Santo Domingo 2025 / Juan José Guerrero Quezada silpoi siskonsa

Ulkomailla tapahtuneet selvitetyt tai vielä selvittämättömät henkirikokset
Avatar
McCall
Michael Knight
Viestit: 4014
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Santo Domingo 2025 / Juan José Guerrero Quezada silpoi siskonsa

Viesti Kirjoittaja McCall »

29.8.2025 / https://pgr.gob.do/un-ano-de-prision-pr ... -valverde/

SANTO DOMINGO (Dominikaaninen tasavalta) – Yleisen syyttäjänviraston pyynnöstä tuomioistuin määräsi vuoden tutkintavankeuteen miehelle, joka 24. elokuuta murhasi ja paloitteli sisarensa veitsellä riidan jälkeen. Tapaus sattui uhrin kotona Los Restauradores -alueella Maossa, Valverden maakunnassa.

Syytetty, 33-vuotias Juan José Guerrero Quezada, tappoi sisarensa, 35-vuotiaan Mildred Estefanía Guerrero Quezadan. Sen jälkeen hän paloitteli uhrin yrittäessään hävittää ruumiin.

Syyttäjä Joselin Checon pyyntöön suostui Valverden pysyvän tarkkailutuomioistuimen tuomari Julio César Araujo, joka määräsi syytetyn pidettäväksi tutkintavankeudessa Maon korjaus- ja kuntoutuskeskuksessa (CCR).

Guerrero Quezada aiheutti useita puukoniskuja uhrin rintaan, kaulaan ja vatsaan. Hän myös paloitteli uhrin alaraajat ja irrotti sormen hänen oikeasta kädestään. Ruumiit lähetettiin Yhdysvaltain oikeuslääketieteelliseen instituuttiin (INACIF) oikeuslääketieteellistä ruumiinavausta varten.

Tutkinnassa selvisi, että rikoksen tehtyään syytetty laittoi osan ruumiista ämpäreihin ja pataan, jotka hän sitten laittoi uuniin aikomuksenaan tuhkata se.

Myöhemmin, noin kello 23 samana päivänä, Guerrero Quezada poistui paikalta ottaen mukaansa murhatun sisaren henkilökohtaiset asiakirjat, matkapuhelimen, hänen asuntonsa avaimet ja skootterin sekä häkin, jossa oli undulaatteja.

Raportissa kerrotaan, että syytetty myi uhrin matkapuhelimen 1 000 pesolla. Hän myi myös undulaatit paikalliselle eläinlääkärille.

Raportissa kerrotaan, että viime tiistaina syytetty meni uhrin kotiin neljä kertaa. Neljännellä kerralla hän teeskenteli löytäneensä elottoman ruumiin kovalla huudolla, jonka naapurit kuulivat ja ryntäsivät asuntoon ja löysivät nuoren naisen silvotun ruumiin. He ilmoittivat välittömästi kansalliseen hätä- ja turvallisuusjärjestelmään numeroon 9-1-1.

Guerrero Quezada pidätettiin myöhemmin ja saatettiin oikeuden eteen.

Valverden syyttäjät Víctor Manuel Mejía (pääsyyttäjä) ja Domingo Tejada nostivat kanteen ja luokittelivat rikoksen Dominikaanisen rikoslain pykälien 295, 296, 297, 298, 302, 303 ja 309-2 rikkomiseksi.
IMG_0825.jpeg
IMG_0825.jpeg (203.9 KiB) Katsottu 1027 kertaa
IMG_0826.jpeg
IMG_0826.jpeg (148.78 KiB) Katsottu 1027 kertaa
Tuohirulla
Lauri Hanhivaara
Viestit: 144
Liittynyt: La Kesä 29, 2024 10:42 pm

Re: Santo Domingo 2025 / Juan José Guerrero Quezada silpoi siskonsa

Viesti Kirjoittaja Tuohirulla »

Hyi vittu olisit varottanu :mrgreen:
Avatar
McCall
Michael Knight
Viestit: 4014
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: Santo Domingo 2025 / Juan José Guerrero Quezada silpoi siskonsa

Viesti Kirjoittaja McCall »

Tuohirulla kirjoitti: Ti Huhti 07, 2026 11:20 am Hyi vittu olisit varottanu :mrgreen:
Joo, olisi pitänyt laittaa joku disclaimeri. Toisaalta, jokaisen on syytä myös nähdä millainen ihminen on ja millaiset ovat rikoksen jäljet.
Tuohirulla
Lauri Hanhivaara
Viestit: 144
Liittynyt: La Kesä 29, 2024 10:42 pm

Re: Santo Domingo 2025 / Juan José Guerrero Quezada silpoi siskonsa

Viesti Kirjoittaja Tuohirulla »

Totta puhut, ei itseä henkilökohtaisesti hetkauta nämä kuvat mutta ajattelin kaikenlaisien vassareiden mielenterveyttä ettei tarvitse istua tiellä kun kiireellä olen menossa jäätelölle vapaapäivänä.
Vastaa Viestiin