USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.
JOMPPE
Martin Beck
Viestit: 810
Liittynyt: Pe Touko 31, 2024 10:12 am

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja JOMPPE »

rikkalapio kirjoitti: To Syys 17, 2026 3:56 pm
JOMPPE kirjoitti: To Syys 17, 2026 7:17 am
rikkalapio kirjoitti: To Syys 17, 2026 4:58 am

No ei tietenkään tule mitään tällaisia pakotteita asettamaan koska esim Kiina ei koskaan tällaisia pakotteita tule kunnioittamaan ja USA on Kiinan suhteista riippuvainen. Ilman Kiinaa ja sen teollisuutta ei USA:n aseteollisuus kykene toimimaan.
Valitettavasti koko maailma on liikaa Kiinasta riippuvainen. Mutta kaltaisenasi Venäjän sanansaattajana olisin huomattavan huolissani siitä, miten riippuvainen Venäjä on Kiinasta. Paljon enemmän kuin USA, paljon!
Venäjän sanansaattajasta nyt tiedä mutta paskanjauhaminen ärsyttää koska tietoa on saatavissa.
*pltmtxtvp*tm
Annahan tulla tietoa! Mikä maa on Venäjän suurin vientimarkkina ja millaisella osuudella? Mistä tuodaan eniten teknologiaa Venäjälle ja kuinka iso prosentti? Lähdetään vaikka noista luvuista miettimään riippuvuutta.

*pltmtxtvp*tm
Avatar
Virdon
Frank Columbo
Viestit: 9461
Liittynyt: To Maalis 05, 2009 12:03 am
Paikkakunta: Minas Tirith

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Virdon »

Kas kummaa, Yhdysvaltojen ei ollutkaan mikään pakko saada Grönlantia omakseen jotta asioissa tuli tyydyttävä lopputulema myöskin älyvapaalle liittolaisten uhkailijalle Trumpille.
USA ja Tanska päässeet sopuun Grönlannista – Tanskan mukaan sopimus on määrä allekirjoittaa ensi viikolla

Trumpin mukaan sopimus takaa Yhdysvalloille pysyvän hallinnan Grönlannin turvallisuudesta ja ”kaikista muista tarpeista”.
https://yle.fi/a/74-20247144
Onnellisuutta on se ettei vituta ihan joka päivä.
Orge Gerwell
Jane Marple
Viestit: 1028
Liittynyt: Ma Marras 24, 2025 8:16 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Orge Gerwell »

Trum-Pah-Pah osoitti jälleen kerran, että miten helvetin hyvässä jamassa lehdistön vapaus maassa tällä hetkellä on. Diktaattori nimittäin ilmoitti, että antaa CNN:lle, MS NOW:lle ja Politicolle porttikiellon Valkoiseen Taloon.

Jos onnistuu, niin pian ei varmaan sisälle pääse kuin Newsmax, OAN ja hyvänä päivänä Fox.
Paikalla
Avatar
rikkalapio
Adrian Monk
Viestit: 2971
Liittynyt: Ke Joulu 31, 2025 12:34 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja rikkalapio »



Taas nähdään kohta kun EU:ta viedään ensin Ukraina ja sitten Iran. EU on ollut USA:n kohteena koko ajan.
Ei Eurooppa ole mikään USA:n vasalli muualla kun Venäjän propagandassa
- Schimanski -

"Iran on lyöty. Kukaan ei ole koskaan voittanut näin. MINÄ pelastin Yhdysvallat ja maailman siinä sivussa.

Tiedättehän te."

