Inhoamasi kouluruoka silloin aikoinaan

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Öyhö
Theo Kojak
Viestit: 1126
Liittynyt: La Touko 23, 2026 1:51 pm

Re: Inhoamasi kouluruoka silloin aikoinaan

Viesti Kirjoittaja Öyhö »

acp kirjoitti: To Syys 03, 2026 2:49 am Maksa-jauhelihakastike!
Hehe, silloin oli tarkka aikataulu missä syötettiin maksaa. Selvisin siitä ja veriletuista, monille otti koville.
Konservatiivi-libertaari, entinen vihreä. Ei lue al-Hesaaria. Nuiva. Antinatsi. Antikommunisti. Anti-antifantti. Arhinmäki syytteeseen. GWh CO2++ U238 CPU AI UKR IL RSA ICE++ SCOTUS X
aumari
Adrian Monk
Viestit: 2930
Liittynyt: Ke Touko 22, 2013 1:46 pm

Re: Inhoamasi kouluruoka silloin aikoinaan

Viesti Kirjoittaja aumari »

Meillä oli vuotta aiemmin valmistunut koulurakennus kun aloitin koulun. Ekaluokkalaisia tuli reilusti enemmän kuin mitä oli arvioitu, ja opettajia liian vähän, joten meidät jaettiin. Osa, minä mukana, oli "iltavuorossa" eli koulu alkoi klo 12.00 tai 13.00. Silloin tarjottiin koulussa vain lämmin ruoka, leivät ja maito piti tuoda kotoa. Meille iltavuorolaisille ei riittänyt lämmintä ruokaa, joten söimme kotona ennen kouluun lähtöä ja välipalana oli eväät, monella oli isän tyhjentämässä viinapullossa maitoa ja ruisleipää ilman leikkeleitä. Toisella luokalla pääsimme normaalijärjestykseen ja lämpimälle ruualle. Ei ollut yhtään inhokkia, kaikki maistui ja oli liki ylellistä kotiruokaan verrattuna. Muistan kyllä tillilihan, makaroonivellin, mekkarakeiton, ruispuurot jne. Nykykouluissa tuo ruokatarjonta on monipuolisempaa, eikä ruokailla enää luokassa pulpetilla, ruokaliina pulpetin suojaksi kuului asiaan ja se piti viedä aina lauantaina kotiin pestäväksi. Eipä ne nykykoululaisetkaan kaikista ruuista tykkää.
RL11/6
Watson itse
Viestit: 5759
Liittynyt: Pe Elo 07, 2020 9:53 am

Re: Inhoamasi kouluruoka silloin aikoinaan

Viesti Kirjoittaja RL11/6 »

Itselläni ei peruskoulussa ollut ongelmia ruokien suhteen. Enemmänkin inhotti vajaamieliset lapset ja aikuiset. Tämän vuoksi ymmärrän erityisen hyvin kouluampujia. Ranskassa eräs ruokalintu le corbeau on varsin mainio keiton muodossa soupe de corbeauna. Se ei sinällään liity koulumaailmaan kuin ylimystön gastronomisena eliittiateriana verrokkina näille paskaduunareiden currykanaliemille, joissa tehotuotettu broileri näyttelee paskaisen kurkuman kanssa pääosaa. Kurkumiinissa sinällään on kyllä terveyshyötyjä, kun sitä vetää järjestelmään rasvan ja piperiinin kanssa. Eikä kurkumasta oikein edes irtoa makua, ellei sitä paista rasvassa.

Aikoinaan kouluruokailussa tarjottu kanaviillokki eroaa merkittävästi nykypäivän roskaisen ja epäterveellisen "kanaviillokin" kanssa, jossa pääsääntöisesti käytetään jotain erittäin syöpää aiheuttavaa ruokakermaa, jota ei tulisi missään nimessä käyttää. Raskaana olevien lapsista tulee täysin kehitysvammaisia. Toinen yhtä hyvä tuote, jolla lapsi saadaan MS-tautiseksi ja mielisairaaksi, on Flora, joka on 100% kasvisrasvapohjainen ja markkinoitu palm oil freenä. Jos äiti haluaa tappaa lapsensa, niin kaikki lektiinituotteet ovat tässä yhtä hyviä valintoja kuin Suomiviina. Palkokasvit yleensä, erityisesti kidney-pavut. Italialaista pcb-pitoista oliiviöljyä, jonka oliivipuut ovat kasvaneet agromafian kaatopaikan päällä, suosittelen ruiskimaan oikein kunnolla jokaiseen ruokaa ja siihen kämäiseen epäterveelliseen ceasarsalaattiin.

Välimeren ruokavalio kannattaa valita, jos haluaa elää maksimissaan 50-vuotiaaksi. Jos hieman vanhemmaksi esim. 70-vuotiaaksi, silloin kannattaa valita puolalaisen keittiön tuhdit antimet ja raskas kehonrakennustyyppinen voimaurheilu, joka kestävyysurheilusta poiketen säästää ja jopa suojaa sydäntä.
Itsenäisen Suomen Kansallisen Taistelujoukon Rintaman kunniajäsen jo vuodesta 1997. Tarkemmin alkukesästä, kun Captain Jack soi listahittinä radioaalloilla ja maailmassa oli vielä kaikki hyvin.
Vastaa Viestiin