Jääkiekkoa 2026

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Avatar
McCall
Perry Mason
Viestit: 3997
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: Jääkiekkoa 2026

Viesti Kirjoittaja McCall »

Kuvassa ei ole Paul Maurice, ei Lauri Marjamäki, ei Kari Jalonen, mutta keitä lienevätkin niin varmasti monia harmittaa ja sitten on taas meitä, joita tämä kuva lämmittää.
Johtajat.jpg
Johtajat.jpg (55.37 KiB) Katsottu 381 kertaa
https://www.hameensanomat.fi/urheilu/9499344

Näkemykseni on varmasti tullut selväksi :mrgreen:
Schimanski
Adrian Monk
Viestit: 2890
Liittynyt: To Helmi 15, 2024 1:02 am

Re: Jääkiekkoa 2026

Viesti Kirjoittaja Schimanski »

Huutaja Jaana kirjoitti: Ma Kesä 01, 2026 3:57 pm
Oletan että Pendo saa pitää duuninsa.
Niin minäkin oletan :mrgreen:

Ensimmäinen kausi ei näyttänyt lupaavalta, mutta sitten tulikin jo pronssia ja kultaa samalla kaudella.

Jalonen otti aikanaan Pennasen apuvalmentajakseen Nuoriin Leijoniin, kun Suomi voitti kotikisoissa alle 20-vuotiaiden MM-kultaa (2016).

– Olemme viestitelleet hänen kanssaan tässä vuosien saatossa. Silloinkin kun meni vähän heikommin ja tuli paskaa niskaan ovista ja ikkunoista, Jalonen täräytti.

– Kyllä sitä on yrittänyt kollegaa tukea. Hienoa, kun saivat kurssin kääntymään. Leijonat pelasivat mainiota jääkiekkoa koko turnauksen ajan, samoin olympialaisissa, Jalonen mietti.


https://www.iltalehti.fi/jaakiekon-mm-2 ... 301c6db231

Olisi Pennanen saanut työpaikkansa pitää heikommallakin menestyksellä kun Jääkiekkoliitto vahvisti jo tammikuussa käyttävänsä sopimuksessa olleen option kaudesta 2026–2027.
Viimeksi muokannut Schimanski, Ma Kesä 01, 2026 7:06 pm. Yhteensä muokattu 3 kertaa.
Eriksson
Olivia Benson
Viestit: 706
Liittynyt: To Kesä 15, 2017 10:23 pm
Paikkakunta: Eura

Re: Jääkiekkoa 2026

Viesti Kirjoittaja Eriksson »

Vallipaha kirjoitti: Ma Kesä 01, 2026 7:45 am En arvosta tämmöisiä jokavuotisia höntsäkisoja mihin ei saada edes parhaita pelaajia mukaan.
Mun mielestä on hyvä että jääkiekko toimii tässä eri tavalla kuin muut joukkuelajit ja MM-kisat järjestetään joka vuosi. Voittoahan nuo kisat aina tuovat järjestäjille joten miksi lypsävä lehmä pitäisi tappaa?
Schimanski
Adrian Monk
Viestit: 2890
Liittynyt: To Helmi 15, 2024 1:02 am

Re: Jääkiekkoa 2026

Viesti Kirjoittaja Schimanski »

Huutaja Jaana kirjoitti: Ma Kesä 01, 2026 4:48 pm Ketä noi Iltapaskat nyt "lampaaksi" haukkuu? Granlundiako?!?
Ei kai nekään nyt ihan niin pihalla ole :mrgreen:

Daily Faceoff -sivuston toimittaja Steven Ellis listasi Suomen 1–0-jatkoaikavoittoon päättyneen MM-finaalin parhaita pelaajia.

Granlundin Ellis nosti finaalin ”suosikkisuomalaiseksi”. Toimittajasta tuntui, että aina kun Suomi sai maalipaikkoja Sveitsin maalin lähettyvillä, Granlund oli niitä järjestelemässä.


https://www.is.fi/mmkiekko/art-2000012047045.html

Barkov ja Granlund mättävät myös maaleja kun sille päälle sattuvat, mutta näiden miesten todellinen arvo mitataan ihan muissa asioissa.
Orge Gerwell
Olivia Benson
Viestit: 740
Liittynyt: Ma Marras 24, 2025 8:16 pm

Re: Jääkiekkoa 2026

Viesti Kirjoittaja Orge Gerwell »

aivoriihi kirjoitti: Ma Kesä 01, 2026 11:04 am Se "pyhä lehmä" ilmastonmuutos sitten täytyi vetää mukaan tähänkin ketjuun.

