(U) 38-vuotiaan naisen ruumis löytyi matkalaukusta Kreikassa

Otsikon mukaisesti. Myös onnettomuudet pienistä suuriin. Pohjustamattomat keskustelunavaukset.
Paikalla
Avatar
-Martta-
Jack Bauer
Viestit: 960
Liittynyt: Ma Syys 26, 2011 5:06 pm

Re: Afgaania epäillään skottilaisen avustustyöntekijän murhasta Kreikassa

Viesti Kirjoittaja -Martta- »

On toi niin traakinen orpopojan tarina, et ei nyt oikeen uppoa.

Sen voisin uskoa, et omin pikku kätösin aiheuttanut vanhempien ja sisarrusten kuoleman.

Veikkaan kanssa, mokkakikkeli raiskannut ennen tai jälkeen tapon.

Hyvässä lykyssä murhakin, jos nainen avustustjöntekijänä ollut väärillä apajilla.
Kukin saa ansionsa mukaan, niin muista... sinäkin saat... Älä väitä, ettet olisi ansainnut ;)
Öyhö
Martin Beck
Viestit: 822
Liittynyt: La Touko 23, 2026 1:51 pm

Re: Afgaania epäillään skottilaisen avustustyöntekijän murhasta Kreikassa

Viesti Kirjoittaja Öyhö »

Tapatti / tappoi oman perheensä rahasta, pakeni rahoilla maasta? Ei olis mahdoton skenaario, ikävä kyllä.

Tulee mieleen chutzpan määritelmä. Anoo murhattuaan vanhempansa alennusta tuomioon oikeudessa sillä perusteella, että on orpo.
Konservatiivi-libertaari, entinen vihreä. Ei lue al-Hesaaria. Nuiva. Antinatsi. Antikommunisti. Anti-antifantti. Arhinmäki syytteeseen. GWh CO2++ U238 CPU AI UKR IL RSA ICE++ SCOTUS X
Keplotteleva konna
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4713
Liittynyt: To Huhti 04, 2024 12:07 am

Re: Afgaania epäillään skottilaisen avustustyöntekijän murhasta Kreikassa

Viesti Kirjoittaja Keplotteleva konna »

Ylipäätään tuohon jengiin ei pidä luottaa edes vähää alusta, saati naisen murhanneen ja matkalaukkuun tunkeneen elukan juttuihin. Valehtelee kaikesta kaiken.
"Kunniaväkivaltaa vaikea torjua" -POLIISI-
Ulkomaalaisten epäiltyjen osuuden kasvusta lähisuhdeväkivaltatapauksissa etenkin pääkaupunkiseudulla.
Lähes puolet Espoossa lähisuhdeväkivallasta epäillyistä ovat syntyneet ulkomailla.
Rapsuttaja
Roger Murtaugh
Viestit: 895
Liittynyt: La Maalis 26, 2022 12:24 pm

Re: Afgaania epäillään skottilaisen avustustyöntekijän murhasta Kreikassa

Viesti Kirjoittaja Rapsuttaja »

Tiinas kirjoitti: Ke Elo 05, 2026 8:54 pm Ja taas. Muslimit ovat maailman vaarallisin olento naisille
Tämä murhaaja on naimisissa amerikkalaisen valkoisen naisen kanssa, joka myöskin kristitty "laupias samarialainen". Että läheltä liippasi ettei siippa myöskin päätynyt matkalaukkuun.
Avatar
Marokon Kauhu
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4901
Liittynyt: Ma Maalis 26, 2007 9:06 pm
Paikkakunta: Rio Grande

Re: (U) 38-vuotiaan naisen ruumis löytyi matkalaukusta Kreikassa

Viesti Kirjoittaja Marokon Kauhu »

Keplotteleva konna kirjoitti: Ma Elo 03, 2026 10:43 pm
manearia kirjoitti: Ma Elo 03, 2026 10:40 pm Milloin tulee ensimmäinen uhria syyllistävä viesti, että naisen oma vika kun afgaani tappoi? Ottakaa mallia vaikka Norjalaisnaisen ketjusta.
Tuskin syyllistetään, sillä ei ole tiedossa mitään olosuhteiden aiheuttamista häneltä itseltään.
Mitä nyt väkisin tunki itsensä matujen seuraan.
Menee osastolle "suvakoin ja kuolin" pitkään listaan.
  • Väestönvaihto
  • Turhanpaikan hakijat
  • Kotoutumisteollisuus
  • VOK - business
  • Partalapset
  • Huonolaatuiset mamut
  • Islamisaatio
pasi_nieminen
Nikke Knatterton
Viestit: 155
Liittynyt: To Touko 28, 2026 10:11 pm

