Antti Hanhivaara, 21 v. katosi 14.10.2006 Ivalo/Angeli

Suomessa kadoksissa olevat henkilöt
Helmie
Jessica Fletcher
Viestit: 3415
Liittynyt: Ti Tammi 06, 2009 4:55 pm

Re: Antti Hanhivaaran katoaminen Ivalossa v. 2006

Viesti Kirjoittaja Helmie »

Minullakin on sellainen mielikuva, että olisin jostain lukenut tai kuullut Antin odottaneen pääsyä polvileikkaukseen. En kuitenkaan löytänyt muistiinpanoistani vahvistusta tälle tiedolle.

Niin paljon olisi avoimia kysymyksiä, joihin vastausta toivoisi.

13.10.2006 on ollut perjantai kolmastoista. :cry:

Ilmeisesti katoamista edeltävänä torstaina 12.10. Antti oli tädillään. Tässä täältä keskustelusta lainaus:
Castor&Pollux kirjoitti: Ti Loka 17, 2017 7:58 pm
Sammutuspeite kirjoitti:Antin tätina esiintyvä henkilö kirjoittaa erääseen Facebook-ryhmään tuon MTV:n uutisen linkkauksesta syntyneeseen ketjuun seuravaa:

"Olen se täti, joka teki Antista katoamisilmoituksen. Minusta päivämäärät eivät pidä ihan paikkaansa. Mieheni piti päiväkirjaa koko ajan. Ne tarkistetaan. Antti kuitenkin söi meillä pitsaa sen viikon torstaina.. ja siitä lähemme... Olimme kalassa ja metsällä,kun poikamme sanoi,ettei saa Anttiin yhteyttä,ei ole saanut 2:een päivään.Siitä lähdimme Ivaloon. Kävimme Antin asunnolla. Soitin Antin iskälle ja kysyin, että mitäs tehdään? Hän käski tehdä katoamisilmoituksen (itse oli Lappeenrannassa) Kävimme kymmeniä kertoja Angelissa. Siihen osallistuivat. Poliisi lvalon Rjk,varusmiehineen.Helikopteri.Vapepa ja lukematon määrä vapaaehtoisia,meidän sukua ja poikien kavereita. Meille myös lyötiin "kapuloita rattaisiin" lvalon poliisi [poliisin nimi, ei Mäkelä] ilmoitti meille,että he eivät saa ilmoittaa mitään tietoja etsinnöistä meille. Olimmehan vaan täti ja setä,jotka välittivät(voi vittu kuites). Ja että ottakaa Antin iskältä valtakirja, jotta saamme jatkaa etsintöjä.Antin äiti teki eston meille..? Poliisin ohjeesta: Näin teimme,mutta viikkohan siinä kirjeenvaihdossa meni.Korjaan tämänkin artikkeliin Mummi asui ja asuu lvalossa(jonka perään Antti muutti). asui samassa pihapiirissä,mutta mummi oli reissussa silloin.Me myös mieheni kanssa meinattin joutua vaikeuksiin,kun mentiin muutamaan kohteeseen ja vaadittiin puhelinta/pukukaappia näyttöön Tehtiin mitä hädässä ja surussa voi tehdä. Ystävälisesti [henkilön nimi]"

On ainakin todellisen henkilön profiili. Vaikka someilut varmastikin tekevät monesti poliisitutkinnalle hallaa, niin tässä tapauksessa vaikuttaa olevan hyväksi mahdollisen rikoksen selvittämiseksi tai poissulkemiseksi. Sen verta vetelää on paikallispoliisin työskentely mediaseurannan perusteella ollut.

Edit: muutama typo alkuperäisestä viestistä, kun Google Kääntäjällä kuvakaappauksesta kopioin. En keksinyt parempaa tapaa luurilla saada tekstiä tähän. Jostain syystä vähän muutti tekstiä (kirjaimia/välimerkkejä uupuu). Sisältö kuitenkin muokkaamaton.[/quote

Tätihän on nyt vetänyt kaikki juttunsa pois Antti liittyen.... Mikähän lienee....
Helmie
Jessica Fletcher
Viestit: 3415
Liittynyt: Ti Tammi 06, 2009 4:55 pm

Re: Antti Hanhivaara, 21 v. katosi 14.10.2006 Ivalo/Angeli

Viesti Kirjoittaja Helmie »

Tässä muuten muistiinpanojani perustuen tähän Minfo-keskusteluun. Eli tässä keskustelussa nousseita asioita ja sivunumeroita, joista olen muistiinpanoihini kirjoittanut, että kannattaisi lukea uudelleen. Ajattelen, että taidanpa itsekin lukaista tätä keskustelua uudestaan. Yli 600 sivua tekstiä tässä keskustelussa.

