Poliisi etsii vanhan naisen auttajaa, jota ei epäillä rikoksesta – Liittyy tappoon Espoossa, 27.2.26

Otsikon mukaisesti. Myös onnettomuudet pienistä suuriin. Pohjustamattomat keskustelunavaukset.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17704
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Poliisi etsii vanhan naisen auttajaa, jota ei epäillä rikoksesta – Liittyy tappoon Espoossa, 27.2.26

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Espoossa surmattu nainen oli ”paikallinen julkkis” – Naapurit järkyttyivät
Espoon Matinkylässä kuolleen 75-vuotiaan naisen kuolemaa tutkitaan tappona. Hänen naapurissaan asuva 22-vuotias Samiur Rahman järkyttyy silmin nähden kuullessaan naisen kohtalosta.
– Hän oli herttainen, kaikki pitivät hänestä.
Matinkylässä useamman vuoden asunut nainen tervehti ja kysyi kuulumisia aina kohdatessa, Rahman kertoo.
– Hän oli hyvin puhelias nainen. Joskus puhuimme englantia, joskus hän kannusti minua harjoittelemaan suomea hänen kanssaan.
Nainen patisti Rahmania myös koulun penkille:
– Kun työskentelin Isossa Omenassa, hän saattoi kysyä: ”miksi et palaisi kouluun ja tekisi jotain parempaa elämälläsi?”
– Tämä on todella järkyttävää.

”Kaikki olivat todella huolissaan”
Rahman kertoo isänsä kanssa Iltalehdelle, että iäkäs nainen oli tuttu näky aivan talon vieressä sijaitsevassa kauppakeskus Isossa Omenassa – ”paikallinen julkkis”, he kuvailevat.
Isä ja poika, kuten myös muut Iltalehden jututtamat naapuruston asukkaat, kertovat naisen keränneen pulloja ja tölkkejä kauppakeskuksessa. Nainen vietti kauppakeskuksessa valtaosan päivästään, Rahmanin isä arvioi.
Jokin aika sitten, kun nainen kärsi terveyshuolista eikä päässyt hetkeen poistumaan kotoaan, lähestyivät muut kauppakeskuksen ”vakiokasvot” Rahmania.
– Ihmiset tulivat kysymään minulta, onko naapurilleni sattunut jotain. Kaikki olivat todella huolissaan hänestä.
Kumpikaan ei tunne 56-vuotiasta puolisoa, jota nyt epäillään naisen taposta.
– Emme ole koskaan tavanneet miestä. Nainen liikkui yksin.

Poliisin mukaan uhri ja taposta epäilty mies ovat olleet jo vuosia naimisissa. Asunnon ulko-ovessakin on kummankin sukunimet. Silti kukaan muukaan Iltalehden jututtamista naapureista ei muista koskaan nähneensä aviomiestä.
Poliisi epäilee rajun, kuolemaan johtaneen pahoinpitelyn tapahtuneen pariskunnan kotona.

Kukaan Iltalehden jututtama naapuri ei muista kuulleensa asunnosta huomiota herättäviä ääniä helmi–maaliskuun taitteessa.
Kaksi naapuria kertoo, että poliisit ovat hiljattain käyneet kysymässä heiltä havaintoja asunnon tapahtumista.
Rikostutkinta sai naapurissa asuvan miehen aavistamaan pahaa.
Mies kuitenkin hämmästyy toimittajan kertoessa, että väkivallanteon epäillään tapahtuneen naapuriasunnossa.
– Ei kai se tässä talossa ole tapahtunut?
– Oho. Enpä olisi uskonut.

Poliisin mukaan pahoin loukkaantunut nainen joutui sairaalaan maaliskuun alussa. Häntä ei pystytty kuulemaan. Iltalehden tietojen mukaan nainen kuoli 29. maaliskuuta.
Aviomies oli tuolloin jo vangittu. Samalla tapauksen tutkintanimike koveni törkeästä pahoinpitelystä tapoksi.

Länsi-Uudenmaan poliisi etsii yhä miestä, joka auttoi uhria helmikuun lopulla Ison Omenan edustalla. Miestä ei epäillä rikoksesta, vaan häntä halutaan kuulla todistajana.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/d9d8 ... 8da4cd0202
Millinkilli
Jack Taylor
Viestit: 17
Liittynyt: Su Marras 26, 2023 10:24 pm

Re: Poliisi etsii vanhan naisen auttajaa, jota ei epäillä rikoksesta – Liittyy tappoon Espoossa, 27.2.26

Viesti Kirjoittaja Millinkilli »

Eikö tästä löydy mitään muuta tietoa? Jäänyt täällä melko pienelle huomiolle tämä tappo.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17704
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Poliisi etsii vanhan naisen auttajaa, jota ei epäillä rikoksesta – Liittyy tappoon Espoossa, 27.2.26

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

56-vuotias mies vastaa vakaviin rikossyytteisiin Länsi-Uudenmaan käräjäoikeudessa Espoossa keskiviikkona
Häntä syytetään 74-vuotiaan puolisonsa pahoinpitelystä ja taposta.

