Peräkärryn päälle rakennettu työmaakoppi räjähti Lumijoella - polttajilla vakavia vammoja

Otsikon mukaisesti. Myös onnettomuudet pienistä suuriin. Pohjustamattomat keskustelunavaukset.
BillyHill
Jane Marple
Viestit: 1052
Liittynyt: Su Maalis 12, 2023 10:37 pm

Re: Peräkärryn päälle rakennettu työmaakoppi räjähti Lumijoella - polttajilla vakavia vammoja

Viesti Kirjoittaja BillyHill »

Tarkastaja Levisi kirjoitti: Ma Elo 31, 2026 11:24 am Miksi piti ajoittaa polttoyritys pimeään aikaan? Työmaakoppi oli HS:n mukaan rakennettu "vanhan kuorma-auton rungon" päälle. Oliko liika vaiva tarjota runkoa kotteroineen vaikka metallinkerääjällä. HS:ssa hieno Ville Honkosen kuva iltaöisestä tulipalosta.

https://www.hs.fi/suomi/art-2000012241069.html

HS_Lumijoki.jpg
Oletan metallinkerääjän sanoneen että runko kiinnostaa, mutta päällä oleva jätekasa ei. Tuumasta toimeen siis.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11900
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Peräkärryn päälle rakennettu työmaakoppi räjähti Lumijoella - polttajilla vakavia vammoja

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

https://yle.fi/a/74-20243833

Pieni Lumijoen kunta järkyttyi räjähdys­turmasta: ”Toivon, että perhe selviää tästä”, sanoo kunnanjohtaja

Kaksi miestä loukkaantui sunnuntaina vakavasti. Poliisi tutkii tapausta vaaran aiheuttamisena, ympäristön turmelemisena ja varomattomana käsittelynä.



Sunnuntaina Lumijoella tapahtunut räjähdys on herättänyt järkytyksen ja surun tunteita kuntalaisissa, kertoo kunnanjohtaja Heidi Soini.

Soinin mukaan traaginen tapaus on ollut eilisestä lähtien keskeinen puheenaihe parintuhannen asukkaan pikkukunnassa Pohjois-Pohjanmaalla.

– Tämä koskettaa meidän yhteisöämme väistämättä hyvin laajasti.

(...)

Poliisin mukaan tilanteessa loukkaantuneet henkilöt ovat samaa perhettä.

Heidi Soini kertoo tietävänsä heidän henkilöllisyytensä, mutta hän ei halua kommentoida asiaa tarkemmin.

– Minä vain toivon, että perhe selviää tästä onnettomuudesta sekä fyysisesti että henkisesti. Haluan kunnan puolesta lähettää loukkaantuneille ja heidän läheisilleen lämpimiä ajatuksia ja voimia tähän vaikeaan tilanteeseen.

(...)

Kunnanjohtaja Heidi Soini oli räjähdyksen aikaan kotonaan, noin parin kilometrin päässä tapahtumapaikasta. Hän ei itse kuullut pamausta mutta alkoi saada siitä viestejä nopeasti tapahtuneen jälkeen.

– Tieto liikkuu meillä ihmisten kesken aika pian. Kuntalaisilta tuli yhteydenottoja, ja seurasin myös itse aktiivisesti eri viranomaiskanavia ja medioita.

Soinin mukaan tapahtuneesta liikkuu nyt paljon erilaisia puheita ja huhuja esimerkiksi sosiaalisessa mediassa.

Kunnanjohtaja toivoisi, että ihmiset malttaisivat mielensä spekulaatioidensa kanssa ja antaisivat osallisille rauhaa ja yksityisyyttä
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Avatar
NeroKatti
Martin Riggs
Viestit: 640
Liittynyt: La Heinä 06, 2024 2:23 am

Re: Peräkärryn päälle rakennettu työmaakoppi räjähti Lumijoella - polttajilla vakavia vammoja

Viesti Kirjoittaja NeroKatti »

Tarkastaja Levisi kirjoitti: Ma Elo 31, 2026 11:11 am Älyn jättiläiset - voisivat ikänsä puolesta olla isä ja poika..
Ovat yrittäneet polttaa rekan perävaunun alustan päälle rakennettua työmaakoppia.
Polttamista yritetty edistää palavalla nesteellä.
Sitten on räjähtänyt.
Aivan mahtavaa tavaroiden kierrätystä.
Vain suomalainen juntti osaa kierrättää näin kunnolla ja perusteellisesti!
***
:lol: :lol: viikon huumori pläjäys
Kirjoittaja McCall » "On kyllä loistava ketju. Upeaa seurata asiantuntijoiden argumentointia." :!:

JesseHames » "Olen siis parikymppinen, syrjäytynyt huumeidenkäyttäjä, joka on vieläpä älykkyydeltään simpanssin tasoa."
_Wolverine
Susikoski
Viestit: 43
Liittynyt: Su Huhti 07, 2024 6:41 pm

Re: Peräkärryn päälle rakennettu työmaakoppi räjähti Lumijoella - polttajilla vakavia vammoja

Viesti Kirjoittaja _Wolverine »

PulliMatsinen kirjoitti: Ma Elo 31, 2026 3:27 pm
URSA kirjoitti: Ma Elo 31, 2026 3:25 pm Ei siinä tarvita kaasupulloja. Riittää jos bensa höyrystyy ja räjähtää.

Aikoinaan jollain festarilla pari oman elämänsä pyroteknikkoa valeli yöpymistelttansa festareiden lopuksi bensalla ja sytytti palamaan. Seurasi räjähdys bensiinihöyryn takia. En muista miten tyypeille kävi, ainakin loukkaantuivat räjähdyksessä.

Tosiaan nykyään kun on vaunuissa asumiset muotia, joku ääliö olisi voinut ottaa kopin vaikka kodikseen, mutta emme toisaalta tiedä jos kopille oli yritetty löytää uutta omistajaa.
Bensan höyrystymiseen tarvitaan lämmin kesäinen helle. Sellaista ei ole tuolla seudulla tainnut olla su-iltasella..
Jos nyt läikytän bensaa pihakivelle, onko sitä siinä vielä huomenna?
PutsiKostari kirjoitti: La Elo 15, 2026 10:16 am Jokainen tilasto viimeiseltä 3v:lta osoittaa, että nykyinen hallitus on ollut täystuho heidän taloudelle, joiden yhteenlasketut tulot ovat alle 120 000€ vuodessa.

MustaNaamion
Hetty Wainthropp
Viestit: 479
Liittynyt: Ma Maalis 09, 2026 6:02 pm

Re: Peräkärryn päälle rakennettu työmaakoppi räjähti Lumijoella - polttajilla vakavia vammoja

Viesti Kirjoittaja MustaNaamion »

_Wolverine kirjoitti: Ma Elo 31, 2026 8:50 pm Jos nyt läikytän bensaa pihakivelle, onko sitä siinä vielä huomenna?
Eiköhän sen joku käy varastamassa yöllä. On aika arvokasta.
Vastaa Viestiin