Myös toreja ympäri Suomen on roskattu, shame on us!
Anna tuollaisten kommenttien sujahtaa verkkokalvoilta suoraan sisäiseen roskakoriin. Ainahan löytyy noita, joilla on kova tarve julistaa kaikille, että ei kiinnosta kisat tai edes koko laji paskaakaan.

Outoa miten ihmisillä on niin kova murhe siitä, että joku muu tykkää siitä mistä itse ei. Futiksen MM-kisatkin kun pian starttaa, niin kyllä taas löytyy mielensä pahoittajia. Ja takuulla tunkee tänne foorumillekin persläpiä, jotka tulevat tiedottamaan, miten perseestä koko "potkupallo" on.

Ja ilmastonmuutos. Voi nyt vittu. :D
Orge Gerwell
Olivia Benson
Viestit: 740
Liittynyt: Ma Marras 24, 2025 8:16 pm

Re: Jääkiekkoa 2026

Viesti Kirjoittaja Orge Gerwell »

JuuTuubi osasi tarjota mulle Panthersin vuosi sitten tekemän videon "Aleksander Barkov - Journey to the NHL". Erinomainen pätkä, suosittelen.

Toki, haters do not bother. :)
Schimanski
Adrian Monk
Viestit: 2890
Liittynyt: To Helmi 15, 2024 1:02 am

Re: Jääkiekkoa 2026

Viesti Kirjoittaja Schimanski »

McCall kirjoitti: Ma Kesä 01, 2026 5:33 pm Kuvassa ei ole Paul Maurice, ei Lauri Marjamäki, ei Kari Jalonen, mutta keitä lienevätkin niin varmasti monia harmittaa ja sitten on taas meitä, joita tämä kuva lämmittää.
Ensin tulee paskaa naamalle ja sitten presidentiltä halit :mrgreen:

Hienoahan se on että kun homma toimii niin tulee kiitokset hyvästä työstä. Päävalmentajan roolia kuitenkin suurennellaan ja paisutellaan varsinkin mediassa turhan paljon. Valmentaminen on nykyään tiimityötä missä jokaisella on omat vastuualueensa. Kaukalossa pelaavat vain pelaajat ja varsinkin johtavilla pelaajilla on iso rooli siinä miten hyvin tai huonosti joukkue pelaa.

Kun Leijonien kapteeni Aleksander Barkov ilmoitti lähtevänsä MM-kisoihin, Suomen menestysmahdollisuudet turnauksessa kasvoivat merkittävästi.

Barkov toi mukanaan monia NHL-tähtiä ja johti joukkuetta esimerkillään. Leijonien päävalmentaja Antti Pennanen puhui mestaruushumussa, että hän alkoi uskoa joukkueen mestaruuspotentiaaliin viimeisessä EHT-turnauksessa.

Pennanen alleviivasi, että ”Sashan” liittyminen toi itseluottamusta koko joukkueelle.

– Kun miettii, niin hän on ehkä yksittäisistä ihmisistä yksi merkittävimpiä.

Pennanen sanoi toimittajille niin ikään ymmärtävänsä nyt, minkä takia Alekander Barkovin joukkueisssa on niin hyvä olla ja miksi ne menestyvät.


https://yle.fi/a/74-20229045

Päävalmentaja on kuitenkin se vastuuhenkilö joka kaikesta vastaa ja juurikin siksi on ihan oikein että juurikin päävalmentaja saa paskaa niskaan jos homma ei toimi vaikka hyvin harvoin se vain päävalmentajasta on kiinni.
Avatar
McCall
Perry Mason
Viestit: 3997
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: Jääkiekkoa 2026

Viesti Kirjoittaja McCall »

