Vapun 2026 natsimarssi

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.
Stonedar
Axel Foley
Viestit: 2212
Liittynyt: Ma Joulu 11, 2023 8:45 am

Re: Vapun 2026 natsimarssi

Viesti Kirjoittaja Stonedar »

Huutaja Jaana kirjoitti: Ke Touko 06, 2026 10:33 pm
Oulun_Kungas kirjoitti: Ke Touko 06, 2026 7:45 pm ilmeisesti pääasia on vaan viedä huomiota pois siitä, kun natsit pahoinpitelivät porukalla VALKOISEN NUOREN NAISEN.
Älä pliis oleta toisen sukupuolta. Hirveät dysforiat iski päälle.
Mutta onkos tämä Tytti sitten jossain julkisesti, esim. somessa, identifioitunut vaikka määrittelemättömäksi kenguruksi, vai kenties ihan naiseksi?
TimoTyön
Poliisikoira Rex
Viestit: 269
Liittynyt: Ma Maalis 23, 2026 9:36 pm

Re: Vapun 2026 natsimarssi

Viesti Kirjoittaja TimoTyön »

jmit kirjoitti: To Touko 07, 2026 9:39 am Miten mahtaa käydä, jos hyökkää vastamielenosoitukseen naamioituneena ja kantaa banderollia 'punikit vittuun'? Oikealta laidalta ei taida vain löytyä itsemurhakandidaattia hoitamaan hommaa. Ja jos löytyisi niin valtamedia uutisoisi jossain alaviitteessa 'Uusnatsi hyökkäsi rauhanomaisen mielenosoituksen kimppuun, syntyi kahnaus, jonka seurauksena uusnatsi kompastui, löi päänsä katukiveykseen ja menehtyi'
Ei käy mitenkään. Vasemmistolaiset ovat sen verran aikuisia, että hyväksyvät muitakin mielipiteitä kuin omansa. Siksihän väkivaltajorkit eivät halua suorittaa mielenilmausta, koska alkaisivat heti pahoinpitelemään väärää mieltä olevia. Sekin olisi hyvä selvittää, että kuinka monta tulipaloa väkivaltajorkit ovat sytytelleet viimeaikoina.
Tiinas
Axel Foley
Viestit: 2316
Liittynyt: Su Helmi 11, 2018 10:00 am

Re: Vapun 2026 natsimarssi

Viesti Kirjoittaja Tiinas »

Jonkun järkevän kommentti tähän vassuleiden ja amnestyn false flag operaatioon.

"Tampereen pormestari julisti virka-asemassaan, että "tällaiset ryhmittymät eivät ole tervetulleita Tampereelle", viitaten Sinimustien kaltaisiin liikkeisiin. Perusteena oli yksi epäilty pahoinpitely, jonka tekijää ei ollut tunnistettu. Yhden naamioituneen tuntemattoman teko riitti kollektiiviseen tuomioon kokonaisesta liikkeestä.

Eilen MTV uutisoi Espoosta. Viisi poikaa hyökkäsi alikulkutunnelissa tuntemattoman henkilön kimppuun, potkivat häntä päähän maassa makaavana ja päättivät tilanteen kahteen puukoniskuun. Koko tilanne videolla. Tekijöiden ulkonäkö dokumentoitu. Ei ensimmäinen tapauksensa, ei viimeinen.

Onko Espoon pormestari pitänyt lehdistötilaisuuden, jossa hän virka-asemassaan julistaa tämän tekijöiden taustaryhmän olevan ei-tervetullut kaupunkiin? Onko Yle otsikoinut tapauksen kollektiivisesti tämän ryhmän väkivallaksi? Vaaditaanko perustuslain muutoksia näiden tekojen estämiseksi?

Ei.

Tampereen vapun tapauksessa tuntematon tekijä riitti kehystämään kaikki vakaumuksen kannattajat. Espoon kaltaisissa tapauksissa tunnistettu joukko ei riitä edes mainintaan tekijöiden taustasta uutisen otsikossa.