S. 2 Mökkimurrot yms.
Helikopterilla tutkittu vesistö
S. 6 Nemi, kummitäti
S. 9 Äidin haastattelu, poltetut farkut yms., poliisi ei ottanut vastaan, oman kylän poikii
s. 10-11 luut, isän haastattelu
s. 18 Mönkijäonnettomuus Kristian, s. 70 Raahe https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000280767.html
s. 21 veli poltti epäillyn auton
s. 22 Nemesia soitto tutkinnanjohtajalle
s. 24 Omaiset tehneet rikostutkintapyynnön 2007
s. 25 huhu
s. 26-28, s. 35
Miehen vaatteet Kaldoaivin erämaassa, kuvat, nimim. Valokki, ruskeita hiuksia. Löytynyt mies s. 1930, s. 75 vertauskuva Antin takista
s. 36 etsinnöistä
Svendseni(t) video
Poromiehen Hiace
s. 41; v. 2011 isän tuomio tapon yrityksestä
Jaakko Mäkelän veljen tyttö
Kanootti
s. 43 rikosylikonstaapeli Mäkelän kommentti
s. 44 Kannabis, veli, ampuminen 2008 vs. 2012 Youtube-video
Korvakoru, autot
s. 46-49 siskon kirjoitus 2016, naapurin havainnot yms. , auton kuva, Mäkelän kommentteja
s. 51 Siskon saama huhu, poliisin kommentit
s. 52 etsinnät
s. 55 Seiska 33/2017 kirjoittaa, että omaiset ovat tehneet kantelun Anttia etsineen tutkinnanjohtajan toimista viidelle viranomaistaholle.
s. 56 Suomi24 vinkki: "silmukkakiristyy 17.7.2017 20:44 "autosta puuttui takarengas päällykumi osa puskurista kilpi osa pakoputkesta.auto ajettu ojaan tai huonoa kivikkoista tietä kuinka pitkään ajettu ennenkun rengas irronnut.retkikartan mukaan karigasnimen ja angelin puolivälissä porttikaltioon menevä tie tai angelista 1-2km etelään lähtevä metsäautotie lakkijärvet. silmät auki ja havannoimaan renkaita ja muita osia."
s. 59 Etsijä Petri Viiperin fb-päivitys "Jättäkää Karigasniemi rauhaan" " etsintöjen aikana materiaalia, joita on eräs henkilö kerännyt muutaman vuoden ajalta ja mökki on Jouko the porokeisari", Linda Rantasen fb-päivitys
lumisa1989 "Ja ne tyypit Karigasniemeltä ovat tunteneet Antin. Svendsen kertoi että ottivat "jonkun" pariskunnan kyytiin, hän ei tiedä ketä, mutta kyseessähän oli miehen lapsuudenystävä sekä serkku, jotka kyllä Antin tunsivat."
s. 60 Apu-lehden juttu 16.8.2017
s. 63 "10.9.2008 olleessa uutisessa tiivistetään kyllä hyvin olennainen tästä: "Inari-Utsjoen poliisi kiistää tutkineensa Antti Hanhivaaran katoamista leväperäisesti. Tutkinanjohtaja Jaakko Mäkelän mukaan on ymmärrettävää, että omaiset haluavat poliisin käyttävän kaikki mahdolliset keinot kadonneen etsimisessä. Mäkelä toteaa, että poliisi tutki tapausta tarpeelliseksi katsomillaan tavoilla.""
s. 65 Alibi -salailut Poromiehentiellä sijaitsevien rivitalojen takana lähtevää polkua käytetty huumeiden salakuljetukseen ja nuoriso viettänyt paikalla aikaa
s. 69 kannabisrenkaan paljastuminen, siis omaan käyttöön ja kavereille/Jaakko Mäkelä
https://www.kaleva.fi/ivalon-poliisi-pa ... an/2170110
s. 70 isän tuomio : https://www.keskipohjanmaa.fi/uutiset/3 ... n-tuomiota
nimimerkki Castor&Pollux epämääräiset viestit
s. 72 "Jättäkää karigasniemi rauhaan"
s. 73 Antin täti
s. 76 MTV juttu, 11 vuotta katoamisesta
"– En halua avata vihjettä sen enempää, mutta se liittyy Antin katoamiseen. Vihje on uusi ja se tuli tämän uutisen jälkeen. Usein kun asiat tulevat uudestaan julkisuuteen, ne nousevat taas keskusteluun, tutkinnanjohtaja, ylikonstaapeli Esa Harju Lapin poliisista kertoo.
s. 80, Seiskat 33/2017 ja 39/2017
-Antin lippis löytyi taiteltuna hänen autonsa takapenkiltä. Kyseessä on sama lippis,tai ainakin samanlainen,joka Antilla on päässään hänestä otetussa valokuvassa,jota katoamisen yhteydessä on esitelty.
- Tutkinnanjohtaja painosti äitiä alusta asti hakemaan kuolleeksi julistamista ja lopettamaan penkomisen.
s. 89 kusiainen
Auton löytöpaikka suurinpiirtein, Alibin mukaan https://asiointi.maanmittauslaitos.fi/k ... A100%7D%5D
Antin kulkusuunta lounasta kohti virallisen tarinan mukaan: https://asiointi.maanmittauslaitos.fi/k ... A100%7D%5D
Lauravaara, missä poliisi sanoo Antin olevan, mutta eivät ole käyneet hakemassa pois.: https://asiointi.maanmittauslaitos.fi/k ... A100%7D%5D'
nimimerkki kusiaisen teoria hiekkakuopan sijainnista: https://asiointi.maanmittauslaitos.fi/k ... A100%7D%5D
s. 94 " – Sen verran voin sanoa, että tämä tapaus otetaan aina tilanteen niin salliessa esille ja uusia vinkkejä tarkistetaan, rikosylikomisario Jukka Haataja sanoo nyt Iltalehdelle."
s. 95 kuva serkusta, hiekan murutkin siivottu autosta,
Inarinjärvi, poroteurastamo Koordinaatit ylilauta > 69° 23' 06.0"N 25° 51' 48.0"E
https://asiointi.maanmittauslaitos.fi/k ... A100%7D%5D
ammuttu, poljettu suohon
s. 101
14.10.2019
s. 102
kuva penkin päällisestä
s. 104 Erämaasta löytynyt tavaraa 2019> dnatutkimukset > penkin päälliset
s. 105
Isä ja poika (35 v) kuolivat Inarin perhetragediassa: Poliisi ei epäile ulkopuolisia 28.10.2019
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/f8e3 ... 5178a19531
s. 106 Mestarietsivä kertoo J:stä ja T:stä

s. 109
nimikirjaimia:
s. 112
Inarin huumeet
kannabisrinki
https://yle.fi/uutiset/3-5415663
s. 114-116
s. 129
https://www.kaleva.fi/tyottoman-isan-ah ... ko/2426885
Oulan perhetragedia
""Saamani tiedon mukaan bileet on olleet poromiehentiellä Oula Palton rivitaloasunnolla. Paikallisten mukaan asunto tunnettiin yleisesti huumekämppänä. Paltto teki itsemurhan kaksi kuukautta Antin katoamisen jälkeen. Paikallisten mukaan Paltto kasvatti itse kannabista."
"Hiacen putsaus bensalla
Koira äidin tädillä hoidossa > lopulta Antin isälle
s. 134
dazun kertomaa
s. 137
Antin autosta rikki:
- pakoputki poikki
- takarekisterikilpi puuttui (löytyi myöhemmin hiekkakuopalta jonkun puupinon vierestä?)
- etupuskuri puuttui - sen mukana myös eturekisterikilpi
- molemmat oikean puolen renkaat riekaleina - ei siis pelkästään tyhjinä, vaan kokonaan riekaleina
- oikean eturenkaan sisälokasuoja irronnut

s. 145

"Oli kuulemma kännipäissään ahdistellut paikallisen narkkarin tyttöystävää ja tämä tyttö sattui olemaan poliisipäällikön tytär. Poliisiahan tämä tapaus ei kiinnostanut alkujaankaan. Kepeät mullat Antti." - Ylilauta
s. 147
https://yle.fi/uutiset/3-11415976?origin=rss