Re: (U) 38-vuotiaan naisen ruumis löytyi matkalaukusta Kreikassa

Viesti Kirjoittaja pasi_nieminen »

manearia kirjoitti: Ma Elo 03, 2026 10:40 pm Milloin tulee ensimmäinen uhria syyllistävä viesti, että naisen oma vika kun afgaani tappoi? Ottakaa mallia vaikka Norjalaisnaisen ketjusta.
Se että todetaan asiat niin kuin ne, eli jälleen kerran naisoletettu suvakoi itsensä hengiltä, ei ole uhrin syyllistämistä vaan faktojen tuomista esille. Vähän sama jos rattijuopon ajaman kuolonkolarin todetaan johtuneen siitä että henkilö ajoi autoa päihteiden vaikutuksessa. Joku saattaa jopa sanoa että olipas tyhmä jätkä kun ajoi kännissä autoa ja senkin sanominen ääneen on ihan ok.

Tärkeintä on, että kun joku hölmöilee niin se kerrotaan avoimesti kaikille, jolloin voi olla että jossain joku, joka on aikomassa tehdä saman virheen, jättää sen tekemättä ja yksi ihmishenki säästyy.
Huutaja Jaana
Sherlock Holmes
Viestit: 7079
Liittynyt: Pe Joulu 09, 2022 7:54 am

Re: (U) 38-vuotiaan naisen ruumis löytyi matkalaukusta Kreikassa

Viesti Kirjoittaja Huutaja Jaana »

Olikohan hyvä pano?
punch kirjoitti: Su Heinä 20, 2025 2:44 am Tällaisella foorumilla te ihmiset kirjoittelette.
Avatar
McCall
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4608
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: (U) 38-vuotiaan naisen ruumis löytyi matkalaukusta Kreikassa

Viesti Kirjoittaja McCall »

Mirror 6.8.2026 / https://www.mirror.co.uk/news/uk-news/e ... r-37523302

Koditon mies löysi 38-vuotiaan Elisabeth-Jane Rossin, joka tunnetaan nimellä Lisa, hylätystä rakennuksesta Ateenassa 18. heinäkuuta, useita päiviä sen jälkeen kun hänet oli ilmoitettu kadonneeksi. Hän oli tehnyt hyväntekeväisyystyötä Kreikassa kesän aikana kristillisenä avustustyöntekijänä. 26-vuotias afganistanilainen nyrkkeilijä Sharif Ahmadzai ilmestyi torstaina 6.8. oikeuteen, jossa häntä syytettiin myös ryöstöstä ja aserikoksista.

Ammattilaisnyrkkeilijä pidätetty

Afganistanilainen ammattilaisnyrkkeilijä Ahmadzai ilmestyi Ateenan alioikeuteen, jossa hänet pidätettiin laittomasta aseiden hallussapidosta ja tahallisesta taposta. Hän ei puhunut torstain kuulemistilaisuudessa eikä esittänyt syyllisyydentunnustusta mihinkään kolmesta häntä vastaan ​​nostetusta syytteestä. Paikallisten raporttien mukaan hän kiistää murhan ja väittää löytäneensä Lisan jo kuolleena kylpyhuoneen lattialta.

Ateenan poliisiyhdistyksen kunniapuheenjohtaja George Kalliakmanis sanoi: ”Hän on myöntänyt vieneensä Lisan ruumiin tapahtumapaikalle. Poliisilla on valvontakameratallenteita, joissa hän tekee tätä heinäkuun 16. päivän yönä. Hän on myös tunnustanut nostaneensa 10 000 euroa [8 500 puntaa] pankkiautomaateista käyttämällä Lisalle kuuluneita luottokortteja. Hän on kuitenkin kiistänyt murhan, mitä poliisi ei usko.”

Ahmadzain kerrotaan tavanneen Lisan amerikkalaisen vaimonsa Alaina Hallin kautta helmikuussa tänä vuonna vapaaehtoistoiminnan ja kirkon kokousten kautta. Hän kosi Hallia vuonna 2022 ja hänellä on tämän kanssa poikavauva.

Hallin perheenjäsenet ovat sanoneet, että heillä oli vakavia epäilyksiä tyttärensä päätöksestä mennä naimisiin Ahmazain kanssa. He sanovat, että epäilykset olivat erityisen voimakkaita hänen 65-vuotiaan lentäjäveljensä Thomasin ja 61-vuotiaan kälynsä Susanin kohdalla. Kysyttäessä Ahmadzaista Hall sanoi: "En ole koskaan tavannut häntä, olen vain kuullut hänestä. Mutta voin kertoa, etteivät veljeni ja kälyni koskaan halunneet heidän menevän naimisiin."

