Maahanmuutto repii (kansaa kahtia)

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15413
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Maahanmuutto repii (kansaa kahtia)

Viesti Kirjoittaja URSA »

^ Tuo väestökatto kuulostaa kiinnostavalta idealta.
Rajoitus koskisi käytännössä maahanmuuttoa, ja aloitteen takana on laitaoikeistolainen Sveitsin kansanpuolue SVP. Aloitteen tarkoitus on säilyttää sveitsiläisten elämäntapa ja suojella maan luontoa liialliselta ihmisen vaikutukselta. Sveitsin kansanpuolue sai viime parlamenttivaaleissa 28 prosentin kannatuksen ja suurimman puolueen aseman.

Ilman maahanmuuttoa Sveitsin väestömäärä ei nykyisellään kasvaisi, vaan vähenisi väestön uusiutumisrajaa alemman syntyvyyden vuoksi.

Maahanmuuttoa rajattaisiin kovin keinoin

Väestökaton suuren kannatuksen taustalla on laajaa tyytymättömyyttä Sveitsissä maahanmuuton seurauksena kasvaneeseen väestömäärään. Maassa asuvista ihmisistä yli 27 prosentilla ei ole Sveitsin kansalaisuutta, mikä on suurimpia osuuksia Euroopan maista.

Nopea väestönkasvu on aiheuttanut myös monien elämää haittaavia ongelmia, kuten vuokratason merkittävää nousua ja kaupunkiliikenteen sekä julkisen liikenteen ruuhkaisuutta. Tämä on lisännyt maahanmuuttovastaisuutta ja maahanmuuttoa vastustavien puolueiden kannatusta.

Aloitteen kannattajien esittelemät toimenpiteet rajaisivat ensimmäisenä kansainvälisten turvapaikkojen myöntämistä ja maahanmuuttajien perheenyhdistämistä. Lisäksi määräaikaisia oleskelulupia jätettäisiin uusimatta.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/a/cd ... hjausboksi

Outoa että yritysjohtajat vastustavat väestökattoa ja väittävät maahanmuuttajien olevan tarpeellista työvoimaa. Eikö joskus uutisoitu miten sveitsiläiset vankilat on täynnä ulkomaalaisia.
Avatar
Ifigeneia
Jessica Fletcher
Viestit: 3112
Liittynyt: La Helmi 18, 2023 6:16 pm

Re: Maahanmuutto repii (kansaa kahtia)

Viesti Kirjoittaja Ifigeneia »

Kerrankin jollain maalla on välähtänyt oikein kunnolla.
Tekikö Lilleri-Lalleri itsemurhan, vai tapettiinko hänet?
Zessie
Agentti Scully
Viestit: 687
Liittynyt: Ke Heinä 25, 2018 12:37 pm

Re: Maahanmuutto repii (kansaa kahtia)

Viesti Kirjoittaja Zessie »

URSA kirjoitti: Ke Kesä 10, 2026 3:53 pm ^ Tuo väestökatto kuulostaa kiinnostavalta idealta.
...
Outoa että yritysjohtajat vastustavat väestökattoa ja väittävät maahanmuuttajien olevan tarpeellista työvoimaa. Eikö joskus uutisoitu miten sveitsiläiset vankilat on täynnä ulkomaalaisia.
Niin se on kyllä outoa ja toisaalta ei, sillä yrityksille on aina ollut tärkeää, että työvoimaa on suorastaan liikaa saatavilla toisin sanoen halvalla! Mutta he eivät ole ollenkaan ajan tasalla, maailma muuttuu koko ajan kiihtyvästi niin, että ihan lähitulevaisuudessa osaamatonta ”lihasvoima-porukkaa” ei tulla tarvitsemaan lainkaan. Aina tarvitaan huippuosaajia mutta sen minkä tekoäly ja robotit hoitavat niihin ammatteihin on turha ketään haalia ja kouluttaa. Se on merkittävä muutos, johon on oltu suht. nopeasti liukumassa. Yhä laajeneva osa väestöstä alkaa olla koko elämänsä muiden elätettävänä. Koska näiden elätettävien vaatimukset luovat mahdottomia tilanteita niin se tulee väistämättä aktivoimaan pieniä ja suuria älyttömiä sotia, kun osattomat/osaamattomat yrittävät väkisin riistää itselleen toisten omaisuutta ja elintilaa. Kaksi isointa valtiota näyttää jo nyt esimerkkiä.
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15413
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Maahanmuutto repii (kansaa kahtia)

Viesti Kirjoittaja URSA »

Kuva
Koira puri ja katsoja löi pelaajaa päähän – jalkapallo-ottelussa kuohahti Vaasassa

Poliisin saapuessa paikalle, alueella oli paljon ihmisiä. Noin 30 halusi kertoa poliisille, mitä oli tapahtunut.

10:16 • Päivitetty 10:27

Jalkapallo-ottelussa tunteet kuumenivat.

Vaasan Palosaarella syntyi torstaina illalla väkivaltainen välikohtaus miesten 4. divisioonan VPS J:n ja Korsnäs FF:n välisessä jalkapallo-ottelussa.

Katsojien ja pelaajien välisessä kahakassa loukkaantui yksi pelaaja, kun häntä lyötiin esineellä päähän. Pelaajalle tuli päähän vertavuotava haava.

Poliisin mukaan myös erään katsojan koira puri samaa pelaajaa. Tämänhetkisten tietojen mukaan puremasta ei kuitenkaan aiheutunut näkyviä vammoja.

Tilanne oli poliisin mukaan sekava, sillä noin 30 henkilöä halusi kertoa poliisille, mitä paikalla oli tapahtunut. Osa paikalla olleista henkilöistä oli ehtinyt poistua ennen kuin poliisi ehti paikalle.