Tämä ei ole mielipide. Tämä on dokumentoitu ero kahdessa eri käsittelytavassa. Toisessa yhden tuntemattoman teko voidaan ilman valmista esitutkintaa, tunnistettua epäiltyä, syytettä tai tuomiota kytkeä kokonaiseen kansanryhmään ja ehdottaa sen pohjalta perustuslakimuutoksia. Toisessa viiden tunnistetun teko on yksittäistapaus.

Kummallekin pitäisi soveltaa samaa standardia. Joko molemmat ovat yksittäistapauksia kunnes tutkinta kertoo muuta, tai molemmat ovat osoituksia rakenteellisesta ongelmasta. Valikoiva soveltaminen sen mukaan kenen aate tai tausta tekijällä on, ei ole oikeudenmukaisuutta.

Se on politiikkaa joka teeskentelee olevansa oikeudenmukaisuutta
.

Tällainen valikoiva empatia kohdistuu tiettyihin ryhmiin ja evätään kokonaisuudessaan toisilta. Universaaleiksi väitettyjä periaatteita kuten ihmisoikeudet ja tasa-arvo sovelletaan silloin, kun niiden soveltamisesta vallanpitäjä saa itse suurimman hyödyn. Lopputulos on identiteettihierarkia: järjestelmä, jossa eri ryhmillä on tosiasiallisesti eri kohtelu ja eri ihmisarvo sen perusteella, mihin identiteettikategoriaan heidät on sijoitettu.

Jos tällainen soveltaminen on Suomen tapa, Suomi ei ole oikeusvaltio sanan varsinaisessa merkityksessä. Suomi on pikemminkin uusvasemmistolaisen institutionalismin valta, jossa pienen ryhmän määrittelemän pseudotieteellisen "empatiataulu"-tyylisen asteikon mukaan eri ryhmillä on eri perusoikeudet.

Silloin herää kysymys: miksi kaikkien tulisi maksaa ylhäältä pakotetut verot sellaiselle valtiolle, joka kohtelee kansalaisia eriarvoisesti sen perusteella, mihin viiteryhmään he kuuluvat? Miksi suojella valtiota, joka ei suojele sinua? Yhteiskuntasopimus purkautuu, kun sopimus on mielivaltainen.

Jos yhteiset pelisäännöt eivät koske kaikkia, ne eivät koske ketään.
. ”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa muslimeja”
Rasistinen äärivasemmistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.

Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
Avatar
Marokon Kauhu
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4749
Liittynyt: Ma Maalis 26, 2007 9:06 pm
Paikkakunta: Rio Grande

Re: Vapun 2026 natsimarssi

Viesti Kirjoittaja Marokon Kauhu »

Kumisilmä kirjoitti: Ke Touko 06, 2026 11:51 pm
Palikka joka näyttää kuvassakin naisia hakkaavalta luuserilta.hyi vittu mikä ihmisen irvikuva.
Sanoo mies, joka urhoollisesti itse hakkasi sairaalakuntoon KÄSIRAUDOISSA olleen vastapuolen kaverin kun poliisintumpelot laittoivat samaan maijaan :mrgreen:
  • Väestönvaihto
  • Turhanpaikan hakijat
  • Kotoutumisteollisuus
  • VOK - business
  • Partalapset
  • Huonolaatuiset mamut
  • Islamisaatio
itikkapossu
Nikke Knatterton
Viestit: 175
Liittynyt: To Huhti 14, 2022 1:23 am

Re: Vapun 2026 natsimarssi

Viesti Kirjoittaja itikkapossu »

Tupla kirjoitti: Ke Touko 06, 2026 8:05 pm
itikkapossu kirjoitti: Ke Touko 06, 2026 7:36 pm Ihan maalaisjärjen juttuja, että jos olet vihervasemmistolainen aktivisti niin ei ehkä kannata mennä vastakkaista aatesuuntaa edustavaan Vappukulkueeseen huutelemaan eikä ainakaan kantamaan jotain banderollia, jolla yritetään tarkoitushakuisesti provosoida toista osapuolta.

Ihan yhtälailla, jos olet HIFKin jalkapallojoukkueen kannata niin ei ehkä kannata mennä HJK:n fanikatsomoon kannustamaan omaa joukkuettaan eikä ainakaan herjaamaan toista joukkuetta banderollin kanssa.

