Naurattaa se, että Ross Sullivan pääsi taas jäähyaitioon.
Pieni mies oppi uuden sanan: turaani, ja sitä sitten pitikin jaella lähes jokaisessa kirjoittamassaan viestissä, sopi se sinne, tai ei.
Aika huvittavaa, mutta kukin kai taaplaa tyylillään?
Oisko tuo Rutsarila jätetty myös kemian opetus kokonaan pois tai tukiopetuskin mennyt ihan harakoille, bensan leimahduspiste tais olla jotain -40 asteen korvilla jos oikein muistan.Orge Gerwell kirjoitti: Ma Elo 31, 2026 4:21 pm"The gift that keeps on giving".Gurney kirjoitti: Ma Elo 31, 2026 3:45 pm Tässäkin taas taattua "rutsari-tietoa".![]()
PulliMatsinen kirjoitti: Ma Elo 31, 2026 3:27 pm
Bensan höyrystymiseen tarvitaan lämmin kesäinen helle. Sellaista ei ole tuolla seudulla tainnut olla su-iltasella..![]()
Joo.SYLWAR kirjoitti: Ti Syys 01, 2026 11:20 pm Oisko tuo Rutsarila jätetty myös kemian opetus kokonaan pois tai tukiopetuskin mennyt ihan harakoille, bensan leimahduspiste tais olla jotain -40 asteen korvilla jos oikein muistan.![]()
Rutsarin omassa ketjussa kymmeniä esimerkkejä yleissivistyksen tasosta. Ei osaa perus kemiaa, ei liikennesääntöjä, ei maantietoa jne. Silti pitää yrittää päteä. Käyttäisi edes googlea!Orge Gerwell kirjoitti: Ti Syys 01, 2026 11:39 pmJoo.SYLWAR kirjoitti: Ti Syys 01, 2026 11:20 pm Oisko tuo Rutsarila jätetty myös kemian opetus kokonaan pois tai tukiopetuskin mennyt ihan harakoille, bensan leimahduspiste tais olla jotain -40 asteen korvilla jos oikein muistan.![]()
Todella erikoinen hahmo tuo. Kirjoittelee enempi vähempi pelkkää puutaheinää, mutta silti on valtava hinku sorkkia joka toista ketjua. No, hyvää viihdettähän se.![]()
Nile Jarvis kirjoitti: To Elo 20, 2026 7:25 pm
En. En elä Vanhan testamentin lakien mukaan. Oletko sinä?
Tarkalleen ottaen -46 astetta.SYLWAR kirjoitti: Ti Syys 01, 2026 11:20 pm Oisko tuo Rutsarila jätetty myös kemian opetus kokonaan pois tai tukiopetuskin mennyt ihan harakoille, bensan leimahduspiste tais olla jotain -40 asteen korvilla jos oikein muistan.![]()
Mahtavaa, että saa julkisuutta. Eikös se ole tämän päivän sana, että mikä tahansa julkisuus on hyvää julkisuutta? Olet oikeassa siinä, että yksi lukuisista paheistani on asioiden liiallinen perustelu ja selittäminen. Valitettavasti usein kuitenkin tuntuu siltä, että sellaiselle on täällä tarvetta.Ross Sullivan kirjoitti: To Elo 27, 2026 11:41 am Sipi sen sijaan toteaa itsestäänselvyyksiä pitkään ja hartaasti, mikä on varma merkki älykkyysosamäärän jäämisestä välille 90-100.
En tiä kannattaako selittää liikoja palstalla, missä suurelle osalle lukijoista tuntuu olevan mahdotonta lukea edes ketjujen aloitusviesti, ennen kuin esim. kysellään että mikä auto, vaikka se mainittaisiin siinä aloituksessa.Sipi kirjoitti: Ke Syys 02, 2026 7:57 pmMahtavaa, että saa julkisuutta. Eikös se ole tämän päivän sana, että mikä tahansa julkisuus on hyvää julkisuutta? Olet oikeassa siinä, että yksi lukuisista paheistani on asioiden liiallinen perustelu ja selittäminen. Valitettavasti usein kuitenkin tuntuu siltä, että sellaiselle on täällä tarvetta.Ross Sullivan kirjoitti: To Elo 27, 2026 11:41 am Sipi sen sijaan toteaa itsestäänselvyyksiä pitkään ja hartaasti, mikä on varma merkki älykkyysosamäärän jäämisestä välille 90-100.
Ei ehkä kannata, joo. Toinen paheistani on kuitenkin se, että ajattelen ihmisistä usein hyvää. Ehkä he eivät ole ymmärtäneet, ehkä heillä ei ole resursseja tai ehkä he eivät ole huomanneet jotain asiaa. Tulee vähän sellainen olo välillä, että opettaisi kotiavaimen käyttöä erityislapsille.Stonedar kirjoitti: Ke Syys 02, 2026 8:54 pm En tiä kannattaako selittää liikoja palstalla, missä suurelle osalle lukijoista tuntuu olevan mahdotonta lukea edes ketjujen aloitusviesti, ennen kuin esim. kysellään että mikä auto, vaikka se mainittaisiin siinä aloituksessa.
Ei ehkä pelkästään tämän päivän näkemys, vaikka toki toimii tänäänkin.Sipi kirjoitti: Ke Syys 02, 2026 7:57 pm
Mahtavaa, että saa julkisuutta. Eikös se ole tämän päivän sana, että mikä tahansa julkisuus on hyvää julkisuutta?
Ymmärrän tunteen. Vaikka itse en olekaan terävin intiaani muumilaakson penaalissa, niin somen keskustelupalstoilla tulee toisinaan tunne, että joillekin keskustelijoille olisi tarpeellista selittää joku itsestäänselvyyskin erittäin perusteellisesti. Voin kuitenkin sanoa, että olen joutunut havaitsemaan sen olevan etupäässä sangen hedelmätöntä.Olet oikeassa siinä, että yksi lukuisista paheistani on asioiden liiallinen perustelu ja selittäminen. Valitettavasti usein kuitenkin tuntuu siltä, että sellaiselle on täällä tarvetta.