GB News 25.7.2026 / https://www.gbnews.com/news/cambridge-u ... accusation
Cambridgen yliopistoon nuorinta koskaan nimitettyä mustaa professoria on syytetty muiden akateemikkojen töiden plagioinnista.
Jason Ardayn työ on herättänyt huolta akateemisissa piireissä vuodesta 2023 lähtien, jolloin hänet nimitettiin sosiologian professoriksi vain 37-vuotiaana.
Professori Ardayn työtä koskevat huolenaiheet nousivat esiin tällä viikolla entisen Cambridgen akateemikon blogissa julkaistussa artikkelissa, jossa verrattiin professori Ardayn väitöskirjaa toisen opiskelijan väitöskirjaan.
The Timesin tekemässä analyysissä löydettiin useita esimerkkejä identtisistä tai lähes identtisistä kohdista professori Ardayn vuoden 2015 väitöskirjan ja Brunelin yliopiston Paula Zwozdiak-Myersin kuusi vuotta aiemmin julkaistun väitöskirjan välillä.
Yhdessä 401-sivuisen opinnäytetyön osiossa professori Arday kirjoittaa: ”Opettajaopiskelijat uskoivat, että oppilaiden oppiminen ja kehitys johtuivat heidän henkilökohtaisesta kehityksestään viidellä pääalueella: parempi ymmärrys, näkemys ja tietoisuus pedagogiikan periaatteista ja menettelytavoista; opetuksen eri osa-alueiden pohdinta ja heidän lisääntynyt tietämyksensä oppilaiden eroista ja monimuotoisuudesta".
”Toinen yleinen kiinnostuksen kohde, johon opettajaopiskelijat kokivat vaikuttaneen oman opetuksensa tutkimisen, oli heidän kykynsä ja sitoutumisensa etsiä vaihtoehtoisia näkökulmia ja mahdollisuuksia opetuksensa tueksi.”
Esseessään Zwozdiak-Myers kirjoitti: ”Opettajaopiskelijat uskoivat, että oppilaiden oppiminen ja kehitys johtuivat heidän henkilökohtaisesta kehityksestään kolmella pääalueella: parempi ymmärrys, näkemys ja tietoisuus pedagogiikan periaatteista ja menettelytavoista; opetuksen eri osa-alueiden pohdinta ja heidän lisääntynyt tietämyksensä oppilaiden eroista ja monimuotoisuudesta".
”Kolmanneksi yleisin alue, johon opettajaopiskelijat kokivat vaikuttaneen oman opetuksensa tutkimisen, oli heidän kykynsä ja sitoutumisensa etsiä vaihtoehtoisia näkökulmia ja mahdollisuuksia opetuksensa tueksi.”
Zwozdiak-Myers mainitaan professori Ardayn opinnäytetyössä 17 kertaa.
Kiista koski sitä, olisiko professori Ardayn pitänyt lainata Ardayta joka kerta, kun hän lainasi tai kierrätti toisen työtä.
Tällä viikolla julkaistun blogikirjoituksen kirjoittaja Nathan Cofnas väitti, että professori Arday oli "luottanut vahvasti Zwozdiak-Myersin keskeisiin ideoihin ja argumentteihin".
Hän väitti: "Monet kohdat on poistettu minimaalisella muokkauksella, joskus säilyttäen alkuperäisen lähteen muokkausvirheitä."
Viime vuonna Cambridgen yliopisto hylkäsi valitukset akateemista filosofia Cofnasta vastaan.
Valitukset koskivat hänen näkemyksiään "perinnöllisyydestä" ja sitä, mitä hän kutsui "DEI-paholaiseksi". Yliopisto kuitenkin julisti hänen näkemyksiään suojeltavaksi uuden sananvapauskäytäntönsä nojalla.
Vaikka Cambridge vapautti hänet syytteistä, Emmanuel College, jossa Cofnas oli ollut tutkijana, katkaisi välinsä häneen.
