Pirhan tarkastusjohtajaksi työväentaustaisen ex-tarkastusjohtajan poika

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11478
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Pirhan tarkastusjohtajaksi työväentaustaisen ex-tarkastusjohtajan poika

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Isä - joka edelleen Tampereen työväenyhdistyksen puheenjohtaja ja SDP:n aktiivi - jäänyt eläkkeelle tarkastusjohtajan tehtävästä 1.1.2026 ja nyt poika jatkaa samassa pestissä.

https://yle.fi/a/74-20223547


Hyvinvointi­alueen yllättävä päätös: johto­tehtävään valittiin eläköityneen johtajan poika – palkka lähes 10 000 euroa
Pirhan tarkastus­lautakunta esitti virkaan toista hakijaa. Alue­valtuusto päätti kuitenkin vastoin lautakunnan esitystä.



Pirkanmaan hyvinvointialueen uudeksi tarkastusjohtajaksi valittiin yllättäen edellisen tarkastusjohtajan poika.

Ylen tietojen mukaan Pirhan uuden tarkastusjohtajan Aleksi Paanasen isä on tehtävästä eläkkeelle jäänyt tarkastusjohtaja Jarmo Paananen.

Aleksi Paananen vahvistaa asian Ylelle. Hän ei pidä asiaa merkityksellisenä.

– Olen rakentanut urani itse, Paananen sanoo.

Hän muistuttaa vielä, että sukulaisuussuhde ei estä virkaan hakemista tai valitsemista.

Aleksi Paananen siirtyy Pirkanmaalle Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen tarkastuspäällikön tehtävästä.

Yle kertoo asiasta, sillä valinta oli yllättävä ja vastoin tarkastuslautakunnan ehdotusta. Pirha on Suomen suurin hyvinvointialue. Tarkastusjohtajan kuukausipalkka on lähes 9 700 euroa.

Eläkkeellä oleva Jarmo Paananen ei halua kommentoida sukulaissuhdettaan uuteen tarkastusjohtajaan.


(--)

Aiemmin maaliskuussa valtuusto palautti tarkastusjohtajan valinnan uudelleen valmisteluun SDP:n aloitteesta.

Pirhan aiempi tarkastusjohtaja Jarmo Paananen on SDP:n jäsen ja hän toimii Tampereen työväenyhdistyksen puheenjohtajana.

Palautusesityksen teki SDP:n valtuustoryhmän puheenjohtaja Taru Tolvanen, ja sitä kannatti kokoomuksen aluevaltuutettu Leena Kostiainen.

Lautakunta piti esityksensä ennallaan. Tarkastuslautakunta päätti esittää Rami Aaltosta virkaan jo helmikuussa, jolloin myös Pirha tiedotti asiasta.
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
jotunheimen
Olivia Benson
Viestit: 727
Liittynyt: Ma Loka 19, 2020 8:34 am

Re: Pirhan tarkastusjohtajaksi työväentaustaisen ex-tarkastusjohtajan poika

Viesti Kirjoittaja jotunheimen »

Kun katsoo, miten upeasti Vantaalla ja Keravalla menee, on hyväksi Pirkanmaalle, että sossut jatkavat korruptiotaan ja nepotismiaan.
@veitera has blocked you
lonesjucca
Javier Pena
Viestit: 1823
Liittynyt: Ke Heinä 26, 2023 9:26 pm

Re: Pirhan tarkastusjohtajaksi työväentaustaisen ex-tarkastusjohtajan poika

Viesti Kirjoittaja lonesjucca »

Verrattavissa Stubbin pojan Oliverin valintaan tämä. Tosin ei ehkä aivan yhtä törkeä, kun mitään asetuksia ei muutettu, että valinta mahdollistuu, mutta yhtä kaikki korruptiota.
Avatar
Rescuer
Watson itse
Viestit: 5996
Liittynyt: Ti Heinä 08, 2008 8:15 pm

Re: Pirhan tarkastusjohtajaksi työväentaustaisen ex-tarkastusjohtajan poika

Viesti Kirjoittaja Rescuer »

lonesjucca kirjoitti: Ti Touko 05, 2026 3:37 pm Verrattavissa Stubbin pojan Oliverin valintaan tämä. Tosin ei ehkä aivan yhtä törkeä, kun mitään asetuksia ei muutettu, että valinta mahdollistuu, mutta yhtä kaikki korruptiota.
Mitä asetuksia Oliver Stubbin valinnassa muutettiin? Vai trollaatko taas aiheeseen liittymätöntä disinformaatiota?
Mitä enemmän vihreitä hymiöitä, sitä heikommat argumentit.
Eräässä entisessä hallituspuolueessa oltiin erittäin kiinnostuneita uusista pilvipalveluista. Sitten joku kertoi heille, ettei pilvipalveluilla ole mitään tekemistä kannabiksen kanssa...
Vastaa Viestiin