Vastaavasti jos olet Israelin tukija niin ei ehkä kannata mennä "Free Free Palestine" -marssiin huutelemaan Palestiinaa herjaavia iskulauseita, eikä ainakaan kannata mennä sinne Israel-lippis päässä banderollia kantamaan.

Tai jos olet nainen niin ei ehkä kannata mennä matutaksiin, ei ainakaan yksin tai humalassa.


Näitä asioita ei pitäisi olla kovin vaikea ymmärtää.
Jälleen kerran toistettakoon, ettei mikään oikeuta miehiä keksimään ja itselleen oikeuttamaan omankäden oikeudella määrättyjä ja toimeenpantuja "rangaistuksia". Raukkamaisia tekoja, kuten Orpo totesi.

Onneksi sentään noissa mainituissa joukkotilanteissa on enemmistönä yleensä miehet, jotka eivät anna itsensä provosoitua, mennä tolaltaan ja aloittaa silmitöntä väkivaltaa ja itsesäädettyjä rangaistuksia.

Loput ovat sitten uusnatseja/ultria, jotka pieksevät lapsiaan ja puolisoitaaan, koska hermo petti ja kakarat tai muija provosoi.
Luulen ma.
Viestissäsi otit kantaa siihen, mikä on oikeutettua, kun minä taas kirjoitin siitä, mikä järkevää. Kirjoitamme siis kahdesta täysin asiasta.

Voin toki ottaa kantaa myös tuohon sinun toistamaasi teemaan, eli oliko pahoinpitely oikeutettu: Ei tietenkään. Minäkin olen samaa mieltä äskeistä kirjoitustasi lainaten lainaten "ettei mikään oikeuta miehiä keksimään ja itselleen oikeuttamaan omankäden oikeutta määrättyjä ja toimeenpantuja "rangaistuksia"." Yhtälailla voin todeta, ettei mikään oikeuta muslimimiehiä raiskaamaan takseissa matkustavia naisasiakkaita, silpomaan, kaltoinkohtelemaan naisia tai rääkkäämään eläimiä.

Minun kirjoitukseni pointti oli, että jos jo tiedettiin valmiiksi, että kyseisellä marssilla on "äärioikeistouhkia" ja "ultrahuligaaneja" eli kaikesta päätellen oli ennakoitavissa, että marssijat saattavat provosoitua, niin oliko järkevää mennä tarkoituksella provosoimaan marssijoita? Minun mielestäni ei ollut järkevää. Kyse on juuri ruosta kirjoittamastani asiasta eli jos jo valmiiksi maalaisjärki sanoo, että vaikka futismaailmaa lainaten HJK:n fanikatsomossa äärifaneja provosoivalle HIFKin fanille voi käydä huonosti, koska on oletettavaa että paikasta voi löytyä muutamia sellaisia äärifaneja jotka voivat käyttäytyä väkivaltaisesti, niin ei ole viisasta mennä provosoimaan.

En siis itse kannata natseja, enkä vihervasemmistoa enkä kumpaakaan noista futisjoukkueista. Kaikkein vähiten kuitenkin kannatan suoranaista tyhmyyttä ja itseaiheutettuja ongelmia.

Mitäs veikkaat, jos joku menisi vaikka kiihkoislamistien täyttämään moskeijaan kertomaan naisten tai eläinten oikeuksista tuoden esille, ettei mikään uskonto, profeetta tai muukaan syy oikeuta miehiä keksimään ja itselleen oikeuttamaan omankäden oikeudella määrättyjä ja toimeenpantuja "rangaistuksia", sillä nuo ovat raukkamaisia tekoja, niin mitä tapahtuisi?
Tiinas
Axel Foley
Viestit: 2316
Liittynyt: Su Helmi 11, 2018 10:00 am

Re: Vapun 2026 natsimarssi

Viesti Kirjoittaja Tiinas »

Marokon Kauhu kirjoitti: To Touko 07, 2026 1:10 pm
Kumisilmä kirjoitti: Ke Touko 06, 2026 11:51 pm
Palikka joka näyttää kuvassakin naisia hakkaavalta luuserilta.hyi vittu mikä ihmisen irvikuva.
Sanoo mies, joka urhoollisesti itse hakkasi sairaalakuntoon KÄSIRAUDOISSA olleen vastapuolen kaverin kun poliisintumpelot laittoivat samaan maijaan :mrgreen:
Mutta kun ihan eri asia tärähteneistön mielestä. Eri mieltä olevia saa hakata vaikka kuinka paljon ja vasemmisto itse määrittää millainen mielipide oikeuttaa hakkaamiseen.