Puolustaessaan aluksi hänen "lain takaamaa akateemista oikeuttaan kirjoittaa näkemyksistään" korkeakoulu katkaisi välinsä Cofnasin blogikirjoituksen jälkeen, jossa hän kirjoitti, että "roturealismin" kulttuuri, joka tunnustaa etnisten ryhmien väliset erot, on "monimuotoisuuden, tasa-arvon ja osallisuuden hylkäämistä".
Dave Harris ilmoitti Cambridgen ja Liverpoolin John Mooresin yliopistoille huolestaan plagioinnista vuonna 2023, kun hän oli professori Plymouth Marjonin yliopistossa.
Hän kertoi Telegraphille: "Mielestäni professori Jason Ardayn työn tärkeät osat, sekä hänen väitöskirjansa että jotkut myöhemmin julkaistut artikkelit, sekä yksin että yhdessä kirjoitettuina, näyttävät osoittavan merkkejä vakavasta plagioinnista".
"En keksi muuta uskottavaa selitystä lukemalleni".
"Ilmoitin sekä Liverpoolin John Mooresin että Cambridgen yliopistoille alkuperäisistä huolenaiheistani, eivätkä he ole tehneet mitään. Ilmoittamistani lehden toimittajista kaksi on pyytänyt korjauksia."
Molemmat yliopistot tutkivat väitteitä eivätkä löytäneet todisteita väärinkäytöksistä.
UK 2026 / Professorin väitöskirja olikin kopio?
UK 2026 / Professorin väitöskirja olikin kopio?
Kopio vai ei? Joidenkin mielestä kyllä.
Re: UK 2026 / Professorin väitöskirja olikin kopio?
Olihan Husunkin oppari jonku toisen kirjoittama. Husu ei ikinä kykenisi tuottamaan sellaista kieltä, mitä siinä oli.
Suomessa loisii 5% nuorten muslimimiesten joukko
joista 60% elää sosiaalituilla
joista 60% on työttömiä
jotka tekevät 60% raiskauksista
jotka tekevät 60% katuryöstöistä
jotka tekevät 80 % huumerikoksista
Älä ole vassuli, älä kannata 60/80 kerhoa
joista 60% elää sosiaalituilla
joista 60% on työttömiä
jotka tekevät 60% raiskauksista
jotka tekevät 60% katuryöstöistä
jotka tekevät 80 % huumerikoksista
Älä ole vassuli, älä kannata 60/80 kerhoa
- Marokon Kauhu
- Ainesta Watsoniksi
- Viestit: 4827
- Liittynyt: Ma Maalis 26, 2007 9:06 pm
- Paikkakunta: Rio Grande
Re: UK 2026 / Professorin väitöskirja olikin kopio?
Rehellisyys ja kova työ onkin enempi sellaisia valkoisten ihmisten juttuja.Perilla kirjoitti: La Heinä 25, 2026 7:57 pm Olihan Husunkin oppari jonku toisen kirjoittama. Husu ei ikinä kykenisi tuottamaan sellaista kieltä, mitä siinä oli.
- Väestönvaihto
- Turhanpaikan hakijat
- Kotoutumisteollisuus
- VOK - business
- Partalapset
- Huonolaatuiset mamut
- Islamisaatio
Re: UK 2026 / Professorin väitöskirja olikin kopio?
Valkoisten tehtävänä on tuottaa veroeuroja, joilla nämä professorit ja raketti-insinöörit elätetään.Marokon Kauhu kirjoitti: La Heinä 25, 2026 8:24 pmRehellisyys ja kova työ onkin enempi sellaisia valkoisten ihmisten juttuja.Perilla kirjoitti: La Heinä 25, 2026 7:57 pm Olihan Husunkin oppari jonku toisen kirjoittama. Husu ei ikinä kykenisi tuottamaan sellaista kieltä, mitä siinä oli.
Kun kaikki rötöstelevät ja Kela-tuilla elävät matut lähetetään täältä kotimaahansa, kummasti rasismikin vähenee.