Syyttäjän mukaan nainen joutui raa’an väkivallan uhriksi yksityisasunnossa Espoon Matinkylässä helmi-maaliskuun taitteessa. Nainen sai vakavia vammoja ja menehtyi niiden seurauksena viikkoja myöhemmin, maaliskuun lopussa.

Syyttäjän mukaan mies tappoi puolisonsa yhteisessä kodissa. Syyttäjän mukaan mies pahoinpiteli 27.2.-2026-3.3.2026 puolisoaan lyömällä päähän metallisella tangolla. Mies soitti sairaalaan vasta 3.3.2026. Sairaalahoidosta huolimatta nainen menehtyi 29.3.2026.
Syyttäjä syyttää miestä myös pahoinpitelystä, joka on tapahtunut helmi-maaliskuussa. Naisella oli palovammoja jaloissa ja mustelmia ympäri kehoa.

Syytetty kiistää tapposyytteen
Puolustuksen mukaan mies ei ole aiheuttanut naiselle tahallisesti vammoja. Joitakin vammoja mies myöntää aiheuttaneensa, mutta kyse ei ollut tahallisesta teosta.

Pariskunnalla oli taustallaan pitkä parisuhde. He olivat tutustuneet ulkomailla ja mies oli muuttanut Suomeen. He viettivät parisuhteen aikana suljettua elämää, syyttäjä kertoi. Mies ei juuri työskennellyt Suomessa viimeisten kymmenen vuoden aikana. Syyttäjän mukaan hän eli pääasiassa naisen tuloilla.
- Kummallakaan ei ollut kodin ulkopuolisia kontakteja. Ei ystäviä, ei tuttavia, syyttäjä kertoi.
Paikallisille nainen oli kuitenkin tuttu näky kaduilta, sillä tämä tapasi kerätä pulloja.

Tapahtuma-aikana 27.2.2026 nainen oli ollut keräämässä pulloja Ison Omenan luona ja palaamassa kotiin päin Espoon Matinkylään. Hän oli liukastunut pari kertaa.
Naista auttoi pari henkilöä. Nainen oli päässyt jatkamaan sen jälkeen kotia.

Sen jälkeen naisesta on varma tieto 3.3.2026, kun aamuyön tunteina "hyvin kiihtynyt" mies oli soittanut hätäkeskukseen. Mies oli kertonut, että nainen oli kaatunut paria päivää aiemmin ja että tämä oli hyvin huonossa kunnossa. Mies vaati ambulanssia paikalle.
Kun ambulanssihenkilöstö meni paikalle, mies oli edelleen hyvin kiihtynyt. Nainen makasi "virtsanhajuisessa makuuhuoneessa" ja ambulanssihenkilöstö pyysi myös poliisia paikalle.

Syyttäjältä kova väite miehen toiminnasta
Nainen vietiin sairaalaan.
Sairaalassa havaittiin, että tilanne on hyvin vakava.
Kun nainen oli sairaalassa, mies oli mennyt pelaamaan naisen varoilla kasinolle, jossa hän oli muutenkin vieraillut usein. Mies oli myös pantannut naisen korun.
- Samaan aikaan nainen on ollut henkitoreissaan sairaalassa, syyttäjä sanoi.
Sairaalassa nainen oli vakavista vammoistaan pystynyt kertomaan henkilökunnalle, että hänestä ei saa antaa miehelle tietoja.
Mies otettiin kiinni 24.3. ja hänet vangittiin seuraavana päivänä. Nainen menehtyi vammoihinsa 29.3.2026.
Kalloaivovamma oli kuolinsyy.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012137750.html
Le chat bleu
Neuvoja-Jack
Viestit: 543
Liittynyt: Ti Huhti 14, 2026 7:58 am

Re: Poliisi etsii vanhan naisen auttajaa, jota ei epäillä rikoksesta – Liittyy tappoon Espoossa, 27.2.26

Viesti Kirjoittaja Le chat bleu »

Varsinainen prinssi kyllä, elää naisen varoilla ja pahoinpitelee. :(
Valo tunnelin päässä on luultavasti liekinheitin :lol:
Vastaa Viestiin