Sairasta.
. ”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa muslimeja”
Rasistinen äärivasemmistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.

Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
Avatar
Wildchild79
Rico Tubbs
Viestit: 1232
Liittynyt: Su Kesä 18, 2023 10:21 pm

Re: Vapun 2026 natsimarssi

Viesti Kirjoittaja Wildchild79 »

Marokon Kauhu kirjoitti: To Touko 07, 2026 1:10 pm
Kumisilmä kirjoitti: Ke Touko 06, 2026 11:51 pm
Palikka joka näyttää kuvassakin naisia hakkaavalta luuserilta.hyi vittu mikä ihmisen irvikuva.
Sanoo mies, joka urhoollisesti itse hakkasi sairaalakuntoon KÄSIRAUDOISSA olleen vastapuolen kaverin kun poliisintumpelot laittoivat samaan maijaan :mrgreen:
Tämä on sitä vasureiden harrastamaa ja hyväksyttyä väkivaltaa koska uhrina valkoinen lihaa syövä heteromies eli siis puhdasverinen natsi.
Ennen vaadittiin yrittämään, mutta nykyään opetetaan vaatimaan - Sotaveteraani Gunnar Kotiranta 103-v
Stonedar
Axel Foley
Viestit: 2212
Liittynyt: Ma Joulu 11, 2023 8:45 am

Re: Vapun 2026 natsimarssi

Viesti Kirjoittaja Stonedar »

Tiinas kirjoitti: To Touko 07, 2026 1:06 pm
Eilen MTV uutisoi Espoosta. Viisi poikaa hyökkäsi alikulkutunnelissa tuntemattoman henkilön kimppuun, potkivat häntä päähän maassa makaavana ja päättivät tilanteen kahteen puukoniskuun. Koko tilanne videolla. Tekijöiden ulkonäkö dokumentoitu. Ei ensimmäinen tapauksensa, ei viimeinen.

Onko Espoon pormestari pitänyt lehdistötilaisuuden, jossa hän virka-asemassaan julistaa tämän tekijöiden taustaryhmän olevan ei-tervetullut kaupunkiin? Onko Yle otsikoinut tapauksen kollektiivisesti tämän ryhmän väkivallaksi? Vaaditaanko perustuslain muutoksia näiden tekojen estämiseksi?

Ei.
Niin oliko se jonkun ryhmittymän tai puolueen ennalta ilmoittama mielenilmaus, vai miksi vertaat?
Keplotteleva konna
Perry Mason
Viestit: 3964
Liittynyt: To Huhti 04, 2024 12:07 am

Re: Vapun 2026 natsimarssi

Viesti Kirjoittaja Keplotteleva konna »

Tupla kirjoitti: To Touko 07, 2026 12:06 pm Kehnommin ei poliisi olisi voinut käveleviä kansallisia uhkakuvia pitää silmällä
Älä muuta sanoa. Kolme kertaa pääsivät häiritsemään luvallista kulkuetta niin läheltä, että kulkue joutui itsenäisesti eliminoimaan häiriötekijät. Missä oli poliisi?
"Kunniaväkivaltaa vaikea torjua" -POLIISI-
Ulkomaalaisten epäiltyjen osuuden kasvusta lähisuhdeväkivaltatapauksissa etenkin pääkaupunkiseudulla.
Lähes puolet Espoossa lähisuhdeväkivallasta epäillyistä ovat syntyneet ulkomailla.
Avatar
Kumisilmä
Rico Tubbs
Viestit: 1234
Liittynyt: La Touko 31, 2025 8:39 am
Viesti:

Re: Vapun 2026 natsimarssi

Viesti Kirjoittaja Kumisilmä »

