Ja väkivaltako siihen sitten auttaa? Jos olisin mies, valitsisin paremmin tai jos osuisi huono arpa kohdalle, lähtisin lätkimään. Mutta istuisinko 10 vuotta taposta tällaisen naisen vuoksi? En.Tolisman kirjoitti: Pe Kesä 26, 2026 2:11 pm Naisten käytös ja parinvalinta tekee heidän arvostamisen hyvin hankalaksi. Sen lisäksi, että heitä kiinnostaaa monenlaiset luuserimiehet, niin erilainen pelailu ja kaksinaamaisuus on hyvin tyypillistä. Ei varmaan jokaisen kohdalla, mutta hyvin hyvin yleistä.
Stubbilta vakava viesti suomalaisille miehille
Re: Stubbilta vakava viesti suomalaisille miehille
-
Syanidi-Simo
- Alibin satunnaislukija
- Viestit: 54
- Liittynyt: Ke Kesä 24, 2026 9:24 pm
Re: Stubbilta vakava viesti suomalaisille miehille
Kukahan partioisi niiden natsipartioiden kotona, ettei siellä vaimoa ja lapsia hakata kuin vierasta sikaa?-Martta- kirjoitti: Su Kesä 28, 2026 4:30 pm Harvemmin taitaa naisiin kohdistua väkivaltaa kylillä. Enemmän tapahtumat sijoittuu neljän seinän sisälle.
Re: Stubbilta vakava viesti suomalaisille miehille
Tähän pätee nimenomaan se ajatus ja varmasti myös totuus, että joka ikinen aikuinen nainen tuntee tai tietää jonkun naisen, jota on miehen toimesta pahoinpidelty tai joka on raiskattu. Jokainen.ChingShih kirjoitti: Su Kesä 28, 2026 11:38 am Jos et miehenä ole nähnyt naisiin kohdistuvaa väkivaltaa, siihen on syy: se on piilorikollisuutta, joka tapahtuu usein suljettujen ovien takana. Ei, sitä eivät tee vain mamut, päihdeongelmaiset ja romanit, vaan ihan myös ne työssäkäyvät, jopa varakkaatkin, tavallisen oloiset miehet.
Mutta kenenkään miehen kaveriporukassa ei ole koskaan niitä raiskaajia ja naistenhakkaajia. He kun ovat aina joitain muita, tuntemattomia tyyppejä. Turvallisinta on varmasti väittää, että he kaikki ovat maahanmuuttajia. Ei voida kuvitellakaan, että siellä 10 hengen omassa, tutussa miesten saunailtaporukassa istuu yksi tai kaksi sellaista miestä, jotka ovat syyllistyneet moiseen.
Raiskaukset ovat joskus myös lähisuhdeväkivaltaa, mutta vieraisiin naisiin kohdistuneet seksuaalirikokset ja niiden yritykset ovat maahanmuuttajien käsialaa. Sen sijaan nämä elämänkallut, jotka mättävät naisiaan turpaan ja lopulta puukottavat heitä neljän seinän sisällä (koska nainen on pettänyt, koska nainen on juonut kaikki viinat tai koska nainen jutteli jonkun miehen kanssa kaupassa) on kantasuomalaisia useinkin. Voisin kuvitella (faktaa ei ole), että maahanmuuttajaperheiden sisällä tapahtuvan lähisuhdeväkivallaan ilmoituskynnys on hyvin korkea, ja siksi emme aidosti tiedä, paljonko esimerkiksi somaliukot hakkaavat vaimojaan.
Muutamia kunniamurhan tunnusmerkit täyttäviä tapauksia takavuosilta tulee mieleen, mutta ei kuitenkaan niin paljon kuin kantasuomalaisten tekemiä vaimon tai tyttöystävän surmia. Sen sijaan ne raiskaukset, joista tehdään ilmoituksia (takseissa, pusikoissa, kaduilla, baarin vessassa) ovat voittopuolisesti mamujen käsialaa.