-
Keplotteleva konna
- Michael Knight
- Viestit: 4243
- Liittynyt: To Huhti 04, 2024 12:07 am
Re: UK 2026 / Professorin väitöskirja olikin kopio?
Mitä ihmettä, kusettava neekeri. Onkohan nyt aivan varmaa?
"Kunniaväkivaltaa vaikea torjua" -POLIISI-
Ulkomaalaisten epäiltyjen osuuden kasvusta lähisuhdeväkivaltatapauksissa etenkin pääkaupunkiseudulla.
Lähes puolet Espoossa lähisuhdeväkivallasta epäillyistä ovat syntyneet ulkomailla.
Ulkomaalaisten epäiltyjen osuuden kasvusta lähisuhdeväkivaltatapauksissa etenkin pääkaupunkiseudulla.
Lähes puolet Espoossa lähisuhdeväkivallasta epäillyistä ovat syntyneet ulkomailla.
-
Vanhapiaru
- Scooby-Doo
- Viestit: 22
- Liittynyt: Pe Elo 14, 2020 11:25 am
Re: UK 2026 / Professorin väitöskirja olikin kopio?
Yllättyneitä olivat? Kaikkihan nuo haluu mennä elämässä trickstereinä. Varastaminen, huijaaminen, kusetus, huumekauppa jne.
- Cosmic_cowboy
- Lauri Hanhivaara
- Viestit: 122
- Liittynyt: To Helmi 19, 2026 11:16 pm
Re: UK 2026 / Professorin väitöskirja olikin kopio?
Kuten myös Laura Huhtasaaren pro gradu osoittautui jos nyt ei plagiaatiksi, niin vähintäänkin kyseenalaiseksi. Mutta mitä näistä. Sattuuhan sitä paremmissakin piireissä.
Kaikki palaa kun vaan tulta löytyy.
Re: UK 2026 / Professorin väitöskirja olikin kopio?
Ja sieltä legendaarinen "kyllä suomalaisetkin", kun on pakko päästä puolustamaan näitä äo 70 insinöörejä.Cosmic_cowboy kirjoitti: La Heinä 25, 2026 10:16 pm Kuten myös Laura Huhtasaaren pro gradu osoittautui jos nyt ei plagiaatiksi, niin vähintäänkin kyseenalaiseksi. Mutta mitä näistä. Sattuuhan sitä paremmissakin piireissä.
- Cosmic_cowboy
- Lauri Hanhivaara
- Viestit: 122
- Liittynyt: To Helmi 19, 2026 11:16 pm
Re: UK 2026 / Professorin väitöskirja olikin kopio?
Höpsö, enhän minä ketään tässä puolustele. Minä vain kehun ja tuon esille Huhtasaaren osaamista ja lahjakkuutta.jasso kirjoitti: La Heinä 25, 2026 10:45 pmJa sieltä legendaarinen "kyllä suomalaisetkin", kun on pakko päästä puolustamaan näitä äo 70 insinöörejä.Cosmic_cowboy kirjoitti: La Heinä 25, 2026 10:16 pm Kuten myös Laura Huhtasaaren pro gradu osoittautui jos nyt ei plagiaatiksi, niin vähintäänkin kyseenalaiseksi. Mutta mitä näistä. Sattuuhan sitä paremmissakin piireissä.
Kaikki palaa kun vaan tulta löytyy.
Re: UK 2026 / Professorin väitöskirja olikin kopio?
Jari Vilen muiden kansanedusta, ministeri ja diplomaatti. Ei paljoa haitannut vaikka puolet gradusta oli kopioitu
https://www.google.com/search?q=jari+v ... e&ie=UTF-8
https://www.google.com/search?q=jari+v ... e&ie=UTF-8
Re: UK 2026 / Professorin väitöskirja olikin kopio?
Onko tämä joku uutinen?
-
Tuulenvire
- Sofia Karppi
- Viestit: 422
- Liittynyt: La Marras 22, 2025 4:26 pm
Re: UK 2026 / Professorin väitöskirja olikin kopio?