s. 152

kuva luusta
s. 154
"Mielenkiintoinen yhteensattuma (-ko?) onkin, että juuri silloisen nimismiehen K. Fagerströmmin toimesta autohavainnon ja korvishavainnon tehnyt rajavartija joutui yllättäen siirtymään muualle suomeen töihin. "
s. 161 Tytteli_82
"Vastaan tähän. Antti oli bileporukan kanssa vielä Karigasniemellä, olivat käyneet soarve stohpussa juomingeilla. Bilemesta rivareilla jossa olivat Kniemessä, oli huumemesta. Siitä ehkä 500m löytyy pururadan varrelta suo, jossakin luin että sieltä kannattaa etsiä. En vaan muista että etsittiinkö"
"Lampi 386,9. Pohjoisin puu. Kuka ehtii ensin."
"Tämä on minusta ihan hyvä tarkistaa jos joku siellä suunnalla on, mutta kartan mukaan tuolla lammella ei ole puita... Vain varvikkoa. Koordinaatit tuolle lammelle noin 69°17'45.8"N 26°04'32.8"E. Paikkana tuo Muotkatunturin erämaa on sinänsä poeettinen, että paikalta löytyy myös Antinjänkä.
Tuo OP:n asunnolta "noin 500m päässä oleva suo" on ilmeisesti tuo joka menee kuntoradan molemmin puolin, noin koordinaateissa 69°24'22.7"N 25°51'24.7"E. Tämä lokaatio toki helpompi kuin tuo ensimmäinen, mutta jotenkin en jaksa uskoa että Antti on kuollut "vain" yliannostukseen, ellei tuo yliannostus ole ollut tahallinen jonkun toimesta..."
s. 164
Inarin rekkaturma
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006681425.html
"22.10.2020 15:15
Yksi ihminen on kuollut pakettiauton ja kuorma-auton kolarissa Inarissa Lapissa, kertoo pelastuslaitos.
Kolarissa kuoli pakettiauton kuljettaja. Pakettiautossa oli tapahtumahetkellä myös aikuinen matkustaja, joka loukkaantui vakavasti onnettomuudessa. Lisäksi kuorma-auton kuljettaja vietiin kolarin jälkeen tarkistettavaksi."
Jaakko rekka-auton kuljettaja?
Tytteli_82
"Ihan on tämä bilejengi ollu hansa baarissa ja soarve stohpussa."
Palpuri
"Tähän soarve stohpuun haluaisin saada ns.faktaa joltain paremmin tietävältä että onko kyseinen baari ollut auki silloin? Kävin itse kysymässä sieltä pari vuotta sitten että onko Antista havaintoja sieltä ja siellä sanottiin että paikka oli terveysviranomaisten toimesta suljettuna juuri tuohon aikaan eikä siellä ole silloin ollut toimintaa. Nyt joku paremmin tietävä paikallinen tms voisi kertoa oliko kyseinen paikka silloin toiminnassa vai ei."
s. 173
Kadonneet Suomi
s. 195 kysymyksiä
"Jani sai mökkimurto käräjien yhteydessä rattijuopumus syytteen, kun oli ajanut Antin autolla kännissä 13-14.10.2006. Kuitenkaan hän ei saanut tuomiota koska ei voitu näyttää toteen että hän olisi ollut humalassa ajon aikana. Jännä sinänsä koska poliisi Mäkelä oli juuri todennut että vahvan humalatilan vuoksi Jani ei muista ihan kaikkea mitä silloin tapahtui kun Antti katosi…!?"
s. 201
tuulituu
Theo Kojak
Viestit: 1112
Liittynyt: Su Loka 09, 2016 11:51 am

Re: Antti Hanhivaara, 21 v. katosi 14.10.2006 Ivalo/Angeli

Viesti Kirjoittaja tuulituu »

Tänään oli Ylen sivulla juttu, on niin pitkä etten kehtaa tänne kopioida. Ei mitään "uutta". Antti-julisteita oli revitty pois (niitä Antin kuvalla varustettuja "puhdista omatuntosi") sitä mukaa kun oli kiinnitetty.

https://yle.fi/a/74-20249496

On myös videopätkiä, yhdessä Elina kertoo siitä, kun niitten luitten kanssa on pitänyt ajaa Turkuun, kun poliisi ei niitä ottanut :( tuo on kyllä yksi niin erikoinen tapahtuma.
liukaslahna
Agentti Scully
Viestit: 684
Liittynyt: Ma Joulu 02, 2024 2:17 pm

Re: Antti Hanhivaara, 21 v. katosi 14.10.2006 Ivalo/Angeli

Viesti Kirjoittaja liukaslahna »

Helmie kirjoitti: Ti Loka 13, 2026 4:52 pm Tässä muuten muistiinpanojani perustuen tähän Minfo-keskusteluun. Eli tässä keskustelussa nousseita asioita ja sivunumeroita, joista olen muistiinpanoihini kirjoittanut, että kannattaisi lukea uudelleen. Ajattelen, että taidanpa itsekin lukaista tätä keskustelua uudestaan. Yli 600 sivua tekstiä tässä keskustelussa.