Väestöosuuksiin suhteutettuna olisi mielenkiintoista nähdä, tappavatko maahanmuuttajat puolisoitaan enemmän vai vähemmän kuin suomalaiset. Luulen, että kuitenkin suomalaiset vetävät tässä "pidemmän korren".
Eihän hyvää orjaa ole järkeä tappaa, koska se suoltaa mukulan per vuosi, ylläpitää kelan korvauksia, pesee pyykit, tarjoaa seksiä, hoitaa lapset ja laittaa ruuan, siivoaa ja maksaa laskut joten sellainen on mamumiehelle ihan kätevä hyödyke.
Suomalainen mies taas hermostuu, kun orja ei tottele. Akka sanoo vastaan, akka ei anna seksiä, akka ei siivoa ja akka nalkuttaa. eihän sellainen peli vetele.
Mamuorja varmaan sitten tottelee, ellei rakastu toiseen ja saa happoa naamalleen tai muuta opetusta virheistään.
Oman karmivan analyysini loppupäätelmänä on siis se, että mitä tottelevaisempi ja kuuliaisempi vaimo on, sitä todennäköisemmin hän saa pitää henkensä. Upea maailma!
Viimeksi muokannut Sipi, Su Kesä 28, 2026 8:56 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
-
KumiJalkine
- Neuvoja-Jack
- Viestit: 514
- Liittynyt: La Tammi 31, 2026 5:43 pm
Re: Stubbilta vakava viesti suomalaisille miehille
Ei niillä miehillä, joita naiset himoitsevat ole kaikilla muita keinoja käsitellä asioita kuin väkivalta. Ihan joka nainen ei voi mennä rikkaisiin naimisiin. Osa sitten toimittaa nyrkkeilysäkin virkaaSipi kirjoitti: Su Kesä 28, 2026 8:08 pmJa väkivaltako siihen sitten auttaa? Jos olisin mies, valitsisin paremmin tai jos osuisi huono arpa kohdalle, lähtisin lätkimään. Mutta istuisinko 10 vuotta taposta tällaisen naisen vuoksi? En.Tolisman kirjoitti: Pe Kesä 26, 2026 2:11 pm Naisten käytös ja parinvalinta tekee heidän arvostamisen hyvin hankalaksi. Sen lisäksi, että heitä kiinnostaaa monenlaiset luuserimiehet, niin erilainen pelailu ja kaksinaamaisuus on hyvin tyypillistä. Ei varmaan jokaisen kohdalla, mutta hyvin hyvin yleistä.
Vanhan kansan sanonta, vakka kantensa valitsee pätee yhä. Turha noita naisia on sääliä, vaikka siitä kovasti kampanjoidaan.
Re: Stubbilta vakava viesti suomalaisille miehille
Olet väärässä. Varsinkin väkivaltaiset valkokaulusammatissa työskentelevät miehet ovat ovelia. Mies on yleensä todella kiltti, hyvä kuuntelemaan jne. suhteen alussa. Todellinen luonne paljastuu vasta sitten, kun on jo sitouduttu. Muutettu yhteen, saatu lapsi(a) jne. Olen itse joutunut tuohon tilanteeseen ja samoin tosiaan tunnen kaksi muuta fiksua ja koulutettua naista, joilla ollut väkivaltainen parisuhde fiksulta ja koulutetulta vaikuttavan miehen kanssa.KumiJalkine kirjoitti: Su Kesä 28, 2026 8:56 pmEi niillä miehillä, joita naiset himoitsevat ole kaikilla muita keinoja käsitellä asioita kuin väkivalta. Ihan joka nainen ei voi mennä rikkaisiin naimisiin. Osa sitten toimittaa nyrkkeilysäkin virkaaSipi kirjoitti: Su Kesä 28, 2026 8:08 pmJa väkivaltako siihen sitten auttaa? Jos olisin mies, valitsisin paremmin tai jos osuisi huono arpa kohdalle, lähtisin lätkimään. Mutta istuisinko 10 vuotta taposta tällaisen naisen vuoksi? En.Tolisman kirjoitti: Pe Kesä 26, 2026 2:11 pm Naisten käytös ja parinvalinta tekee heidän arvostamisen hyvin hankalaksi. Sen lisäksi, että heitä kiinnostaaa monenlaiset luuserimiehet, niin erilainen pelailu ja kaksinaamaisuus on hyvin tyypillistä. Ei varmaan jokaisen kohdalla, mutta hyvin hyvin yleistä.
