Iltalehti kirjoitti:https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/ ... a3ec6a2d6a
Nikke Ankara on syytön
Nikke Ankaraa syytettiin Kymenlaakson käräjäoikeudessa raiskauksesta. Käräjäoikeus on hylännyt syytteen.
Eilen klo 14:39 (päivitetty eilen klo 15:15)
Rap-artisti
Nikke Ankara eli
Niiles Hiirola vapautui raiskaussyytteestä. Kymenlaakson käräjäoikeus on tuoreeltaan hylännyt syytteen.
35-vuotiasta räppäriä syytettiin lokakuussa 2023 Haminassa tehdystä raiskauksesta. Syyte nostettiin 7. tammikuuta 2026.
- -
Näin tapahtumat etenivät
Nainen oli tapahtumapäivänä artistin keikalla. Hänet oli haettu keikkapaikan takahuoneeseen viettämään iltaa Hiirolan sekä muiden ihmisten kanssa.
Takahuoneessa nainen ja Hiirola istuivat sylikkäin ja suutelivat. Jossain kohtaa he lähtivät kaksin toiseen huoneeseen.
Todistajien mukaan nainen palasi takahuoneeseen noin 10–15 minuutin kuluttua. Yhden ystävän mukaan naisen olemus oli hätääntynyt, hämmentynyt ja itkuinen. Hän halusi heti lähteä.
Nainen kertoi ystävälleen, että artisti oli yrittänyt raiskata hänet. Myöhemmin hän tarkensi, että hänet oli pakotettu suuseksiin.
Oikeudenkäynnissä hän kertoi tapahtumista samalla tavalla. Nainen sanoi toimineensa tilanteessa pakotettuna, ”kuin robotti”. Hän ei ollut missään vaiheessa tahtonut seksuaaliseen kanssakäymiseen Hiirolan kanssa.
Hiirolan mukaan takahuoneessa oli ”hyvä meininki”. Sivuhuoneessa tilanne oli ollut nopea. Nainen oli jossain kohtaa vetäytynyt, ilmoittanut olevansa parisuhteessa ja poistunut.
Tahallisuus puuttunut
Oikeudessa todisti myös kaksikko, joiden näkemyksen mukaan niin sanotulle bäkkärille eli takahuoneeseen tuleva nainen olisi ”tyrkyllä” ja suostuvainen seksiin.
Kymenlaakson käräjäoikeus painottaa tuomiossaan, ettei takahuoneeseen meneminen tarkoita suostumusta minkäänlaiseen seksuaaliseen kanssakäymiseen.
Kyseisessä tapauksessa esitetty näyttö ei kuitenkaan riittänyt osoittamaan, että sukupuoliyhteys olisi tapahtunut tahdonvastaisesti.
Nainen ei todistajien mukaan ollut niin päihtynyt, ettei olisi kyennyt muodostamaan tai ilmaisemaan tahtoaan eikä Hiirola ole voinut ymmärtää, ettei hän ole ollut tekoon suostuvainen.
– Olosuhteissa voidaan perustellusti katsoa, että vastaajalta on puuttunut raiskausrikoksen edellyttämä tahallisuus, oikeus arvioi.
26. kesäkuuta annettu tuomio ei ole lainvoimainen.
- -