Tiinas kirjoitti: To Touko 07, 2026 1:32 pm
Marokon Kauhu kirjoitti: To Touko 07, 2026 1:10 pm
Kumisilmä kirjoitti: Ke Touko 06, 2026 11:51 pm
Palikka joka näyttää kuvassakin naisia hakkaavalta luuserilta.hyi vittu mikä ihmisen irvikuva.
Sanoo mies, joka urhoollisesti itse hakkasi sairaalakuntoon KÄSIRAUDOISSA olleen vastapuolen kaverin kun poliisintumpelot laittoivat samaan maijaan :mrgreen:
Mutta kun ihan eri asia tärähteneistön mielestä. Eri mieltä olevia saa hakata vaikka kuinka paljon ja vasemmisto itse määrittää millainen mielipide oikeuttaa hakkaamiseen.

Sairasta.
Miten niin eri asia mm Li andersson poisti mut samana yönä kavereista Honkasalo esti mut piffillä haukkuivat mut jopa tiedonantajan kommari toimittaja solvas mua julkisesti pahemmaksi ku natsit ovat myös käräjillä tuli tuomio ni kerrotko vielä mulle ketkä hyväksy mun teon.
Antifa Free Palestina
jmit
Axel Foley
Viestit: 2018
Liittynyt: Pe Loka 02, 2009 2:55 pm

Re: Vapun 2026 natsimarssi

Viesti Kirjoittaja jmit »

Kumisilmä kirjoitti: To Touko 07, 2026 10:50 am
jmit kirjoitti: To Touko 07, 2026 10:29 am Amnestyn kuvaaja oli juuri sopivasti tuossa kuvaamassa, täydellisessä paikassa. Operaation täytyy olla Amnestyn suunnittelema. Nuori typerä tyttö uhrattiin, jotta saataisiin omaa poliittista agendaa tukevaa aineistoa. Mitä tuon tytön tavoitteena oli? Miksi Amnestyn kuvaaja ei mennyt auttamaan uhria? Kuvitteliko tyttö että hän saisi rauhanomaisesti marssia vastamielenosoittajana mukana? Kyllä tuossa selkeästi oli se tavoite, joka sitten toteutuikin.
Vitun keila tietysti se kuvas ja seuras tuomittuja väkivaltarikollisia ja niiden mustiin puettua ryhmää.
Juuri sitä mikä tekee väkivaltaiset jutut ja jonka seuraamista pitäisi poliisin tehdä mutta kun ei natsi kiimassa sitä suostu suoruttamaan.jos lapsien tapahtumassa on normi ihmisiä ja ryhmä jammu setiä ni kumpaa sinä vahtisit häh
Alaviitteessäsi tuet Antifaa. Se on terroristijärjestö.
Tupla
Rico Tubbs
Viestit: 1204
Liittynyt: Pe Kesä 14, 2024 9:49 am

Re: Vapun 2026 natsimarssi

Viesti Kirjoittaja Tupla »

." Mutta kun ihan eri asia tärähteneistön mielestä. Eri mieltä olevia saa hakata vaikka kuinka paljon ja vasemmisto itse määrittää millainen mielipide oikeuttaa hakkaamiseen.

Sairasta."


Sairasta on sinun käsityksesi suomalaisesta yhteiskunnasta, jossa mielestäsi vallitsee täysi anarkia ja massiivinen hakkaamisväkivalta. :roll:

Jaaha.

Ketjussahan on tähän sopiva viesti ja mahdollisuus se omanaan esittää.
- ja sitten heräsit päiväuniltasi omassa kusessasi ja paskassa.
Viimeksi muokannut Tupla, To Touko 07, 2026 2:23 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Potus:" – Tulee kaveri, jolla on hyvä puheenparsi. Sitten hänet valitaan, ja yhtäkkiä ollaan jumissa miehen kanssa, joka on idiootti, Trump sanoi skenaariosta, jossa presidentiksi valitaan henkilö, joka ei ole läpäissyt kognitiivista testiä."
jmit
Axel Foley
Viestit: 2018
Liittynyt: Pe Loka 02, 2009 2:55 pm