Vanhan kansan sanonta, vakka kantensa valitsee pätee yhä. Turha noita naisia on sääliä, vaikka siitä kovasti kampanjoidaan.
Jos olet kuullut tarinan sammakosta, joka laitetaan kylmään veteen ja vettä aletaan lämmittämään niin hitaasti että sammakko ei huomaa, kun vesi kuumenee, niin vastaava pätee väkivaltaisissa suhteissa. Siinä normalisoidaan epänormaalia käytöstä niin pikkuhiljaa, että epänormaalista tulee normaalia, kunnes olet jumissa ja on vaikea päästä pois.
-
Tulimutkanvuohi
- Jack Taylor
- Viestit: 19
- Liittynyt: Ma Marras 24, 2025 6:44 pm
Re: Stubbilta vakava viesti suomalaisille miehille
Stubb hyvesignaloi asialla jonka pitäisi olla itsestäänselvyys.
Joka kuppikunnasta löytyy turpaanvetäjiä, ei väliä onko valkoinen kauluspaita vai rikkinäinen huppari, lääkäri vai pultsari. Turpaan voi tulla ulkoisesta habituksesta huolimatta.
Jotkut naiset jopa kaivavat verta nenästään.
Mutta miksi jäädä parisuhteeseen jossa toinen väkivaltainen?
Joka kuppikunnasta löytyy turpaanvetäjiä, ei väliä onko valkoinen kauluspaita vai rikkinäinen huppari, lääkäri vai pultsari. Turpaan voi tulla ulkoisesta habituksesta huolimatta.
Jotkut naiset jopa kaivavat verta nenästään.
Mutta miksi jäädä parisuhteeseen jossa toinen väkivaltainen?
The world is full of people who are ready to tell you how you should live, even though they don't know how to live themselves.
- Bukowski
- Bukowski
Re: Stubbilta vakava viesti suomalaisille miehille
Oho mikä yleistys.Sipi kirjoitti: Su Kesä 28, 2026 8:54 pm
Mutta kenenkään miehen kaveriporukassa ei ole koskaan niitä raiskaajia ja naistenhakkaajia. He kun ovat aina joitain muita, tuntemattomia tyyppejä.
Esim. Antti Ruskeala. Oli sillä kavereita ja "kavereita". Ei tollaselle sanota vastaan. Eikä varsinkaan naiset sanoneet. Hyvin vaikea ihminen.
Mut yleisemmin, ei miehet kysele kaveriporukassa, ootko naisenhakkaaja. Jos kysytään, niin siinä vaiheessa ota jalat alle.
https://www.vitec-tietomitta.com/ajanko ... johtajana/Antti Ruskeala aloittaa Vitec Tietomitassa asiakkuusjohtajana 14.4. alkaen. Antti tuo mukanaan monipuolista kokemusta to...
Ja sitten
viewtopic.php?p=1994269#p1994269Millainen firma pitää pomojensa joukossa vaimonsa 11 kertaa pahoinpidellyttä tuomittua väkivaltarikollista?
