausuma hillitsee Trumpin Grönlanti-himoja.

Arktiset Nato-maat painottavat haluavansa edistää vakautta arktisella alueella, missä Venäjä lisää sotilaallista aktiivisuuttaan ja Kiina osoittaa strategista kiinnostustaan niin laivaväyliin kuin luonnonvaroihin.

– Vahvistamme sotilaallista läsnäoloamme, valvontakykyämme ja yhteistä harjoitteluamme arktisella alueella ja pohjoisella napa-alueella. Teemme tämän koordinoidusti ja harkitusti, A7-maat tähdentävät.

Naton arktisten jäsenmaiden Helsingborgissa julkistama tieto NORADin modernisoinnista tarkoittaa käytännössä sitä, että maat kehittävät arktisille alueille yhteisen ilma- ja ohjuspuolustuksen eli niin sanotun kupolin.

Suomi on mukana sotilaallisen kupolin rakentamisessa. Ilmavoimat saa lokakuussa Rovaniemelle ensimmäiset F-35-hävittäjänsä. Niiden sensoriteknologia ja kyky ”kommunikoida” satelliittien kanssa yhdistävät Suomen teknologisesti osaksi yhteistä kupolia. Suomessa on myös kriittisen tärkeitä tutkia.

Kun näin on, puheet siitä, että amerikkalaiset eivät puolustaisi Suomea, ovat vailla todellisuuspohjaa.

Ne perustuvat pikemminkin tietämättömyyteen siitä, mitä arktisessa puolustuksessa tapahtuu, kuin todellisuuteen.


https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/6 ... e2be9924e1
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15362
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: NATO

Viesti Kirjoittaja URSA »

USA:lta shokki-ilmoitus Natolle

Julkaistu 27.05.2026 08:19

Yhdysvallat haluaa "Nato 3.0:n".

Yhdysvallat vähentää tuntuvasti Euroopan avuksi kriisitilanteessa tarkoitettua raskasta kalustoa, kertovat saksalaislehti Der Spiegel ja yhdysvaltalaismedia Politico.

Vähennyslistalta löytyy esimerkiksi hävittäjiä, strategisia pommittajia, sotalaivoja, sukellusveneitä, drooneja ja lentokoneiden tankkauskalustoa.

Lehtien mukaan Yhdysvallat on kertonut asiasta Euroopan Nato-maille viime viikon lopulla.

Vaikka Yhdysvallat ei ole ilmeisesti kertonut tarkkaa aikataulua suunnitelmalleen, täytyy Euroopan toimia Der Spiegelin mukaan nopeasti.

"Nato 3.0"

Euroopassa osattiin odottaa jonkinlaisia supistuksia Yhdysvaltojen kalustoon, mutta vähennykset ovat merkittävämpiä kuin eurooppalaiset johtajat odottivat, Der Spiegel kirjoittaa.

Ennen Naton tapaamista Euroopassa uskottiin, että kyse olisi vaiheittain tapahtuvista pienistä muutoksista. Pentagonin edustaja Alexander Velez-Green piti kuitenkin toisenlaisen puheenvuoron.

Yhdysvaltojen "Nato 3.0" -konseptin tavoite on, että Eurooppa hoitaa itse kokonaisuudessaan perinteisen puolustuksen. Tällä hetkellä Yhdysvallat vastaa noin puolesta Naton perinteisestä puolustuskyvystä.

Yhdysvaltojen uusin päätös ei koske ydinasepelotteeseen.

Yksi Naton kesän huippukokouksen teemoista onkin eurooppalaisempi Nato.

Kokousta odotetaan jännittyneissä tunnelmissa, sillä Trump on puhunut julkisesti jopa Nato-eron mahdollisuudesta.

Taustalla on Trumpin yleisen Nato-skeptisyyden lisäksi Yhdysvaltojen tyytymättömyys Euroopan apuun Iranin sodassa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/usa ... ta/9344586

Putte tuskin voisi olla tyytyväisempi.

Trumppelilla riittää kyllä rahaa vitun tanssiaissaliin mutta ei vanhojen USA:n liittolaisten puolustamiseen Venäjää vastaan.
Paikalla
Avatar
rikkalapio
Axel Foley
Viestit: 2012
Liittynyt: Ke Joulu 31, 2025 12:34 pm

Re: NATO

Viesti Kirjoittaja rikkalapio »

Minäkin olen tyytyväinen mitä teemme moisella raha reiällä jonne sinunkin verorahasi nyt menevät kun kaikki uskottavuus on laitokselta nyt joka tapauksessa jo mennyt. Tappio Venäjää vastaan on sellainen kuolinisku josta ei liittouma tule selviämään ainakaan minään varteenotettavana uhkana. Samahan toki koskee USA:takin joka parasta aikaa ottaa pataansa Iranilta monellakin tapaa.

Uusi maailmanvalta on syntymässä ja se tulee multipolaarisena aivan kuten kerrottu jo aikapäiviä sitten.USA:n hegemonia vetelee viimeisiään.
Ei Eurooppa ole mikään USA:n vasalli muualla kun Venäjän propagandassa
- Schimanski -

"Iran on lyöty. Kukaan ei ole koskaan voittanut näin. MINÄ pelastin Yhdysvallat ja maailman siinä sivussa.

Tiedättehän te."