Ahmadzai arvosteli kristillisiä kansalaisjärjestöjä Facebook-jutussa

Hän oli huomattavan aktiivinen sosiaalisessa mediassa ja kirjoitti useita kertoja Facebookiin viime vuoden toukokuusta lähtien ​​juttuja, jotka kohdistuivat Kreikan Lesboksen saarella kohtaamiinsa kristillisiin kansalaisjärjestöihin. Hän julkaisi myös kuvia t-paidoista, joissa luki "Boikotoikaa korruptoituneita kansalaisjärjestöjä", ja kertoi, kuinka hän oli 16–20-vuotiaana vapaaehtoisena kääntäjänä Lesboksen Morian pakolaisleirillä vuosina 2016 ja 2019.

Toukokuussa hän kirjoitti: "Häpeä hyväntekeväisyyteen pukeutuneelle korruptiolle. Häpeä Kristuksen nimeä käyttävälle liiketoiminnalle. Kristuksen nimessä ihmisiä käytetään hyväksi. Vapaaehtoiset, opiskelijat, kirkot ja perheet Amerikasta ja Euroopasta antavat aikaansa, rahaansa ja luottamustaan, mutta monet heistä eivät koskaan pysähdy kysymään tärkeintä kysymystä: 'Mihin rahat todella menevät?'"

"Kun kansalaisjärjestö veloittaa vapaaehtoisilta satoja euroja 'rekisteröinnistä', ottaa käteistä asumisesta, sijoittaa 15 tai 16 ihmistä yhdelle tai kahdelle tarkoitettuihin asuntoihin ja kerää paljon enemmän kuin todelliset kustannukset, jotka eivät ole palvelutyötä. Se on liiketoimintaa. Ja kun haavoittuvien pakolaisten tarinoita käytetään rahan keräämiseen, kun taas todellinen tuki menee yksityisille taskuille, se ei ole Kristuksen työtä. Se on korruptiota, joka käyttää kristillistä naamiota."

Hän lisäsi: "Olen tavannut siellä hyviä ihmisiä. En koskaan kiellä sitä. Mutta hyvät vapaaehtoiset eivät automaattisesti tee korruptoituneesta järjestelmästä pyhää."

Kysymyksiä Ahmadzain liikkeistä ja valvontakameroista

Rouva Hall näki Rossin viimeksi 12. heinäkuuta ja lähetti hänelle tekstiviestin kuusi päivää myöhemmin, mutta ei saanut vastausta. Sitten hän kysyi Ahmadzailta, joka väitti heidän olleen viimeksi yhteydessä 15. heinäkuuta, jolloin hän pyysi mukaansa viemään Raamatun sanaa.

Hallin väitetään kertoneen poliisille epäilevänsä miehensä osallisuutta murhaan herättyään ja huomattuaan, ettei mies ollut heidän asunnossaan ja jäljittäneen miehen puhelimen asuinalueelle, jossa rouva Ross asui. Paikalliselle Proto Thema -medialle hän kertoi huolestuneensa herättyään 15. heinäkuuta ja nähtyään, ettei hänen miehensä ollut sängyssä hänen kanssaan.

Hall sanoi: "Tarkistin hänen sijaintinsa matkapuhelimestani... Näin, että hän oli sisällä Rethymnon kadun asunnossa. Olin yllättynyt, koska ei ollut mitään erityistä syytä, miksi hän olisi ollut siellä tuolloin."

Rouva Hallin puhelutiedot väittävät Ahmadzain olleen paikalla kyseisenä päivänä. Mutta kun hän soitti miehelleen, tämä väitti olleensa baarissa ja menneensä asuntoon vain vessassa käymään. Poliisin mukaan epäilty otettiin kiinni kuulusteluihin tutkijoiden tarkasteltua lähistöllä tallennettua valvontakameratallentetta.

Kauhistuttavassa tallenteessa näkyy mustaan ​​T-paitaan ja shortseihin pukeutunut mies, joka kantaa sinistä reppua ja raahaa suurta, mustaa matkalaukkua Ateenan keskustan läpi. Tallenteen mukaan mies on matkalla hylättyyn rakennukseen Kypselissä 16. heinäkuuta, jossa Ahmadzain väitetään hylänneen Rossin ruumiin ennen alueelta poistumista. Jäännökset löydettiin vasta kaksi päivää myöhemmin 18. heinäkuuta kodittoman miehen toimesta, joka otti yhteyttä poliisiin.