S. 2 Mökkimurrot yms.
Helikopterilla tutkittu vesistö
S. 6 Nemi, kummitäti
S. 9 Äidin haastattelu, poltetut farkut yms., poliisi ei ottanut vastaan, oman kylän poikii
s. 10-11 luut, isän haastattelu
s. 18 Mönkijäonnettomuus Kristian, s. 70 Raahe https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000280767.html
s. 21 veli poltti epäillyn auton
s. 22 Nemesia soitto tutkinnanjohtajalle
s. 24 Omaiset tehneet rikostutkintapyynnön 2007
s. 25 huhu
s. 26-28, s. 35
Miehen vaatteet Kaldoaivin erämaassa, kuvat, nimim. Valokki, ruskeita hiuksia. Löytynyt mies s. 1930, s. 75 vertauskuva Antin takista
s. 36 etsinnöistä
Svendseni(t) video
Poromiehen Hiace
s. 41; v. 2011 isän tuomio tapon yrityksestä
Jaakko Mäkelän veljen tyttö
Kanootti
s. 43 rikosylikonstaapeli Mäkelän kommentti
s. 44 Kannabis, veli, ampuminen 2008 vs. 2012 Youtube-video
Korvakoru, autot
s. 46-49 siskon kirjoitus 2016, naapurin havainnot yms. , auton kuva, Mäkelän kommentteja
s. 51 Siskon saama huhu, poliisin kommentit
s. 52 etsinnät
s. 55 Seiska 33/2017 kirjoittaa, että omaiset ovat tehneet kantelun Anttia etsineen tutkinnanjohtajan toimista viidelle viranomaistaholle.
s. 56 Suomi24 vinkki: "silmukkakiristyy 17.7.2017 20:44 "autosta puuttui takarengas päällykumi osa puskurista kilpi osa pakoputkesta.auto ajettu ojaan tai huonoa kivikkoista tietä kuinka pitkään ajettu ennenkun rengas irronnut.retkikartan mukaan karigasnimen ja angelin puolivälissä porttikaltioon menevä tie tai angelista 1-2km etelään lähtevä metsäautotie lakkijärvet. silmät auki ja havannoimaan renkaita ja muita osia."
s. 59 Etsijä Petri Viiperin fb-päivitys "Jättäkää Karigasniemi rauhaan" " etsintöjen aikana materiaalia, joita on eräs henkilö kerännyt muutaman vuoden ajalta ja mökki on Jouko the porokeisari", Linda Rantasen fb-päivitys
lumisa1989 "Ja ne tyypit Karigasniemeltä ovat tunteneet Antin. Svendsen kertoi että ottivat "jonkun" pariskunnan kyytiin, hän ei tiedä ketä, mutta kyseessähän oli miehen lapsuudenystävä sekä serkku, jotka kyllä Antin tunsivat."
s. 60 Apu-lehden juttu 16.8.2017
s. 63 "10.9.2008 olleessa uutisessa tiivistetään kyllä hyvin olennainen tästä: "Inari-Utsjoen poliisi kiistää tutkineensa Antti Hanhivaaran katoamista leväperäisesti. Tutkinanjohtaja Jaakko Mäkelän mukaan on ymmärrettävää, että omaiset haluavat poliisin käyttävän kaikki mahdolliset keinot kadonneen etsimisessä. Mäkelä toteaa, että poliisi tutki tapausta tarpeelliseksi katsomillaan tavoilla.""
s. 65 Alibi -salailut Poromiehentiellä sijaitsevien rivitalojen takana lähtevää polkua käytetty huumeiden salakuljetukseen ja nuoriso viettänyt paikalla aikaa
s. 69 kannabisrenkaan paljastuminen, siis omaan käyttöön ja kavereille/Jaakko Mäkelä
https://www.kaleva.fi/ivalon-poliisi-pa ... an/2170110
s. 70 isän tuomio : https://www.keskipohjanmaa.fi/uutiset/3 ... n-tuomiota
nimimerkki Castor&Pollux epämääräiset viestit
s. 72 "Jättäkää karigasniemi rauhaan"
s. 73 Antin täti
s. 76 MTV juttu, 11 vuotta katoamisesta
"– En halua avata vihjettä sen enempää, mutta se liittyy Antin katoamiseen. Vihje on uusi ja se tuli tämän uutisen jälkeen. Usein kun asiat tulevat uudestaan julkisuuteen, ne nousevat taas keskusteluun, tutkinnanjohtaja, ylikonstaapeli Esa Harju Lapin poliisista kertoo.
s. 80, Seiskat 33/2017 ja 39/2017
-Antin lippis löytyi taiteltuna hänen autonsa takapenkiltä. Kyseessä on sama lippis,tai ainakin samanlainen,joka Antilla on päässään hänestä otetussa valokuvassa,jota katoamisen yhteydessä on esitelty.
- Tutkinnanjohtaja painosti äitiä alusta asti hakemaan kuolleeksi julistamista ja lopettamaan penkomisen.
s. 89 kusiainen
Auton löytöpaikka suurinpiirtein, Alibin mukaan https://asiointi.maanmittauslaitos.fi/k ... A100%7D%5D
Antin kulkusuunta lounasta kohti virallisen tarinan mukaan: https://asiointi.maanmittauslaitos.fi/k ... A100%7D%5D
Lauravaara, missä poliisi sanoo Antin olevan, mutta eivät ole käyneet hakemassa pois.: https://asiointi.maanmittauslaitos.fi/k ... A100%7D%5D'
nimimerkki kusiaisen teoria hiekkakuopan sijainnista: https://asiointi.maanmittauslaitos.fi/k ... A100%7D%5D
s. 94 " – Sen verran voin sanoa, että tämä tapaus otetaan aina tilanteen niin salliessa esille ja uusia vinkkejä tarkistetaan, rikosylikomisario Jukka Haataja sanoo nyt Iltalehdelle."
s. 95 kuva serkusta, hiekan murutkin siivottu autosta,
Inarinjärvi, poroteurastamo Koordinaatit ylilauta > 69° 23' 06.0"N 25° 51' 48.0"E
https://asiointi.maanmittauslaitos.fi/k ... A100%7D%5D
ammuttu, poljettu suohon
s. 101
14.10.2019
s. 102
kuva penkin päällisestä
s. 104 Erämaasta löytynyt tavaraa 2019> dnatutkimukset > penkin päälliset
s. 105
Isä ja poika (35 v) kuolivat Inarin perhetragediassa: Poliisi ei epäile ulkopuolisia 28.10.2019
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/f8e3 ... 5178a19531
s. 106 Mestarietsivä kertoo J:stä ja T:stä

s. 109
nimikirjaimia:
s. 112
Inarin huumeet
kannabisrinki
https://yle.fi/uutiset/3-5415663
s. 114-116
s. 129
https://www.kaleva.fi/tyottoman-isan-ah ... ko/2426885
Oulan perhetragedia
""Saamani tiedon mukaan bileet on olleet poromiehentiellä Oula Palton rivitaloasunnolla. Paikallisten mukaan asunto tunnettiin yleisesti huumekämppänä. Paltto teki itsemurhan kaksi kuukautta Antin katoamisen jälkeen. Paikallisten mukaan Paltto kasvatti itse kannabista."
"Hiacen putsaus bensalla
Koira äidin tädillä hoidossa > lopulta Antin isälle
s. 134
dazun kertomaa
s. 137
Antin autosta rikki:
- pakoputki poikki
- takarekisterikilpi puuttui (löytyi myöhemmin hiekkakuopalta jonkun puupinon vierestä?)
- etupuskuri puuttui - sen mukana myös eturekisterikilpi
- molemmat oikean puolen renkaat riekaleina - ei siis pelkästään tyhjinä, vaan kokonaan riekaleina
- oikean eturenkaan sisälokasuoja irronnut

s. 145

"Oli kuulemma kännipäissään ahdistellut paikallisen narkkarin tyttöystävää ja tämä tyttö sattui olemaan poliisipäällikön tytär. Poliisiahan tämä tapaus ei kiinnostanut alkujaankaan. Kepeät mullat Antti." - Ylilauta
s. 147
https://yle.fi/uutiset/3-11415976?origin=rss

