Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju 2)

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Avatar
Wildchild79
Rico Tubbs
Viestit: 1234
Liittynyt: Su Kesä 18, 2023 10:21 pm

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Wildchild79 »

Olen jo pitkään kironnut lähes samaa asiaa. Vituttaa suuresti kun niitä saatanan ylämäkiä ei voi mitenkään kiertää ja on aina vaan pakko vetää sitä lyhyintä reittiä vuoren läpi tai sen yli
Ennen vaadittiin yrittämään, mutta nykyään opetetaan vaatimaan - Sotaveteraani Gunnar Kotiranta 103-v
aivoriihi
David Starsky
Viestit: 4532
Liittynyt: Su Loka 04, 2015 8:16 am

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja aivoriihi »

Tämä pisti tipan linssiin, ehkä ansaitsisi oman ketjun? :

8-vuotiaan Toivon synttäreille ei pitänyt tulla yhtään vierasta – juhlapäivänä oven takana odotti yllätys

Koulukiusaamisen kohteeksi joutunut Toivo koki viime viikon perjantaina elämänsä yllätyksen.

Haapavedellä asuvan Toivon 8-vuotissyntymäpäiville ei ollut alun perin odotettavissa suurta yleisöryntäystä: lähes jokainen pojan koulukavereista oli ilmoittanut, ettei aio saapua paikalle. Syntymäpäiväaamun valjetessa Toivo ei voinut vielä aavistaa, että hän saisi pian toivottaa juhliinsa tervetulleeksi satapäisen vierasjoukon.

Kaverisynttäreitä kovasti odottanut Toivo oli äitinsä Carolina Törmälehdon mukaan kutsunut kaikki luokkatoverinsa juhlimaan, mutta he olivat ilmoittaneet, etteivät ”tulisi ikinä, vaikka miten kutsuisit”.

Pojan saama vastaanotto nostatti kyyneleet äidin silmiin.

Törmälehdon mukaan Toivoa on kiusattu koulussa niin silmälaseista, viivästyneestä puheen kehityksestä kuin toista kättä vaivaavasta atooppisesta ihottumastakin.

– Koko ajan on jonkinlaista nälvimistä. Toivolla on joskus pitkinä koulupäivinä eväät mukana, ja niistä saatetaan sanoa, että ”hyi, kun Toivon eväät haisevat”. On ollut myös fyysistä väkivaltaa. Saatetaan tulla takaapäin ja potkaista jalat alta, kaataa maahan ja hyppiä pään päällä, Törmälehto luettelee.

----

Paikalle uskaltautui myös yksi Toivon luokkakaveri pikkuveljineen. Sen jälkeen, kun muut olivat sanoneet, etteivät aio tulla juhliin, totesi poika Toivolle, että hän kyllä tulee.

----

Törmälehdon Tiktokiin laittama video tavoitti myös poliisin. Toivoon kohdistunut kiusaaminen täyttää rikoksen tunnusmerkistön, joten poliisi kehotti perhettä tekemään asiasta rikosilmoituksen. Lisäksi perhe sopi yhdessä virkavallan kanssa, että koulupoliisi käy puhumassa Toivon koululla vielä kevään aikana.

Törmälehto toivoo, että Toivon tarinasta olisi apua kiusaamisen ehkäisemisessä.

– Toivon, että aiheesta tulisi enemmän keskustelua, ja että yhä useampi ymmärtäisi, että kiusaamisella ei saavuta mitään.

----

Koko pitkä artikkeli: https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012002154.html
"It is great to be a blonde. With low expectations it's very easy to surprise people."
Pamela Anderson
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15368
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja URSA »

McCall kirjoitti: Ti Touko 12, 2026 10:28 pm Jonni Lehtiranta.png
https://www.facebook.com/jonnilehtirant ... 815781437/

Jonni Lehtiranta (vihr.) oli ehdolla Helsingissä kuntavaaleissa 2025. Sai 114 ääntä, ei tullut valituksi. Hänen visionsa mäkien tasoittamisesta on kuitenkin tavallaan toteutumassa.
Ai siis Helsingistä pitää tehdä niin tasaista, että kuusivuotias voi pyöräillä minne tahansa... Hyvin ympäristöystävällistä. :mrgreen:
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15368
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja URSA »

Kokoomus haluaa estää kohutun sillan rakentamisen Helsingissä

Tänään 15:18 | Päivitetty tänään 16:08

Munkkiniemen ja Meilahden rantaviivaan suunniteltu Humallahden sillan uusi luonnos nousi isoksi puheenaiheeksi Helsingissä tällä viikolla. Kokoomus vastustaa suunnitelmaa jyrkästi.