Re: Vapun 2026 natsimarssi

Viesti Kirjoittaja jmit »

TimoTyön kirjoitti: To Touko 07, 2026 1:00 pm
jmit kirjoitti: To Touko 07, 2026 9:39 am Miten mahtaa käydä, jos hyökkää vastamielenosoitukseen naamioituneena ja kantaa banderollia 'punikit vittuun'? Oikealta laidalta ei taida vain löytyä itsemurhakandidaattia hoitamaan hommaa. Ja jos löytyisi niin valtamedia uutisoisi jossain alaviitteessa 'Uusnatsi hyökkäsi rauhanomaisen mielenosoituksen kimppuun, syntyi kahnaus, jonka seurauksena uusnatsi kompastui, löi päänsä katukiveykseen ja menehtyi'
Ei käy mitenkään. Vasemmistolaiset ovat sen verran aikuisia, että hyväksyvät muitakin mielipiteitä kuin omansa. Siksihän väkivaltajorkit eivät halua suorittaa mielenilmausta, koska alkaisivat heti pahoinpitelemään väärää mieltä olevia. Sekin olisi hyvä selvittää, että kuinka monta tulipaloa väkivaltajorkit ovat sytytelleet viimeaikoina.
Vasemmistolaisten 'aikuisuus' näkyy laittomina mielenosoituksina, terroristijärjestöjen sympatiseeraamisina, heteromiesvihana, perusperherakenteiden vastaisena tihutyönä, järjettömänä rahan jakamisena, talouden romahduttamisena, toisinajattelijoiden vainona..

https://www.instagram.com/p/DXzAZUbqNbD/

https://yle.fi/a/74-20129719

https://www.ruutu.fi/video/4817943

https://yle.fi/a/74-20198249/64-3-284400
Keplotteleva konna
Perry Mason
Viestit: 3964
Liittynyt: To Huhti 04, 2024 12:07 am

Re: Vapun 2026 natsimarssi

Viesti Kirjoittaja Keplotteleva konna »

Marokon Kauhu kirjoitti: To Touko 07, 2026 1:10 pm
Kumisilmä kirjoitti: Ke Touko 06, 2026 11:51 pm
Palikka joka näyttää kuvassakin naisia hakkaavalta luuserilta.hyi vittu mikä ihmisen irvikuva.
Sanoo mies, joka urhoollisesti itse hakkasi sairaalakuntoon KÄSIRAUDOISSA olleen vastapuolen kaverin kun poliisintumpelot laittoivat samaan maijaan :mrgreen:
Kehässä vastustajalla on harvoin käsirautoja - ilmankos...
"Kunniaväkivaltaa vaikea torjua" -POLIISI-
Ulkomaalaisten epäiltyjen osuuden kasvusta lähisuhdeväkivaltatapauksissa etenkin pääkaupunkiseudulla.
Lähes puolet Espoossa lähisuhdeväkivallasta epäillyistä ovat syntyneet ulkomailla.
jmit
Axel Foley
Viestit: 2018
Liittynyt: Pe Loka 02, 2009 2:55 pm

Re: Vapun 2026 natsimarssi

Viesti Kirjoittaja jmit »

https://www.mtv.fi/lyhyet/617de24687e06 ... i-videolle

Tämä antaa vähän perspektiiviä siihen millainen väkivalta Suomessa nousee valtakunnan pääuutiseksi kaikissa medioissa ja pitkäkestoisesti ja pääministeriä myöten vaaditaan välittömiä toimia vastaavan ehkäisemiseksi. Suomi on todella sairas maa. Eikä kukaan edes mainitse rasismia kun neekerijoukko pieksee valkoisen lapsen. Ja tuomiot totta kai täysin naurettavia. Korvauksia tuli 2000 euroa. Oikeudenmukaisessa maailmassa tuomari piestäisiin ja puukotettaisiin samalla tavoin ja sitten lätkäistäisiin kaksi tonnia kouraan ja todettasiin että ole iloinen. Niin tai eihän nuo maksa edes sitä kahta tonnia. No Tampereen vassarihörhö saa varmasti paremmat korvaukset, vaikka meni itse itsensä tilanteeseen työntämään.
Vastaa Viestiin