s. 152

kuva luusta
s. 154
"Mielenkiintoinen yhteensattuma (-ko?) onkin, että juuri silloisen nimismiehen K. Fagerströmmin toimesta autohavainnon ja korvishavainnon tehnyt rajavartija joutui yllättäen siirtymään muualle suomeen töihin. "
s. 161 Tytteli_82
"Vastaan tähän. Antti oli bileporukan kanssa vielä Karigasniemellä, olivat käyneet soarve stohpussa juomingeilla. Bilemesta rivareilla jossa olivat Kniemessä, oli huumemesta. Siitä ehkä 500m löytyy pururadan varrelta suo, jossakin luin että sieltä kannattaa etsiä. En vaan muista että etsittiinkö"
"Lampi 386,9. Pohjoisin puu. Kuka ehtii ensin."
"Tämä on minusta ihan hyvä tarkistaa jos joku siellä suunnalla on, mutta kartan mukaan tuolla lammella ei ole puita... Vain varvikkoa. Koordinaatit tuolle lammelle noin 69°17'45.8"N 26°04'32.8"E. Paikkana tuo Muotkatunturin erämaa on sinänsä poeettinen, että paikalta löytyy myös Antinjänkä.
Tuo OP:n asunnolta "noin 500m päässä oleva suo" on ilmeisesti tuo joka menee kuntoradan molemmin puolin, noin koordinaateissa 69°24'22.7"N 25°51'24.7"E. Tämä lokaatio toki helpompi kuin tuo ensimmäinen, mutta jotenkin en jaksa uskoa että Antti on kuollut "vain" yliannostukseen, ellei tuo yliannostus ole ollut tahallinen jonkun toimesta..."
s. 164
Inarin rekkaturma
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006681425.html
"22.10.2020 15:15
Yksi ihminen on kuollut pakettiauton ja kuorma-auton kolarissa Inarissa Lapissa, kertoo pelastuslaitos.
Kolarissa kuoli pakettiauton kuljettaja. Pakettiautossa oli tapahtumahetkellä myös aikuinen matkustaja, joka loukkaantui vakavasti onnettomuudessa. Lisäksi kuorma-auton kuljettaja vietiin kolarin jälkeen tarkistettavaksi."
Jaakko rekka-auton kuljettaja?
Tytteli_82
"Ihan on tämä bilejengi ollu hansa baarissa ja soarve stohpussa."
Palpuri
"Tähän soarve stohpuun haluaisin saada ns.faktaa joltain paremmin tietävältä että onko kyseinen baari ollut auki silloin? Kävin itse kysymässä sieltä pari vuotta sitten että onko Antista havaintoja sieltä ja siellä sanottiin että paikka oli terveysviranomaisten toimesta suljettuna juuri tuohon aikaan eikä siellä ole silloin ollut toimintaa. Nyt joku paremmin tietävä paikallinen tms voisi kertoa oliko kyseinen paikka silloin toiminnassa vai ei."
s. 173
Kadonneet Suomi
s. 195 kysymyksiä
"Jani sai mökkimurto käräjien yhteydessä rattijuopumus syytteen, kun oli ajanut Antin autolla kännissä 13-14.10.2006. Kuitenkaan hän ei saanut tuomiota koska ei voitu näyttää toteen että hän olisi ollut humalassa ajon aikana. Jännä sinänsä koska poliisi Mäkelä oli juuri todennut että vahvan humalatilan vuoksi Jani ei muista ihan kaikkea mitä silloin tapahtui kun Antti katosi…!?"
s. 201
Huikea lista, aletaan muutenkin olla niillä näppäimillä että tekoäly uudistaa tällaisen ikivanhan foorumipohjan kokonaan uuteen uskoon. Hyvä tietokanta minfo voi sille silti olla.
Avatar
Sarjahurmaaja
Rico Tubbs
Viestit: 1206
Liittynyt: To Loka 19, 2023 11:22 pm

Re: Antti Hanhivaara, 21 v. katosi 14.10.2006 Ivalo/Angeli

Viesti Kirjoittaja Sarjahurmaaja »

Nyt tuli 20 vuotta täyteen Antin katoamisesta. Myös mahdollisen tapon syyteharkinta-aika vanheni.
kattokarpänen
Martin Riggs
Viestit: 634
Liittynyt: Su Elo 09, 2020 3:04 am

Re: Antti Hanhivaara, 21 v. katosi 14.10.2006 Ivalo/Angeli

Viesti Kirjoittaja kattokarpänen »

Legendaariset 20 vuotta. Sen kunniaksi joku voisi rohkaistua ja kertoa mitä tässä on tapahtunut. Mökkiporukkaa on ollut useita, kaikki tietää jotain, jotkut tietää kaiken :idea:
liukaslahna
Agentti Scully
Viestit: 684
Liittynyt: Ma Joulu 02, 2024 2:17 pm

Re: Antti Hanhivaara, 21 v. katosi 14.10.2006 Ivalo/Angeli

Viesti Kirjoittaja liukaslahna »

Tosiaan syyteoikeus ei ollut ehtinyt vanhentua ennen lain voimaantuloa (1.1.2025), ei tästä kukaan tule tappoa vasikoimaan.
Avatar
Firefox69
Hetty Wainthropp
Viestit: 496
Liittynyt: Su Marras 13, 2022 10:16 pm

Re: Antti Hanhivaara, 21 v. katosi 14.10.2006 Ivalo/Angeli

Viesti Kirjoittaja Firefox69 »

Missä olet Antti Hanhivaara?

Ivalolainen nuorukainen katosi 20 vuotta sitten Lapin erämaassa. Nyt häntä etsivät omaisten ja poliisin lisäksi myös internetin true crime -fanit.

Näin lukee lyhtypylvääseen teipatussa lapussa Ivalon kirkonkylällä, Inarissa.

Kuvassa tekstin alapuolella nuori vaalea mies, Antti Hanhivaara, katsoo suoraan kameraan.

Kuva on vanha, sillä Hanhivaara katosi epäselvissä olosuhteissa bileillan jälkeen jo 20 vuotta sitten Inarin Angelissa.

Sen jälkeen häntä ei ole nähty.


Perheen tragedia

Antti Hanhivaaran pikkusisko Elina Hanhivaara oli 16-vuotias, kun isoveli katosi.

– Muistan vieläkin selvästi sen viikonlopun, kun hän katosi. En silloin olisi uskonut, että edelleen etsimme häntä 20 vuoden jälkeen, Hanhivaara sanoo.

Puhelimeen Hanhivaara vastaa Karigasniemeltä, jossa hän on ollut jälleen etsimässä Anttia toisen veljensä, Seppo Hanhivaaran kanssa.

– Samalla, kun joku vei minulta veljeni, minulta vietiin nuoruus. En käytännössä tiedä muusta elämästä kuin tästä, jossa jatkuvasti etsin Anttia. Onhan se aika helvetin raskasta ja surullista, Elina Hanhivaara sanoo.


En käytännössä tiedä muusta elämästä kuin tästä, jossa jatkuvasti etsin Anttia.

Viimeisen 20 vuoden aikana omaisten lisäksi myös vapaaehtoiset ja poliisi ovat tehneet alueella etsintöjä, mutta Hanhivaaraa ei ole löydetty.

Tapaus on noussut Suomen tunnetuimpien katoamismysteerien joukkoon, vaikka poliisi ei epäilekään, että kyseessä olisi henkirikos.

Kylillä ja somepalstoilla asiasta ollaan eri mieltä.

Vihjeitä tapauksesta tulee poliisille edelleen.

Eikä poliisi ole ainoa, jota tapaus jaksaa yhä kiinnostaa.


Kutkuttava mysteeri

Kamera käy, kun tosi-tv-julkkis ja striimaaja Kristian Heiskari teippaa Hanhivaaran kuvaa lyhtypylvääseen.