– Tulemme esittämään kaupunkiympäristölautakunnassa, että asia palautetaan valmisteluun ja Humallahden sillasta luovutaan kokonaan, kokoomuksen valtuustoryhmän puheenjohtaja Matias Pajula kertoo Helsingin Uutisille.

Pajulan mukaan sillan rakentaminen ei ole perusteltua taloudellisesta eikä luonnon näkökulmasta.

– Entisestään kasvanut seitsemän miljoonan euron kustannusarvio on liian suuri saavutettuun hyötyyn nähden. Uusikaan suunnitelma ei ratkaise sitä, että silta pilaisi koskematonta merellistä rantamaisemaa ja luontoa, kuten Helsingin luonnonsuojeluyhdistys on aiemmassa kannanotossaan todennut.
https://www.helsinginuutiset.fi/teemat/9450466

Penskat joutuu vielä ehkä polkemaan mäkiä ylös. Ja alas.
Avatar
acp
Axel Foley
Viestit: 2272
Liittynyt: Ma Syys 02, 2019 9:48 pm

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja acp »

Lasten tiedekysmykset
https://www.hs.fi/tiede/art-2000011988787.html
Miksi aina on nyt?
Koska aikaa ei ole olemassa.

Totuus tulee lapsen suusta. Näin toimii ajattelu, ennenkuin meidät laitetaan koulunpenkille aivopestäväksi.
Kuva
Avatar
McCall
Michael Knight
Viestit: 4040
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja McCall »

Hämeen Sanomat 28.5.2026 / https://www.hameensanomat.fi/uutissuomalainen/9487797

Poliisi sakotti naiskuskia kädestä, jota ei ollut olemassa

Poliisin tekemä liikennepysäytys johti erikoiseen tapahtumasarjaan Yhdysvaltain Floridassa, uutiskanava CBS News ja New York Post -lehti kertovat.

Palm Beachin piirikunnan poliisi pysäytti helmikuussa 36-vuotiaan Kathleen Thomasin epäiltyään tämän käyttäneen matkapuhelintaan henkilöautolla ajaessaan.

CBS:n hankkimalla haalarikameratallenteella poliisi marssii Thomasin luo ja kertoo nähneensä tämän pitävän puhelintaan oikeassa kädessään ja käyttäneensä sitä ajaessaan.

Seuraa juonipaljastus.

Liikuntavammaisella Thomasilla ei ole oikeaa kättä, minkä hän todisti poliisille nostamalla oikean kätensä tyngän ylös.

– En selvästi tehnyt niin. Joten haluatko vain lopettaa tämän? Thomas kysyy poliisilta nauraen.

Lopettaa poliisi ei halunnut.

– Sinulla oli käsi ylhäällä, hän väittää.

Hölmistynyt Thomas kertoi poliisille toistuvasti, ettei tämä voinut nähtä hänen oikeaa kättään, koska hänellä ei ole sellaista.

Poliisi pyysi naista vannomaan Jumalan nimeen oikea käsi pystyssä. Näin Thomas tekikin, puuttuva oikea kätensä ilmassa. Poliisi pyysi kiusaantuneena häntä vannomaan toisella kädellä.

Poliisi tarkisti Thomasin ajokortin ja rekisteriotteen sekä kirjoitti lopulta tälle 112 dollarin (noin 96 euron) sakot epäillystä osavaltion liikennelain rikkomuksesta.

Thomas riitautti sakon oikeudessa. Keskiviikolle 27. toukokuuta suunniteltu oikeudenkäynti kuitenkin peruuntui, kun poliisi pyysi sakon hylkäämistä todisteiden puutteen vuoksi, Thomas kertoo TikTok-tilillään.

– Senhän me jo tiesimme, Thomas moittii New York Postin mukaan.
Avatar
Wildchild79
Rico Tubbs
Viestit: 1234
Liittynyt: Su Kesä 18, 2023 10:21 pm

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Wildchild79 »

Ei voinut kyttä myöntää virhettään heti kun näki käden tyngän vaan piti viedä asia oikeuteen toivoen että syytön maksaa kumminkin. Ei varmasti tule valehtelevalle kytälle mitään seuraamuksia tästäkään kusetuksesta.