Konservatiivi-libertaari, entinen vihreä. Ei lue al-Hesaaria. Nuiva. Antinatsi. Antikommunisti. Anti-antifantti. Arhinmäki syytteeseen. GWh CO2++ U238 CPU AI UKR IL RSA ICE++ SCOTUS X
Re: Stubbilta vakava viesti suomalaisille miehille
Koska näihin liittyy sosiaalista taitoa, millä ne löytää sopivia naisia/miehiä.Tulimutkanvuohi kirjoitti: Su Kesä 28, 2026 9:32 pm Mutta miksi jäädä parisuhteeseen jossa toinen väkivaltainen?
Konservatiivi-libertaari, entinen vihreä. Ei lue al-Hesaaria. Nuiva. Antinatsi. Antikommunisti. Anti-antifantti. Arhinmäki syytteeseen. GWh CO2++ U238 CPU AI UKR IL RSA ICE++ SCOTUS X
Re: Stubbilta vakava viesti suomalaisille miehille
Itsellä ystäväpiirissä joitain vastaavia tapauksia. Tuo on hyvin arka aihe edes uhrin ottaa esille ystäväpiirissään. Eihän kukaan järkevä nainen lähde mukaan kertaheitolla. Pieni murentaminen pala kerrallaan.sinitarra kirjoitti: Su Kesä 28, 2026 9:18 pmOlet väärässä. Varsinkin väkivaltaiset valkokaulusammatissa työskentelevät miehet ovat ovelia. Mies on yleensä todella kiltti, hyvä kuuntelemaan jne. suhteen alussa. Todellinen luonne paljastuu vasta sitten, kun on jo sitouduttu. Muutettu yhteen, saatu lapsi(a) jne. Olen itse joutunut tuohon tilanteeseen ja samoin tosiaan tunnen kaksi muuta fiksua ja koulutettua naista, joilla ollut väkivaltainen parisuhde fiksulta ja koulutetulta vaikuttavan miehen kanssa.KumiJalkine kirjoitti: Su Kesä 28, 2026 8:56 pmEi niillä miehillä, joita naiset himoitsevat ole kaikilla muita keinoja käsitellä asioita kuin väkivalta. Ihan joka nainen ei voi mennä rikkaisiin naimisiin. Osa sitten toimittaa nyrkkeilysäkin virkaaSipi kirjoitti: Su Kesä 28, 2026 8:08 pm
Ja väkivaltako siihen sitten auttaa? Jos olisin mies, valitsisin paremmin tai jos osuisi huono arpa kohdalle, lähtisin lätkimään. Mutta istuisinko 10 vuotta taposta tällaisen naisen vuoksi? En.
Vanhan kansan sanonta, vakka kantensa valitsee pätee yhä. Turha noita naisia on sääliä, vaikka siitä kovasti kampanjoidaan.
Jos olet kuullut tarinan sammakosta, joka laitetaan kylmään veteen ja vettä aletaan lämmittämään niin hitaasti että sammakko ei huomaa, kun vesi kuumenee, niin vastaava pätee väkivaltaisissa suhteissa. Siinä normalisoidaan epänormaalia käytöstä niin pikkuhiljaa, että epänormaalista tulee normaalia, kunnes olet jumissa ja on vaikea päästä pois.
Nämä jännämies jutut jätän omaan arvoonsa, kun siellä pitkälti on yhteinen harrastus päihteiden parissa.
Kukin saa ansionsa mukaan, niin muista... sinäkin saat... Älä väitä, ettet olisi ansainnut 
Re: Stubbilta vakava viesti suomalaisille miehille
Ei ole yhtä persoonallisuustyyppiä, joka on väkivaltainen kumppaniaan kohtaan. Tutkimustieto näkee kuitenkin yhteisiä käyttäytymispiirteitä.
Tarve kontrolloida kumppania on ihan ykkönen. Tämä on yksi keskeisimmistä piirteistä. On vahva yritys hallita toisen käyttäytymistä, liikkumista, ihmissuhteita tai päätöksiä.
Mustasukkaisuus ja omistushalu tulee seuraavana. Joillakin väkivaltaisilla miehillä on voimakas pelko kumppanin menettämisestä tai uskottomuudesta.