Ahmadzaita syytetään Rossin tappamisen jälkeen viestien lähettämisestä puhelimestaan ​​tämän ystäville ja perheelle ennen kuin sammutti sen. Sen jälkeen hänen kerrotaan ostaneen toisen puhelimen ja lähettäneen tekstiviestin naisen ystäville Ateenassa, mukaan lukien vaimolleen, esiintyen nimeämättömänä jihadistina ja sanoen tappaneen naisen uskontonsa vuoksi. Viranomaiset pystyivät tunnistamaan rouva Rossin sormenjälkien avulla.
Sharif Ahmadzai.jpg
Sharif Ahmadzai.jpg (91.62 KiB) Katsottu 272 kertaa
Avatar
McCall
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4608
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: (U) 38-vuotiaan naisen ruumis löytyi matkalaukusta Kreikassa

Viesti Kirjoittaja McCall »

GB News 6.8.2026 / https://www.gbnews.com/news/world/shari ... tish-woman

Punainen Risti poisti videon afganistanilaisesta miehestä, jota syytetään skotlantilaisen naisen murhasta Ateenassa ja ruumiin sullomisesta matkalaukkuun

26-vuotiasta Sharif Ahmadzaita syytetään 38-vuotiaan Elisabeth-Jane "Lisa" Rossin tappamisesta. Koditon mies löysi Rossin rapistuneesta rakennuksesta Ateenan Kypselin alueella.

Ahmadzai, joka kääntyi kristinuskoon saavuttuaan Lesbokselle pienellä veneellä Afganistanista vuonna 2016, saapui Kreikan pääkaupungin ensimmäisen oikeusasteen tuomioistuimeen noin kello 10.40 harmaan, tummennetuilla ikkunoilla varustetun Hyundai-auton takapenkillä.

Sittemmin on käynyt ilmi, että hän auttoi Punaisen Ristin ja Punaisen Puolikuun kansainvälistä liittoa (IFRC) tuottamaan filmin, joka näyttää, kuinka hän pakeni Afganistanista.

Lyhytelokuva nimeltä Game of Life: The Story of Sharif julkaistiin YouTubessa joulukuussa 2016 Kansainvälisen Punaisen Ristin toimesta ja siinä oli ääninäyttelijä, joka kuvaili hänen kuuden viikon matkaansa "Hollywood-elokuvan arvoiseksi".

Neljän minuutin mittaisessa videossa kerrottiin, kuinka herra Ahmadzain isä ammuttiin kuoliaaksi Taliban-kapinallisten väijytyksessä ja kuinka hänen äitinsä ja sisaruksensa tapettiin itsemurhapommi-iskussa.

Ihmissalakuljettajat salakuljettivat hänet lopulta Kabulista Iranin ja Turkin kautta, ennen kuin hän lopulta päätyi Morian pakolaisleirille Lesboksen saarelle.

Kansainvälinen Punainen Risti on nyt vahvistanut poistaneensa elokuvan videopalveluista Ateenassa käynnissä olevan aktiivisen oikeudenkäynnin vuoksi.

Hyväntekeväisyysjärjestön tiedottaja kertoi GB Newsille: "Kiitos yhteydenotostanne tämän äärimmäisen järkyttävän tarinan johdosta".

"Ensinnäkin ajatuksemme ovat Elisabeth-Jane Rossin perheen ja ystävien luona. Video ei ole pian enää julkisesti saatavilla".

"Pidämme tätä tilannetta silmällä oikeudenkäyntien jatkuessa."

Herra Ahmadzai käytti oikeuttaan pysyä vaiti ollessaan aiemmin tänään Ateenan oikeudessa eikä esittänyt vastalauseita mihinkään syytteeseen. Hänen asianajajansa Christos Erdasin mukaan tämä johtuu siitä, että he odottavat lisää lääketieteellisiä todisteita oikeudelle.

Hän kertoi toimittajille: "Hiljaisuuden syynä on se, että odotamme lähitulevaisuudessa lisää asiakirjoja ja todisteita tuomarille".

"Kaikki ne liittyvät Lisan ruumiin tutkineen lääkärin lääketieteellisiin asiakirjoihin."

Hän lisäsi, että Rossin kuolinsyy on vielä selvittämättä ja näitä tietoja tarvitaan ennen kuin hänen asiakkaansa voi esittää vetoomuksen.

Kreikan poliisi ilmoitti viime viikolla, ettei Rossin ruumiissa ollut merkkejä vammoista tai vaurioista kun se löydettiin. He sanoivat, että lisätutkimuksia tehdään kuolinsyyn selvittämiseksi.

Erdas sanoi myös, että he olivat pyytäneet Rossin omien potilastietojen hankkimista Iso-Britanniasta osana tapauksen todisteita.

"Samalla pyysimme myös tuomaria määräämään yhteydenpidon Skotlannin ja Iso-Britannian viranomaisten kanssa, jotta kaikki Lisan lääkärintodistukset saataisiin", hän sanoi.

Skotlannin poliisin tiedottaja sanoi: "Olemme tietoisia skotlantilaisen naisen kuolemasta Ateenassa ja olemme yhteydessä Kreikan viranomaisiin".

"Virkailijat tukevat hänen perhettään Skotlannissa."
Vastaa Viestiin