Schimanski kirjoitti: Ti Kesä 02, 2026 2:15 am ...
Päävalmentajan roolia kuitenkin suurennellaan ja paisutellaan varsinkin mediassa turhan paljon. Valmentaminen on nykyään tiimityötä missä jokaisella on omat vastuualueensa. Kaukalossa pelaavat vain pelaajat ja varsinkin johtavilla pelaajilla on iso rooli siinä miten hyvin tai huonosti joukkue pelaa.
...
Päävalmentaja on kuitenkin se vastuuhenkilö joka kaikesta vastaa ja juurikin siksi on ihan oikein että juurikin päävalmentaja saa paskaa niskaan jos homma ei toimi vaikka hyvin harvoin se vain päävalmentajasta on kiinni.
Olen osittain samaa mieltä. Suomalaisessa keskustelussa korostuu päävalmentaja. Mistä se sitten onkin saanut alkunsa, en osaa sanoa. Kuten sanoit niin se on nykyään tiimityötä, joskus Neuvostoliiton aikoihin Viktor Tihonov teki mitä halusi - yksin. Maikkarin studiossa otettiin jossain vaiheessa kiinni siitä oleellisesta: kun päävalmentaja valitaan niin hänelle pitää antaa myös vapaat kädet valita omat siipimiehensä. Usein näkee vaikkapa liigassa, että vaihdetaan se pääpiru, mutta se on hyvin lyhytnäköistä toimintaa ja osittain varmaan taloudellisten resurssien sanelemaa.

Päävalmentaja on kuin toimitusjohtaja, siihen ei sovellu mikään Suomen työlainsäädäntö, potkut voi antaa vaikka heti jos naama ei miellytä. Olympiapronssin ja MM-kullan jälkeen kaipaisi ehkä kuitenkin jotain perusteita mikäli näin tapahtuu.
***

Ja loppuun vielä Norjan päävalmentajan näyte miten otetaan:
Schimanski
Adrian Monk
Viestit: 2890
Liittynyt: To Helmi 15, 2024 1:02 am

Re: Jääkiekkoa 2026

Viesti Kirjoittaja Schimanski »

Riku Koivunen huokaisee syvään, kun häneltä kysyy uran varrelle osuneista erilaisista sattumuksista.

– Onhan niitä paljon. Pystyisi varmaan kirjan kirjoittamaan, Leijonien huoltopäällikkö naurahtaa.


Kuva

Huoltajat ovat hallilla ensimmäisenä ja lähtevät sieltä viimeisenä. Ottelun jälkeen he aloittavat jälleen pyykkirumban ja pääsevät hotellille vasta noin yhdeltä yöllä.

Huoltajan työ kysyy sosiaalisia taitoja, koska kanssakäymistä pelaajien kanssa on runsaasti.

– Jos me olemme väsyneitä tai on muuten huono päivä, niin sitä ei voi näyttää, koska se nopeasti tarttuu, Koivunen tähdentää.


https://www.iltalehti.fi/jaakiekon-mm-2 ... f90306350b
Schimanski
Adrian Monk
Viestit: 2890
Liittynyt: To Helmi 15, 2024 1:02 am

Re: Jääkiekkoa 2026

Viesti Kirjoittaja Schimanski »

McCall kirjoitti: Ti Kesä 02, 2026 2:50 pm Päävalmentaja on kuin toimitusjohtaja, siihen ei sovellu mikään Suomen työlainsäädäntö, potkut voi antaa vaikka heti jos naama ei miellytä.
Potkut voi antaa heti kun siltä tuntuu, mutta sillä on yleensä myös hintansa.

AI-yhteenveto

Jääkiekkovalmentajan voi erottaa kesken sopimuskauden, mutta toimenpiteen laillisuus ja taloudelliset seuraamukset riippuvat siitä, onko valmentaja työsuhteessa vai toimiiko hän yrittäjänä, sekä siitä, mitä sopimuksessa on irtisanomisperusteista sovittu.

Valmentajan erottamiseen kesken kauden liittyy seuraavat keskeiset periaatteet:

Työsuhteinen valmentaja: Jos valmentaja on työsuhteessa, työsopimuslain mukaan työsuhteen purkamiseen tai irtisanomiseen vaaditaan aina asiallinen ja painava syy tai työsopimuksen purkuperuste. Pelkkä urheilullinen tulos tai tappioputki ei yleensä riitä lailliseksi irtisanomisperusteeksi, ellei sopimuksessa ole erikseen määritelty tarkkoja tulostavoitteita.

Potkut ilman laillista syytä: Jos seura erottaa valmentajan ilman laissa määriteltyä perustetta, kyseessä on sopimusrikkomus. Tällöin seura joutuu yleensä maksamaan valmentajalle mittavat korvaukset, jotka vastaavat usein loppukauden tai koko loppusopimuksen palkkoja.