Kameran takana on toinen livestriimaaja Harri Eskola.

Kaksikko on Hanhivaaran etsintämatkalla, jota yleisö on voinut lokakuussa seurata Kick-nettialustan suorassa striimissä vuorokauden ympäri. Parhaimmillaan samanaikaisia katsojia live-lähetyksellä on ollut useita tuhansia.

Vuosien takaiset ratkaisemattomat rikokset ja katoamiset jaksavat kiinnostaa ihmisiä, koska ne ovat mysteerejä, sanoo tutkijatohtori, dosentti Pauliina Tuomi.

– Ratkaisemattomia rikoksia ja katoamisia on puitu ennenkin kahvipöydissä ja keskustelupalstoilla. Striimien kaltaiset livelähetykset tuovat mysteerin seuraamisen ja ratkomisen vielä entistä lähemmäs.

Tuomen mukaan Hanhivaara-tapauksessa on kyse true crimelle eli tosielämän rikoksista kertovalle viihteelle, ominaisesta nojatuolietsiväilmiöstä.

– Ihmiset voivat reaaliaikaisesti osallistua ja ratkoa mysteeriä turvallisesti omalta kotisohvalta. Se tekee tosielämän rikostarinoista entistä kutkuttavampia, Tuomi sanoo.

Osa seuraa tosielämän rikostarinoita vain viihtyäkseen, mutta liiassa viihteellistämisessä pesii myös vaaroja. Toisten tragedialla voi myös tehdä rahaa.

Jos mysteeristä tulee spektaakkeli, se ei silti saa hämärryttää uhrin ja omaisten asemaa.

– Välttämättä koskaan ei ole kulunut tarpeeksi pitkä aika, etteikö asia vielä jotakuta koskettaisi, Tuomi sanoo.

Antti Hanhivaaran sisarukset ovat jatkaneet veljensä etsintöjä herkeämättä. Elina Hanhivaara kertoo näkemyksensä 20 vuoden takaisista tapahtumista. Yle ei ole voinut vahvistaa hänen kuvaamiaan asioita.

Poliisin mukaan viranomaiset ovat tehneet voitavansa tapauksen ratkaisemiseksi.

Myös jutun tutkinnanjohtajat ovat vuosien varrella vaihtuneet. Nykyisen tutkinnanjohtajan Tapio Roinisen mukaan on hankala ottaa kantaa, miten jokin asia on hoidettu 20 vuotta sitten. Hänen mielestään kuulostaa erikoiselta, että poliisi olisi jättänyt tutkimatta alueelta löydettyjen mahdollisten ihmisluiden alkuperän.

– Uskon, että poliisi on selvittänyt kaikki ne vihjeet, jotka on katsottu tutkinnan kannalta järkeviksi ja tarkoituksenmukaisiksi. Ja näin toimitaan edelleen uusien vihjeiden osalta, siinä määrin kun niitä ei ole aiemmin tarkastettu, Roininen sanoo.


Paljon spekulaatiota

Teoriat ja spekuloinnit siitä, mitä Antti Hanhivaaralle tapahtui, ovat varsin värikkäitä verkon erilaisilla keskustelupalstoilla.

Elina Hanhivaara lopetti niiden lukemisen jo vuosia sitten.

– Osa puhuu puuta heinää tietämättä mistään mitään. Osa jää elämään sitten faktoina vailla mitään totuuspohjaa.

Oikeat faktat voivat Hanhivaaran mukaan jäädä spekulaatioiden ja vääristelevien juorujen alle.


Elina Hanhivaara toivoisi ihmisiltä enemmän ymmärrystä esimerkiksi siitä, että hänen kymmenenvuotias tyttökin lukee enosta kirjoitettuja tekstejä.

– Aika vaikeata on lapsille kertoa enon katoamisesta ja siihen liittyvistä asioista, ennen kuin he lukevat jostain Murhainfosta tai muualta asioita, joista he voisivat järkyttyä.

Toisaalta tapauksen saama julkisuus on siskon mielestä hyvästä, koska se voi tuoda näkyvyyttä ja sellaista apua, jota perhe ei koe saaneensa viranomaisilta. Siitä hän on kiitollinen.

Tragedian liiallinen kaupallistaminen on silti erityisen raskasta.

– Ymmärrän toki, että maailma pyörii rahan voimalla ja ihmisten pitää saada palkkansa. Meille se on kuluttavaa, koska ei ole semmoista rahasummaa, joka toisi Antin takaisin, Elina Hanhivaara sanoo.


Vaarallisilla vesillä


Myös dosentti Tuomen mukaan ollaan vaarallisilla vesillä, jos aiheella ryhdytään mässäilemään tai tehdään erilaisia spekulaatioita ilman todenperäisyyttä.

Tuomen mielestä harkittu pohdinta voi auttaa, mutta hallitsematon spekulointi voi myös vääristää tapausta ja vahingoittaa ihmisiä.

– Voi tulla rumaa jälkeä, jos nettietsivyys ja oman käden oikeus menevät pieleen.

Striimaaja Heiskarin mielestä on puolestaan sitä parempi, mitä enemmän spekulaatioita asia herättää.

– Siitähän voi tulla jollekin hankaluutta, mutta mun mielestä on ihan oikeinkin antaa vähän hankaluutta. Varsinkin niille, jotka liittyvät tähän tapaukseen. Kaikkien omatunto ei ole tässä asiassa puhdas.


Toivo ratkaisevasta vihjeestä

Antti Hanhivaaran sisarukset uskovat, että Antti joutui henkirikoksen uhriksi. Ja että jollakulla on edelleen piilossa tietoa, ratkaiseva havainto tai vihje, joka ei ole vielä vuosien aikana tullut ilmi.

Karigasniemen erämaan poluilla sisarukset ovat tarponeet itse jo satoja kertoja.

– Aika loppuun kulutettuja nämä taipaleet ovat, mutta etsin niin kauan, että hän löytyy, koska jonkun se on pakko tehdä, Elina Hanhivaara sanoo.

Uusia vihjeitä ja havaintoja ovat koettaneet kartuttaa myös striimaajapari Heiskari ja Eskola.

Striimin aikana kaksikko on ajanut pakettiautollaan etelästä pohjoiseen ja käynyt läpi Hanhivaaran katoamiseen liittyviä paikkoja, tapahtumia ja saatavilla olevia tietoja.

Motiivikseen striimaajakaksikko ilmoittaa koko tapauksen mystisyyden.

Striimin alapuolella pyörivä chat-keskustelu ei hiljene hetkeksikään. Tiuhaan suorassa lähetyksessä pirisee myös kaksikon avaama vihjepuhelin.