-Trump-
kiinnostunut5
Jane Marple
Viestit: 1091
Liittynyt: Ma Tammi 13, 2014 11:43 am

Re: NATO

Viesti Kirjoittaja kiinnostunut5 »

rikkalapio kirjoitti: To Touko 28, 2026 12:41 am Minäkin olen tyytyväinen mitä teemme moisella raha reiällä jonne sinunkin verorahasi nyt menevät kun kaikki uskottavuus on laitokselta nyt joka tapauksessa jo mennyt. Tappio Venäjää vastaan on sellainen kuolinisku josta ei liittouma tule selviämään ainakaan minään varteenotettavana uhkana. Samahan toki koskee USA:takin joka parasta aikaa ottaa pataansa Iranilta monellakin tapaa.

Uusi maailmanvalta on syntymässä ja se tulee multipolaarisena aivan kuten kerrottu jo aikapäiviä sitten.USA:n hegemonia vetelee viimeisiään.
Heinäkuussa? No ei, nyt ollaan kerrankin samasta asiasta tyytyväisiä. Minunkin mielestä jos vasta tämän jälkeen euroopassa aletaan ottamaan vastuu omasta puolustustuksesta, niin tuleehan se 4v liian myöhään.

venäjä on kyntensä ja liittolaisensa nyt näyttänyt useamman vuoden Ukrainassa niin ei siihen ihmeellistä liittoa tarvita että venäjää ei tarvitse jatkossakaan pitää huolena tai välittää siitä ylipäätään.
Paikalla
Avatar
rikkalapio
Axel Foley
Viestit: 2012
Liittynyt: Ke Joulu 31, 2025 12:34 pm

Re: NATO

Viesti Kirjoittaja rikkalapio »

kiinnostunut5 kirjoitti: To Touko 28, 2026 3:22 pm
rikkalapio kirjoitti: To Touko 28, 2026 12:41 am Minäkin olen tyytyväinen mitä teemme moisella raha reiällä jonne sinunkin verorahasi nyt menevät kun kaikki uskottavuus on laitokselta nyt joka tapauksessa jo mennyt. Tappio Venäjää vastaan on sellainen kuolinisku josta ei liittouma tule selviämään ainakaan minään varteenotettavana uhkana. Samahan toki koskee USA:takin joka parasta aikaa ottaa pataansa Iranilta monellakin tapaa.

Uusi maailmanvalta on syntymässä ja se tulee multipolaarisena aivan kuten kerrottu jo aikapäiviä sitten.USA:n hegemonia vetelee viimeisiään.
Heinäkuussa? No ei, nyt ollaan kerrankin samasta asiasta tyytyväisiä. Minunkin mielestä jos vasta tämän jälkeen euroopassa aletaan ottamaan vastuu omasta puolustustuksesta, niin tuleehan se 4v liian myöhään.

venäjä on kyntensä ja liittolaisensa nyt näyttänyt useamman vuoden Ukrainassa niin ei siihen ihmeellistä liittoa tarvita että venäjää ei tarvitse jatkossakaan pitää huolena tai välittää siitä ylipäätään.
Joo, minä muistan mainiosti kun te samaa virttä lauloitte USA:lle ja NATO:lle kun se 20 vuotta tappeli Afgaani paimentolaisia vastaan ja otti pataansa . Hohhoijaa nyt sentään :lol:
Ei Eurooppa ole mikään USA:n vasalli muualla kun Venäjän propagandassa
- Schimanski -

"Iran on lyöty. Kukaan ei ole koskaan voittanut näin. MINÄ pelastin Yhdysvallat ja maailman siinä sivussa.

Tiedättehän te."

-Trump-
kiinnostunut5
Jane Marple
Viestit: 1091
Liittynyt: Ma Tammi 13, 2014 11:43 am

Re: NATO

Viesti Kirjoittaja kiinnostunut5 »

rikkalapio kirjoitti: To Touko 28, 2026 6:28 pm
kiinnostunut5 kirjoitti: To Touko 28, 2026 3:22 pm
rikkalapio kirjoitti: To Touko 28, 2026 12:41 am Minäkin olen tyytyväinen mitä teemme moisella raha reiällä jonne sinunkin verorahasi nyt menevät kun kaikki uskottavuus on laitokselta nyt joka tapauksessa jo mennyt. Tappio Venäjää vastaan on sellainen kuolinisku josta ei liittouma tule selviämään ainakaan minään varteenotettavana uhkana. Samahan toki koskee USA:takin joka parasta aikaa ottaa pataansa Iranilta monellakin tapaa.

Uusi maailmanvalta on syntymässä ja se tulee multipolaarisena aivan kuten kerrottu jo aikapäiviä sitten.USA:n hegemonia vetelee viimeisiään.
Heinäkuussa? No ei, nyt ollaan kerrankin samasta asiasta tyytyväisiä. Minunkin mielestä jos vasta tämän jälkeen euroopassa aletaan ottamaan vastuu omasta puolustustuksesta, niin tuleehan se 4v liian myöhään.

venäjä on kyntensä ja liittolaisensa nyt näyttänyt useamman vuoden Ukrainassa niin ei siihen ihmeellistä liittoa tarvita että venäjää ei tarvitse jatkossakaan pitää huolena tai välittää siitä ylipäätään.
Joo, minä muistan mainiosti kun te samaa virttä lauloitte USA:lle ja NATO:lle kun se 20 vuotta tappeli Afgaani paimentolaisia vastaan ja otti pataansa . Hohhoijaa nyt sentään :lol:
Et kuitenkaan lainannut jos semmoisen tekstin minulta kerran muistat? :mrgreen:
Vastaa Viestiin