Just näiden pienten kusetusten takia kyttiä tuolla jenkeissä niin paljon vihataan.
Sama taktiikka kun näillä matuloisilla suomessa, kuseta kaikessa, loppuun asti seinäkiisto, valehtele minkä kerkeät. Kiinnijäädessä "en ummarra"-kortti pelastaa aina.
"Varppina näin kännykän oikeassa kädessä"
"Eihän syytetyllä ole oikeaa kättä"
"No sitten se oli vasen käsi naamioituna oikeaksi kädeksi"
Ennen vaadittiin yrittämään, mutta nykyään opetetaan vaatimaan - Sotaveteraani Gunnar Kotiranta 103-v
aivoriihi
David Starsky
Viestit: 4532
Liittynyt: Su Loka 04, 2015 8:16 am

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja aivoriihi »

En ollut ihan varma pistäisinkö tämän Maahanmuutto repii (kansaa kahtia) -ketjuun, vaiko tänne :wink:.

No, taitaa kuitenkin kyllä ihan passelisti sopia molempiin :lol: :

HSL:n kuljettaja ei päästänyt matkustajia ulos lähes 45 minuutin puolimaraton­seisahduksessa – ”Nyt se ovi auki"

Helsinkiläisen Marianne Stevensin bussimatka sai harmillisen käänteen lauantaiaamuna, kun Björn Borg -tapahtuman juoksijoiden suma pysäytti liikenteen totaalisesti.

Stevens istui muiden matkustajien kanssa Kannelmäen ja Kalasataman väliä liikennöivässä bussilinjassa 56 Sörnäisten rantatiellä. Aikaa kului, mutta liikenne ei hievahtanutkaan.

– Aluksi kaikki odottivat ihan rauhallisesti, mutta sitten aika moni alkoi selkeästi miettimään siinä, että miten tämä on mahdollista, hän raportoi.

Stevensin mukaan matkustajat menivät yksi toisensa jälkeen kysymään kuljettajalta, josko tämä voisi avata bussin ovet ja he pääsisivät ulos. Kuljettaja vastasi jokaiselle kieltävästi.

”Nyt se ovi auki perkele”

Lopulta, kun matkustajat olivat odottaneet Stevensin mukaan bussissa lähes 45 minuuttia, tuli mitta täyteen.

– Siinä vaiheessa alkoi kehittyä yhä yhtenäisemmäksi se, että ”nyt se ovi auki perkele”, että eihän täällä voida ihmisiä väkisin pitää. Kaikki ovat juuri töihin tai ties minne matkalla.

– Että tämähän on niin kuin kidnappaus, kun ei ovea voi avata.

Lopulta kuljettaja suostui avaamaan oven.

----

Loput voi lukea täältä:

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/8a12 ... 9d9db505db
"It is great to be a blonde. With low expectations it's very easy to surprise people."
Pamela Anderson
damfin
James Bond (Pierce Brosnan)
Viestit: 13851
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 1:04 am

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja damfin »

aivoriihi kirjoitti: Su Kesä 07, 2026 8:31 am En ollut ihan varma pistäisinkö tämän Maahanmuutto repii (kansaa kahtia) -ketjuun, vaiko tänne :wink: :

No, taitaa kuitenkin kyllä ihan passelisti sopia molempiin :lol: :

HSL:n kuljettaja ei päästänyt matkustajia ulos lähes 45 minuutin puolimaraton­seisahduksessa – ”Nyt se ovi auki"

Helsinkiläisen Marianne Stevensin bussimatka sai harmillisen käänteen lauantaiaamuna, kun Björn Borg -tapahtuman juoksijoiden suma pysäytti liikenteen totaalisesti.

----

Loput voi lukea täältä: https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/8a12 ... 9d9db505db
Melko jääräpää bussikuski, huvittavin asia jutussa oli kuitenkin tuo Mariannen selfie, onkohan hän ymmärtänyt mihin tarkoitukseen kuvaa on pyydetty?

Ei sillä että Marianne ei olisi ihan tavallisen keski-ikäisen naisen näköinen, mutta tuo otsa edellä otettu lähikuva naamasta on kyllä hieman huvittava tuossa yhteydessä :D
Bird
Axel Foley
Viestit: 2428
Liittynyt: Su Marras 15, 2020 9:40 pm

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Bird »

Onko siis jotain näyttöä ^^, että bussikuski olisi maahanmuuttaja vai miksi tämä juttu sopisi myös Maahanmuutto repii (kansaa kahtia) -ketjuun?

Jos näyttöä on, niin saisko lähteen, kiitos.
“The fundamental cause of the trouble in the modern world today is that the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt.”— Bertrand Russell
Vastaa Viestiin