-Trump-
Öyhö
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1303
Liittynyt: La Touko 23, 2026 1:51 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Öyhö »

Näh. Mut Venäjän kohde me ollaan. Se on viemässä Ukrainan ja Iran on ollut sen puolella jo yli 40 vuotta.
Konservatiivi-libertaari, entinen vihreä. Ei lue al-Hesaaria. Nuiva. Antinatsi. Antikommunisti. Anti-antifantti. Arhinmäki syytteeseen. GWh CO2++ U238 CPU AI UKR IL RSA ICE++ SCOTUS X
Avatar
Pad
Martin Beck
Viestit: 832
Liittynyt: To Joulu 27, 2018 1:47 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Pad »

rikkalapio kirjoitti: La Syys 19, 2026 8:07 am

Taas nähdään kohta kun EU:ta viedään ensin Ukraina ja sitten Iran. EU on ollut USA:n kohteena koko ajan.
Hegsethin perseily on ihan omalla tasollaan. Ensin aloittavat sodan, saavat aikaiseksi Hormuzin salmen sulkemisen ja nyt sanovat että Euroopan vika, hoitaisivat homman kuntoon

Ei ihme että hänelle on laitettu jo virkasyytettä tulille. Tai olisi, mutta Mike Johnson sai asiasta vihiä ja laittoi kongressin lomille.
Hei sinä siellä, onks sul kelloo?
Orge Gerwell
Jane Marple
Viestit: 1028
Liittynyt: Ma Marras 24, 2025 8:16 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Orge Gerwell »

Tiukkaa faktaa taas. Kuulemma 95% kannatus rebujen keskuudessa.

https://www.forth.news/stories/CfBPpJZxts2nMrZwtZZi7

Kai tuohon on pakko uskoa. Ellei ole kulttuurimarxisti(tm).
Öyhö
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1303
Liittynyt: La Touko 23, 2026 1:51 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Öyhö »

Orge Gerwell kirjoitti: La Syys 19, 2026 8:46 pm Tiukkaa faktaa taas. Kuulemma 95% kannatus rebujen keskuudessa.

https://www.forth.news/stories/CfBPpJZxts2nMrZwtZZi7

Kai tuohon on pakko uskoa. Ellei ole kulttuurimarxisti(tm).
Trump on hyvin vihattu, totta kai. Yllättävästi Luna sanoi näin Republikaanipuolueen ydinjoukosta:

Trump remains extremely popular among core Republicans, though not universally so.

Recent polling suggests:

About four in five Republicans approve of his performance—roughly 80%, depending on the poll and timing. One polling average puts Republican approval around 84%, compared with much lower approval among Democrats and independents.
Nähdäkseni Iranin sota oli unenforced error, kun merkittäviin vaaleihin on aina alle kaksi vuotta, sotaan ryhtyminen on presidentille vaarallista, ja aivan erityisesti presidentille, joka kampanjoi ikisotia vastaan.

Iranin kohdalla öljyn hinta nousi taivaisiin, hassua miten sitä ei ilmastonmuutosuskovaisetkaan paljon kehu. :mrgreen:

Öljyn hinta vaikuttaa koko maailmantalouteen, ehkä Venezuela on tässä voittaja? Tai Norja? Kanada ei ainakaan. Putin möisi öljyä mutta dieseliä ei riitä edes kotimaan markkinoille, kiitos sen toisen sodan.
Konservatiivi-libertaari, entinen vihreä. Ei lue al-Hesaaria. Nuiva. Antinatsi. Antikommunisti. Anti-antifantti. Arhinmäki syytteeseen. GWh CO2++ U238 CPU AI UKR IL RSA ICE++ SCOTUS X
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15968
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja URSA »

Minkä kunniaksi Trumppeli muuten rakentaa sen jättimäisen riemukaaren? Nehän rakennetaan sotavoiton muistomerkiksi. Senkö että huthit lupasi jättää amerikkalaiskohteet rauhaan?
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15968
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja URSA »

Trumpin kielsi CNN:n, Politicon ja MS NOW:n toimittajien työskentelyn Valkoisessa talossa. Maanantaina kyseiset yhtiöt ilmoittivat haastavansa Trumpin hallinnon oikeuteen, vedoten Yhdysvaltain perustuslain ensimmäiseen lisäykseen.

Oikeustieteilijä: Perustuslain vastaista

Uutistoimisto Reutersin haastattelema oikeustieteen professori Erwin Chemerinsky sanoo olevan selvää, että ei ole epäilystäkään siitä, että Trumpin toimeenpanema kielto on perustuslain vastainen.

– Ensimmäinen lisäys perustuslakiin itsessään sanoo, ettei sananvapautta tai lehdistönvapautta voida rajoittaa. Tuomioistuimet ovat tehneet selväksi, että se tarkoittaa, ettei hallitus voi syrjiä puhujia heidän näkökulmansa perusteella, Chemerinsky sanoi.