Yrittäjäpohjainen valmentaja: Jos valmentaja toimii palveluntuottajana (esim. oman yrityksensä kautta laskuttamalla), sopimus puretaan sen ehtojen mukaisesti. Yhteistyö voidaan katkaista heti, mutta sopimusehdoista riippuen seura voi joutua maksamaan ns. ulosostosumman tai sakon sopimuksen ennenaikaisesta päättämisestä.

Yhteisymmärrys: Usein tilanne ratkaistaan seuran ja valmentajan välisellä yhteisellä sopimuksella, jossa valmentajalle maksetaan tietyn suuruinen erokorvaus ja osapuolet purkavat sopimuksen sovussa.
Avatar
claw
Martin Beck
Viestit: 811
Liittynyt: To Touko 28, 2020 9:20 am

Re: Jääkiekkoa 2026

Viesti Kirjoittaja claw »

Kiekkokausi 2025 - 2026 on muutamaa NHL-matsia vaille taputeltu ja vielä on jännitettävää ja toivottavaa, että Aho saa nostaa kannun ylös!

Hyvä ja asiallinen ketju tämä on ollut paria kirjoittajaa lukuunottamatta.

Hyviä postauksia erityisesti McCall ja Schimanski nimimerkeiltä!
Avatar
McCall
Perry Mason
Viestit: 3997
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: Jääkiekkoa 2026

Viesti Kirjoittaja McCall »

claw kirjoitti: Ti Kesä 02, 2026 9:16 pm Kiekkokausi 2025 - 2026 on muutamaa NHL-matsia vaille taputeltu ja vielä on jännitettävää ja toivottavaa, että Aho saa nostaa kannun ylös!

Hyvä ja asiallinen ketju tämä on ollut paria kirjoittajaa lukuunottamatta.

Hyviä postauksia erityisesti McCall ja Schimanski nimimerkeiltä!
Jätän potkupallon nimerkille Schimanski, luultavasti hakee rankkua kun kompastui pilkkuun! NHL:n osalta katson pelit 4-7.

Avataan uusi ketju SM-liigalle myöhemmin kunnon alustuksilla vaikka hyvin tämäkin lähti tulille. Pitää vähän odotella, että jengit ilmoittaa kokoonpanot.

Kausi alkaa 1.9.
Liiga 01-09-2026.jpg
Liiga 01-09-2026.jpg (44.59 KiB) Katsottu 155 kertaa
Huutaja Jaana
Horatio Caine
Viestit: 6084
Liittynyt: Pe Joulu 09, 2022 7:54 am

Re: Jääkiekkoa 2026

Viesti Kirjoittaja Huutaja Jaana »

Oli hyvä ketju, ihme ettei tullut enempää määkimistä ettei liity rikoksiin.

Konsta Helenius, kunnon kukonpoika.
punch kirjoitti: Su Heinä 20, 2025 2:44 am Tällaisella foorumilla te ihmiset kirjoittelette.
Schimanski
Adrian Monk
Viestit: 2890
Liittynyt: To Helmi 15, 2024 1:02 am

Re: Jääkiekkoa 2026

Viesti Kirjoittaja Schimanski »

McCall kirjoitti: Ti Kesä 02, 2026 9:20 pm
Jätän potkupallon nimerkille Schimanski, luultavasti hakee rankkua kun kompastui pilkkuun! NHL:n osalta katson pelit 4-7.
Ei kai se nyt mitään kompastelua ole kun selventää asioita.

Taidan kuitenkin jättää nämä sinun ketjut rauhaan niin ei tule kenellekään paha mieli.
Avatar
McCall
Perry Mason
Viestit: 3997
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: Jääkiekkoa 2026

Viesti Kirjoittaja McCall »

Schimanski kirjoitti: Ti Kesä 02, 2026 10:30 pm
McCall kirjoitti: Ti Kesä 02, 2026 9:20 pm
Jätän potkupallon nimerkille Schimanski, luultavasti hakee rankkua kun kompastui pilkkuun! NHL:n osalta katson pelit 4-7.
Ei kai se nyt mitään kompastelua ole kun selventää asioita.

Taidan kuitenkin jättää nämä sinun ketjut rauhaan niin ei tule kenellekään paha mieli.
Yritin olla hiukan vitsikäs, mutta ei tällä kertaa onnistunut. Jatketaan futisketjussa ja kaikki saavat kertoa näkemyksensä kuten tähänkin asti.
Vastaa Viestiin