Perinteiset tai jäykät käsitykset sukupuolirooleista ovat mukana paletissa. Esimerkiksi uskomukset siitä, että miehellä pitäisi olla valta parisuhteessa tai että kumppanin pitäisi totella.
Impulssikontrollin puute. Heikko kyky säädellä vihaa tai muita voimakkaita tunteita. Tämä voi lisätä väkivallan riskiä, mutta ei yksin selitä sitä.
Taipumus oikeuttaa oma käytös on myös nähty. Tekijä voi vähätellä väkivaltaa tai siirtää vastuun kumppanille: "sinä provosoit minut" tai "kun et ikinä osaa lopettaa nälvimistä".
Alkoholi lisää riskiä, samoin jos on itse tullut huonosti kohdelluksi esim. lapsena. Mutta ei välttämättä
Miehen pitää osata lähteä ja antaa toisen mennä, jos homma ei toimi ja etenkin, jos toinen käyttää henkistä väkivaltaa. Pitåä lähteä heti ennen kuin tapahtuu mitään. Muuttaa vaikka telttaan, kunnes löytää uuden kämpän eikä taaksensa katso.
Tarve kontrolloida kumppania on ihan ykkönen. Tämä on yksi keskeisimmistä piirteistä. On vahva yritys hallita toisen käyttäytymistä, liikkumista, ihmissuhteita tai päätöksiä.
Mustasukkaisuus ja omistushalu tulee seuraavana. Joillakin väkivaltaisilla miehillä on voimakas pelko kumppanin menettämisestä tai uskottomuudesta.
Perinteiset tai jäykät käsitykset sukupuolirooleista ovat mukana paletissa. Esimerkiksi uskomukset siitä, että miehellä pitäisi olla valta parisuhteessa tai että kumppanin pitäisi totella.
Impulssikontrollin puute. Heikko kyky säädellä vihaa tai muita voimakkaita tunteita. Tämä voi lisätä väkivallan riskiä, mutta ei yksin selitä sitä.
Taipumus oikeuttaa oma käytös on myös nähty. Tekijä voi vähätellä väkivaltaa tai siirtää vastuun kumppanille: "sinä provosoit minut" tai "kun et ikinä osaa lopettaa nälvimistä".
Alkoholi lisää riskiä, samoin jos on itse tullut huonosti kohdelluksi esim. lapsena. Mutta ei välttämättä
Miehen pitää osata lähteä ja antaa toisen mennä, jos homma ei toimi ja etenkin, jos toinen käyttää henkistä väkivaltaa. Pitåä lähteä heti ennen kuin tapahtuu mitään. Muuttaa vaikka telttaan, kunnes löytää uuden kämpän eikä taaksensa katso.
Re: Stubbilta vakava viesti suomalaisille miehille
Stubb on mielestäni ihan asiallinen. Toki presidenttinä joutuu tasapainottamaan lausuntojaan.
Minusta homma alkaa siitä, että näitä "lapsi koulukiusaajia" rangaistaan jo lapsena, opetetaan vaikka nyrkillä miten käyttäydytään normaalisti.
Nämä lapsi häiriköt on niitä tulevaisuuden rikollisia ja raiskaajia.
Minusta homma alkaa siitä, että näitä "lapsi koulukiusaajia" rangaistaan jo lapsena, opetetaan vaikka nyrkillä miten käyttäydytään normaalisti.
Nämä lapsi häiriköt on niitä tulevaisuuden rikollisia ja raiskaajia.
- Vasikkahattu
- Sofia Karppi
- Viestit: 404
- Liittynyt: Ti Kesä 24, 2025 11:34 am
Re: Stubbilta vakava viesti suomalaisille miehille
Mulle on ainakin jäänyt epäselväksi, että kun miehet nyt kerran ovat niin hiljaa, että oikein presidentin pitää asiaa surkutella, niin mitä sitten pitäisi sanoa ja kenelle? Vai olisiko jokin sateenkaaren väreissä oleva "En vedä muijaa pataan" pinssi rintapielessä riittävää hyve signalointia?