Trump: Riippuu tuomarista


Trumpilta kysyttiin, uskooko tämä menestyvänsä asiassa, jos se viedään oikeuden ratkottavaksi. Vastaava CNN:ää koskeva kieltoyritys ei menestynyt oikeudessa aiemmin.

– Mielestäni on hyvä kokeilla, menestyisikö juttu vai ei. Tarkoitan, etten usko tuomioistuimen sallivan sitä. Se riippuu tuomarista, jonka valitsen, suoraan sanottuna, Trump vastasi.
https://yle.fi/a/74-20247227
Jopa Fox News nousi vastustamaan presidentti Trumpia Valkoisen talon lehdistö­kiellon vuoksi

Valkoinen talo antoi porttikiellon muun muassa televisiokanava CNN:lle.

22:12

Yhdysvalloissa Valkoisen talon niin kutsuttu televisiopooli on päättänyt osin boikotoida presidentti Donald Trumpin toiminnan uutisointia.

Valkoisen talon televisiopoolissa yhdysvaltalaiskanavat ABC News, CBS News, CNN, Fox News ja NBC News ovat vuorotelleet päivittäin siten, että yksi kanava kattaa presidentin päivittäiset liikkeet Washingtonissa ja ympäri maailmaa sekä hänen puheensa.

Kanavat tarjoavat videomateriaalia muille uutisorganisaatioille, ja sitä lähetetään televisioasemilla. Materiaalia käyttävät myös toimittajat, jotka eivät ole paikalla raportoidakseen reaaliajassa presidentin toimista.

– Tästä päivästä alkaen TV-pooli ei välitä tapahtumia, jotka on määritelty presidentin poolikattavuuteen, Fox Newsin Washingtonin toimiston päällikkö ja TV-poolin virkaa tekevä puheenjohtaja Bryan Boughton kirjoitti poolijäsenille lähettämässään viestissä The New York Timesin mukaan.

Trumpin lehdistökielto kostautui maanantaina Valkoisen talon pihalla järjestetyssä helikopterikentän nauhanleikkausseremoniassa. Trump piti seremoniassa puheen, mutta televisiopoolin boikotin vuoksi tilaisuudesta ei välittynyt ääntä. Konservatiivimedia Newsmaxin juontaja huomautti, että tilanne on esimerkki siitä, kuinka Trumpin hyökkäykset lehdistöä kohtaan näyttävät ”hieman kostautuvan”.

Uutistoimitukset CNN, MS NOW ja Politico saivat Trumpilta porttikiellon Valkoiseen taloon. Trump syyttää mediataloja valeuutisten levittämisestä. Mediayhtiöt ovat haastaneet Valkoisen talon oikeuteen porttikiellon vuoksi.

Televisiopoolissa mukana olevat yhtiöt julkaisivat lausunnon viestipalvelu X:ssä asiaan liittyen.

– Kansalaisilla on elintärkeä intressi saada tarkkaa ja riippumatonta tietoa hallituksestaan. Mikään hallinto ei saisi rajoittaa uutisorganisaatiota siksi, että se ei pidä sen uutisoinnista, yhtiöt kirjoittavat.
https://yle.fi/a/74-20247478
Paikalla
Avatar
rikkalapio
Adrian Monk
Viestit: 2971
Liittynyt: Ke Joulu 31, 2025 12:34 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja rikkalapio »

– Ensimmäinen lisäys perustuslakiin itsessään sanoo, ettei sananvapautta tai lehdistönvapautta voida rajoittaa.
Ensimmäinen artikla tosin ei kyllä puhu lehdistönvapaudesta valkoisen talon tiedotustilaisuuksissa tarkemmin sanoen siis vapaudesta olla läsnä Valkoisen talon tiedotustilaisuuksissa. Valkoisen talon tiedotustilaan ei koskaan ole ollut mikään vapaa pääsy kaikilla median edustajilla vain harvoilla ja valituilla.
Ei Eurooppa ole mikään USA:n vasalli muualla kun Venäjän propagandassa
- Schimanski -

"Iran on lyöty. Kukaan ei ole koskaan voittanut näin. MINÄ pelastin Yhdysvallat ja maailman siinä sivussa.