– Jotkut soittelee ihan vain kännipäissään höpötelläkseen, mutta paljon on tullut myös yksityiskohtaisia kertomuksia ihmisiltä, jotka oikeasti tuntuvat tietävän jotain, Heiskari sanoo.


Poliisi: true crime-etsivistä ei ole haittaa

Dosentti Pauliina Tuomen mukaan tosielämän rikosviihteen jalkautuminen pienelle kylälle voi aiheuttaa joskus enemmän hälyä kuin hyötyä, jos koko paikkakunta muuttuu ulkopuolisten silmissä rikosmysteerin näyttämöksi.

Myös Lapin poliisissa ollaan tietoisia omia tutkimuksiaan tekevistä striimaajista. Tutkinnanjohtaja Roininen ei silti näe, että tosi-tv-kaksikosta olisi ainakaan haittaa poliisin omalle työlle.

– Kyllähän se on poliisinkin intressissä, että Antti löytyisi, Roininen sanoo.

Roinisen mukaan on todennäköistä, että jos ratkaiseva havainto jossain vaiheessa saadaan, se tulee luonnossa kulkijalta tai vaikkapa marjastajalta.

– Oli havainto tai vihje keneltä tahansa, toivotaan, että siitä ilmoitetaan poliisille. Poliisi hoitaa sitten sen tutkinnan siitä eteenpäin, Roininen sanoo.


Striimaajia on kehotettu pysymään erossa tapauksesta

Ivalossa kaikki eivät ole silti olleet livelähetystä tekevästä etsijäkaksikosta innoissaan.

Sitä mukaa, kun kaksikko on saanut liimattua Hanhivaaran kuvia ympäri Ivalon kuntakeskusta ja Inaria, niitä on revitty myös pois.

Kaikkien yhteydenottojen sisältö ei ole myöskään ollut sitä, mitä he olisivat odottaneet.

Mukana on Heiskarin mukaan ollut myös yhteydenottoja, joissa heitä on kehotettu ja uhattu pysymään erossa Hanhivaaran katoamisen selvittämisestä.

– Toiset tykkää ja toiset ei. Tuntuu, että meitä ei tänne hirveästi haluta penkomaan asioita, Heiskari sanoo.

Myös Heiskari on sitä mieltä, että jonkun on pakko tietää asiasta jotain.

– Mä vaan toivoisin, että joku puhuisi. Sillähän tämä loppuisi, Heiskari sanoo.


Mä vaan toivoisin, että joku puhuisi. Sillähän tämä loppuisi.


Juttu tiivistettynä

Antti Hanhivaara katosi Inarin Angelissa lokakuussa 2006. Poliisi ja vapaaehtoiset etsivät häntä yhä.

Poliisin mukaan tutkinnassa ei ole tullut esille mitään sellaista seikkaa, jonka perusteella olisi syytä epäillä rikosta. Hanhivaaran omaiset uskovat Antin joutuneen henkirikoksen uhriksi.

Striimaajat Kristian Heiskari ja Harri Eskola etsivät vihjeitä suorassa lähetyksessä.

Tutkija Pauliina Tuomi varoittaa, että väärät väitteet voivat vahingoittaa omaisia ja sivullisia.


Mitä Antti Hanhivaaran tapauksesta tiedetään?

Ivalolainen Antti Hanhivaara katosi jäljettömiin Angelin kylässä Inarissa lähellä Norjan rajaa 14. lokakuuta 2006.

Hanhivaaran auto löytyi myöhemmin hylättynä huonossa kunnossa tienposkesta Angelista.

Vuosien ajan verkkokeskusteluissa ja sosiaalisessa mediassa on esitetty sitkeitä epäilyjä siitä, että tapaukseen liittyisi henkirikos.

Poliisi ei epäile katoamisessa rikosta.

Virallisesti kuolleeksi Antti Hanhivaara julistettiin vuonna 2018.
NÄKÖHAVAINTO.jpg
NÄKÖHAVAINTO.jpg (93.91 KiB) Katsottu 270 kertaa

https://yle.fi/a/74-20249496
Köyhän ainoa huvitus on vilkas mielikuvitus
Helmie
Jessica Fletcher
Viestit: 3415
Liittynyt: Ti Tammi 06, 2009 4:55 pm

Re: Antti Hanhivaara, 21 v. katosi 14.10.2006 Ivalo/Angeli

Viesti Kirjoittaja Helmie »

Poliisin mukaan viranomaiset ovat tehneet voitavansa tapauksen ratkaisemiseksi.

Myös jutun tutkinnanjohtajat ovat vuosien varrella vaihtuneet. Nykyisen tutkinnanjohtajan Tapio Roinisen mukaan on hankala ottaa kantaa, miten jokin asia on hoidettu 20 vuotta sitten. Hänen mielestään kuulostaa erikoiselta, että poliisi olisi jättänyt tutkimatta alueelta löydettyjen mahdollisten ihmisluiden alkuperän.

– Uskon, että poliisi on selvittänyt kaikki ne vihjeet, jotka on katsottu tutkinnan kannalta järkeviksi ja tarkoituksenmukaisiksi. Ja näin toimitaan edelleen uusien vihjeiden osalta, siinä määrin kun niitä ei ole aiemmin tarkastettu, Roininen sanoo.
-Yle https://yle.fi/a/74-20249496

Eikö nämä poliisin sanat jo kerro aika paljon siitä miten tätä Antin tapauksen tutkintaa on hoidettu? Tutkinnanjohtajat vaihtuneet vuosien varrella useasti (toki luonnollistakin kun aikaa on kulunut niin paljon). Nykyisen tutkinnanjohtajan mukaan on hankalaa ottaa kantaa miten jokin asia on hoidettu 20 vuotta sitten. Miksi se on hankalaa? Eikö kaikki tiedot pitäisi kirjata ylös ja antaa tiedot tutkinnanjohtajan aina vaihtuessa? :wink: Nykyinen tutkinnanjohtaja uskoo, että poliisi on selvittänyt kaikki ne vihjeet, jotka on katsottu tutkinnan kannalta järkeviksi ja tarkoituksenmukaisiksi. Niinpä. Miksi joitakin vihjeitä ei ole katsottu tarkoituksenmukaisiksi ja järkeviksi? Entäs sitten tuo maininta, että uudet vihjeet tarkistetaan siinä määrin kun niitä ei ole aiemmin tarkastettu; eikö oteta huomioon sitä, että ehkä jokin jo annettu vihje voikin olla se ratkaiseva ja sitä pitäisi tutkia vielä lisää ns. uusin silmin?
Paikalla
Koljattii
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1386
Liittynyt: Su Elo 18, 2024 6:03 pm

Re: Antti Hanhivaara, 21 v. katosi 14.10.2006 Ivalo/Angeli

Viesti Kirjoittaja Koljattii »