Poliisi tutkii asiaa pahoinpitelynä ja pyytää tilanteesta kuvia tai videoita sähköpostilla.
https://yle.fi/a/74-20231194

"Jalkapallo-ottelussa tunteet kuumenivat." Tuosta tietää ettei ollut kantasuomalaisia asialla. Muuten kirjoitettaisiin korostetusti väkivaltaisesta välikohtauksesta ja pelaajaan kohdistuneesta väkivallasta. Nyt vaan vähän kuohahti.

Ja sehän oli vain hassua kun koirakin puri pelaajaa samalla. Tyypillinen kiva pelihetki. Oikein 30 oli puheliaita poliisille.
aivoriihi
David Starsky
Viestit: 4554
Liittynyt: Su Loka 04, 2015 8:16 am

Re: Maahanmuutto repii (kansaa kahtia)

Viesti Kirjoittaja aivoriihi »

Sveitsissä ei vatuloida:

Sveitsi: Kansanäänestys väkiluvun rajoittamisesta

Sveitsiläiset äänestävät poikkeuksellisesta laista.

”Säilytetään se, mitä rakastamme”, SVP-puolueen kampanjabannereissa sanotaan.

Sveitsiläiset äänestävät sunnuntaina ehdotuksesta, jonka mukaan maan väestö ei saisi ylittää kymmentä miljoonaa ennen vuotta 2050.

Oikeistokonservatiivinen Sveitsin kansanpuolue (SVP) on Reutersin mukaan esittänyt perustuslain muutosta maahanmuuttohuolien ja julkisiin palveluihin sekä asuntomarkkinoihin kohdistuvien paineiden takia.

Ennusteiden mukaan Sveitsin väkiluku olisi rikkomassa kymmenen miljoonan asukkaan rajan 2040-luvun alkuun mennessä. Maassa on tällä hetkellä reilut yhdeksän miljoonaa asukasta.

Lailla määritetty valtion suurin mahdollinen väkimäärä olisi ennennäkemätön järjestelmä.

Reutersin haastattelema kenialaistaustainen ompelija ja kioskityöntekijä Helen Gulea, 58, sanoi äänestäneensä postitse rajoituksen puolesta.

– Jos menemme yli kymmenen miljoonan, tulee tiukkaa ja maahanmuuttoa pitäisi rajoittaa, Gulea sanoi.

Jos perustuslain muutos hyväksytään, kymmenen miljoonan ihmisen rajapyykin saavuttaminen käynnistäisi prosessin, jonka myötä Sveitsi saattaisi hylätä EU:n kanssa tekemänsä sopimuksen työvoiman vapaasta liikkuvuudesta.

Reuters kertoo mielipidemittausten osoittavan, että Sveitsin ikääntyvässä väestössä mielipiteet jakautuvat melko tasan. Viimeisimmän mielipidemittauksen mukaan kansa olisi asettumassa ehdotusta vastaan, mutta aiempi kysely viittasi muutoksen läpimenoon.

Ajatushautomo Avenir Suissen maahanmuuttoasiantuntija Patrick Leisibach sanoi uutistoimistolle, että huoli julkisen infrastruktuurin ylikuormituksesta on levinnyt laajalle.

– Oikeistosta tulee perinteisesti maahanmuuttoa vastustavia ääniä, mutta nykypäivänä myös monet vasemmistossa tuntevat painetta.
----

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000012077811.html
"It is great to be a blonde. With low expectations it's very easy to surprise people."
Pamela Anderson
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15413
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Maahanmuutto repii (kansaa kahtia)

Viesti Kirjoittaja URSA »

Sveitsiläisistä oli lopulta vain 45 prosenttia järkeviä.

Totuus paljastui ohimennen uutisjutussa:
Ulkomaalaisten rekrytointi Suomeen on suuri bisnes Suomessa, sillä EU ja ETA-maiden ulkopuoliset opiskelijat maksavat kustannukset itse.

Yle MOT:in mukaan oppilaitokset tarvitsevat koulutusagentteja, jotta ulkomaalaiset opiskelijat olisi mahdollista tavoittaa.
BBC: 19-vuotias nainen houkuteltiin Suomeen katteettomilla lupauksilla https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000012077460.html

Näitä pitää lukea tarkkaan.
Sinunkin eläkemaksuihisi luvassa historiallinen käänne – katso paljonko saat vastinetta rahoillesi

Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verrattuna.

7:00

Juttu tiivistettynä

Työeläkemaksuja voidaan laskea tulevina vuosina pitkän korotuspaineen jälkeen. Eläketurvakeskus kutsuu tilannetta historialliseksi.
Nyt palkansaajat maksavat 24,9 prosenttia eläkemaksuja. Vuonna 2040 maksu olisi 22,6 prosenttia.
Tärkein syy on tuleva muutos, joka sallii riskipitoisemmat eläkesijoitukset. Tuotto-odotus nousee 2,5 prosentista 3,2 prosenttiin vuodessa.

Aiempien eläkeuudistusten tuloksena eläkkeelle siirtyminen on myöhentynyt jopa odotettua enemmän. Lisäksi maahanmuutto tuo ja on tuonut Suomeen työikäistä väkeä.

ETK:n laskelmissa yli 10 vuotta maassa olleiden maahanmuuttajien työllisyysaste on 85 prosenttia koko väestön työllisyysasteesta.
https://yle.fi/a/74-20231110

Eli maahanmuuttajien työllisyysaste ei ole 85 prosenttia, vaan se on 85 prosenttia koko väestön työllisyysasteesta. Miksi luku ilmoitetaan noin monimutkaisella ja harhauttavalla tavalla?
Vastaa Viestiin