Tiedättehän te."

-Trump-
aivoriihi
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4951
Liittynyt: Su Loka 04, 2015 8:16 am

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja aivoriihi »

rikkalapio kirjoitti: Ti Syys 22, 2026 5:01 am
– Ensimmäinen lisäys perustuslakiin itsessään sanoo, ettei sananvapautta tai lehdistönvapautta voida rajoittaa.
Ensimmäinen artikla tosin ei kyllä puhu lehdistönvapaudesta valkoisen talon tiedotustilaisuuksissa tarkemmin sanoen siis vapaudesta olla läsnä Valkoisen talon tiedotustilaisuuksissa. Valkoisen talon tiedotustilaan ei koskaan ole ollut mikään vapaa pääsy kaikilla median edustajilla vain harvoilla ja valituilla.
Kyse ei ole ensimmäisestä artiklasta, vaan ensimmäisestä lisäyksestä, First Amendment, joka menee näin:

Amendment I (1791)

Congress shall make no law respecting an establishment of religion, or prohibiting the free exercise thereof; or abridging the freedom of speech, or of the press; or the right of the people peaceably to assemble, and to petition the Government for a redress of grievances.
"It is great to be a blonde. With low expectations it's very easy to surprise people."
Pamela Anderson
Avatar
Pad
Martin Beck
Viestit: 832
Liittynyt: To Joulu 27, 2018 1:47 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Pad »

Tässä on myös pari muuta kohtaa ensimmäisen lisäyksen lisäksi.
Tekoälyn koonti
Tekoälyn koonti
Screenshot_20260922-121623.png (138.25 KiB) Katsottu 293 kertaa
Trumpetti on yrittänyt tätä ensin CNN:n kanssa vuonna 2018 ja Assoaciated Pressin kanssa viime vuonna. Molempina kertoina liittovaltion tuomari on käskenyt Trumpin peruuttamaan kielto nimenomaan viidennen lisäykseen vedoten.
Hei sinä siellä, onks sul kelloo?
Öyhö
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1303
Liittynyt: La Touko 23, 2026 1:51 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Öyhö »

Orge Gerwell kirjoitti: La Syys 19, 2026 1:28 am Trum-Pah-Pah osoitti jälleen kerran, että miten helvetin hyvässä jamassa lehdistön vapaus maassa tällä hetkellä on. Diktaattori nimittäin ilmoitti, että antaa CNN:lle, MS NOW:lle ja Politicolle porttikiellon Valkoiseen Taloon.

Jos onnistuu, niin pian ei varmaan sisälle pääse kuin Newsmax, OAN ja hyvänä päivänä Fox.
Tämäkin on tätä Trumpin realityshow'ta, oikeastaan se on vaan tapa viedä osapuolien huomio ihan kujalle.

Tuosta on vaikea päästä jyvälle ellei seuraa republikaanien CNN-sitaatteja. "Mostly Peaceful" ei ole mitenkään ainoa.
Konservatiivi-libertaari, entinen vihreä. Ei lue al-Hesaaria. Nuiva. Antinatsi. Antikommunisti. Anti-antifantti. Arhinmäki syytteeseen. GWh CO2++ U238 CPU AI UKR IL RSA ICE++ SCOTUS X
Orge Gerwell
Jane Marple
Viestit: 1028
Liittynyt: Ma Marras 24, 2025 8:16 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Orge Gerwell »

Mikä pointti tuossa reality show:sta höpöttämisessä oikein on? Onko mikä tahansa perseily ihan OK, kunhan vaan vetää hihasta reality show -kortin?

Soditaan, bannataan mediaa, uhkaillaan median edustajia, uhataan toimittajia, poistetaan stand up -esiintyjiä ja niiden vieraita ruudusta, uhataan räjäyttää koko Kennedy Center kun ei saa omaa nimeä seinään yms.jne.

Listasta tulisi pitkä kuin nälkävuosi jos jatkaisi tosissaan.
Vastaa Viestiin