Elämämkoulun rohvessoreita.Marokon Kauhu kirjoitti: La Heinä 25, 2026 8:24 pmRehellisyys ja kova työ onkin enempi sellaisia valkoisten ihmisten juttuja.Perilla kirjoitti: La Heinä 25, 2026 7:57 pm Olihan Husunkin oppari jonku toisen kirjoittama. Husu ei ikinä kykenisi tuottamaan sellaista kieltä, mitä siinä oli.
-
Rapsuttaja
- Martin Beck
- Viestit: 846
- Liittynyt: La Maalis 26, 2022 12:24 pm
Re: UK 2026 / Professorin väitöskirja olikin kopio?
Näin tiede turmellaan DEI ja antirasismihumpuukilla. Plagiaatti on aina plagiaatti, tekijästä riippumatta. Näitä paljastuksia tulee lisää, kun vanhoja väitöskirjoja tarkistetaan tekoälyn avustuksella. Yliopistoissa kaikki vähäisemmätkin harjoitustyöt pistetään nykyään plagiaatintunnistuksen läpi.
Jutun pointti on se, että plagiointisyytöksiä esittäneet henkilöt yritettiin vaientaa. Onko joku vaientanut Laura Huhtasaaren gradua kritisoineet?Cosmic_cowboy kirjoitti: La Heinä 25, 2026 10:16 pm Kuten myös Laura Huhtasaaren pro gradu osoittautui jos nyt ei plagiaatiksi, niin vähintäänkin kyseenalaiseksi. Mutta mitä näistä. Sattuuhan sitä paremmissakin piireissä.
- Cosmic_cowboy
- Lauri Hanhivaara
- Viestit: 122
- Liittynyt: To Helmi 19, 2026 11:16 pm
Re: UK 2026 / Professorin väitöskirja olikin kopio?
Ai pointti olikin se? Otsikossa kuitenkin kysytään kopio vai ei ja keskitytään siihen, että valkoihoiset tuovat veroeuroja ja värilliset petkuhuiputtavat. Tottahan tilannetta vähäteltiin ja hyssyteltiin Huhtasaaren tapauksessa, mutta en muista että ketään olisi yritetty vaientaa vaikkapa aseella uhkaamalla. Vai olisko, en muista kyllä nyt.Rapsuttaja kirjoitti: Su Heinä 26, 2026 8:13 amNäin tiede turmellaan DEI ja antirasismihumpuukilla. Plagiaatti on aina plagiaatti, tekijästä riippumatta. Näitä paljastuksia tulee lisää, kun vanhoja väitöskirjoja tarkistetaan tekoälyn avustuksella. Yliopistoissa kaikki vähäisemmätkin harjoitustyöt pistetään nykyään plagiaatintunnistuksen läpi.
Jutun pointti on se, että plagiointisyytöksiä esittäneet henkilöt yritettiin vaientaa. Onko joku vaientanut Laura Huhtasaaren gradua kritisoineet?Cosmic_cowboy kirjoitti: La Heinä 25, 2026 10:16 pm Kuten myös Laura Huhtasaaren pro gradu osoittautui jos nyt ei plagiaatiksi, niin vähintäänkin kyseenalaiseksi. Mutta mitä näistä. Sattuuhan sitä paremmissakin piireissä.
Kaikki palaa kun vaan tulta löytyy.
-
anaboliantti
- Agentti Scully
- Viestit: 678
- Liittynyt: To Tammi 24, 2013 12:01 am
Re: UK 2026 / Professorin väitöskirja olikin kopio?
No jopas oli ullatus. Aika jännä että yle ja hesari eivä ole noteeranneet tapausta.
"Lopettakaa nyt tuo uikuttaminen islamin hyökyaallosta ja opetelkaa uimaan!"
- SDP:n kansanedustaja Arja Alho
- SDP:n kansanedustaja Arja Alho