^ Eli nyt katkaistiin siivet joidenkin kovasti ajamalle väitteelle että Elina ei epäile rikosta vaan uskoo Antin kävelleen metsään. JA koska on näin sanonut tuoreessa haastattelussa on turha kaivella mitään mutuja vuosien takaa esille.
0uts1der
Rico Tubbs
Viestit: 1204
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2022 1:12 pm

Re: Antti Hanhivaara, 21 v. katosi 14.10.2006 Ivalo/Angeli

Viesti Kirjoittaja 0uts1der »

Tasan 20 vuotta sitten siellä on joillakin ollut hätä ja paniikki. Jos mitään ei olisi tapahtunut, kaikki olisivat nukkuneet lauantaiaamuna tähän aikaan kuka missäkin.
Mutta kun häslättiin eestaas Antin autolla, eikä varmaan oltu edes ajokunnossa, niin jotain hyvin yllättävää ja rikollista oli tapahtunut.
Kuten jo aiemmin ja niistä seurauksena jotain lopullista.
PaterNoster
Susikoski
Viestit: 33
Liittynyt: Pe Tammi 01, 2021 9:04 pm

Re: Antti Hanhivaara, 21 v. katosi 14.10.2006 Ivalo/Angeli

Viesti Kirjoittaja PaterNoster »

kattokarpänen kirjoitti: Su Loka 11, 2026 7:16 pm
ristweiler kirjoitti: Su Loka 11, 2026 6:55 pm 1. Mikä on viimeinen ulkopuolisen tekemä havainto elossa olevasta Antista?
Kuten itse aiemmin pohdin, viimeinen varma tieto on, että Antti on viettänyt aikaa asunnollaan Jaakon kanssa. Tosin en saanut vastausta, keitä muita asunnolla on samaan aikaan ollut, koska Jaakko ei ollut ainoa. Tähän haluaisin vastauksen.

Kaikki muut näköhavainnot ovat enemmän ja vähemmän epävarmoja, eikä kukaan ole pystynyt vakuuttamaan näköhavaintojaan täysin oikeiksi, mikä kyllä antaa itselleni sellaisen kuvan, että kyseessä ei ole ollut Antti.
ristweiler
Neuvoja-Jack
Viestit: 509
Liittynyt: Ma Loka 19, 2015 2:29 pm

Re: Antti Hanhivaara, 21 v. katosi 14.10.2006 Ivalo/Angeli

Viesti Kirjoittaja ristweiler »

Onkos muuten henkilö, joka näki autossa repsikkana olleella miehellä korviksen, koskaan sanonut, mitä tällä oli päällä? Tummansininen takki ehkä? :D
tuulituu
Theo Kojak
Viestit: 1112
Liittynyt: Su Loka 09, 2016 11:51 am

Re: Antti Hanhivaara, 21 v. katosi 14.10.2006 Ivalo/Angeli

Viesti Kirjoittaja tuulituu »

Koljattii kirjoitti: Ke Loka 14, 2026 7:19 am ^ Eli nyt katkaistiin siivet joidenkin kovasti ajamalle väitteelle että Elina ei epäile rikosta vaan uskoo Antin kävelleen metsään. JA koska on näin sanonut tuoreessa haastattelussa on turha kaivella mitään mutuja vuosien takaa esille.
Itselle on jäänyt sellainen mielikuva, että joku/jotkut luuli, että jos ja kun Elina ei ajattele J:n olevan syyllinen, hän ei ajattelisi rikosta tapahtuneen ollenkaan. Eli väärinymmärrys. Tai tarkoituksellisesti yrittää harhaanjohtaa muita.
PaterNoster
Susikoski
Viestit: 33
Liittynyt: Pe Tammi 01, 2021 9:04 pm

Re: Antti Hanhivaara, 21 v. katosi 14.10.2006 Ivalo/Angeli

Viesti Kirjoittaja PaterNoster »

Helmie kirjoitti: Ke Loka 14, 2026 7:12 am
Poliisin mukaan viranomaiset ovat tehneet voitavansa tapauksen ratkaisemiseksi.

Myös jutun tutkinnanjohtajat ovat vuosien varrella vaihtuneet. Nykyisen tutkinnanjohtajan Tapio Roinisen mukaan on hankala ottaa kantaa, miten jokin asia on hoidettu 20 vuotta sitten. Hänen mielestään kuulostaa erikoiselta, että poliisi olisi jättänyt tutkimatta alueelta löydettyjen mahdollisten ihmisluiden alkuperän.

– Uskon, että poliisi on selvittänyt kaikki ne vihjeet, jotka on katsottu tutkinnan kannalta järkeviksi ja tarkoituksenmukaisiksi. Ja näin toimitaan edelleen uusien vihjeiden osalta, siinä määrin kun niitä ei ole aiemmin tarkastettu, Roininen sanoo.
-Yle https://yle.fi/a/74-20249496

Eikö nämä poliisin sanat jo kerro aika paljon siitä miten tätä Antin tapauksen tutkintaa on hoidettu? Tutkinnanjohtajat vaihtuneet vuosien varrella useasti (toki luonnollistakin kun aikaa on kulunut niin paljon). Nykyisen tutkinnanjohtajan mukaan on hankalaa ottaa kantaa miten jokin asia on hoidettu 20 vuotta sitten. Miksi se on hankalaa? Eikö kaikki tiedot pitäisi kirjata ylös ja antaa tiedot tutkinnanjohtajan aina vaihtuessa? :wink: Nykyinen tutkinnanjohtaja uskoo, että poliisi on selvittänyt kaikki ne vihjeet, jotka on katsottu tutkinnan kannalta järkeviksi ja tarkoituksenmukaisiksi. Niinpä. Miksi joitakin vihjeitä ei ole katsottu tarkoituksenmukaisiksi ja järkeviksi? Entäs sitten tuo maininta, että uudet vihjeet tarkistetaan siinä määrin kun niitä ei ole aiemmin tarkastettu; eikö oteta huomioon sitä, että ehkä jokin jo annettu vihje voikin olla se ratkaiseva ja sitä pitäisi tutkia vielä lisää ns. uusin silmin?
Poliisien toiminta tämän keissin yhteydessä on kuin suoraan jostain huonosta sketsistä. Jostain syystä tutkinnanjohtajat toisensa jälkeen tuntuu varovaan sanojaan ja kiertelemään kommenteissaan. Roininen kommentoi: "Hänen mielestään kuulostaa erikoiselta, että poliisi olisi jättänyt tutkimatta alueelta löydettyjen mahdollisten ihmisluiden alkuperän." Kai hänen pitäisi tutkinnanjohtajana tietää, onko luita tutkittu vaiko ei. Jos ei ole tutkittu, se on todella erikoista, ja herättää kysymyksiä. Jos on tutkittu, niin tutkimustuloksista lienee mustaa valkoisella jossain.
Vastaa Viestiin