Ja miksi minun pitäisi erityistä meteliä pitää, kun meillä on ihmisiä jotka säätävät lakeja sekä ihmisiä jotka valvovat lakeja. Eikö ratkaisuna voisi toimia satunnaisten ihmisille huutelun sijaan se, että lähisuhdeväkivaltaa esimerkiksi rangaistaisiin kovemmin ja poliiseille annettaisiin työkaluja valvoa ja suojata lähisuhdeväkivallan uhria?
Entäs kenelle voin huutaa kun joka viikko mies tappaa miehen tai pari. Ei sekään ole kiva juttu.
Ja miksi minun pitäisi erityistä meteliä pitää, kun meillä on ihmisiä jotka säätävät lakeja sekä ihmisiä jotka valvovat lakeja. Eikö ratkaisuna voisi toimia satunnaisten ihmisille huutelun sijaan se, että lähisuhdeväkivaltaa esimerkiksi rangaistaisiin kovemmin ja poliiseille annettaisiin työkaluja valvoa ja suojata lähisuhdeväkivallan uhria?
Entäs kenelle voin huutaa kun joka viikko mies tappaa miehen tai pari. Ei sekään ole kiva juttu.
-
Syanidi-Simo
- Alibin satunnaislukija
- Viestit: 54
- Liittynyt: Ke Kesä 24, 2026 9:24 pm
Re: Stubbilta vakava viesti suomalaisille miehille
Hohhoijaa. Sateenkaariväestö ja Priden saatiin taas ympätty viestiin, vain matut ja muslimit jäi bingorivistä vajaaksiVasikkahattu kirjoitti: Ma Kesä 29, 2026 1:10 am Mulle on ainakin jäänyt epäselväksi, että kun miehet nyt kerran ovat niin hiljaa, että oikein presidentin pitää asiaa surkutella, niin mitä sitten pitäisi sanoa ja kenelle? Vai olisiko jokin sateenkaaren väreissä oleva "En vedä muijaa pataan" pinssi rintapielessä riittävää hyve signalointia?
Re: Stubbilta vakava viesti suomalaisille miehille
Tämä on käsittämätöntä. Minun ajattelussani ihminen, joka ei pysty kontrolloimaan väkivaltaisia impulssejaan eikä ymmärrä, että tunne on tosiaan vain tunne eikä ympäröivä todellisuus on joko taaperoikäinen, teini tai aikuisena alentuneesti syyntakeinen. Jälkimmäisessä tapauksessa siis vaarallinen itselleen ja muille. Miten tällaiset ihmiset voivat edes kulkea vapaana, jos heillä ei yksinkertaisesti ole osaamista erottaa tunnetta ja tekoa toisistaan eikä edes perusymmärrystä toisen ihmisen koskemattomuudesta ja ihmisarvosta?KumiJalkine kirjoitti: Su Kesä 28, 2026 8:56 pm
Ei niillä miehillä, joita naiset himoitsevat ole kaikilla muita keinoja käsitellä asioita kuin väkivalta.
Ei tällainen päävaurio voi selittää miesten tekemää väkivaltaa. En suostu uskomaan, että se olisi mitenkään yleistä. Siis näin perustavanlaatuinen kyvyttömyys ja alkeelliset sosiaaliset ja kielelliset taidot.
Re: Stubbilta vakava viesti suomalaisille miehille
Luulin tässä ketjussa olevan kyse lähisuhdeväkivallasta.vastarannansääski kirjoitti: To Kesä 25, 2026 7:55 am Miehiä surmataan Suomessa huomattavasti enemmän kuin naisia mutta sillä ei kai ole näille hyvesignaloijille mitään väliä.