Siis se, että pääasiallinen hoitovastuu lapsesta jää äidille meinaa että hänellä on helpompaa? Hahhah. Se mieshän tuollaisessa tilanteessa helposti jatkaa elämäänsä, kun ei tarvitse lapsesta huolehtia kuin vaikka vain ne parittomat viikonloput, jos sitäkään. Hänhän on vapaa jatkamaan elämäänsä ja rilluttelemaan miten haluaa, äidillä on lapsi hoidettavanaan ja vastuullaan.mikkimouce kirjoitti: To Heinä 09, 2026 12:13 pm Onpa agressiivista kirjoittelua!
Elatusmaksut voivat olla kohtuuttomat, siitä on omakohtaiset kokemukset. Riitaisessa erossa voi nainen kostaa suurilla elatusmaksuilla, varsinkin, jos mies ei kunnolla puolustaudu. Usein vaimolle jää koti ja pääosallinen lapsen kasvatus, vaikka olisi yhteishuoltajuus. Hän voi silloin jatkaa helpommin elämäänsä.
Mies etsii uuden asunnon jne. Jos ex on oikein ilkeä, hän ei anna miehelle kunnon elämisen mahdollisuutta. Naiset hakevat ja saavat erossa apua mm terapiassa. Miehet nuolevat haavat itse useimmiten. Miten tässä on ero hoidettu?
Tilanteetkin saattavat muutua. Esim työttömyys.
En puolustele tekoa. Itse otaksun, että myös mies olisi tappanut itsensä, jos olisi ensin lapsen surmannut. Joka tapauksessa on kovin epätoivoinen isä eikä varmaan ainoa.
Eivätkö elatusmaksuista inisevät isät ole muka sen parisuhteen aikana maksaneet latin latia oman lapsensa elämisestä, jos kerran vasta eron jälkeen se oman lapsen elättäminen aiheuttaa niin suurta vinkunaa? Äitikö sen lapsen yksin elätti ja eron jälkeen isä sitten vasta tajusi, että lapset ovat kalliita. Vai onko itkun syy se, että eron jälkeen lapsi (heille omistettava esine) ei ole enää 24/7 "käytettävissä", joten sellaisesta ei haluta maksaa.
Terapiaa ja eroryhmiä sekä mm. ammattilaisten kirjoittamia kirjoja erosta toipumiseen on olemassa. Ei ole naisen vika, jos mies ei näitä apuja käytä. Yleisessä keskustelussa ja asenteissa olisi hyvä pyrkiä pois "yksin on haavansa nuoltava"- ajattelusta ja kannustaa ihan kaikkia sukupuoleen katsomatta hakeutumaan tarvittaessa ammattiavun ja/tai vertaistuen piiriin, jos erotilanne tuntuu ylitsepääsemättömältä. Saattaisivat tällaiset ketjun kaltaiset tragediat vähentyä.
Tässä keississä huoltajuus oli määrätty äidille ja varmaankin syystä, jos mies on ollut äidin kertomuksen mukaan väkivaltainen. Tämä tekohan senkin todisti. Toivottavasti lapsi ei enää koskaan joudu tuon hirviösiittäjän armoille. Epätoivoinen vanhempi saattaisi kaapata lapsensa, mutta ei tappaa tätä. Tämä on vain mahdollisesti persoonallisuushäiriöisen ukonrutaleen kosto äidille, ei mitään muuta: "jos minä en lapsen huoltajuutta saa, niin sitten et saa sinäkään".